دسته ها
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲

ژست عکس ضد نور و تکنیک های جالب این نوع عکاسی

  • محدثه خاکشور
  • ۴ تیر ۱۴۰۱
  • ۰

عکاسی هنری است که برای انجام آن نیاز به یکسری اصول و تکنیک ها می باشد که باید آشنایی داشته باشید. ژست عکس یکی از مهم ترین آنها محسوب می شود که متناسب با عکس دلخواه باید انتخاب شود. در این مطلب آرگا مجموعه ای دوست داشتنی از ژست عکس ضد نور را تقدیم نگاه زیبای شما می کند.

عکس ضد نور یا همان سیلوئت همان طور که از نامش پیدا است, ضد نور می باشند و سوزه مورد نظر خیلی زیاد تیره می باشد، به گونه ای که خیلی از جزئیات آن مشهود نبوده و فقط ظاهری کلی از سوژه در در تصویر دیده می شود. سوژه می تواند درخت، انسان و یا حیوان باشد. عکاسی سیلوئت از جمله شیوه های منتقل ساختن احساس، غم و حالات عاطفی به مخاطب می باشد. شاید مخاطب با مشاهده این قبیل تصاویر به درک صحیح و روشنی از سوژه دست پیدا نکند؛ ولی قسمت سیاه و تیره عکس موجب ایجاد قدرت تخیل او می گردد. در این مطلب ایده های زیبا و کاربردی از ژست عکس ضد نور و یا سیلوئت با شما به اشتراک می گذاریم.

32 ژست رمانتیک و احساسی تکنفره ضد نور برای عکاسی در نقاط مختلف

ایده های زیبا و متفاوت از ژست عکس ضد نور

اگر به عکس های پرتره و عکس های هنری و رمانتیک علاقه مند هستید، می توانید از ایده ژست عکاسی ضد نور بهره ببرید. این ایده عکاسی در واقع به گونه ای است که در آن سوژه تیره بوده و واضح نیست و در واقع فضایی خاص در تصویر مشاهده می شود. برای داشتن یک ژست عکاسی ایده آل و جذاب لازم است چند عمل را انجام دهید تا به نتیجه ای درست برسید. در ادامه به این روش ها می پردازیم.

ایده های ایده آل و هنری از ژست عکاسی ضد نور

ایده هایی جذاب و زیبا از ژست عکس ضد نور

ژست عکاسی ضد نور برای تصویرهای پرتره ای خلاقانه و جذاب

– برگزیدن سوژه

البته که سوژه های مختلف زیادی برای عکس ضد نور وجود دارد، ولی بعضی از آنها مناسب تر و بهتر هستند. با توجه به اینکه در این نوع عکاسی گزینه هایی همچون بافت، رنگ و فرم سوژه در چگونگی تصویر موثر نیست؛ پس خوب است به دیگر موارد مانند سایز، بزرگ بودن و درشت و قوی بودن تمرکز نمایید؛ به بیانی سایزهای ابعادی سوژه در بهبود تصویر بسیار موثر نیست.

  •  مبل و میز
  •  آرون گروپس

– استفاده نکردن از فلاش دوربین

در این نوع عکاسی نباید زا فلاش دوربین استفاده کنید، پس حتما دقت داشته باشید فلاش خاموش باشد. اگر تنظیمات دوربین را بر روی خودکار قرار داده اید، ممکن است به طور خودکار با در نظر گرفتن وضعیت محیط و نور روشن شود و در نتیجه نتوانید عکسی ضد نور داشته باشید. در عکاسی سیلوئت در واقع باید نور تا پایین ترین حد ممکن وجود داشته باشد.

ایده های شیک و متفاوت از ژست عکاسی ضد نور

– نور خورشید ایده ای عالی برای منبع نوری

نورپردازی و تنظیم کردن نور در این نوع عکاسی با دیگر زمینه های عکاسی متفاوت می باشد. به عنوان مثال در این نوع برای داشتن یک نورپردازی مناسب باید از قوانین خاصی پیروی کنید. در عکاسی سیلوئت اصرار بر روشنایی پس زمینه است، به صورتی که هراندازه منبع نوری بزرگ و قوی تر باشد، میزان سیاهی و تیره بودن سوژه نیز بیشتر می شود. برای داشتن یک منبع نوری عکاسی ضد نور می توانید از نور خورشید که بهترین منبع نوری محسوب می شود، بهره ببرید. جهت به وجود آوردن عکسی ضد نور از سوژه در برابر غروب و یا طلوع آفتاب سوژه قرار بگیرد.

خورشید وقتی دارد غروب و یا طلوع می کند، فقط به عنوان یک منبع نوری مناسب مورد توجه نیست و می توانید از نور خورشید در این حالت برای تم و یا همان بکگراند مناسب بهره ببرید. در نظر بگیرید که هر اندازه آسمان صاف و آفتابی باشد در نهایت تصویر خوب و رضایت بخش تری به ثبت خواهید رساند. می توانید رد صورت تمایل با استفاده از سوژه ای در اندازه بزرگ کاملا خورشید را بپوشانید و یا قسمتی از آن را در عکس بازتاب بدهید.

ژست عکاسی ضد نور برای تصویرهای پرتره ای هنرمندانه

– تفکیک و وضوح بخشی

به علت اینکه تیره بودن زیاد سوژه در عکاسی سیلوئت، برخی مواقع ممکن است در مشخص کردن صحیح سوژه دچار خطا و مشکل گشت، بر همین اساس زمان عکاسی از چندین سوژه در آن واحد، دقت کنید که سوژه ها از یکدیگر مجزا باشند تا مبهم نباشد. مثلا در صورتی که می خواهید از ۱ انسان و ۱ درخت عکاسی نمایید، خوب است میان آنها کمی فاصله موجود باشد تا عکس وضوح خوبی داشته باشد. اگر فرد روبروی درخت ایستاده است, پس با ادغام تیرگی این دو سوژه ابهام به وجود می آید که باید درخت و انسان با فاصله از هم جدا بایستند. همچنین اگر می خواهید از صورت افراد عکاسی ضد نور داشته باشید خوب است، سوژه به حالت نیم رخ ایستاده و سپس عکاسی نمایید. در این صورت جزئیات و قسمت های زیادتری از چهره مانند دهان، دماغ و دو چشم به شکل خط های بازتاب پیدا می کند.

ژست عکس ضد نور برای داشتن عکسی خاطره انگیز و زیبا

-حالت اتوماتیک

در اغلب دوربین های جدید گزینه ی تنظیماتی اندازه گیری فاصله به صورت اتوماتیک مشاهده می گردد. این گزینه تعین می کند که تا چه اندازه لازم است به سوژه نزدیک گردید تا تمامی چیزها در برابر نور جای گرفته و روشن گردد. وقتی نور فضا مناسب نباشد؛ دوربین با استفاده از این گزینه جهت جبران کم نور بودن فضا و ایجاد نور مناسب به صورت خودکار فلاش دوربین را فعال می کند که مانع از داشتن یک عکاسی ضد نور خواهد شد.

در اغلب دوربین ها هم در یک زمان با فوکوس کردن و قرار دادن دست بر روی دکمه شاتر به صورت نصفه، اندازه نوردهی به صورت خودکار محاسبه و انجام می شود.پس برای مانع شدن از شکل گیری این مشکل دوربین را به طرف پرنورترین قسمت بکگراند و یا همان پس زمینه تنظیم نموده و دکمه شاتر را به صورت نیمه فشرده نگه داشته و بعد دوربین را به طرف سوژه مد نظر تنظیم و دست خود را از روی دکمه شاتر بردارید.

ایده های زیبایی از ژست عکس ضد نور

– تنظیم حالت دستی

یکی از ویژگی های مثبتی که دوربین دیجیتال جدید دارد این است که بی آنکه متقبل هیچ هزینه ای شوید جهت چاپ عکس ها، آنها را ببینید و اگر باب دلتان نبود می توانید مجددا عکس بیندازید. چنانچه در حالت اتوماتیک با استفاده از دکمه شاتر و ترفند بیان شده نتوانستید عکسی مورد پسند خود ثبت کنید, می توانید از مود دستی بهره ببرید. جهت داشتن عکاسی سلوئت با استفاده از تنظیم دستی، پیشنهاد می کنیم سریعا شاتر و اندازه دیافراگم توصیه گردیده را در حالت خودکار دوربین مدنظر قرار داده و از آن جا آغاز نمایید. مثلا چنانچه دوربین در مود خودکار وضعیت را به شکلی تنظیم نماید که نور بالایی بتاباند و فضا را روشن سازد، پس لازم است تلاش کنید تا جایای که مقدور است به حالت دستی دوربین را بر روی کمترین میزان نور تنظیم نمایید. بهره بردن از راهکار «برکنینگ» گزینه ی مناسبی محسوب می شود.

– استفاده از فوکوس دوربین

بیشترین اندازه عمق میدان که نتیجه ی گزینش دیافراگم کوچکتر (رقم بزرگ تر) می باشد؛ می توانید ابعاد گسترده ای از سوژه یا لوکیشن خویش را در عکس بازتاب بدهید.

ژست عکس ضد نور برای داشتن عکسی هنری و احساسی

نکته: هر چند شدت تیره بودن سوژه، بر زیبایی تصویر می افزاید، ولی چنانچه با استفاده از خلاقیت و هنر خود بتوانید قسمت های سوژه را روشن نگه دارید، تصویر به میزان بیشتری زیبا خواهد شد. برخی مواقع روشن بودن قسمتی از سوژه عکاسی موجب ایجاد سه بعدی بودن سوژه می گردد. متناسب با دید خلاق شما هر یک از سوژه ها شامل اندازه های متفاوتی از تیرگی و یا روشنی می شوند.

ایده هایی زیبا و شیک از ژست عکس ضد نور

ژست عکس سیلوئت با ایده های بینظیر و خواستنی

ایده ی هنری فیگور عکس ضد نور با استفاده از خلاقیت و هنر

32 ژست زیبای ضد نور برای عکاسی در نقاط مختلف

ایده های خاص و خفن از ژست عکاسی ضد نور

ایده ی خلاقانه فیگور عکس ضد نور با استفاده از خلاقیت و هنر

32 ژست جذاب ضد نور برای عکاسی در نقاط مختلف

ژست عکس سیلوئت با ایده های جذاب و زیبا

ژست عکاسی ضد نور برای تصویرهای پرتره ای احساسی

 

32 ژست هنری و شیک ضد نور برای عکاسی در نقاط مختلف

ایده های پسرانه زیبا و هنری از ژست عکاسی ضد نور

ژست عکس با گیتار لاکچری برای دختران و سپران

ژست عکس ضد نور برای داشتن عکسی زیبا و خلاقانه

32 ژست خاص ضد نور برای عکاسی در نقاط مختلف

ژست عکس ضد نور برای داشتن عکسی ایده آل و ناب

ایده های کاربردی و احساسی فیگور عکس ضد نور با استفاده از خلاقیت و هنر

32 ژست پسرانه و دخترانه متفاوت ضد نور برای عکاسی در نقاط مختلف

ایده هایی احساسی و عاشقانه از ژست عکس ضد نور

ژست عکس ضد نور برای داشتن عکسی احساسی و خفن

ژست عکس سیلوئت با ایده های زیبا و هنرمندانه

ایده هایی زیبا و رمانتیک از ژست عکس ضد نور

ژست های عکاسی متفاوت و متنوع اند که شامل ژست عکس کنار پنجره، ژست عکس کنار دریا، ژست عکس زیر باران و … می شوند. شما می توانید با الهام گرفتن از این ایده ها و انتخاب موقعیت سوژه و یا سوژه های خود در واقع به نوعی ترکیبی از ژست عکس ضد نور و هر یک از این ها را داشته باشید. به این صورت که همان ژست ها را به حالت سیلوئت ایجاد کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *