دسته ها
یکشنبه ۶ فروردین ۱۴۰۲

راهکارهای از بین بردن شپشک آردی گیاهان و روش های جلوگیری از هجوم این آفت

 • ملیحه بال افکن
 • ۱۰ بهمن ۱۴۰۱
 • ۰

در واقع از بین بردن شپشک آردی در گیاهان چندان هم سخت و پیچیده نیست و شما می توانید با مطالعه این مقاله به راحتی با نشانه ها، علت ها و حتی اصول از بین بردن شپشک های آردی آشنا شوید.

به طور کلی شپشک آردی گیاهان را می توان حشراتی بدون بال دانست که سر و کله شان در محیط های گرم و مرطوب پیدا می شود و اغلب به صورت اضافات کرکی و سفید رنگ بر روی برگ ها، ساقه یا میوه گیاهان خود را نشان می دهند که در این مواقع بایستی سریعا برای از بین بردن آن ها اقدام نماید.

از بین بردن شپشک آردی گیاهان

بهتر است بدانید شپشک آردی گیاه که با نا شپشک سفید نیز شناخته می شود اغلب به صورت توده های پنبه ای و کرکی در سطح برگ ها یا ساقه های گیاه ظاهر می شود. دقت داشته باشید که شپشک آردی یک شوخی نیست و همانطور که یک شبه به وجود می آید در عرض چندین روز نیز تمام بخش های گیاه را درگیر و نابود می سازد.

چگونگی از بین بردن شپشک آردی گیاهان

به طور کلی این حشرات با مکیدن شیره و سایر ترشحات گیاه از بافت های مختلف آن تغذیه می کنند. اگرچه شپشک آردی معمولا آسیب شدیدی به گیاه وارد نمی کند اما می تواند موجب زرد شدن برگ ها شده و در صورت افزایش درگیری ظاهری کاملا ناراحت و پژمرده به گیاه بدهد.

در واقع شپشک های آردی را می توان آفات مکنده ای دانست که با خوردن شیره گیاه از رسیدن آب و مواد غذایی به مقدار کافی به اندام های گیاه جلوگیری می کنند. در نهایت گیاه با ادامه دار شدن فعالیت آفت ضعیف شده و برگ های آن سست یا خشک می شود و در موارد حادتر نیز ممکن است گیاه تان به صورت کامل از بین برود.

شپشک های آردی اغلب سفید و پنبه مانند هستند و در ابتدا به حالت لکه های سفید یا آرد مانند دیده می شوند. بسیاری از آفات ترشحات براق از خود به جا می گذارند که به آن در اصطلاح عسلک گفته می شود. همچنین شپشک آرد آلود نیز ممکن است چنین ترشحاتی از خود باقی بگذارد.

دلایل اصلی ابتلای گیاه به شپشک آردی

بهتر است بدانید که شپشک آردی اغلب در اثر دلایل متعددی در گیاهان ایجاد می شود که در ادامه سعی داریم به شایع ترین و مهم ترین آن ها بپردازیم.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز
 • جابه جایی گیاهان به خارج از خانه
 • اوردن گل ها و محصولات تازه کشاورزی به داخل خانه
 • استفاده از خاک آلوده هنگام تعویض گلدان گیاه
 • اضافه نمودن گیاهی جدید بدون اینکه از حضور شپشک های آردی در آن آگاه باشید.

علل ایجاد شپشک آردی در گیاهان

گیاهان مستعد به شپشک آردی

از بین بردن شپشک آردی در گیاهان در مراحل اولیه کار چندان سختی نیست اما اگر دیر اقدام کنید و آفت طغیان کند کار سخت تر خواهد شد. در این صورت ممکن است مجبور باشید تعدادی از شاخه های آلوده را حذف کنید و سپس سمپاشی انجام دهید.

اگر گیاه بزرگ تر و قوی تری داشته باشید با انجام این مراحل تقریبا گیاه تان درمان می شود اما در رابطه با گیاهان ضعیف تر اگر آفت بالاتر از شصت درصد گیاه را آلوده کرده باشد معمولا گیاه آسیب جدی خواهد دید و مجبور به کنار گذاشتن آن خواهید بود.

شپشک ها معمولا گیاهانی با بافت آبدار را دوست دارند و اغلب در گیاهانی با ساقه های طرد و آبدار بیشتر دیده می شوند. یکی از میزبان های مهم این آفت گیاه حسن یوسف است که اغلب در طول دوره رشد این گیاه با شپشک آردی مواجه خواهید شد.

میزبان های مهم دیگر ساکولنت ها هستند که شیره رقیق این گیاهان برای شپشک جذابیت زیادی خواهد داشت. یکی از راه های پیشگیری هر بیماری و آفت، تغذیه صحیح است. در واقع گیاهانی که تغذیه منظم و مناسب دارند کمتر دچار این آفت می شوند و یا اگر گرفتار شوند آسیب کمتری خواهند دید.

به عنوان مثال استفاده از کودهایی با پتاسیم بالا مانند کود ۱۲-۱۲-۳۶ می تواند تاثیر منحصر به فردی بر سیستم ایمنی گیاه مورد نظر داشته باشند. البته هر چه کوددهی کامل تر باشد تاثیر مثبت تری را خواهید دید و بنابراین در کنار کود های ان پی کا استفاده از سایر کودها نیز به عنوان مکمل توصیه خواهد شد.

انواع گیاهان مستعد شپشک آردی

راهکارهای از بین بردن شپشک آردی

توجه داشته باشید که از بین بردن شپشک آردی در گیاهان معمولا با راهکار های مختلفی قابل انجام خواهد بود که در ادامه به بیان آن ها پرداخته ایم.

 • شستشوی گیاه:

فشار زیاد آب شپشک ها را از بین خواهد برد. در صورت نیاز بایستی این روش را تکرار نمایید. اگر جمعیت این آفت کم است روش شستشوی گیاه بسیار کاربردی خواهد بود. البته از این نکته غافل نشوید که گیاهان ظریف در مقابل فشار آب مقاوم نیستند.

 • استفاده از الکل:

برای انجام این روش بایستی پنبه را به الکل آغشته نمایید و سپس آن را روی شپشک ها بمالید تا از بی بروند. دقت داشته باشید که غلظت الکل نباید از ۷۰ درصد بیشتر باشد و حتما آن را اول روی یک برگ امتحان کنید تا گیاه را نسوزاند.

 • استفاده از اسپری آفت کش:

امروزه اسپری و داروهای آفت کش مختلفی در بازار موجود هستند که می توانید برای از بین بردن شپشک های آردی گیاهان از آن ها استفاده نمایید. هنگام تهیه آفت کش دقت کنید که حتما بدون عطر باشد. برای استفاده بایستی یک قاشق چای خوری از آن را با یک گالن آب ترکیب کنید و سپس بر روی گیاه آلوده اسپری نمایید.

راه های نابودی شپشک های آردی

 • استفاده از روغن چریش:

روغن چریش در واقع یک ماده طبیعی است که از درخت چریش گرفته می شود و علاوه بر خواص حشره کش خود قارچ ها را نیز از بین خواهد برد. زمانی که به صورت مستقیم استفاده شود نه تنها حشرات را از بین می برد بلکه توسط گیاهان جذب شده و آفت های دیگر را نیز از بین خواهد برد. بر اساس گزارش سازمان دارو این روغن را می توان بر روی سبزیجات و گیاهان اسپری نمود.

 • استفاده از حشرات شکارچی:

به طور کلی نیم بالان توری دار، بال توری سانان، زنبور پارازیتویید و ناوشکن پوسته پوسته از جمله شکارچیان شپشک آردی هستند. این روش را می توانید برای از بین بردن شپشک های فضای باز یا گلخانه ها به کار ببرید.

 • استفاده از اسپری حشره کش:

برای تهیه حشره کش های خانگی بایستی یک حبه سیر، یک عدد پیاز کوچک و یک قاشق چای خوری فلفل را آسیاب کنید تا خمیر به دست بیاید. سپس یک پیمانه آب هم به آن اضافه نمایید و مواد را ترکیب نمایید. سپس مواد را از صافی رد کرده و یک قاشق غذاخوری مایع شوینده اضافه نمایید.

این ترکیب را می توانید تا یک هفته در فضای یخچال نگه دارید. آن را روی قسمت هایی از گیاه که شپشک آردی رویت می شود، اسپری نمایید.

چگونگی جلوگیری از هجوم شپشک های آردی

راهکارهای جلوگیری از هجوم آفت شپشک آردی

بهترین راه کنترل شپشک آردی مانند هر آفت دبگری پیشگیری است. گونه های سالم تر در مقایسه با گونه های ضعیف با خاک نامناسب بیشتر در معرض این آفت قرار دارند. اگر گیاهاتان سالم باشد احتمال آن کم است که این آفت را جذب نماید. برای پیشگیری از آلودگی این آفت ترفندهایی موجود است که در ادامه به بیان آن ها پرداخته ایم.

تمیز کردن منظم ساقه با محلول روغن چریش می تواند از سرایت این آفت ها جلوگیری نماید.

کاهش کوددهی و آبیاری معمولا معمولا می تواند از سرایت شپشک آردی پیشگیری نماید چون میزان نیتروژن را کاهش داده و رشد را کم خواهد کرد.

همچنین برای گیاهان مقاوم تر می توانید از اسپری آب استفاده نمایید تا شپشک های روی آن از بین بروند

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *