دسته ها
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳

آشنایی با کود مرغی و مزایا و مضرات استفاده از آن

  • ملیحه بال افکن
  • ۳۰ مرداد ۱۴۰۱
  • ۰

در واقع کود مرغی را می توان از بهترین و برترین کود ها دانست که شما می توانید با مطالعه این مقاله با دستورالعمل استفاده، مزیت ها و حتی مضرات ناشی از استفاده از کود مرغی آشنا شوید.

به طور کلی کود مرغی در کشاورزی به عنوان بهترین کود آلی شناخته می شود زیرا این ماده به دلیل داشتن نیتروژن بالا اثرات سودمندی بر کیفیت و کمیت محصولات تولیدی خواهد داشت. همچنین این ماده عناصری مانند پتاسیم و فسفر را در خود جای داده که برای رشد اغلب درختان ضروری می باشد.

ترکیبات کود مرغی

بهتر است بدانید که در طول سال های اخیر در بسیاری از کشورهای جهان به دلیل حجم عظیم تولید کود مرغی و مشکلات و مسائل زیست محیطی آن در مورد مصارف مختلف کود مرغ مورد بررسی و تحقیقات فراوان انجام شده است. نتایج به دست آمده ثابت کرده که نه تنها کود مرغی، ماده ای بی ارزش نیست بلکه چنانچه به خوبی از آن استفاده شود ماده بسیار با ارزشی با مصارف مختلف خواهد بود.

خصوصیات کود های مرغی

امروزه قسمتی از این کود در جهان در تغذیه دام و ماهی ها به کار می رود و همچنین جزئی ان نیز در تعداد معدودی از کشور ها مانند هندوستان، چین و برخی از کشور های آفریقایی جهت تولید بیوگاز برای مصارف خانگی و در برخی از کشور های پیشرفته از جمله انگلستان برای سوخت نیروگاه های تولید برق مدرن به کار می رود اما به طور کلی بیش از ۹۰ درصد از آن کود برای مصارف کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.

توجه داشته باشید که این کود دارای مقادیر قابل توجهی متیون، لیزین و سیستئین می باشد و ارزش آن بستگی تامی به نوع و ترکیب غذائی و نوع نگهداری مرغ و نوع ماده ای که برای بستر مرغ مورد استفاده قرار می گیرد، خواهد داشت. بر اساس بررسی و تحقیقاتی که در دانشگاه Havana صورت گرفت نشان می دهد اگر این کود حاوی ۵۰ درصد آب باشد در هر تن تقریبا ۲۰ کیلوگرم ازت، ۱۳ کیلگرم پتاسیم، ۲۵ کیلوگرم فسفر و ۴۲ کیلوگرم آهک و منیزیم وجود خواهد داشت.

به طور کلی بر اساس مقایسه ای که در اروپا در میان کود مرغ و کود گاو و کود خوک انجام گرفته نشان می دهد که اگ کود مرغ فرآوری شود ارزش آن به مراتب بیشتر از کود های دیگر خواهد بود.

انواع مختلف کودهای مرغی

به صراحت می توان گفت که کود مرغ بر اساس نوع پرورش دارای انواع مختلفی خواهد بود که در ادامه سعی داریم به بیان آن ها به صورت کامل بپردازیم.

  •  آرون گروپس

انواع مختلف کود های مرغی

  • کود بستر جوجه های گوشتی:

این نوع کود حاوی پروتئین بالا بوده و تقریبا بین ۱۸ تا ۳۰ درصد اسید اوریک، ۱۲ تا ۱۷ درصد آمونیاک، ۲ تا ۴ درصد کراتین و دیگر ترکیبات ازته درون خود دارد و همچنین انرژی آن نیز بالاتر از انواع دیگر کود های مرغی می باشد. به طور کلی ارزش کیفیت این نوع کود بستگی به نوع موادی که برای بستر به کار می رود و همچنین مدیریت کود در طول دوره پرورش دارد برای مثال خاک، سنگریزه و آهک موجود در کف سالن یا محل ذخیره کود نیز تحت تاثیر قابل ملاحظه ای بر روی درصد خاکستر مرغی خواهد داشت.

  • کود نیمچه های تخمگذار یا ماده:

این کود معمولا از پرورش نیمچه ها جانشین شونده تخمگذار یا مادر به دست می آید. همچنین ارزش این کود ها که دارای فضولات و بستر هستند کمتر از کود جوجه های گوشتی است زیرا در پرورش نیمچه ها از مقدار بیشتر مواد بستر استفاده می شود. همچنین غذای این مرحله پرنده حاوی انرژی و پروتئین خام کمتر و الیاف بیشتر از غذای جوجه های گوشتی خواهد بود.

  • کود مرغ های تخمگذار یا مادر در روش بستر:

این نوع کود نیز معمولا از لانه هایی که در آن مرغ تخمگذار و یا مادر های گوشتی یا تخمگذار بر روی بستر نگهداری می شوند، جمع آوری می شود و نسبت بستر به فضولات در آن کمتر از کود جوجه های گوشتی خواهد بود از این رو الیاف خام آن نیز کمتر خواهد بود.

به طور کلی ترکیبات این کود حاوی تقریبا ۱۶ تا ۲۲ درصد پروتئین، ۶ درصد کلسین و فسفر آن نیز در مقایسه با کلسیم کمتر و در حدود ۱.۸ تا ۲.۴ خواهد بود.

دستورالعمل استفاده از کود مرغی

زمان و دستورالعمل مصرف کود

نحوه و زمان مصرف کودهای فرآوری شده در کیسه ها با کودهای کهنه کمپوست شده متفاوت است. در واقع کود مرغی کیسه ای تجاری را می توان در هر زمان مورد استفاده قرار داد. درختان و درختچه ها اغلب در طول فصل بهار کوددهی می شوند و همچنین بستر گل و سبزیجات در فصل بهار و به صورت مکرر در طول فصل رشد کوددهی خواهند شد. توصیه می شود که برای موارد خاص دستورالعمل های روی برچسب کود را دنبال نمایید.

توجه داشته باشید که در صورت استفاده از کود مرغی کهنه و کمپوست شده زمان استفاده بسیار محدودتر خواهد بود. برای مثال برای محصولاتی که میوه یا قسمت خوراکی آن ها با خاک تماس ندارد مانند گوجه فرنگی یا لوبیا کود دامی بایستی حداقل ۹۰ روز پیش از برداشت استفاده گردد.

برای محصولاتی که با خاک تماس دارند تمام سبزیجات ریشه ای، توت فرنگی و سبزیجات برگ دار کود دامی باید حداقل ۱۲۰ روز پیش از برداشت استفاده شود. با شمارش معکوس از تاریخ برداشت مورد انتظار این به کاربرد کود در اواخر زمستان یا اوایل بهار برای اغلب مکان ها تبدیل خواهد شد.

مزیت های استفاده از کودهای مرغی

بهتر است بدانید که این کودها به عنوان یک کود آلی غیر سنتزی فواید بی شماری را برای خاک مزرعه شما به ارمغان خواهد آورد. این کود کامل حاوی عناصر درشت مغذی نیتروژن، فسفر و پتاسیم و همچنین ریزمغذی های مهمی مانند کلسیم مورد نیاز برای رشد و سلامت گیاه خواهد بود.

مزیت های استفاده از کود مرغی

این کود به عنوان یک اصلاح کننده خوب خاک شناخته می شود زیرا مواد آلی را به خاک بستر اضافه می کند تا ساختار خاک، درصد حفظ رطوبت، قابلیت زهکشی و هودهی را بهبود ببخشد. همچنین خاک حاوی مواد آلی بالا کمتر مستعد فرسایش است و کود را بهتر حفظ خواهد کرد.

همچنین این نوع می تواند میکروب های موجود درون خاک را تغذیه کند و به مواد مغذی ارگانیک می دهد تا سریع تر تجزیه شوند. که این به نوبه خود موجب می شود آن ها سریع تر و آسان تر در دسترس گیاهان قرار بگیرند.

مضرات استفاده از کود

با وجود اینکه این کود سرشار از خواص است و مصرف آن برای گیاهان مفید است اما نسبت عناصر موجود در کود چندان متعادل نیستند و بایستی دستکاری شوند. این کود به دلیل مرطوب بودن دارای انواعی از باکتری ها و سم قارچی از جمله آفلاتوکسین بوده که می تواند برای گیاهان مضر باشد و در نهایت کشاورزان را مجبور به استفاده از آفت کش نماید.

همچنین مقدار زیادی آمونیاک درون خود دارد که اگر بر اساس نیاز گیاه استفاده نشود در نهایت عاملی برای سوختن گیاه خواهد بود. استفاده مکرر از این کود خاک به مرور خاک کشاورزی را اسیدی کرده و در صورتی که میزان خاک بالا برود از حاصلخیزی آن کاسته می شود.

به صراحت می توان گفت که از کل مواد مغذی موجود در کود مرغی تنها ۶۰ درصد آن قابل جذب است. با این حال توصیه می شود که کشاورزان به جای استفاده از نوع خام از کود فرآوری شده استفاده نمایند زیرا مضرات این کود خاک را نداشته و تولید محصولات کشاورزی را بهبود می بخشد.

مضرات استفاده از کود مرغی برای گیاه

همچنین در ادامه پیشنهاد می شود که با کلیک بر روی لینک های مقابل با مطالب خاک گیاهان آپارتمانی و نحوه ساخت کود گیاهی نیز آشنا شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *