دسته ها
پنج شنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲

شناخت بیماری های گیاه یوکا و نحوه درمان این امراض

  • حکیمه فهیمی
  • ۱۲ شهریور ۱۴۰۱
  • ۰

درختچه یوکا آنقدر زیباست که افراد را تشویق می کند آن را برای محل کار یا منزل خود خریداری نمایند. ولی ممکن است بیماری و مشکلاتی برای این گیاه ایجاد شود که بهتر است از آن ها اطلاع داشته باشید. این مطلب به بیماری های گیاه یوکا می پردازد.

گیاه یوکا یکی از گیاهانی است که هم می توان آن را در فضای باز و هم در آپارتمان نگهداری کرد. در صورتی که قصد خرید این گیاه را دارید خوب است که با مشکلات و بیماری های گیاه یوکا نیز آشنا باشید تا بتوانید مراقبت بهتری از گیاه داشته باشید.

مشکلات و بیماری های گیاه یوکا

گیاه یوکا به خانواده لیلیاسه تعلق داشته و موطن اصلی آن، جنوب غربی قاره امریکا می باشد. این گیاه از درختچه های دیر رشد و دارای برگ های بزرگ، کشیده و نوک تیز شمشیری و ایستاده بوده و به تدریج که سن آن بالا می رود، برگ های پایینی گیاه ریخته و ساقه آن لخت می شود.

برگ های جوان یوکا شفاف و مومی می باشند و با افزایش سن گیاه، برگ ها به تدریج خشک می شود. در مناطق گرمسیری، ساقه گل دهنده هر چند سال یک بار نمایان می شود و گل هایی به رنگ سفید و کرمی به تعداد فراوان، به شکل زنگوله ای کوچک و وارونه تولید می نماید. ولی در آپارتمان، گیاه یوکا کمتر به گل می نشیند و ناگفته نماند گلهای برخی ارقام گیاه، معطرند.

گیاه یوکا، درختچه ای است که می توان آن را هم در فضای باز و هم درون آپارتمان نگهداری نمود. این گیاه به نوز مستقیم و زیاد خورشید و همچنین نور کم آفتاب حساس می باشد. در صورتی که قصد خرید و نگهداری این گیاه را دارید ، بهتر است با مشکلات و بیماری های گیاه یوکا مانند قارچ ها یا آفت ها آشنا باشید تا اگر با مشکلی در مورد گیاه روبرو شدید، بتوانید به نحو درستی با آن برخورد نمایید.

زیبایی این درختچه اکثر افراد را ترغیب کرده تا گیاه یوکا را در محل کار یا منزل خود نگهداری نمایند. ولی همانطور که اشاره شد گیاه یوکا نیز ممکن است با مشکلات و بیماری هایی همراه شود که بهتر است از آن اطلاع داشته تا در صورت بروز مشکلی مانند سفیدک یا قهوه ای شدن برگ ها، لکه برگی، خشک شدن برگ و … به درستی مشکل را برطرف نمایید. در ادامه با برخی مشکلات و بیماری های گیاه یوکا آشنا می شوید.

  •  مبل و میز
  •  آرون گروپس

درختچه یوکا ممکن است با چه بیماری هایی روبرو شود؟

بیشتر افرادی که از گیاه یوکا نگهداری می کنند، اطلاع دارند که این گیاه، درختچه ای بسیار مقاوم و صبور می باشد. زیرا در سرزمین های کویری امریکا به وجود آمده و رشد نموده و به آب و هوای گرم و خشک علاقه زیادی دارد. از این رو نگهداری از این گیاه با سایر گیاهان آپارتمانی متفاوت می باشد.

این موضوع سبب می شود اگر از نیازهای گیاه اطلاع کافی نداشته باشید، با بیماری ها و مشکلات عدیده ای روبرو شود. از این رو در ادامه علت هر یک از مشکلات و بیماری های گیاه یوکا را مورد بررسی قرار می دهیم.

۱. زرد و خشک شدن نوک برگ ها

اگرچه گیاه یوکا به آب و هوای گرم و خشک علاقه زیادی دارد ولی اگر دمای هوا بیش از ۳۵ درجه سانتی گراد باشد، سبب آسیب به برگ های درختچه می شود. از این رو می توانید گیاه یوکا را هم در باغچه و هم در آپارتمان پرورش دهید. ولی هنگامی که مشاهده نمودید نوک برگ های گیاه زرد و خشک شده است، باید بدانید که دمای رشد یوکا خیلی گرم است. به این ترتیب مقداری به برگ ها آب پاشیده و دما را متعادل نمایید.

۲. زرد و خشک شدن برگ های پایینی

گاهی عکس آنچه در قسمت قبلی گفته شد ممکن است برگ های پایین گیاه یوکا کاملا زرد شده و بریزند. اگر برگ ها پیر هستند که این ریزش طبیعی می باشد ولی اگر تعداد آن ها رو به ازدیاد است، علت این امر بروز بیماری در یوکاست. علت زرد و خشک شدن برگ های پایینی گیاه یوکا، نور کم خورشید می باشد. با توجه به این که گیاه علاقه زیادی به نور خورشید دارد در ساعاتی از روز آن را در مکانی با نور بیشتر آفتاب قرار دهید.

۳. کوچک شدن برگ های جدید و عدم رشد آن ها

کمبود مواد مغذی مورد احتیاج گیاه در خاک سبب عدم رشد برگ ها و کوچک باقی ماندن آن ها می شود که می توان با کود مناسب این موضوع را برطرف کرد. در صورتی که کوددهی به طور منظم صورت می گیرد ولی این مشکل ایجاد شده است، احتمالا سرد بودن هوا علت مشکل می باشد.

ناگفته نماند به طور کلی گیاه یوکا، رشد کمی دارد ولی باید این را در نظر گرفت که اگر به درستی مورد نگهداری قرار گیرد در بهار و تابستان به گل می نشیند.

ولی گاه متوقف شدن رشد این گیاه را همچون خشک شدن برگ، یک بیماری تلقی کرد. همانطور که اشاره شد این عدم رشد و یا توقف رشد می تواند به دلیل کمبود مواد مغذی و کودهای شیمایی باشد. این موضوع یکی از عوامل عدم گلدهی گیاه نیز خواهد بود. در فصل بهار و تابستان ، گیاه یوکا به ماهی یک مرتبه تغذیه با کود سبک نیاز دارد.

۴. رنگ پریدگی برگ ها

یکی دیگر از مشکلات و بیماری های گیاه یوکا، خشک و کمرنگ شدن برگ های آن و به اصطلاح رنگ پریدگی برگ ها است. رنگ برگ های یوکا، سبز پر رنگ است. در صورتی که متوجه شدید، رنگ برگ ها روز به روز کمرنگ می شود، باید بدانید که یوکا بیمار شده است.

دلیل این موضوع نیز نور زیاد خورشید است. که برای رفع آن بهتر است جای گلدان یا جای گیاه در باغچه تعویض شود. البته هر چند یوکا به نور زیادی نیاز دارد ولی در معرض نور مستقیم و زیاد خورشید بخصوص هنگام ظهر به گیاه آسیب می زند.

۵.  وجود نقاط زنگ مانند روی برگ ها

علت بروز این مشکل، استفاده از مواد براق کننده شیمیایی روی برگ ها می باشد که برای حل مشکل، برگ ها را با اسفنج مرطوب تمیز کنید. وجود لکه های زنگ زده روی برگ ها، جلوه ای نامناسب به یوکا می دهد. همانطور که اشاره شد دلیل این مسئله؛ استفاده از مواد براق کننده و پاک کننده های شیمایی روی برگ ها سبب این مشکل است. زیرا برگ ها به این مواد حساس هستند.

۶. خشک و قهوه ای شدن برگ ها

یکی از مشکلات رایج گیاه یوکا، پوسیدگی ریشه های آن است. این موضوع اگر به خوبی درمان نگردد، سبب پوسیدگی ساقه و از بین رفتن کامل گیاه می شود. نخستین نشانه برای این بیماری، قهوه ای شدن و در نهایت خشک شدن برگ های گیاه و ریختن آن ها می باشد. دلیل خشک و قهوه ای شدن نوک برگ ها و پوسیدگی ریشه نیز به آبیاری زیاد و نامنظم باز می گردد. بهتر است برای آبیاری گیاه برنامه منظمی در نظر گرفته و از آبیاری زیاد اجتناب کنید.

۷. پژمرده و آویزان شدن برگ ها

گاه به جای خشک شدن برگ های یوکا مشاهده می شود که برگ ها پژمرده و آویزان هستند. دلیل اصلی پژمردگی برگ ها و آویزان شدن آن ها به بزرگ بودن گلدان نسبت به اندازه ریشه است. این موضوع اکثرا هنگام تکثیر گیاه روی می دهد. یعنی موقعی که ریشه به خوبی رشد نکرده و در گلدان بزرگی کاشته شده است. به این ترتیب یوکا را به گلدان کوچکتری منتقل کرده و خاک اطراف ریشه را کاملا متراکم نمایید تا ریشه رشد خوبی پیدا کند. همچنین گلدان را در محل پر نور تری قرار دهید.

۸. سوختن برگ ها

هر چند پیشتر اشاره شد که این گیاه به نور زیاد خورشید نیاز دارد ولی نور بیش از حد هم به برگ ها صدمه می زند. از این رو دلیل سوختگی و خشک شدن نوک برگ گیاه به بودن یوکا زیر نور مستقیم خورشید برای مدت طولانی باز می گردد. به ویژه در روزهای گرم تابستان که نور آفتاب شدیدتر می شود. به این ترتیب برای حل مشکل، گیاه را به مکان خنک تری انتقال دهید.

۹. سیاه و خشک شدن تمام برگ های یک ساقه

در این مورد باید اشاره کرد آبیاری بیش از حد سبب سیاه و خشک شدن نوک برگ ها می شود. دقت کنید در فاصله بین دو آبیاری گیاه ، حتما خاک سطحی باید خشک باشد. به این ترتیب همیشه دلیل خشک شدن برگ یوکا به نور خورشید و گرمای هوا مربوط نیست. بلکه گاه برگ ها اول سیاه بعد خشک می شوند و در مواردی می ریزند.

علت این موضوع همانطور که اشاره شد، آبیاری زیاد می باشد. در صورتی که خاک زهکشی نشود و به میزان زیادی آبیاری شود، ریشه گیاه آسیب دیده و سبب تغییر رنگ برگ ها می شود. دقت کنید که هرگز خاک پای گیاه غرقابی نشود.

۱۰. لوله ای شدن برگ ها

کم آبی، تشنگی و کمبود رطوبت هوا از دلایل لوله ای شدن برگ های یوکا می باشند. هر چند این گیاه به آب و هوای گرم و خشک  و کم آبی سازگار است اما به این معنا نیست که گیاه تشنه بماند. زیرا آبیاری کم سبب خشک  و ولوله ای شدن برگ ها می شود. بهتر است به محض خشک شدن خاک پای گیاه، یوکا مورد آبیاری قرار گیرد و در روزهای گرم تابستان اندکی برگ ها با غبارپاشی مرطوب شوند.

۱۱. سفید شدن سطح برگ

دلیل سفید شدن سطحی برخی برگ های گیاه یوکا به ویژه درون گلخانه به بیماری قارچ سفیدک مربوط است که می توان به کمک قارچ کش ها این عارضه را رفع کرد. ناگفته نماند گاهی مواقع هنگام مراقبت از گیاه متوجه دانه های ریز سفید رنگ یا لکه های قهوه ای روی برگ ها می شوید. این لکه های سفید به بیماری سفیدک پودری یوکا و لکه های قهوه ای به بیماری لکه برگی شناخته می شوند.

جهت اطلاع از علت و راه درمان لکه های قهوه ای و سفید روی برگ ها، باید بدانید که آب و رطوبت زیاد سبب بروز بیماری قارچی در گلدان شده است. بیماری های قارچی در نهایت سبب پوسیدگی ساقه، تنه، ریشه، خشک شدن برگ ها و ریزش آن ها می شوند.

برای درمان بیماری های قارچی گیاه، باید به سرعت اقدام کرد؛ زیرا اگر ریشه به طور کامل پوسیده شود و ساقه از دست برود، دیگر نمی توان برای گیاه کاری انجام دارد. نخستین راه کار این است که آبیاری را کم کنید و خاک زهکشی شود. بعد از آن از قارچ کش گیاهان استفاده کرده و ساقه ، برگ و خاک یوکا را با آن ضد عفونی نمایید.

۱۲. پوشش پنبه ای سفید رنگ

اگر روی برگ های گیاه پوشش پنبه ای رنگ سفیدی مشاهده می کنید به دلیل وجود شپشک آرد آلود می باشد. به این ترتیب گیاه را با سموم حشره کش سمپاشی کرده تا این عارضه از بین برود.

انواع قارچ ها و آفات گیاه یوکا

از انواع بیماری های قارچی و آفات گیاه یوکا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

لکه برگی

عامل بیماری لکه برگی؛ قارچ ها می باشند که سبب ایجاد زخم هایی روی برگ ها شده و  بسته به نوع قارچ، رنگ آن متفاوت است. به طور مثال برخی قارچ ها زخم های قهوه ای رنگ ایجاد می کنند و برخی دیگر لکه های زرد یا خاکستری روی برگ ها به وجود می آورند. همچنین قارچ بوتری تیس سبب ایجاد کپک خاکستری روی برگ ها شده که دلیل آن هوای سرد و مرطوب است.

شپشک آرد آلود

شپشک آرد آلود نوعی آفت گیاه یوکا محسوب می شود که نشانه وجود این آفت بروز زخم های سفید پنبه ای روی برگ و ساقه گیاه می باشد. این حشره از شیره گیاه تغذیه نموده و سبب ضعیف شدن و ریزش برگ های یوکا می گردد. برای حل مشکل گیاه یوکا را هر دو هفته یک بار سم پاشی کنید.  یک راه دیگر تمیز کردن برگ ها با پنبه آغشته به آب و صابون می باشد.

تریپس

آفت تریپس از شیره گیاه یوکا تغذیه کرده و سبب بدفرم و چروکیده شدن برگ ها می شود و لک های خاکستری نقره ای روی برگ ها به وجود می آورد.

کنه قرمز

کنه قرمز نیز نوعی آفت است که سبب ایجاد زخم های تار عنکبوتی در سطح زیرین برگ ها می گردد. برای حل این مشکل، پنبه ای را به سم حشره کش نفوذی آغشته کرده و با آن برگ را خیس کنید. یا هر هفته یک مرتبه گیاه را سمپاشی نمایید.

در پایان برای اطلاع از روش های از بین بردن آفت شپشک گل و گیاهان و از بین بردن آفات خاک گلدان روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *