دسته ها
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲

تبخال در دوران شیردهی و جلوگیری از انتقال ویروس تبخال به نوزاد

  • سعیده ستاری
  • ۲۷ بهمن ۱۴۰۱
  • ۰

اگر تبخال در دوران شیردهی وجود داشته باشد، در صورتی که روی زخم پوشیده شود تا کودک با آن تماس نداشته باشد انتقال این ویروس برای نوزاد وجود ندارد، پس بایستی مراقبت های لازم را رعایت کنید.

تبخال نوع یک، ویروسی می باشد که به طور معمول موجب زخم یا تاول در اطراف دهان می شود، ولی این توانایی را دارد که تاول های مشابهی در هر جایی بالاتر از کمر به وجود آورد. تبخال نوع دو که باز هم یک ویروس است، به طور معمول موجب به وجود آمدن زخم یا تاول در قسمت تناسلی می شود و هر دو نوع تبخالی نیز قادر است از راه تماس پوستی انتقال پیدا کند. در این مقاله درباره تبخال در دوران شیردهی صحبت می کنیم.

عوارض تبخال در دوران شیردهی

تبخال در دوران شیردهی ضرر دارد؟

ویروس تبخال از راه شیر مادر انتقال پیدا نمی کند، اما شما بایستی با رعایت مراقبت های لازم به نوزاد خود شیر بدهید. رعایت مراقبت ها به این علت است که نوزاد شما قادر است با لمس یک تاول یا زخم در روی سینه، دهان یا قسمت دیگری از بدن شما به این ویروس آلوده شود و به عفونت های جدی در نوزادان دچار بشود، چون سیستم ایمنی بدن آنها هنوز در حال رشد می باشد و کامل نشده است و ابتلا به این عفونت در نوزادان زیر ۴ ماهه توانایی این را دارد برای نوزاد مرگ آور باشد، پس بسیار ضرورت دارد که با رعایت احتیاط های لازم که پزشک شما و پزشک کودکتان به شما می دهند به نوزادتان شیر بدهید و در صورتی که هر گونه مشکلی در این زمینه دارید با دکتر خود یا دکتر کودکتان مشورت نمایید. اگر چه ویروس تبخال برای نوزاد کشنده است و تبخال تناسلی می تواند به سینه انتقال پیدا کند، ولی اگر زخم پوشیده شود و دور از دسترس و تماس کودک قرار گیرد، شیر دادن به کودک مانعی ندارد.

  • در صورتی که ضایعه روی نوک یا هاله سینه باشد، قطع موقت شیردهی از سینه تا التیام ضایعه ضروری است. این عفونت به راحتی از دیگر اعضا خانواده هم می تواند به شیرخوار انتقال پیدا کند پس محتاط باشید چون ابتلا به این عفونت در نوزاد کشنده می باشد.
  • شستشوی دست ها پیش از در آغوش گرفتن شیرخوار و همچنین پس از هر بار تماس با زخم لازم و ضروری است. اگر ضایعه تبخال روی سینه باشد اما بتوان با پوشاندن آن را دور از دسترس کودک قرار داد، شیردهی مانعی ندارد.

عوارض تاول در دوران شیردهی

راه های جلوگیری از انتقال ویروس تبخال به نوزاد

برای جلوگیری از منتقل شدن ویروس تبخال، همیشه در دوران شیردهی هر قسمت مبتلایی از پوست بدن خود را با پوشیدن لباس تمیز بپوشانید تا پوست بدن کودک با آن قسمت تماسی نداشته باشد. بعد از دستشویی رفتن یا دست زدن به یک زخم در هر قسمتی از بدنتان، دست های خود را به طور کامل بشویید و پیش از در آغوش گرفتن کودک نیز دستان خود را بشویید و در زمان شیر دادن نیز یک حوله یا پتوی تمیز روی پای خود بیاندازید.

در صورتی که روی لب یا در اطراف دهان خود تبخال زده اید، تا وقتی که به صورت کامل محو نشده است، اصلا کودک خود را نبوسید و اجازه ندهید که کودک با دهان، بینی، دست یا هر ناحیه ی دیگری از بدن شما، تاول روی پوست شما را لمس نماید. اگر هم روی سینه و در قسمتی نزدیک به نوک سینه تبخال زده اید، تا وقتی که تاول به صورت کامل برطرف نشده است، فعلا از آن سینه به نوزاد شیر ندهید و ضروری است که برای حفظ تعادل و ثبات شیردهی، شیر آن سینه را با دست یا شیردوش بدوشید و دور بریزید.

  •  آرون گروپس
  •  مبل و میز

توضیح در مورد تبخال در دوران شیردهی

در طول این مدت تا زمان بهبودی کامل تاول، امکان دارد احتیاج داشته باشید که افزون بر شیر خود، از شیر خشک به عنوان مکمل غذایی نیز استفاده نمایید و یادتان نرود که شما همچنان می توانید به شیردهی از سینه سالم ادامه دهید. همچنین پزشک شما امکان دارد داروهای ضد ویروس مثل آسیکلوویر را برای مقابله با عفونت تبخال و کمک به جلوگیری از ظاهر شدن آن در آینده تجویز نماید. هر چند این داروها به صورت کلی برای استفاده در دوران شیردهی ایمن تلقی می شود، ولی بهتر است با پزشک فرزند خود درباره استفاده در دوران شیردهی مشورت نمایید.

هم اکنون که این مقاله خاتمه یافت برای آشنایی بیشتر با مطالبی در حوزه کودک و والدین بر لینک های درد سینه بعد از قطع شیردهی و سفت شدن سینه در شیردهی کلیک نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *