دسته ها
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱

معرفی گربه رگدال و ویژگی های ظاهری این نژاد گربه

 • حکیمه فهیمی
 • ۱۵ آذر ۱۴۰۱
 • ۰

رگدال یکی از نژادهای گربه اهلی می باشد که جثه ای بزرگ داشته و به دلیل خلق و خوی آرام و مطیعش شهرت دارد. در این مطلب به معرفی بیشتر گربه رگدال خواهیم پرداخت.

اگر به نگهداری و مراقبت از گربه علاقمند هستید و تمایل دارید گربه شما به راحتی با همه کنار بیاد، گربه رگدال انتخاب عالی خواهد بود. این گربه برخلاف جثه بزرگ و قدرت زیادش، بسیار آرام و مهربان بوده و به انسان وابسته است. این مطلب به معرفی گربه رگدال می پردازد.

معرفی نژاد گربه رگدال

گربه رگدال بر خلاف جثه بسیار بزرگ و قدرت زیادش، فوق العاده آرام و مهربان بوده و به انسان وابسته است. اگر طرفدار گربه های ملوس هستید ولی تاکنون به خاطر شلوغ کاری و برخی اخلاق های خاص گربه، نگهداری آن را دشوار می دانستید، با دیدن این نژاد گربه حتما نظر شما عوض می شود.

به این ترتیب اگر دوست دارید یک گربه مهربان را نگهداری کنید که با همه کنار بیاید، نژاد رگدال بهترین انتخاب خواهد بود. هنگامی که این گربه را نوازش کنید، بسیار خوشحال شده و ذوق می کند. به طوری که خود را نقش روی زمین می کند. از این رو اسم این گربه رگدال یا عروسک پارچه ای انتخاب شده است. رگ دال در زبان انگلیسی به معنای عروسک پارچه ای می باشد.

رگدال جزو بزرگترین نژاد های گربه محسوب می شود اما قلب آن به اندازه قلب یک گنجشک است. این گربه ها شدیدا اجتماعی هستند از این رو برای منازل شلوغ گزینه ای ایده آل می باشند. سرعت رشد و بلوغ این نژاد کم است و تا سن ۴ سالگی به اندازه نرمال نمی رسد. نژاد رگدال به خاطر اخلاق خوبی که دارد در همه جای دنیا پرطرفدار است.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

ویژگی های ظاهری رگدال

نژاد رگدال یکی از نژادهای گربه اهلی می باشد که خاستگاه آن آمریکا بوده عموما دارای چشم های آبی، بدنی روشن با نقاط تیره در نواحی صورت، گوش، پا و دم هستند. این نژاد جثه بزرگی داشته و موهای نیمه بلند نرم و صافی دارد. شهرت رگدال بیشتر به خاطر خلق و خوی آرام و مطیعش است.

این نژاد در انگلیس به ویژه در ایالات متحده محبوبیت دارند. گربه عروسک پارچه ای به علت رفتارش مانند تمایل به پیروی از انسان، آرام بودن و عدم خشونت نسبی به دیگر حیوانات خانگی بیشتر مورد مراقبت قرار می گیرد. اصالت این گربه مشخص نیست ولی گفته شده که یک گربه آنگورا سفید ماده با طرح هایی شبیه گربه سیامی با یک گربه از نژادی مانند پرشین یا پیرمن جفت گیری داشته و رگدال از نسل این گربه ها به وجود آمده است.

قد رگدال نر بین ۴۰-۶۰ سانتی متر و قد رگدال ماده ۳۸-۵۸ سانتی متر اعلام شده است. ممکن است با شنیدن اسم این گربه تصور کنید که یک گربه کوچک و مینیاتوری باشد ولی آن ها در بین دیگر نژادهای گربه، بزرگترین جثه را دارد. این نژاد معمولا سایز بزرگ با بدنی عضلانی داشته و به علت نداشتن لایه موی زیرین، ریزش موی آن ها کمتر است.

ولی در فصل سرد ، تحمل سرما را نداشته و به مراقبت نیاز دارند. وزن گربه ماده حدود ۴.۵-۶.۸ کیلوگرم و نر ۹ کیلوگرم است که ممکن است حتی تا ۲۰ پوند نیز افزایش پیدا کند. وزن یک رگدال با اندام متوسط بین ۸-۱۰ پوند است. به طور خلاصه ویژگی های ظاهری این نژاد به صورت زیر است:

 • سر گربه پهن و بالای آن صاف است و بین گوش ها نیز فاصله زیادی وجود دارد.
 • بدن گربه کشیده و عضلانی و سینه حیوان پهن، گردن کوتاه و دارای پاهای کلفت و قدرتمندی است.
 • چشم های رگدال عموما آبی رنگ است.
 • رگدال دارای پنجه های بزرگ و گرد و مودار است و دم حیوان نیز بلند و پرپشت است.
 • موی رگدال حالت ابریشمی و متراکم دارد و طول موها متوسط تا بلند بوده و رنگ واقعی موها تا قبل از ۱۳ هفتگی مشخص نیست.
 • جثه حیوان واقعا بزرگ بوده و باید با دو دست آن ها را در آغوش گرفت.
 • میانگین سن حیوان ۱۳-۱۵ سال تخمین زده شده است.

تربیت گربه عروسک پارچه ای

با این که گربه عروسک پارچه ای عاشق اعضای خانواده می باشد ولی کمتر به کسی اعتماد کرده و می بایست برای برقراری ارتباط خوب با حیوان، اعتماد او را جلب کرد. از آنجا که این نژاد جزو نژادهای بزرگ و عضلانی است به زمان زیادی برای ورزش و تمرین نیاز دارد تا فعالیت و زندگی سالمی داشته باشد.

آموزش و ورزش رگدال اهمیت زیادی داشته از این رو باید در سریع ترین زمان بعد از خرید، برنامه مناسبی برای فعالیت بدنی حیوان تنظیم شود. رگدال بسیار آرام، مهربان و اجتماعی است. به انسان وابسته بوده و با کودکان رابطه عالی دارد. همچنین با حیوانات خانگی دیگر نیز ارتباط خوبی دارد.

این حیوان به ورزش و فعالیت متوسط نیاز دارد و سطح بازیگوشی آن متوسط است. همچنین هوش بالایی داشته و زود آموزش می بیند. ضمنا ساکت بوده و خیلی کم سر و صدا است. ریزش موی رگدال متوسط  می باشد و به فضای باز و بیرون هم نیاز دارد. می توان گفت رگدال بهترین انتخاب حیوان خانگی برای خانواده ها خواهد بود.

گوش رگدال هم باید مرتبا تمیز شود. به این ترتیب چند قطره محلول گوش پاک کن مخصوص گربه را درون گوش حیوان ریخته و بعد قسمت بیرونی گوش را ماساژ دهید. احتمالا بهتر باشد کمی غذای بچه با طعم گوشت یا یک خوراکی خوشمزه به حیوان بدهید تا موقعی که گوشش را تمیز می کنید، آرام بماند. پس از ۵ دقیقه ای با یک تکه پنبه درون گوش گربه را تمیز کنید.

همچنین شبیه سایر نژادها، ناخن پای این نژاد گربه باید هر دو هفته یک مرتبه کوتاه شود. معمولا بعد از این کار حیوان تمایل دارد پنجه هایش را تیز کند که بایستی اسکرچر در اختیارش قرار دهید.

غذای گربه عروسک پارچه ای

در مورد بهترین رژیم غذایی برای این گربه با توجه به سن و سطح فعالیت با دامپزشک مشورت داشته باشید. در حالت کلی غذای مرطوب به تامین آب بدن حیوان کمک کرده و برای پیشگیری از مشکلات ادراری شایع گربه عروسک پارچه ای مفید می باشد. هر گربه ای درباره غذا سلیقه خاص خود را دارد.

گربه ها باید ۴۱ نوع ماده غذایی را از غذای خود دریافت نمایند که بسته به سن، سبک زندگی و وضعیت کلی سلامت حیوان متفاوت می باشد. در ضمن باید میزان غذا مناسب باشد تا نه سوء تغذیه گرفته و نه چاق شود. همچنین به یاد داشته باشید که دائما غذا در دسترس گربه نباشد و هر وعده به میزان لازم غذا در اختیار رگدال قرار بدهید.

اگر همیشه غذا در اختیار گربه شما باشد و هر موقع که بخواهد غذا بخورد، احتمال ابتلا به دیابت بالا می رود زیرا هر بار که این حیوان غذا می خورد، میزان انسولین بدنش شدیدا افزایش پیدا می کند. حتی اگر غذای بسیار با کیفیتی مصرف کند. قابل ذکر است که بچه رگدال ها می توانند دوره جهش رشد داشته باشند و بایستی همواره غذای کافی در اختیار آن ها باشد تا رشد بچه گربه به دلیل کمبود غذا مختل نشود.

اگر بچه گربه ظرف غذا را لیس می زند و تمیز می کند ، بهتر است غذای بیشتری در اختیارش قرار دهید تا موقعی که خودش از خوردن دست بکشد. ولی پس از این که گربه شما در سن ۴ سالگی به رشد کامل رسید، باید غذایش جیره بندی شده تا چاق نشود.

روحیات گربه عروسک پارچه ای

همانطور که پیشتر اشاره شد رگدال از سایر نژادهای گربه خانگی، آرام تر می باشد. البته بچه رگدال ها بسیار پر انرژی و فعال هستند اما در بزرگسالی آرام می شوند. این گربه ها همواره راضی و خوشحال بوده و اکثرا شرایط اطراف خود را تحمل می کنند و حیوانات خانگی وفادار و فداکاری می باشند.

برخلاف تصور برخی افراد که این نژاد گربه درد را حس نمی کند، آرامش این حیوان به دلیل ذات و شخصیتش است نه نبود احساس و هیجان. از ویژگی های روحی منحصر به فرد این نژاد که در سایر گربه ها دیده نمی شود عبارتند از :

 • بر خلاف بسیاری از نژادهای دیگر می توانید گربه خود را بغل کرده و با خود بیرون ببرید. حتی اگر آن را رها کنید نیز دوست دارند همه جا دنبال شما بیایند. برخی به این گربه ها که پشت سر صاحب خود راه افتاده و از این اتاق به آن اتاق می روند، گربه سگی یا گربه های سگ مانند می گویند.
 • این گربه دوست ندارد در ارتفاع باشد بلکه بیشتر تمایل دارد جایی باشد که بتواند آدم ها را لمس کند. به طور مثال روی پای صاحب خود دراز می کشد یا کنار او روی مبل لم می دهد و از همه بیشتر ترجیح می دهد در آغوش صاحب خود باشد.
 • نژاد رگدال برخلاف سایر هم نوعان خود از پرده های پشت پنجره بالا نمی رود و یا با سر و صدای زیاد همدیگر را دنبال نمی کنند. صدای رگدال خیلی بلند نیست و صاحبان آن ها می گویند که صدای رگدال ملایم و شبیه موسیقی است.

 • این نژاد باهوش و تقریبا پرانرژی هستند و به بازی و اسباب بازی کافی نیاز دارند. به این ترتیب تا حد امکان با گربه خود بازی کنید. تا هم اضافه وزن پیدا نکند و هم حوصله اش سر نرود. همچنین رابطه اش با شما و خانواده بهتر شود. وگرنه بداخلاقی می کند.

مراقبت و نظافت موهای رگدال

نژاد رگدال تنها یک لایه مو داشته که نسبت به بقیه گربه های با طول موی متوسط کمتر در هم گره می خورد. ولی باز هم نیاز است که حداقل دو مرتبه در هفته موهای رگدال خود را شانه بزنید. به ویژه پایین پاها وگرنه ممکن است به هم گره بخورد. موهای ابریشمی متوسط تا نیمه بلند این نژاد، بافت نرمی داشته و به راحتی می توان با شانه آن ها را مرتب کرد.

برای مراقبت از موهای رگدال موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • با یک شانه یا برس استیل موهای گربه را شانه زده و این کار را با ملایمت انجام دهید.
 • اگر شانه زدن موها از بچگی شروع شود به سرعت به این کار عادت کرده و از شانه زدن و توجه و محبت صاحب خود لذت می برد.
 • باید از شانه ای که فاصله دندانه های آن از هم زیاد است استفاده کنید تا گره خوردگی موها رفع شود.
 • برخی اوقات اگر موهای گربه خیلی به هم گره خورده شود، به اجبار باید موها را بتراشید.

تاریخچه نژاد رگدال

از عمر نژاد رگدال حدود ۵۰ سال می گذرد و نسبت به بسیاری از نژادهای دیگر ، جدید است. این نژاد سال ۱۹۶۳ در کالیفرنیای امریکا از جفت گیری چند گربه که پیشتر اشاره شد، به وجود آمده است. تاریخچه دقیق این نژاد مشخص نیست و درباره آن داستان های زیادی گفته شده است.

ظاهر مادر تمام رگدال ها یک گربه سفید شبیه گربه آنگورا یا با طرح هایی شبیه گربه سیامی به اسم ژوزفین بوده که با گربه نر از نژاد مختلفی مانند گربه پرشین یا گربه پیرمن (برمه ای) جفت گیری داشته و نژاد رگدال به وجود آمده است.

سازگاری رگدال با کودکان و سایر حیوانات

نژاد رگدال می تواند بهترین دوست بچه ها باشد زیرا می توان لباس عروسکی تن گربه خود کرده و آن را مانند یک نوزاد درون کالسکه قرار داد و بازی کرد. البته باید مراقب باشید بچه ها زیاد گربه را اذیت نکنند. رگدال بهترین نژاد برای بچه ها هم می باشد البته رفتار هر گربه به آموزش و تجربه هایی که در زندگی داشته هم بستگی دارد.

این گربه ها باهوش هستند و برخی افرادی که این نژاد را در منزل دارند مدعی هستند که رگدال بچه ها را چنگ نمی زند. زیرا متوجه ناراحتی بچه شده و هر موقع لازم باشد از او فاصله می گیرد. با آموزش مناسب می توانید شیرین کاری های متعددی نیز به گربه یاد بدهید. به طور مثال غلت زدن یا دویدن دنبال اشیاء.

رگدال تنها ماندن در منزل را دوست ندارد.

رگدال ها تحمل تنهایی را ندارند . احتمالا تنها موردی که می توانند سبب ناراحتی گربه شما باشد، تنها ماندن طولانی مدت در منزل بدون بازی و سرگرمی است. خوشبختانه این نژاد با هر حیوانی کنار آمده و دوست می شود. پس یا خودتان با گربه بازی کنید یا یک حیوان دیگر در منزل داشته باشید. گربه عروسک پارچه ای تا آخر عمر مانند بچه گربه بازیگوش بوده و از بازی لذت می برند.

گربه عروسک پارچه ای را حتما در منزل نگهداری کنید زیرا ممکن است با ماشین تصادف کرده یا حیوانات دیگر به آن ها صدمه بزنند. همچنین بیماری های مسری از گربه های دیگر به آن ها منتقل شود. حتی گربه ولگرد خیابان هم ممکن است از خلق مهربان و ملایم رگدال سوءاستفاده کرده و آن را اذیت کند.

در مجموع رگدال برای بیشتر افراد یک حیوان خانگی ایده آل محسوب می شود از بچه ها و مجردها گرفته تا افراد سالخورده و حتی طرفداران سگ، زیرا به راحتی با سگ ها نیز خو می گیرد و بسیاری از خلقیاتش شبیه سگ ها است. ضمنا واکنش آلرژیک کمتری برای صاحب خود ایجاد می کند.

در پایان شما برای آشنایی با روش حمام کردن گربه و رفع بوی بد خاک گربه می توانید روی لینک ها کلیک کنید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *