دسته ها
پنج شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲

اصول پرورش ساناز رونده و شرایط مورد نیاز رشد بهتر این گل زیبا

  • حکیمه فهیمی
  • ۱۶ خرداد ۱۴۰۲
  • ۰

گل ساناز رونده یا رز مینیاتوری یکی از گیاهان زینتی پر طرفدار است که در فضاهای بسته و بیرون امکان پرورش آن وجود دارد و تنها کافی است شرایط پرورش ساناز رونده را در بستر کاشت آماده نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید.

گل ساناز رونده یکی از انواع رز پرطرفدار در فضای باغچه و منزل می باشد که تنوع رنگی قابل توجهی دارد و برای رشد و پرورش به شرایط خاصی نیاز دارد. اگر به نگهداری و پرورش ساناز رونده علاقمند هستید با ادامه مطلب همراه باشید تا اطلاعات مهمی در این زمینه کسب کنید.

نگهداری و پرورش ساناز رونده

گل ساناز رونده یا گل چینی یا گل رز مینیاتوری یکی از گیاهان دائمی است که با گل های زیبای خود در فصول بهار و تابستان بسیار پرطرفدار است. اگر مایلید گیاه مقاومی بکارید که نسبت به نور خورشید مقاوم بوده و در فصل تابستان دچار آفتاب سوختگی نشود و در زمستان نیز بتوان آن را در بالکن نگهداری کرد، می توانید ساناز رونده را انتخاب کنید.

احتمالا بارها نام رز مینیاتوری را شنیده اید و برای دید و بازدیدهای دوستانه، عاشقانه و تبریکات روزمره از آن ها استفاده کرده اید. این گل یکی از انواع رز زیبا و خاص بوده که به علت ویژگی های انحصاری شدیدا مورد توجه و اهمیت است. نگهداری از گل ساناز رونده نیز به عنوان یک گل زینتی حائز اهمیت می باشد.

باید اشاره کرد این گل منبع درآمد برای اکثر باغبانان و تاجران به شمار می رود. برای تزئین فضای سبز از رز مینیاتوری استفاده می شود. زیبایی بی نظیر این گل موجب شده افراد زیادی به نگهداری و پرورش آن راغب باشند. برای پرورش ساناز رونده در محیط منزل یا فضای بیرون به رعایت یک سری نکات و استانداردها نیاز است تا حداکثر باردهی این گل را شاهد باشید.

این موضوع برای افرادی که از کاشت ساناز رونده به عنوان یک صنعت استفاده می کنند، اهمیت دارد. در ادامه با شرایط مورد نیاز برای نگهداری و پرورش ساناز رونده آشنا می شوید.

  •  آرون گروپس
  •  مبل و میز

گیاهشناسی ساناز رونده

گل ساناز از خانواده گل رز است و اندازه گل های آن نسبت به رز معمولی کوچکتر، ساقه های گیاه تقریبا فاقد تیغ و تعداد گل ها بیشتر می باشد. این گل جزو گیاهان چند ساله از خانواده رزآسه بوده و بومی نیمکره شمالی و جنوب غربی چین است که به عنوان رز چینی نیز در دنیا معروف است و عموما در نواحی معتدل پرورش داده می شود.

منظور از رونده بودن این گل آن است که در صورت وجود شرایط محیطی مناسب حداکثر رشد را داشته و از نظر ارتفاعی بلندتر از حد معمول می گردد. از این رو باید برای بالاروی ساناز رونده فضای لازم مدنظر قرار گیرد. کاربرد فنس یا چوب برای تعادل در این روندگی حائز اهمیت می باشد.

ارتفاع درختچه ساناز رونده در طبیعت تا دو متر هم می رسد و برگ های آن کوچک و پری که دارای سه یا پنج برگ و هر یک حدود ۲-۶ سانتی متر طول و ۱-۳ سانتی متر پهنا می باشند. در انواع وحشی این گل میوه های قرمز کوچکی به قطر ۱-۲ سانتی متر نیز دیده می شود.

قابل ذکر است گل ساناز رونده دارای انواع مختلفی بوده و عمدتا به دو نوع گل پا کوتاه و بالارونده تقسیم می شود. گل ساناز بالارونده از دسته رز رونده بوده به این معنی که اگر در شرایط محیطی مساعد واقع شود، از لحاظ ارتفاع بلندتر از حد معمول می شود.

ضمنا تنوع رنگی این گل زیاد بوده و به رنگ های نارنجی، صورتی زنبوری، قرمز، سفید و زرد دیده می شود. گفتنی است بوی گل ساناز رونده بسیار مطبوع بوده و از دسته گل های پرطرفداری است که می توان در فضای باز باغچه یا فضای باز بالکن و در محیط آپارتمان مورد پرورش قرار داد.

شرایط مورد نیاز برای پروش گل ساناز

این گل به خاطر ظاهر زیبا و بوی مطبوع خود در قرارهای عاشقانه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین خاصیت درمانی آن سبب شده افرادی زیادی شرایط محیطی مساعد آن را برای رشد در منزل فراهم نمایند.  در ادامه به شرایط مورد نیاز برای پرورش گل ساناز رونده اشاره می شود.

آبیاری

از نکات مهم برای رشد این گل آبیاری آن می باشد. در طول دوره گلدهی آبیاری به طور منظم و روزانه صورت گیرد و سطح خاک بررسی شود که مرطوب باشد. بهترین زمان برای آبیاری موقعی است که سطح خاک خشک است. دقت کنید پس از آبیاری، آب اضافه از زیر گلدانی خارج شود که سبب پوسیدگی ریشه های گیاه و عفونت قارچی گل نشود.

نور

گل ساناز رونده همچون سایر انواع رز به نور بسیاری نیاز دارد و اگر میزان نوردهی به گیاه کاهش یابد، گلدهی آن کاسته شده و رنگ پریده می شود. این گل به حدود ۶ ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز داشته و کلا در دسته گیاهان نور پسند قرار می گیرد.

دما

دمای حدود ۲۲ درجه سانتی گراد برای گل ساناز رونده مساعد است. این گیاه طرفدار گرمای زیاد نیست و گرمای بالا گلدهی آن را کاهش می دهد. ضمنا ساناز رونده به سرمای زیاد هم علاقه نداشته و در این شرایط هم کاهش میزان گل آن وجود دارد. البته این گل بیشتر طرفدار گرما است تا سرما. اگر این گیاه در سایه یا زیر درختان دیگر مورد کشت قرار گیرد گل های آن کیفیت خوبی پیدا نمی کنند.

شایان ذکر است شدن نور کم به طویل شدن بیش از حد دمبرگ می انجامد و دمگل یا ساقه گلدهنده سفت می شود که منجر به خمیدگی گیاه نیز می گردد. در نواحی با سرمای شدید، استفاده از خاکپوش به منظور حفاظت تنه و شاخه از سرما ضروری بوده و اگر دما در زمستان به منفی ۲۰ درجه برسد استفاده از کیسه پلاستیک الزامی است. و در بهار خاک و خاکپوش پای بوته برداشته شود.

خاک

برای تهیه خاک مناسب این گل از خاک لومی، شنی و کمی خاک رسی استفاده شود. خاک مناسب بایستی ترکیبی از مواد آلی را هم داشته باشد و ۱۰ درصد خاک را شامل شود. خاک گل ساناز رونده همچنین باید زهکشی مناسب داشته و هرگز اشباع نشود. در نواحی با بارندگی زیاد این گل طوری کاشته می شود که نسبت به سطح چمن ارتفاع بالاتری داشته و آب تجمع نیابد.

توصیه شده گل ساناز در خاک شنی نیز کشت نشود و از کاشت آن در خاک های آهکی خودداری گردد. پی اچ مناسب خاک گیاه حدود ۵.۹ گزارش شده ولی می تواند پی اچ ۵.۵-۵.۶ را نیز تحمل کند.

رطوبت

رطوبت مورد نیاز برای گل ساناز رونده حدود ۵۰-۶۰ درصد است و بیشتر از این میزان سبب افزایش آلودگی های قارچی به ویژه سفیدک روی برگ می شود. در محیط های بسته جهت تامین رطوبت مورد نیاز گیاه از اسپری آب استفاده یا یک اسفنج مرطوب کنار گلدان قرار داده شود. همچنین می توان از بخور سرد نیز در این راستا کمک گرفت.

اسپری آب باید هر ۲-۴ روز یک مرتبه صورت گیرد. از روش جزیره نیز می توان برای تامین رطوبت گیاه استفاده کرد.

هرس

هرس گل ساناز علاوه بر زیبایی به باروری گیاه نیز کمک زیادی می کند. بهترین زمان برای هرس آخر زمستان یا ابتدای فصل بهار می باشد. به این ترتیب یک سوم تا یک دوم ساقه های کناری گیاه را حذف یا برای جوانسازی گل ساناز رونده ساقه های قدیمی را تا پایه قطع نمایید و این کار در سال دوم و سوم دوباره تکرار شود.

هرس را هنگام خشک یا پژمرده شدن گل ها نیز انجام دهید. زیرا این کار مانع از هدر رفتن انرژی ساناز رونده برای گل و برگ های خشک می شود.

کوددهی

ساناز رونده نیز همچون سایر گیاهان به مواد مغذی نیاز دارد که آن را از کود دریافت می کند. اگر در فضای بیرون این گل را کاشته اید می توانید از کود پوسیده دامی در فصل رشد گل استفاده کنید. ولی اگر در گلدان آن را مورد کشت قرار داده اید، در زمان گلدهی گیاه هر ۲-۳ هفته یک مرتبه با کودهای غنی از پتاسیم آن را تغذیه کنید.

در پایان پیشنهاد می شود اگر مایلید تا با شرایط مورد نیاز و اصول پرورش گل رز هلندی و پرورش گل رز فرانسوی  آشنا شوید روی لینک های مزبور کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *