دسته ها
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹

خواص پنیرک و فایده های مصرف برگ و گل گیاه پنیرک

 • مهلا بستگان
 • ۲۹ آبان ۱۳۹۹
 • ۰

از خواص پنیرک باید به خواص گل و خواص برگ گیاه پنیرک به طور جدگانه اشاره کرد. این گیاه که به سبز توله معروف است دارای فواید بی شمار زیبایی و دارویی می باشد.

از فواید گل پنیرک در زیبایی پوست و از خاصیت برگ پنیرک برای درمان دردها و التهابات و رفع عفونت استفاده می کنند. در ادامه مطلب شما عزیزان را با خواص پنیرک آشنا خواهیم کرد بنابراین پیشنهاد می کنیم تا پایان مطلب همراه ما باشید.

اطلاعات علمی گیاه پنیرک

گیاه پنیرک با نام علمی malva sylvestris در زبان عربی به نام خبازی نامیده می شود. پنیرک یک گیاه علفی به ارتفاع ۶۰ سانتی متر و پایا می باشد. این گیاه هم به صورت خودرو می روید و هم برای بهره برداری های دارویی آن را کشت می کنند. گل و برگ پنیرک در این گیاه مورد استفاده می باشد که بهره مندی از گل پنیرک بیشتر از برگ این گیاه می باشد. پنیرک در ایران نمی روید و یک نوع گیاه با نام M.neglecta که گونه ای نزدیک به پنیرک است به مصرف می رسد. این گونه به بلندی پنیرک اصلی نیست و به حالت خوابیده ۴۰ سانتی متر ارتفاع دارد. از برپگ های دندانه دار به حالت دایره ای و گل های بنفش کوچک برخوردار هست. در ایران از گل های خشک شده پنیرک که در ارتفاعات البرز، اطراف تهران، شمال ایران، آذربایجان، آستارا، اصفهان، نواحی مرکزی ایران، خراسان، سمنان، دامغان، جنوب ایران، کرمان، بلوچستان استفاده می کنند.

خواص پنیرک

از جمله مهمترین خواص پنیرک می توان به ضد درد، ضد التهاب، ضد عفونی کننده، خلط آور، تقویت کننده رحم، ملین و ادرار آور و قابض بودن آن اشاره کرد.

خواص پنیرک در طب سنتی

گل پنیرک و ترکیبات تشکیل دهنده آن:

گل پنیرک بیشتر از ده درصد موسیلاژ دارد و همچنین از مقدار کمی تانن هم برخوردار هستند. یک دهم درصد لوکوآنتیسیانین و هفت دهم درصد هم آنتوسیانین در گل پنیرک موجود می باشد.

فواید گل پنیرک:

گل پنیرک را اگر به صورت دم کرده مصرف کنند به خاطر داشتن داشتن موسیلاژ در درمان سرفه بسیار تاثیرگذار است. برای درمان زکام، تورم دهان و گلو نیز از گل پنیرک استفاده می شود. به علت داشتن خاصیت قابض کنندگی آن در درمان اسهال هم مفید است. برای برطرف کردن مشکلات مثانه از این گل ضماد تهیه می کنند و بر روی محل زخم برای التیام قرار می دهند. از رنگ آنتوسیانین های گل پنیرک برای رنگ مواد غذایی بهره می گیرند.

روش های مصرف گل پنیرک:

دو گرم گل پنیرک را در یک لیوان آب سرد بریزید و به مدت پنج دقیقه بجوشانید و یا در یک لیوان آب جوش دو گرم گل پنیرک بریزید و بعد از پانزده دقیقه صاف کنید و بنوشید.

خاصیت چای گل پنیرک:

گل پنیرک چون حاوی موسیلاژ می باشد، چای آن باعث درمان سرفه و رفع گرفتگی صدا می شود. همچنین از دیگر فواید چای گل پنیرک به درمان کم خونی هم اشاره شده است.

اطلاعات علمی گیاه پنیرک

برگ پنیرک و ترکیبات آن:

گفته شده است که در برگ پنیرک هشت دهم درصد موسیلاژ و مقداری هم تانن و فلانوئید موجود می باشد.

فواید برگ پنیرک:

از برگ پنیرک برای درمان قسمت های بالایی راه تنفسی و گلو، درمان تورم های روده ای و معده ای استفاده می کنند. از برگ پنیرک برای از بین بدن علائم سرماخوردگی مانند سرفه بهره می گیرند.

روش و اندازه مجاز مصرف برگ پنیرک:

پنج گرم برگ پنیرک را در یک لیوان آب سرد بریزید و به تایم پنج دقیقه بجوشانید و یا همین مقدار از برگ پنیرک را در یک لیوان آب جوش بریزید و بعد از گذشت پانزده دقیقه آن را صاف کنید و میل بفرمایید. از این دم نوش در روز سه الی چهار بار می توان استفاده کرد. در ضمن اگر در هربار مصرف کمی عسل به آن بیفزایید، فواید آن چند برابر می شود.

خواص برگپنیرک و فواید درمانی آن

گیاه پنیرک در طب سنتی:

در طب سنتی گفته شده است که گیاه پنیرک معتدل است و از خاصیت دارویی پنیرک در جهت رقیق کردن اخلاط غلیظ و معتدل کردن اخلاط بسیار رقیق استفاده می شود. از دیگر خاصیت پنیرک می توان به درمان شکستگی اعضا اشاره کرد برای این کار پنیرک را می سابند و بر روی مکان مورد نظر قرار می دهند. پنیرک را با روغن زیتون مخلوط می کنند و برای برطرف کردن نیش عقرب و سوختگی از آن استفاده می کنند. جوشانده برگ و گل پنیرک را با شکر مخلوط می کنند و برای رفع گرفتگی صدا از آن مصرف می نمایند.

نحوه و مقدار مجاز مصرف برگ و گل و ریشه پنیرک

از جمله خواص پنیرک به دارا بودن ویتامین های A، B و C می توان اشاره کرد که در درمان التهاب های تنفسی و جوش های پوستی تاثیر فراوان دارد و به علت داشتن این ویتامین ها در برطرف کردن بیماری های کلیه و مثانه مورد استفاده قرار می گیرد. پنیرک ضد سرفه و مرهم سینه است. برگ و ریشه این گیاه را به شکل ضماد در می آورند و از خواص پنیرک در جهت سریع تر سر باز کردن دمل و کورک بهره مند می شوند.

خواص گل پنیرک و فواید بی شمار آن

فایده های جوشانده پنیرک

اگر هریک از مشکلات و عارضه های زیر را دارا هستید، از خواص پنیرک به طریقی که در ادامه این مطلب ذکر شده است، بهره مند شوید:

 • از جوشانده پنیرک برای درمان سرفه، اسهال خونی و عفونت های مثانه استفاده می شود.
 • برای اشخاصی که از تنبلی روده و معده و یبوست رنج می برند، می توان از دم کرده پنیرک استفاده نمود.
 • از جوشانده پنیرک برای درمان برونشیت و استفراغ و بر طرف کردن سوزش مجاری ادراری می توان بهره گرفت.
 • جوشانده پنیرک را اگر در دهان و گلو غرغره کنید مخاطی که سبب تحریک گلو می شوند را رفع و درد گلو را تسکین می دهد.
 • استفاده از پنیرک در رفع جوش های پوستی صورت و برطرف کردن سوختگی نیز به شکل لوسیون موثر می باشد.خواص جوشانده پنیرک
 • هندیان از پنیرک به عنوان یک گیاه نرم کننده و لعابدار استفاده می کنند، به این شکل که ۳۰۰ گرم برگ پنیرک را در یک لیتر آب می جوشانند و به عنوان مسکن می نوشند.
 • از جوشانده برگ پنیرک به صورت کمپرس گرم و حمام برای برطرف کردن ورم چشم، درمان بواسیر و بعضی تومورها استفاده می شود.
 • گل و برگ پنیرک را در نیم لیتر آب بجوشانید و به صورت لوسیون از این محلول بر روی پوست خود بمالید تا از تاثیرات نرم کنندگی آن شگفت زده شوید.
 • اگر دچار آفتاب سوختگی شدید، ۵۰۰ گرم گل یا ریشه پنیرک را در یک لیتر آب بجوشانید و این محلول را به آرامی بر روی پوست آفتاب سوخته قرار دهید.
 • خوب است بدانید که جوشانده و دم کرده پنیرک در درمان سردرد شدید یک طرفه، دل پیچه، ورم لوزه، درد گلو و آنژین کاربرد دارد.خواص گیاه پنیرک و فواید بی نظیر درمانی آن

نکته پایانی: برای بهره مند شدن از خاصیت پنیرک این گیاه را بیشتر از پنج دقیقه نجوشانید و بعد از این عمل گل های پنیرک را خوب فشار دهید تا تمام موسیلاژ آن خارج شود و بعد تفاله آن را دور بریزید.

فواید روغن پنیرک

علاوه بر پنیرک که در مطالب بالا شما عزیزان را با فواید آن آشنا کردیم روغن آن نیز از فواید بسیار زیادی برای سلامت بدن بهره مند است، در ادامه مطلب شما عزیزان را با چند تا از فواید این روغن آشنا خواهیم کرد.

ضد التهاب :

روغن پنیرک به دلیل داشتن خواص ضد التهابی برای تسکین گزش حشرات، آفتاب سوختگی، خارش پوست و… بسیار مفید است و در صورتی که به دنبال روشی مفید جهت درمان این نوع مشکلات پوستی نباشید امکان ایجاد عفونت وجود دارد بنابراین از این روغن استفاده کنید.

خواص پنیرک و روغن آن

درمان سنگ کلیه :

امروزه بسیاری از افراد از داشتن سنگ کلیه رنج می برند که طبق تحقیقات انجام شده این روغن یک روش عالی و مفید برای درمان سنگ کلیه به شمار می رود بنابراین می توانید روغن پنیرک را با چند داروی گیاهی ترکیب کرده و برای درمان سنگ کلیه از آن استفاده نمایید تا شاهد رفع درد آن باشید.

درمان بی خوابی :

اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که دچار بی خوابی می شوید و پس از رفتن به رختخواب ساعات زیادی را بیدار هستید بهتر است از روغن پنیرک استفاده کنید زیرا، این روغن دارای ترکیبات تسکین دهنده ای می باشد که به داشتن خوابی راحت و با آرامش به شما کمک می کند بنابراین، بهتر است برای درمان بی خوابی قبل از خوابیدن با روغن پنیرک شقیقه هایتان را ماساژ دهید و یا بخار این روغن را تنفس کنید.

خاصیت شگفت انگیز روغن پنیرک

کاهش چین و چروک :

روغن پنیرک نقش مهمی در سلامت پوست ایفا می کند و جهت کاهش چین و چروک می توانید از این روغن استفاده کنید بنابراین، این روغن را بر روی پوست تان ماساژ دهید تا باعث کاهش چین و چروک و سفت شدن پوست تان شود و همچنین به مرطوب شدن پوست نیز کمک می کند.

درمان مشکلات پوستی :

بروز جوش و آکنه یکی از مشکلات پوستی بسیار رایج در بین اکثر نوجوانان و جوانان است که با استفاده از روغن پنیرک می توانید از شر این گونه مشکلات خلاص شوید فقط کافی است، چند قطره از این روغن را بر روی محل مورد نظر ماساژ دهید، این روغن به سطح پوست نفوذ کرده و سبب ترمیم سلول های پوستی آسیب دیده می شود.

فواید باورنکردنی روغن پنیرک

امیدواریم مطالعه مطلب گفته شده برای شما عزیزان مفید و سودمند بوده باشد و با فواید بی نظیر پنیرک و روغن آن به خوبی آشنا شده باشید، در پایان پیشنهاد می کنیم به منظور با دیگر خواص گیاهان دارویی می توانید بر روی لینک کلیک نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.