دسته ها
شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱

سفت شدن سینه در شیردهی و درمان این عارضه

  • سعیده ستاری
  • ۲ آذر ۱۴۰۱
  • ۰

ما در این مطلب همه چیز را درباره سفت شدن سینه در دوران شیردهی برای شما بیان می کنیم و امیدورام مورد پسند شما عزیزان قرار گیرد.

شیردهی به نوزاد علی رغم تمام لذت هایی که دارد در بعضی از اوقات با دشواری ها و مشکلاتی همراه می باشد. یکی از این مشکلات معمول درد و سفتی سینه ها می باشد که با وجود شایع بودن می تواند دردناک باشد. ما در این مطلب در مورد سفت شدن سینه در شیردهی صحبت می کنیم.

علل سفت شدن سینه در شیردهی

نحوه معالجه سفت شدن سینه در دوران شیردهی

درد و سفت شدن پستان ها در دوران شیردهی دلایل بسیار زیادی می تواند داشته باشد. معالجه درد پستان در شیردهی به دلیل ایجاد کننده آن وابسته می باشد. در موارد زیادی مادر یک توده سفت و دردناک را درون سینه خود لمس می نماید که قطعا به سبب انسداد مجرای شیری به وجود آمده و از عوارض ماندن شیر در سینه می باشد. در این موارد برای درمان درد و سفت شدن پستان در دوران شیردهی باید مادر به نشانه ها توجه نماید که آیا توجه به وجود آمده به عفوت دچار شده است؟ آیا درد فقط و فقط از تجمع شیر ناشی شده است؟ برای رسیدن به این هدف در ابتدا لازم می باشد که از علل دردناک شدن پستان آگاه باشید.

اگر مجاری شیرتان مسدود شده است، متوجه می شوید، چون برآمدگی سفتی در آن قسمت خاص سینه لمس می شود. درست بر خلاف پری پستان (فراوانی شیر) که پری را در همه سینه احساس می کنید. در این موارد برای معالجه درد و سفت شدن پستان در دوران شیردهی از ماساژ آرام و کرم آرنیکا کمک بگیرید. البته شما می توانید پارچه ای گرم روی آن نقطه بگذارید. بهتر است در زمان تغذیه نوزاد به آهستگی آن را ماساژ بدهید، چون این عمل به رفع گرفتگی کمک می کند. دقت کنید که آیا احساس درد در نوک سینه می باشد یا در خود بافت سینه چون تسکین درد نوک سینه در زمان شیردهی با روش های دیگری باید انجام بشود.

علل درد سینه در شیردهی

شیر خوردن نوزاد در مداوای درد و سفت شدن پستان در دوران شیردهی بسیار تاثیر گذار است چون باعث باز شدن مجرا و تخلیه شیر تجمع یافته خواهد شد. نوزاد باید هر دو سه ساعت شیردهی شود، حدود هشت تا دوازده بار در روز. به بیان لنی کان، مشاور شیردهی، نیاز های نوزادان در اولین ماه زندگی به طور دائم در حال تغییر می باشد. به صورت میانگین، بیشتر نوزادان هر سه ساعت تغذیه می شوند؛ یعنی گذشت سه ساعت از آغاز یک شیردهی تا شروع شیردهی بعدی. زمانی که شیردهی می کنید باید صدای جویدن او را بشنوید و حرکت آرواره ای او را ببینید.

  •  بلیط کیش
  •  مبل و میز

گرچه برای بیشتر مادران جدید عادی می باشد که نسبت نوشیدن شیر کافی توسط کودکانشان نگران باشند، ولی اگر او به اندازه کافی وزن اضافه نماید و هرروز شش تا هشت پوشک خیس دارد، همه اینها به درستی نشان دهنده این است که اوضاع فرزندتان روبه راه می باشد.

علت سفت شدن سینه در شیردهی

التهاب و ورم سینه

اگر آن سینه هایی که سرشار از شیر هستند، لبریز از شیر باقی بمانند، پری سینه به التهاب و ورم پستان منتهی می شود. اگر سینه ها گرم و دردناک و لکه ها یا رگه های سرخ با تب مداوم شدید همراه باشند، بایستی به پزشک مراجعه کنید. اگر دچار عفونت شده باشید، آگاه باشید که معالجه درد و سفت شدن پستان در دوران شیردهی که از عفونت ناشی می باشد به استفاده از آنتی بیوتیک احتیاج دارد.

عموما نباید شیردهی پستانی را قطع نمایید. در حقیقت، پیشنهاد می شود که به شیردهی ادامه بدهید. ولی اگر دچار عفونت حاد هستید و به آنتی بیوتیک های قوی تر احتیاج دارید، شاید پیشنهاد شود که برای چند روز شیر خود را بدوشید و آن را دور بریزید. برای سپری کردن این دوره از متخصصان یا مشاوران شیردهی کمک بگیرید. عفونت پستان نشانه های دیگری مانند لرز، تب، بی حالی و درد عضلانی دارد که اگر به موقع تشخیص داده شده و معالجه شود به طور معمول مشکل ساز نیست.

علت درد سینه در شیردهی

علائم پری سینه در دوران شیردهی

یکی دیگر از راهکار های معالجه درد و سفت شدن پستان در دوران شیردهی، حل مساله فراوان بودن شیر است. زیاد بودن شیر مادر هنگامی اتفاق می افتد که بیش از احتیاج نوزاد شیر تولید بشود. این مساله به عرضه و تقاضا بستگی دارد که البته برخی مواقع به دلیل فعالیت های هورمونی، تولید بیش از اندازه وجود دارد. نشانه ها و علائم شامل سینه گرم، سفت، تپش دار، نوک سینه تخت شده (گرفتن سینه را سخت می کند) و گاهی اوقات تورم غده های لنفاوی زیر بغل می شود.

با تغذیه فرند خود با استفاده از شیر دوش و ماساژ به سمت پایین روی بافت سینه باید به آرامی پری سینه را بهبود بخشید، ولی برای التیام فشار، تنها کمی شیر را بدوشید؛ نه اینکه تولید شیر را بیشتر تحریک نمایید. بهترین راهکار این می باشد که برای معالجه درد و سفت شدن پستان در دوران شیردهی با تغذیه طبق درخواست نوزاد از زیادی شیر اجتناب کنید. به این معنا که تا گریه کردن کودک برای تغذیه او صبر ننمایید. زمانی که سینه پر از شیر دارید، بهترین راه برای درمان تغذیه به دفعات فرزندتان است، ولی در صورت به خطا رفتن این روش، کمپرس سرد وضعیت را بهبود می بخشد. کرم یا ژل آرنیکا نیز به احساس آسیب دیدگی و پری سینه کمک می کند.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.