دسته ها
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳

کاربرد گرافت مو و اهمیت آن در کاشت مو

  • حکیمه فهیمی
  • ۹ اسفند ۱۴۰۱
  • ۰

گرافت مو یکی از اصطلاحات مربوط با عمل کاشت مو است که شامل یک تا چهار مو همراه با پیاز مو و برخی بخش های دیگر می باشد. در این مطلب با کاربرد گرافت مو آشنا می شوید.

به واحد شمارش تعداد موی کاشت شده در عمل پیوند مو گرافت گفته می شود. گرافت مو در درمان کم پشتی و طاسی موهای سر به کار گرفته می شود. در صورتی که می خواهید با کاربرد گرافت مو بیشتر آشنا شوید، با ادامه این مطلب همراه ما باشید.

آشنایی با کاربرد گرافت مو

در صورتی که به فکر درمانی برای کم پشتی یا طاسی موی سر خود می باشید و می خواهید راهکاری برای آن پیدا کنید، بهترین روش درمانی کاشت مو می باشد. برای اجرای این عمل بهتر است با اصطلاحات مرتبط با آن نیز آشنا شوید. یکی از این اصطلاحات مهم گرافت مو است.

افرادی که به هر علتی موهای خود را از دست می دهند، عمل کاشت مو کمک می کند تا موهای خود را بازگردانند. تفاوتی ندارد که مرد باشید یا زن و این که سن شما چند سال است، در صورت داشتن شرایط لازم برای کاشت مو می توانید به راحتی موهای طبیعی خود را مجددا به دست آورید.

قابل ذکر است کاشت مو به روش های مختلفی از جمله روش dhi ؛ روش hrt و کاشت مو به روش fit صورت می گیرد. همچنین لازم است با مراقبت های بعد از کاشت مو نیز آشنایی داشته باشید تا نتیجه گیری بهتری در این زمینه حاصل شود. اگر شما هم می خواهید کم پشتی یا طاسی موهای سر را با عمل کاشت مو درمان کنید.

همانطور که پیشتر اشاره شد یک اصطلاح رایج در این عمل گرافت مو است که واحد شمارش تعداد موی کاشت شده در عمل پیوند مو می باشد. در ادامه قصد داریم پیرامون گرافت مو و کاربرد آن بیشتر صحبت نماییم.

  •  آرون گروپس

منظور از گرافت چیست؟

گرافت واژه ای به زبان لاتین بوده که به معنی پیوند است و در اغلب رشته های علم پزشکی مورد استفاده واقع می شود. در علوم پزشکی به بافت زنده خارج شده از بدن و پیوند زده شده در جای دیگر ، گرافت اطلاق می شود. در عمل کاشت مو هم به این بافت پیوندی گرافت مو اطلاق می شود.

به عبارتی منظور از گرافت دسته ای مو است که در یک نقطه رشد کرده و دارای پیاز مشترکی هستند. در حقیقت سوراخ روی پوست که از آن مو به بیرون رشد می کند، ممکن است دارای ۱ یا ۴ عدد تار مو باشد که به هر حالت به این دسته مو گرافت مو گفته می شود.

در عمل پیوند مو پزشک گرافت های مو را از بخش بانک موی سر استخراج نموده و در محل جدید می کارد. خوب است بدانید هر گرافت شامل یک یا چهار تار مو همراه با پیازمو، مقداری بافت پیوندی، عضله ارکتورپیلای، غدد سباسه و یک شبکه عروقی/ عصبی می باشد.

به بیان ساده تر اگر با کمی دقت به موهای خود نگاه کنید، متوجه می شوید که یک یا چند تار مو در یک نقطه بوده و پیاز آن ها مشترکا در یک محل است. به هر یک از این دسته های چندتایی مو گرافت گفته می شود. واحد شمارش موی جابجا شده در پیوند مو گرافت است.

به این ترتیب تعداد موی کاشته شده حدودی است و بر پایه تعداد گرافت کاشته شده که میزان دقیق تری است، تخمین زده می شود. برای انجام کاشت مو، پزشک بر اساس میزان مورد نیاز سر فرد تعداد گرافت ها را تعیین می کند. با یک حساب ساده می توان تعداد تار موی لازم برای کاشت را بر اساس تعداد گرافت های مو که در دسته ۱-۴ تاری هستند، محاسبه نمود.

به طور مثال اگر متخصص کاشت مو تعداد دو هزار گرافت برداشت نموده و بکارد یعنی حدود ۵ هزار تار مو برای فرد کاشته شده است. قابل ذکر است میزان کیفیت گرافت های برداشت شده جهت کاشت به روش برداشت آن نیز بستگی خواهد داشت. دقت ، تخصص و تجربه در برداشت گرافت ها و روش های مختلف عمل کاشت مو با کیفیت گرافت های مو ارتباط مستقیمی دارد.

منظور از بانک مو چیست؟

بانک مو ؛ اصطلاح مهم دیگر در عمل پیوند مو می باشد. تمام افراد به جز آن هایی که کل موی سرشان را از دست داده اند، دارای بانک مو هستند. کیفیت موهای این بخش و تراکم آن در افراد ، متفاوت بوده ولی اغلب به موهای پشت سر نزدیک گردن و پشت آن ، بانک مو اطلاق می شود.

این ناحیه که حدود ۲۰-۳۵ سانتی متر متغیر می باشد ، بهترین محل برای برداشت گرافت های مو تعیین شده است. به عبارتی هر یک از افراد داری بانک موی خاص خود هستند که برای عمل کاشت مو همه گرافت ها از این ناحیه برداشته می شوند. در بخش پشت سر هر فرد و در فاصله بین دو گوش ناحیه به طول ۲۵-۳۰ سانتی متر با موهایی متراکم وجود دارند.

موهای این بخش میزان حساسیت کمی داشته و در برابر ریزش مقاوم هستند. از این رو بهترین گزینه جهت برداشت و کاشت، هستند. ولی برای کاشت مو فقط ۲ سانتی متر از این قسمت استفاده شده و بقیه آن ذخیره می شود تا در عمل های احتمالی بعدی مورد استفاده قرار گیرد.

به این بخش از موهای سر اصطلاحا بانک مو گفته می شود. روش های مختلفی برای برداشت از بانک مو وجود داشته که با تشخیص پزشک متخصص کاشت مو تعیین می گردند. در روش برداشت موی fit ، موها از بخش بانک مو به شکل تکی و پراکنده برداشت می شوند. و در روش fut موها به شکل یک نوار یک سانتی متری برداشته شده که اگر با دقت کافی ترمیم نگردد، ممکن است جای بخیه باقی بماند.

اما در صورتی که این کار به خوبی انجام شود ، بخشی که بخیه خورده زیر موها رفته و اثری از آن باقی نخواهد ماند. در روش ترکیبی هم موها به شکل ترکیب دو روش fit, fut برداشته خواهند شد. هر فرد می تواند از بانک موی خود جهت کاشت مو استفاده نماید زیرا اگر موهای فرد دیگری برای کاشت مو استفاده شود، بدن واکنش نشان می دهد و عمل نتیجه نمی دهد. به این ترتیب مراقب بانک موی خود باشید تا از اندوخته آن به بهترین شکل بتوانید استفاده نمایید.

گرافت مو در چه مواردی کاربرد دارد؟

در این بخش به کاربرد گرافت مو می پردازیم. همانطور که پیشتر ذکر شد گرافت مو در حقیقت پیاز مو است که تارهای مو روی آن قرار می گیرند. گرافت مو می تواند یک شاخه یا در حالت ایده آل ۴ شاخه ای باشد. ولی در بیشتر افراد گرافت مو دو یا سه شاخه ای است. در حقیقت چون زمان کاشت تعداد دقیق موهای کاشته شده را نمی توان برآورد کرد از عبارت گرافت که قابل شمارش می باشد استفاده می شود.

به عبارتی اصلی ترین کاربرد گرافت مو در کاشت موی سر می باشد. در عمل کاشت مو گرافت ها از پوست سر در ناحیه بانک مو با دستگاه مخصوصی جدا شده و در تا زمان کاشت مو در مکانی نگهداری بعد آن را در ناحیه مدنظر که معمولا جلوی سر است، می کارند.

در راستای کاربرد گرافت مو باید اشاره کرد گرافت های دارای سه یا چهار تار مو برای کاشت موی پر تراکم عالی هستند زیرا بعد از کاشت آن گرافت در واقع چهار تار مو از این ناحیه رشد خواهد کرد. در ضمن کیفیت گرافت استخراج شده از پوست سر به دقت، تخصص و تبحر متخصص کاشت مو در برداشت گرافت و روش کاشت مو بستگی دارد.

بنابراین اگر می خواهید برداشت و کاشت موی شما به بهترین صورت انجام شود باید این کار را در یک کلینیک معتبر انجام دهید. گرافت ها در عمل پیوند مو کاربرد و اهمیت زیادی دارند زیرا در صورت هر اشتباهی در برداشت گرافت، یا تخریب بانک مو، موهای این ناحیه از دست رفته و دیگر رشد نمی کنند.

بنابراین اگر متخصص کاشت مو نتواند به خوبی گرافت ها را انتخاب و فاصله آن ها به هم بسیار نزدیک باشد، می تواند موجب ریزش موی کناری شده و مشکل فرد چند برابر شود. از این رو توصیه می شود برای انجام پیوند مو حتما با تحقیق لازم درباره پزشک متخصص و مرکز درمانی به این کار اقدام کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *