دسته ها
چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸

آموزش فن بیان و 7 قدم برای سخنور شدن!

  • بهاره سلطانی
  • ۳۰ خرداد ۱۳۹۶
  • ۱

فن بیان در بسیاری از مشاغل تاثیر گذار است. معلمان، مدیران، فروشندگان، بازیگران و گویندگان باید فن بیان خوبی داشته باشند. همچنین بسیاری از افراد نیز مایلند که گفتگوهای موثر داشته باشند و شگردهای یک مکالمه خوب را یاد بگیرند که تمام اینها مستلزم آموزش فن بیان می باشد.

آموزش فن بیان می تواند به داشتن مکالمه ایی خوب و یا سخنرانی های همراه با موفقیت کمک کند. افرادی که نکات مربوط به فن بیان را رعایت می کنند بعد از گذشت مدتی سخنرانی های با کیفیت تری نسبت به سایر افراد خواهند داشت. در  این مطلب به چندین روش موثر در مراحل فن بیان می پردازیم.

آموزش فن بیان برای سخنرانی ایده آل

یکی از اولین مراحل آموزش فن بیان شمرده صحبت کردن است. نوع کلمات و جملاتی که به کار می برید باید برای شنونده قابل تشخیص باشد. شمرده صحبت کردن یعنی استفاده از عباراتی که با تلفظ صحیح ادا شود. تند صحبت کردن کیفیت مکالمه را پایین می آورد و در مقابل شمرده صحبت کردن باعث می شود که آرام و با اعتماد به نفس به نظر برسید.

آموزش های مقدماتی فن بیان

داشتن اعتماد به نفس

افرادی که اعتماد به نفس ندارند معمولا مطمئن به نظر نمی رسند. مخاطب بعد از شنیدن اولین جملات و نوع بیان آنها به این نکته پی می برد و این موضوع در میزان گوش دادن مخاطبان به صحبتهای شما تاثیر می گذارد. وقتی به گفته های خودتان مطمئن هستید مخاطب نیز با رغبت بیشتری گوش می دهد. همچنین بهتر است که با اشتیاق نیز صحبت کنید تا شنونده مایل به شنیدن ادامه صحبت هایتان باشد.

حفظ آرامش

قبل از سخنرانی یا انجام تمرینات مربوط به فن بیان چند دقیقه ایی را صرف ریلکسیشن کنید تا بدنتان در وضعیت آرامی قرار گیرد. اضطراب ممکن است علاوه بر نمود در صدا باعث اشتباه لفظی، ضعیف شدن صدا و یا فراموش کردن بعضی جملات شود که در نتجه مکالمه و سخنرانی را ضعیف می کند.

آموزش فن بیان برای سخنرانی

مراقبت از صدا

تکلم وابسته به صدا است. بدون صدا نمی توانید صحبت کنید و صدا در بهتر صحبت کردن نقش زیادی دارد. تارهای صوتی حساس و آسیب پذیر می باشند بنابراین باید از آنها مراقبت شود. نوع نفس کشیدن در تقویت صدا نقش زیادی دارد. نفس های شکمی باعث می شوند که صدا قوی و بهتر شنیده شود و یکی از مراحل آموزش فن بیان به شمار می رود. نفس هایی که سطحی و از راه سینه باشد باعث ضعیف شدن صدا و همچنین کش آمدن تارهای صوتی می شود.

وضعیت نشستن و ایستادن

یکی از بهترین وضعیت های بدن که باعث بهتر نفس کشیدن و تقویت صدا می شود حالت صاف نشستن یا صاف ایستادن است. اگر روی صندلی نشسته اید بدنتان را در حالت عمودی نگه دارید. و در حالت ایستاده نیز صاف و بدون خمیدگی بایستید. می توانید از حرکات بدن نیز کمک بگیرید به طور مثال بالا بردن چانه باعث کم شدن طنین صدا و در نتیجه وضوح آن می شود.

آموزش فن بیان

نوشیدن آب

نوشیدن آب علاوه بر فواید زیادی که برای بدن دارد باعث تقویت تارهای صوتی نیز می شود. جایگزین کردن قهوه، چای یا سایر نوشیدنی ها نمی تواند جای آب را بگیرد و باید حتما در طی روز در حدود 6 لیوان اّب مصرف شود تا رطوبت مورد نیاز تارهای صوتی فراهم شود. مرطوب کردن تارهای صوتی به انعطاف بهتر آنها کمک می کند.

یکی از راههای آسیب زدن به تارهای صوتی فریاد زدن است. وقتی فریاد می زنید تارهای صوتی تان کشیده شده و باعث می شود که به مرور زمان صدا ضعیف و صحبت کردن نیز با اشکال مواجه شود. همچنین ممکن است با گذر زمان و تکرار این عمل تارهای صوتی دچار برآمدگی شوند. جالب است که بدانید زمزمه کردن نیز به اندازه فریاد زدن می تواند به تارهای صوتی آسیب بزند. بنابراین از این کار نیز خودداری کنید.

نکته ای که باید در هنگام مکالمه به آن توجه کنید میزان بم یا زیر بودن صدا است. شنیدن صدای زیر فردی که در حال سخنرانی است این موضوع را به شنونده القا می کند که فرد دچار استرس بوده و در نتیجه کیفیت سخنرانی پایین می آید. به شیب صدا توجه کنید و از مکث نیز در حین مکالمات خصوصا بعد از پایان جملات استفاده کنید. (برای مشاهده روش های کاهش استرس در سخنرانی کلیک کنید)

مهمترین آموزش های فن بیان

خواندن مداوم

خواندن مداوم می تواند در کاهش میزان خطاهای حین سخنرانی و گفتگو کمک کند. خواندن یک متن را شروع و سعی کنید که با کمترین خطا و اشتباهات لفظی آن را ادامه دهید. این کار در دراز مدت می تواند باعث بالا رفتن آمادگی شود. بسیاری از صدا پیشه ها قادر هستند که یک متن طولانی را بدون غلط بخوانند و این کار نتیجه سال ها تمرین است. بنابراین لازم است که صبور نیز باشید زیرا سخنور خوبی شدن نیاز به تمرین و ممارست دارد.

بدست آوردن آمادگی

برای بهتر انجام شدن هرکاری باید آمادگی لازم را کسب کنید. تنها با آموزش فن بیان نمی توان سخنور خوبی شد بلکه تمرین و مداومت می تواند نتیجه بخش باشد. توصیه می شود که هر صبح صدایتان را گرم کنید. عضلات صورت را بکشید و تمام تمرین ها و آموزش ها را انجام دهید. تمرین های لب، تمرین های تنفسی و سایر تمرین هایی مربوط به صدا را هر روز انجام دهید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۱ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.