دسته ها
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱

مشکل زیاد بودن شیر مادر و راهکارهایی برای رفع آن

 • حکیمه فهیمی
 • ۱۱ خرداد ۱۴۰۱
 • ۰

در صورت زیاد بودن شیر مادر با فشار زیادی از سینه خارج شده و ممکن است شیر خوردن نوزاد را با مشکل روبرو کند. با این مطلب همراه ما باشید تا با علت، علائم و راهکارهای برطرف شدن این مشکل آشنا شوید.

زیاد بودن شیر مادر وضعیتی است که ممکن است سبب پریدن شیر به گلوی نوزاد شده و مشکلاتی را ایجاد کند. در این مطلب به علت این امر و راهکارهای برطرف شدن مشکل اشاره می شود.

علت، علائم و راهکارهای حل مشکل زیاد بودن شیر مادر

با وجود این که در هفته های اول پس از تولد نوزاد بیشتر مادران از کم بودن و نیامدن شیر خود شکایت می کنند و مدام برای زیاد شدن شیر در تلاش هستند اما در برخی مادران، پرشیری یا زیاد بودن شیر سبب ناراحتی است. زیاد بودن شیر مادر سبب پریدن شیر به گلوی نوازد شده به نحوی که نوزاد نمی تواند شیر بخورد و یا به سختی این کار را انجام می دهد.

 • بلیط کیش
 • تصفیه آب خانگی

همچنین مادر نیز ار سفت و دردناک شدن سینه ها شکایت دارد. در صورتی که شما نیز با این مشکل روبرو هستید با ادامه این مطلب همراه ما باشید تا راهکارهای حل مشکل زیاد بودن شیر مادر را فرا بگیرید.

علت پرشیری مادر

پرشیری یا زیاد بودن شیر مادر وضعیتی است که  در آن بدن فرد بیش از نیاز کودک شیر تولید می کند. در این وضعیت، شیر ممکن است با سرعت و فشار زیادی از سینه خارج گردد و در نتیجه شیر خوردن نوزاد دشوار شده و با مشکل همراه گردد. پرشیری همچنین می تواند سبب نشت زیاد شیر از سینه مادر شود.

در اکثر موارد تنها کار ممکن این است که حجم شیر تولیدی با نیاز مادر هماهنگ گردد. اگر چه برخی مواقع حتی بعد از مشخص شدن میزان شیر مورد نیاز، بدن مادر همچنان به ساختن شیر بیش از اندازه ادامه می دهد. این مشکل عموما برای مادرانی روی می دهد که دارای تعداد زیادی آلوئول می باشند.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

آلوئول غده تولید کننده شیر است. به طور میانگین در هر سینه بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار غدد شیری وجود دارد و مادری که با پرشیری مواجه می شود معمولا بیشتر از این میزان آلوئول دارد.

علت دیگر پر شیری مادری این است که وی بدون اطلاع و دانستن این موضوع، با کارهایی مانند دوشیدن شیر بیشتر از میزان احتیاج نوزاد، پیام هایی به بدن می فرستد که سبب تولید شیر بیشتر از میزان لازم می  شود. در ضمن در مواردی عدم تعادل هورمونی خاص، برخی داروها و تومورهای هیپوفیز هم می توانند سبب پر شیری مادر گردند. از این رو بهتر است پیش از هر اقدامی با پزشک مشورت نمایید.

علائم پرشیری مادر

ممکن است شما هم هنگامی که شیر به سینه هایتان وارد می شود، به خوبی آن را حس نمایید. البته احتمالا در هفته های ابتدایی شیردهی به نوزاد ممکن است تولید شیر بیش از حد را تجربه کنید. ولی این وضعیت خیلی زود تمام می شود. تا آن هنگام که سینه ها اکثر اوقات سفت و دردناک می باشند، حتی بلافاصله بعد از شیردهی هم ممکن است نشت شیر ایجاد شود.

در این وضعیت ممکن است فرزند از فشار زیاد شیر مادر دچار سرفه شده و به محض جابجایی نوزاد بعد از شیر خوردن دچار استفراغ شود. یا احساس ناراحتی، پر شدگی و مدفوع سبز و کف آلود را به دنبال داشته باشد. همه این علائم نشان می دهد احتمالا مادر شیر بیش از حد تولید می کند.

ولی به محض آن که سینه مادر با شیردهی تطابق یابد، این مشکل سریعا حل می شود. در صورتی که احساس پری شدیدی در سینه ها ایجاد شد ممکن است مادر دچار انسداد مجاری شیر یا التهاب و عفونت سینه یا ماستیت شده است. از علائم شاخص پرشیری مادر می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ممکن است مادر مدام در سینه احساس پری بیش از حد یا تورم داشته باشد.
 • بین دو وعده شیردهی، ممکن است نشت شیر از سینه مشاهده شده به طوری که پد سینه کاملا خیس می گردد.
 • ممکن است در طی شیردهی از یک سینه، از سینه دیگر مادر به مقدار زیادی شیر نشت کند.
 • ممکن است مادر هنگام رفلاکس خروج شیر، در سینه احساس درد داشته باشد.

این علائم احتمالا در هفته های ابتدایی بعد از تولد یا اندکی پس از آن حدودا دو تا سه هفته بعد از تولد آغاز می شود. حجم شیر مادر ممکن است حدود ۳ ماه بعد از تولد نوزاد خودبخود منظم گردد و به به اندازه نیاز کودک برسد. ولی بدون درمان، به احتمال زیاد تولید شیر بیش از حد ممکن است به ۴-۵ ماه بعد از تولد هم برسد.

پرشیری مادر چه تاثیری بر نوازد دارد؟

در مورد زیاد بودن شیر مادر یا پر شیری ممکن است نوزاد هیچ واکنشی نشان ندهد ولی در صورتی که رفلکس خروج شیر بسیار سریع یا با قدرت باشد ممکن است نوزاد خود را از سینه مادر عقب بکشد یا بعد از جریان اولیه شیر حالت تهوع یابد. نوازد ممکن است فقط ۵-۱۰ دقیقه شیر خورده و سعی کند با فشار نوک سینه مادر، خروج شیر را سرکوب نماید که احتمالا سبب زخم شدن نوک سینه می شود.

در ضمن ممکن است نوزاد تمایل داشته باشد دفعات زیادی شیر بخورد یا بخواهد سینه را رد کند همچنین ممکن است در طول شب بهانه گیری کند یا بعد از شیر خوردن استفراغ کند که این مورد گاهی به علت تولید شیر زیاد روی می دهد که با رفلاکس در نوزاد اشتباه گرفته می شود.

در ضمن گاهی مواقع نوزاد شیر اولیه بیشتر و شیر انتهایی کمی دریافت می کند. از این رو ممکن است نوزاد پیش از رسیدن به شیر انتهایی که خامه ای تر می باشد و چربی زیادی دارد همچنین در بخش عمیق تر سینه است، سیر شده و شیر خوردن را ادامه ندهد. این موضوع می تواند سبب تجمع بیش از اندازه لاکتوز در شکمش شده و ممکن است علامتی شبیه قولنج نوزادی را به همراه آورد.

از جمله این علائم می توان به گاز روده خیلی زیاد، مدفوع پر حجم و گاهی سبز و کف آلود، خیس و سنگین شدن زیاد پوشک اشاره نمود. بعضی از نوزادان هم به اندازه کافی شیر دریافت نمی کنند چرا که نمی توانند جریان زیاد شیر را کنترل نمایند و در نتیجه فرزند ممکن است افزایش وزن خیلی کم یا خیلی زیادی داشته باشد.

در صورتی که این شرایط مدتی ادامه پیدا کند می تواند تغذیه مناسب نوزاد را مختلف کرده و به یک مشکل تبدیل گردد. از این رو ضرورت دارد مراقب رشد نوزاد بوده و برای این کار از پزشک اطفال مشورت بگیرید.

راهکارهای برطرف کردن مشکل زیاد بودن شیر مادر

تداوم شیردهی بخشی از راهکار برطرف کردن این مشکل می باشد. اگر چه ممکن است ضرورت داشته باشد تکنیک های مختلفی را برای تطابق میزان شیر خود با نیاز نوزاد به کار بگیرید. برای برطرف شدن مشکل پرشیری سینه بهتر است به یک پزشک مراجعه نموده و پزشک احتمالا برخی از راهکارهای ذیل را برای کنترل تولید شیر توصیه نماید:

 • به مقدار متناسب شیردوشی صورت گیرد.

پیش از هر وعده شیردهی، سینه خود را با دست یا شیردوش تنها به میزانی که سرعت جریان شیر را کاهش دهید، بدوشید. به طور کلی هنگامی که می خواهید شیر خود را تنظیم کنید بیش از حد سینه ها را ندوشید. تنها به اندازه ای که نخستین رفلکس خروج شیر صورت گیرد و اگر از شیر دوش کمک می گیرید، آن را روی پایین ترین درجه تنظیم نمایید.

هر چه بیشتر سبب تحریک سینه شده و شیر بیشتری خارج شود، بدن نیز شیر زیادتری تولید می کند تا به این پیغام دریافتی پاسخ دهد. از این رو بهتر است در این مورد دقت زیادی داشته باشید.

 • شیردهی در تایم مشخص

تلاش کنید نوزاد را پیش از این که خیلی گرسنه شده یا هنگامی که تازه از خواب بیدار شده تغذیه نمایید. در این مواقع کودک احتمالا آرام تر مشغول مکیدن سینه می شود و این موضوع کمتر سبب تحریک سینه برای تولید شیر زیاد خواهد شد. همچنین کمک می کند جریان شیر سبک تر گردد.

 • انتخاب یک وضعیت شیردهی مناسب

بعضی وضعیت های شیردهی ممکن است به نوزاد کمک کرده تا بهتر با جریان شیر مقابله نماید. به طور مثال، برای شیردهی نوزاد را رو به خود نشانده و در صورت لزوم کمی سر او را به عقب ببرید. جهت این که نیروی جاذبه بتواند سبب کاهش جریان شیر گردد به عقب تکیه داده به نحوی که نوزاد مستقیما مقابل شما و شکمش مقابل شکم شما باشد.

یا می توانید به شکل دراز کشیده به پهلو اقدام به شیردهی نمایید و اجازه داده قطرات شیر اضافی بیرون یا روی یک دستمال ریخته شود. ضمنا اگر تصور می کنید که نوزاد شیر را با سرعت زیادی قورت می دهد یا در تلاش برای مقابله با جریان شیر است وی را از سینه جدا کرده، آروغ دهید و مجددا به سینه برگردانید.

یک وضعیت دیگر است که به حالت درازکش به پشت قرار گرفته تا نوزاد بتواند جریان شیر را بهتر کنترل نماید. یا از وضعیت گهواره استفاده کنید. نوزاد را روی شانه خود قرار دهید و مطمئن شوید که سر نوازد کمی کج می گردد و روی مچ دست شما استراحت نموده و بدن نوزاد به صورت مورب روی بدن شما قرار می گیرد.

 • شیردهی از یک سینه

راهکار دیگر این است که برای کاستن شیر، اول هر دو سینه را پمپ نموده یا بدوشید تا به طور کامل خالی شود. بعد برای دو تا چهار وعده پشت سر هم تنها از یک سینه شیردهی نمایید. به نوزاد هر چند بار که می خواهد شیردهی نموده ولی تنها از همان یک سینه استفاده کنید.

برای کاستن فشار هم می توانید سینه دیگر را پمپ نمایید ولی به میزان کم. این تکنیک باید در مدت ۲۴-۴۸ ساعت جواب دهد. در ضمن اگر شما قبلا شیر خود را می دوشیده اید، این عمل را تا هنگامی که تولید شیر شما با نیاز فعلی نوزاد تناسب پیدا کند، متوقف نمایید.

برخی راهکارهای دیگر این مشکل نیز شامل موارد زیر است:

 • در آغاز هر شیردهی اندکی شیر را با دست دوشیده تا از فشار و تراکم آن بکاهید.
 • آرام و صبور بوده و اجازه دهید نوزاد در طی و بعد از شیردهی استراحت نموده و غذا را هضم کند.
 • از حرکت بیش از حد و سریع نوزاد هنگام شیردهی بپرهیزید زیرا سبب ایجاد حالت تهوع می شود.
 • با بزرگ شدن نوزاد او خود را با جریان شیر مادر سازگار می کند و به هر طریق این مشکل با گذشت زمان حل شده و جریان زیاد شیر کند می شود.

در صورتی که با بکار بستن این راهکارها هنوز هم بعد از طی چند هفته این مشکل برطرف نشده است با یک مشاور تغذیه با شیر مادر مشورت نموده تا شما را ارزیابی نموده و توصیه های لازم ارائه شود.

در صورت تمایل برای اطلاع از علت کم شدن شیر مادر و آبکی بودن شیر مادر و روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.