دسته ها
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱

دستورالعمل کاشت فلفل شیرین در باغچه و درون گلدان

 • ملیحه بال افکن
 • ۳۰ خرداد ۱۴۰۱
 • ۰

در واقع کاشت فلفل شیرین چندان هم سخت و پیچیده نیست و شما می توانید با مطالعه این مقاله به راحتی روش های کشت، پرورش و حتی مراقبت از این سبزیجات آشنا شوید.

به طور کلی فلفل شیرین که بدان فلفل دلمه ای نیز گفته می شود از دسته سبزیجات باغی است که نسبت به سایر فلفل ها کمیاب خواهد بود. فلفل شیرین در اغلب محیط ها و مناطق به خوبی رشد می کند و به خاطر شرایط کاشت و پرورش راحتی که دارد بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

آشنایی با نحوه کاشت فلفل شیرین

بهتر است بدانید فلفل شیرین که با نام علمی Capsicum Annuam شناخته می شود از دسته صیفی جات محبوبی است که با طعم شیرین خود تقریبا در تمامی غذاها قابل استفاده خواهد بود. فلفل شیرین را می توان بومی کشور ترکیه دانست که به خاطر نداشتن ماده کاپسایسین طعم بسیار شیرینی دارد.

چگونگی کاشت فلفل شیرین

 • بلیط کیش
 • تصفیه آب خانگی

این نوع فلفل سبز رنگ است و چنانچه بیش از اندازه بر روی بوته باقی بماند به رنگ قرمز تبدیل می شود و ممکن است مزه آن نیز تند شود. فلفل شیرین مانند سایر فلفل های قلمی بوده و دارای طعمی مشابه آن خواهد بود. این گیاه علاوه بر زیبایی بوته سرشار از ویتامین ث می باشد و برای جلوگیری از سرماخوردگی و درمان آفت توصیه شده است. این نوع سبزی هنگام رسیدن سبز شده و میوه ها مانند انگشتان دست روبه پایین ایستاده شده و منظره جالبی پیدا می کنند.

روش های کشت و تکثیر فلفل شیرین:

توجه داشته باشید که کاست فلفل شیرین معمولا هم در فضای باغچه و هم درون گلدان انجام می شود و در ادامه سعی کرده ایم تا مراحل هر کدام را به صورت مجزا شرح دهیم.

 • کشت بذر در باغچه:

اگر قصد کاشت فلفل شیرین در باغچه را دارید بایستی در ابتدا بذور را درون آب ولرم بریزید تا به مدت چندین ساعت برای مثال ۳ تا ۱۰ ساعت خیس بخورند. این امر موجب می شود تا پوست خارجی بذرها نرم و شکسته شود و جوانه زنی تسریع گردد. بذرها به صورت طبیعی پس از این مدت بایستی ته ظرف بروند.

روش های تکثیر فلفل دلمه ای

 • چکاد بام
 • قاصدک 24

بذور را می توانید درون گلدان یا سینی نشاء و یا حی لیوان های یکبار مصرف نشا نمایید. دقت داشته باشید که انتخاب خاک مناسب بخش مهمی از فرآیند کاشت بذر محسوب شده و برخی از خاک های باغ ها و باغچه برای کاشت بذر اصلا مناسب نبوده و مانع رشد و جوانه زنی بذرها خواهد شد.

معمولا خاک های آماده در بسته های متنوع انتخاب مناسب تری برای این کار هستند زیرا تلفات بذر در آن به حداقل می رسد. ترکیب خاک های پیت ماس، کوکوپیت، پرلیت و کمپوست انتخاب ایده آلی برای بستر فلفل های شیرین خواهد بود.

پس از اینکه خاک مورد نظرتان را انتخاب کردید بایستی ظرف کشت را با خاک پر کنید. سپس گودالی کوچکی در فضای باغچه به عمق ۰.۵ تا ۱ سانتی متر ایجاد کنید و بذر فلفل را درون آن قرار داده و با خاک پر نمایید.

دقت داشته باشید که بذر ها برای جوانه زنی نیاز به محیطی گرم و مرطوب دارند پس اگر پیش از فصل بهار یا اوایل بهار اقدام به کاشت بذر فلفل می کنید بایستی بذور را از سرما دور نگه دارید.

تا پیش از جوانه زنی بذرها سطح بستر شان را مرطوب نگه دارید. اگر گیاهتان را در مقابل آفتاب مستقیم قرار داده اید مشکلی نیست اما بایستی بیشتر مراقب باشید تا خاک رطوبت خود را از دست ندهد زیرا بذرها در عمق کمی کشت شده اند و به سرعت در مقابل آفتاب خشک می شوند و از بین خواهند رفت.

پرورش فلفل دلمه ای در باغچه

پس از اینکه نشاء فلفل دو برگ یا چهار برگه شد زمان انتقال فرا رسیده و برای کاشت در گلدان می توانید هر گیاه را در گلدانی با سایز حداقل ۱۰ بکارید یا اینکه در گلدان بزرگ تر چند بذر با فاصله ی ۵ تا ۱۰ سانتی متر بکارید. دقت داشته باشید که خاک و بستر کاشت باید غنی باشد و برای کاشت در فضای باغچه می توانید به خاک مقداری کود حیوانی پوسیده یا خاک برگ مخلوط بکارید.

 • کشت بذر در گلدان:

برای کاشتن بذر فلفل شیرین درون گلدان نیز می توانید از ترکیب خاک برگ و کود حیوانی و همچنین خاک باغچه استفاده نمایید. البته اگر می خواهید گلدان را در فضای منزل نگه دارید بایستی برای دوری از آفات و بیماری های خاک باغچه و کود حیوانی از خاک های آماده مانند کمپوست استفاده نمایید.

در ادامه داخل گلدان مورد نظر گودال های کوچکی ایجاد کنید و سپس نشاء ها را از جای خود به همراه خاک اطراف ریشه بردارید و در حفره ای که در گلدان ایجاد کرده اید بکارید. بهتر است مقداری از ساقه نیز درون خاک برود و سپس با دست تان خاک اطراف نشاء را فشار دهید.

گلدان حاوی بذر را به خوبی آبیاری نمایید و در محیطی پرنور و گرم و با بازه دمایی ۲۱ تا ۳۰ درجه سانتی گراد قرار دهید و منتظر رشد آن ها باشید. اگر قصد دارید گلدان را در فضای منزل نگهداری کنید حتما اید محیطی پرنور را برایش در نظر بگیرید.

دستورالعمل کاشت فلفل در گلدان

پشت پنجره ی جنوبی با حداقل ۸ ساعت نور در روز برای این گیاه ایده آل است اما اگر این شرایط را نمی توانید فراهم کنید بایستی از نور های کمکی مانند فلورسنت استفاده نمایید و برای این کار بایستی چراغ فلورسنت را در فاصله ی ۸ تا ۱۰ سانتی متری گیاه قرار دهید.

توصیه می شود که آبیاری بذر های فلفل شیرین را هر چند روز یک مرتبه ان هم زمانی که سطح خاک خشک شد انجام دهید. دقت داشته باشید که آبیاری بیش از حد موجب ریخته شدن گل ها و آسیب دیدن گیاه تان خواهد شد.

گل های فلفل شیرین به صورت طبیعی در محیط بیرون از خانه گرده افشانی می شوند و به محصول تبدیل می شوند اما اگر گلدان ها را داخل منزل و پشت پنجره یا حتی داخل بالکت نگهداری نموده اید بایستی برای گرده افشانی دست به کار شوید.

می توانید برای گرده افشانی از یک قلمو یا یک عدد گوش پاک کن استفاده نمایید به این صورت که گوش پاک کن را به آرامی به گرده بساک گل نر مالش دهید و سپس آن را به کلاله گل ماده منتقل نمایید. پس از گرده افشانی گل ها به تدریج تبدیل به فلفل خواهند شد. اجازه دهید تا فلفل ها به حداکثر اندازه خود برسند و سپس با قیچی یا چاقو به آرامی آن را از بوته جدا نمایید.

فلفل سبز شیرین در ابتدا سبز رنگ بوده و اگر خیلی روی بوته بماند اغلب اوقات طعم شیرینی دارد اما ممکن است بستگی به شرایط کاشتن اعم از آبیاری و خشکی و رطوبت هوا طعم آن به تندی خواهد رفت.

چگنگی پرورش فلفل شیرین در گلدان

شرایط مورد نیاز برای نگهداری بذر فلفل شیرین:

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی خواهند داشت که شما بایستی آن را فراهم نمایید. به همین منظور در ادامه مهم ترین شرایط برای کاشت و نگهداری فلفل شیرین را شرح داده ایم.

 • آبیاری منظم:

فرقی نمی کند که بذر فلفل شیرین را در فضای باغچه می کارید یا در گلدان زیرا لازم است همیشه خاک آن را مرطوب نگه دارید. به ویژه زمانی که گیاه در حال رشد است بایستی بستر آن مرطوب باشد. البته که بایستی گلدان و یا خاک باغچه شما زهکشی مناسبی داشته باشد زیرا که آبیاری زیاد نیز موجب گندیدن گیاه خواهد شد.

شرایط مورد نیاز برای نگهداری فلفل شیرین

 • دما و نور کافی:

این گیاه نسبت به سرما و به ویژه یخبندان حساسیت زیادی دارد و حداقل دمایی را که می تواند تحمل کند دمای ۱۵ درجه سانتی گراد خواهد بود. با وجود اینکه فلفل شیرین بومی مناطق گرمسیر است اما حرارت بیش از حد موجب ریزش گل و میوه های آن خواهد شد. به همین خاطر در طول فصول رشد دمای محیط نباید از ۳۵ درجه سانتی گراد بیشتر شد.

در مورد نور لازم گیاه نیز می توان گفت نور کافی و آفتاب مستقیم رای رشد فلفل شیرین بسیار موثر است و همچنین کمبود نور موجب پژمردی گیاهتان خواهد شد.

 • خاک و کوددهی:

دقت داشته باشید که هر چقدر خاک گلدان تان سبک تر و دارای مواد مغذی بیشتری باشد قطعا گیاهتان تنومندتر و در نهایت دارای محصول بهتری خواهد بود. می توانید برای تهیه خاک گلدان تان از ترکیب ۳۰ درصد پیت ماس، ۳۰ درصد کوکوپیت و ۴۰ درصد خاک باغچه استفاده نمایید.

روش های مراقبت از بستر گیاه

به طور کلی PH خاک مناسب برای کاشت فلفل شیرین بایستی بین ۵.۵ تا ۵.۷ باشد و برای متعادل کردن آن می توانید از آهک برای بالا بردن و از خاک کمپوست برای کاهش آن استفاده نمایید. توصیه می شود که فلفل شیرین را با کود های مایع با کمترین میزان نیتروژن تغذیه نمایید به راحتی شکوفه دهند.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.