دسته ها
پنج شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲

معرفی ۱۰ کتاب عالی برای خودشناسی

  • حکیمه فهیمی
  • ۲۷ شهریور ۱۴۰۲
  • ۰

هر یک از ما دارای استعدادها و مهارت های خاصی هستیم که نسبت به آن ها شناخت کافی نداریم. مطالعه انواع کتاب برای خودشناسی در این زمینه بسیار کمک کننده خواهد بود.

افراد زیادی هستند که در زندگی با مشکلات متعدد روبرو می شوند و تصور می کنند در راه درستی گام برنداشته اند و آنطور که باید بر اساس استعداد و توانایی های خود پیش نرفته اند. از این رو لازم است بیشتر نسبت به خود شناخت پیدا کنند. در ادامه مطلب با چندین کتاب برای خودشناسی آشنا می شوید.

انواع کتاب برای خودشناسی

شناخت از خود یکی از اصلی ترین مواردی است که متاسفانه در دوران نوجوانی کمتر به آن پرداخته می شود. در صورتی که موضوعی بدیهی بوده و باید همه در مورد آن بدانند. بیشتر تصمیم های سرنوشت ساز زندگی در این دوران گرفته می شود. دورانی که شناختی از خود نداشته و با انواع و اقسام تصمیم های بزرگ و هدف گذاری ها سرنوشت زندگی را رقم می زنیم.

امروزه افراد زیادی بر این باورند که در راه درستی گام بر نمی دارند. مثلا از شغل خود رضایت ندارند یا آنطور که باید نمی توانند احساسات خود را بروز دهند. برخی مواقع دچار نوعی سرخوردگی می شوند و ممکن است به افسردگی مبتلا گردند. این افراد تصور می کنند استعدادها و توانایی هایی آن ها کشف نشده از این رو نمی توانند پیشرفت داشته باشند.

با صنعتی شدن سریع دنیا، تضعیف باورهای سنتی، رشد مصرف گرایی و … چنین تصوراتی بیشتر ایجاد می شوند. اگر شرایط اجتماعی و ساختارهای اقتصادی تغییر یافته پس لازم است نسبت به خود شناخت بیشتری پیدا کنیم. هر یک از ما دارای مهارت های خاصی هستیم که نسبت به آن ها شناخت خوبی نداریم.

در ضمن باید نقاط ضعف و احساسات خودمان را هم به خوبی شناخته تا به خودآگاهی برسیم. شناخت ضعف ها و توانایی های ما می تواند سبب افزایش اعتماد به نفس گردد. ضرورت تغییر سبک زندگی موجب شده تا موضوع خودشناسی به مسئله مهمی در سطح جوامع تبدیل شود.

  •  مبل و میز
  •  آرون گروپس

در ادامه این نوشتار با چند نمونه از بهترین کتاب ها برای خودشناسی آشنا می شویم. خودشناسی مسیری طولانی با چالش های بسیار دارد ولی طی این مسیر لذت بخش خواهد بود. کتاب یکی از راهنماهای خودشناسی می باشد. اگر شما هم در مسیر خودشناسی بوده و به دنبال کتاب های مناسبی در این زمینه هستید با ادامه مطلب همراه ما باشید.

۱. کتاب اثر مرکب

کتاب اثر مرکب که نویسنده آن دارن هاردی می باشد یکی از کتاب های خوب در زمینه توسعه فردی و خودشناسی می باشد که با زبانی ساده به ما کمک نموده تا بتوانیم در زندگی به موفقیت دست یافته و درآمد خود را  افزایش دهیم. این کتاب به طور خلاصه به ما می‌گوید که انتخاب های کوچک و ظاهرا پیش پا افتاده بر روی ما تاثیرات خیلی بزرگ و مهمی برجای می‌گذارند.

برای دستیابی به موفقیت، تعامل مناسب با دوستان و خانواده و ثروتمند شدن ضروری است تا این عادات روزانه خود را شناخته و برای تغییر آن ها به صورت مستمر و پیوسته تلاش نماییم. بسیاری از این عادات پیش پا افتاده را هنگامی که در بلندمدت نگاه کنید متوجه تاثیر آن ها خواهید شد.

به طور مثال شما روزانه ۴۰ دقیقه را در مترو سپری می کنید. فرض نموده که به جای بازی با گوشی همراه خود، این مدت را به مطالعه یک کتاب اختصاص دهید. بعد از شش ماه از انجام این کار، احتمالا کتاب های زیادی را به پایان رسانده‌اید. شما با این کار از لذت های زودگذر که همان بازی باشد، دست کشیده ولی در بلندمدت به هدف بسیار ارزشمندی دست پیدا می کنید.

دارن هاردی در سال ۱۹۷۱ در ایالات متحده آمریکا به دنیا آمد، وی یکی از شناخته شده ترین سخنرانان و مشاوران آمریکایی است که تعلیماتش زندگی افراد زیادی را تغییر داده است. همچنین، وی یک کارآفرین توانمند هم به شمار می رود که دارای درآمدی نجومی است.

۲. کتاب خودشناسی

آلن دو باتن و همکاران خود در مجموعه مدرسه زندگی تلاش دارند فلسفه و روان شناسی را به زبان ساده و هماهنگ با جهان مدرن امروز به مخاطبین خود ارائه دهند. کتاب خودشناسی وی یکی از کتاب های این مجموعه می باشد. این اثر در آغاز مطرح می کند که عدم شناخت خود و درک نکردن آن چه در ذهن می گذرد چه پیامدهایی را به دنبال دارد و در ادامه با توضیحات ساده و دلنشین روش های خودشناسی را نشان می دهد. اگر به تازگی در مسیر خودشناسی گام برداشته اید این کتاب برای شما مناسب خواهد بود.

۳. کتاب تغییر مسیر زندگی

مطالعه این کتاب به افرادی توصیه می شود که از زندگی خسته شده و دوست دارند در سریع ترین زمان ممکن تغییر یابند. تغییری که ممکن است فقط در یک روز رقم بخورد. البته این گفته کمی جسورانه به نظر می رسد. ولی اگر زندگی انسان های بزرگ را بنگرید می بینید که برخی توانسته این کار را به خوبی انجام بدهند و تصمیمی که در یک روز اتخاذ نموده اند مسیر زندگی شان را دستخوش تغییر و تحول اساسی کرده است.

این کتاب می خواهد به ما کمک کند تا بهتر خودمان را بشناسیم و بدانیم که در واقع تفاوت بسیاری بین ما با آن قهرمان ها و افراد برجسته وجود ندارد. آنچه مانع پبشرفت می شود ناتوانی در غلبه بر حس هایی مانند ترس است. ترس و برخی دیگر از صفات منفی مانع از این شده که بتوانیم به آنچه دوستداریم برسیم.

ترس می تواند اعتماد به نفس و اراده ما را هدف گرفته و اجازه ندهد به جلو حرکت کنیم. کتاب تغییر مسیر زندگی کمک کرده تا به توانایی های ذاتی خود پرداخته، راهکارها و تکنیک های باری غلبه بر ضعف ها نشان می دهد و کمک می کند تا به رویاها و آرزوهایی که به نظر دست نیافتی هستند، برسیم.  این کتاب مثال های واقعی زیادی دارد که می تواند برای درک بهتر مفاهیم کمک کننده باشند.

۴.کتاب خودت باش دختر

کتاب خودت باش دختر اثر ریچل هالیس یکی از پر فروش ترین کتاب های سال ۲۰۱۸ به شمار می رود. در این نوشتار داستان های خنده دار، عجیب و تلخ بسیاری از زندگی خود نویسنده وجود دارد. با خواندن تجربیات ریچل هالیس می توان به این موضوع پی برد که زنان برای پیشرفت در محیط های گوناگون به چه مشکلات و چالش هایی روبرو هستند.

کتاب فوق می تواند سبب افزایش اعتماد به نفس و خودباوری زنان شده تا بتوانند توانایی ها و استعدادهای خود را برای پیشرفت نمایان کنند. همانطور که می دانید بعضی از عوامل اجتماعی و فرهنگی مانع از پیشرفت خانم ها و دستیابی به موقعیت های مساوی شغلی و اجتماعی می شود. این کتاب درباره این مشکلات صحبت می کند.

در اثر مذکور مهارت و تکنیک هایی ارائه می شود که استفاده از آن ها کمک کرده بر مشکلات زندگی تان غلبه کنید.

۵. کتاب هنر و علم خودشناسی

کتاب هنر و علم خودشناسی یکی از کتاب های موثری است که کمک می کند تا پی به شخصیت خودمان ببریم. نقاط قوت و ضعف مان را شناخته به خودآگاهی رسیده و بتوانیم زندگی متناسب با روحیات خود داشته باشیم. این کتاب در زمینه روان شناسی موفقیت اثر مهمی محسوب می شود زیرا به زبانی ساده تئوری های مهم خودشناسی را می آموزد.

با مطالعه کتاب هنر و علم خودشناسی یاد می گیرید شخصیت انسان چطور شکل می گیرد و چه عواملی روی آن تاثیر می گذارند. سوال اساسی که در این جا ایجاد می شود این است که تا چه اندازه می توان بر روی خصوصیات و ویژگی های خود نقش داشت و بتوان آن ها را تغییر یا بهبود داد؟

پاسخ این است که اگر بتوانیم خود را خوب بشناسیم، امکان تغییرمان هم وجود دارد. این اثر کمک می کند تا به رضایت و شادمانی دست یابیم. کتاب مذکور به قلم پیتر هالینز نوشته شده و با زبان توانمندی سعی دارد حقایق و مفاهیم پیچیده علمی را به ساده ترین شکل ممکن بیان نماید.

کتاب هنر علم و خودشناسی در ۹ فصل روایت شده و در پایان هر فصل خلاصه ای از آن هم بیان شده تا مروری داشته باشید. ترجمه این کتاب را آرسام هورداد با همکاری نشر نوین انجام داده است.

۶. کتابخانه نیمه شب

همه افراد بعد از سال ها زندگی و در معرض تصمیم های آسان و سخت قرار گرفتن بعد از عبور از مراحل مختلف زندگی ممکن است دچار شک و حتی حسرت های بسیار شوند. این تردیدها فرد را به مرور کارنامه اعمال واداشته و با پرسش های بسیار مانند این که اگر به جای فلان تصمیم و مسیر تصمیم یا مسیر دیگری اتخاذ می کردم الان موقعیت بهتری داشتم، راضی تر و خوشحال تر بودم و … سبب شروع بحران روحی می شوند.

کتاب مذکور با روایت زندگی دختری جوان می خواهد به ما برای یافتن این پرسش ها کمک نماید. اگر شما نیز در مسیر خودشناسی دچار تردیدها و حسرت های بسیار هستید، خواندن این کتاب پیشنهاد می شود.

۷. کتاب خودت را به فنا نده

این کتاب یکی از بهترین آثار برای خودشناسی و تجربه زندگی جذاب و پر از رضایت می باشد. معمولا اکثر افراد از زندگی خود رضایت ندارند و مدام در گفتگوهای درونی از خودشان راضی نیستند. و ممکن است به شدیدترین حالت ممکن خود را سرزنش نموده و همه ضعف ها و شکست هایشان را مرور نمایند.

ولی نویسنده این کتاب گری جان بیشاپ می خواهد به ما بیاموزد که با کنار گذاشتن خودخوری و کمی نگاه خوش بینانه به سوی دستیابی به موفقیت گام برداریم. نگاه سرزنشگر ما سبب تحلیل توان و انرژی مان خواهد شد. از این رو اگر بر این نگاه غلبه شود بسیاری از مسائل در زندگی سامان می گیرد.

این اثر به ما یادآوری می کند برای دستیابی به موفقیت باید برای خود زندگی آرام و باثباتی ایجاد کرده و این کار جز با غلبه بر افکار منفی، سرزنشگر و وسواس گونه امکان پذیر ینست. به بیان دیگر خود ما بزرگترین مانع جهت دستیابی به موفقیت هستیم نه شرایط، عوامل و اتفاقات بیرونی.

نویسنده این کتاب یکی از برجسته ترین معلمان انگیزشی در ایالات متحده امریکا می باشد. این نویسنده و سخنران با آموزه های خود موفق شده زندگی افراد زیادی را بهتر از قبل نماید.

۸. کتاب قدرت سکوت

این کتاب با موضوع درون گرایی می باشد. نویسنده اثر قدرت سکوت فردی درون گرا بوده و کتاب را با تجربه های خود از درونگرا بودن شروع می کند. اگر درون گرا هستید مطالعه این کتاب همدلی بزرگی برای شما است و اگر برونگرا هستید این کتاب کمک کرده درک بهتری از افراد درونگرا داشته باشید.

با توجه به این که ممکن است هر یک از ما کمی درونگرا باشیم مطالعه کتاب قدرت سکوت می تواند شناخت بهتری از خودمان و میزان درونگرا بودنمان را ارائه دهد. اگر در مسیر خودشناسی با مسئله برونگرایی و درونگرایی مواجه هستید این کتاب برای پاسخ به سوالات شما مناسب است.

۹. کتاب نیمه تاریک وجود

این کتاب یکی از پرفروش ترین کتاب ها برای خودشناسی بوده که توانسته زندگی افراد زیادی را متحول نماید. همه دارای ویژگی هایی هستیم که دوست نداریم با آن ها شناخته شویم. گاهی مواقع این ویژگی ها را در درون خود کتمان کرده و از آن ها هراس داریم.

این ویژگی ها همچون سایه بوده و می توانند شامل فریب کاری، حسادت، تنبلی، جاه طلبی و … باشند. این امیال با شدت های مختلفی در انسان بروز پیدا می کنند. نویسنده این کتاب نام سایه های شخصیتی ذکر شده را نیمه تاریک وجود قرار داده است. برای داشتن زندگی بهتر بایستی به یکپارچگی درونی رسید.

این کار به انجام تمرینات مختلف نیاز دارد. کتاب نیمه تاریک شامل ده فصل می باشد و تلاش می کند تا مفهوم نیمه تاریک وجود را شرح داده و به ما بیاموزد چگونه با این موجودیت کنار بیاییم و خود واقعی را پذیرا باشیم.

۱۰. کتاب خودشناسی به روش یونگ

این کتاب تالیف روانشناس شناخته شده ای به اسم مایکل دانیلز می باشد. این روانشناس از مربیان برجسته این رشته در دانشگاه لیورپول بوده و تالیفات مهم دیگری هم دارد. اسماعیل فصیح توسط نشر نو کتاب خودشناسی به روش یونگ را ترجمه کرده است.

مطالعه این اثر برای علاقمندان به روانشناسی یونگی پیشنهاد می شود. کارل گوستاو یونگ یکی از مهمترین روانشناسان قرن بیستم به شمار می رود که با در نظر گرفتن خودآگاه و ناخودآگاه جمعی در تحلیل های روانشناسی اش تحولی را در این رشته ایجاد کرد.

این روانشناس باور دارد که کهن الگوهایی هستند که آن ها را می توان در ادبیات و اساطیر پیدا کرد. هر فردی با آگاهی از کهن الگوی خود می تواند به ویژگی های شخصیتی اش پی ببرد. کتاب مذکور نیز با این هدف نوشته شده تا بتوانید راحت تر خود رادرک نموده و نقاط قوت و ضعف تان را بشناسید.

این اثر ساختاری روان و سرگرم کننده دارد و برای فهم مطالب آن نیاز نیست به روان شناسی بسیار مسلط باشید. علاوه بر این موقع خواندن این کتاب تکینک های ساده ای را آموزش می دهد تا بتوانید راحت تر شخصت خود و دیگران را شناخته و به رشد شخصیتی خود به میزان زیادی کمک کرد.

در پایان اگر علاقمند هستید تا با فواید خودشناسی و ۱۰ تست خودشناسی تصویری آشنا شوید روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *