دسته ها
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳

پرورش بامبو چتری و نکات حائز اهمیت برای نگهداری این گیاه

 • ملیحه بال افکن
 • ۱۱ آبان ۱۴۰۰
 • ۰

به صراحت می توان گفت که کاشت و پرورش بامبو چتری چندان سخت و پیچیده نیست و شما می توانید با مطالعه این مقاله به راحتی با اصول کاشت و نگهداری این گیاه زیبا آشنا شوید.

به طور کلی گیاه بامبو چتری که این روزها در میان ما ایرانی ها به گیاهی بسیار پرطرفدار تبدیل شده دارای اصول کاشت و پرورش بسیار راحتی است. از این گیاه زیبا معمولا می توانید در فضای دفاتر، ادارات و خانه ها استفاده کنید و جلوه ای متفاوت به محیط اطرافتان ببخشید.

آشنایی با پرورش بامبو چتری

به صراحت می توان گفت که گیاه بامبو چتری متعلق به کوه پایه های چین بوده و تحمل بالایی در برابر تغییرات آب و هوایی دارد به گونه ای که تحمل هوای متغیر انگلستان برایش تقریبا هیچ است. برگ های این گیاه اغلب به رنگ سبز و زرد هستند و در تمام طول سال نیز یادآور زیبایی پاییز خواهند بود. این برگ ها معمولا تا حدود پنج متر به خوبی رشد می کنند و مانند سایر بامبوها، بامبو چتری نیز نماد خوش شانسی و ثروت بی شمار است.

جالب است بدانید که در برخی از مناطق آسیایی از برگ این گیاه به منظور تولید کاغذ و سایر وسایل مشابه استفاده می شود. بامبوی چتری را در اصل می توان متعلق به آسیا دانست که بخشی از رژیم غذایی پانداها نیز خواهد بود. در حال حاضر ساقه های قائم و برگ های باریک آن را به گیاهی مناسب برای پوشاندن دیوارها تبدیل کرده است.

تمامی گونه های این گیاه دارای ریشه های زیر زمینی هستند که اغلب با عنوان ریزوم شناخته خواهند شد. در واقع ریزوم ها نیز بخش ذخیره مواد غذایی بامبو ها محسوب می شوند که از طریق پخش شدن دانه و گرده تکثیر نشده و می توانید با خیالی راحت آن را در فضای باغچه خود کشت نمایید.

چگونگی پرورش بامبو چتری

روش های کاشت و تکثیر گیاه

توجه داشته باشید که معمولا تکثیر این گیاه زیبا از دو طریق کاشت قلمه و برش قلمه صورت می گیرد که در ادامه سعی داریم به بیان مراحل هر کدام به صورت کامل بپردازیم.

 • کاشت قلمه مناسب:

به طور کلی در صورتی که قصد دارید گیاهتان را هرس کنید می توانید به راحتی از هر جایی که می خواهید ساقه ی بامبو را کوتاه نمایید. اما اگر قصد دارید بامبو را تکثیر نمایید در ابتدا بایستی قلمه ای را از ۲ الی ۵ سانتی متری زیر گره ساقه برش دهید.

 • آرون گروپس

این برش از زیر گره به این خاطر است که بند یا گره اولین جایی است که جوانه از آنجا رشد خواهد کرد پس حتما باید دست نخورده باقی بماند و چاقو یا برش نخورد. در واقع برش قلمه به این صورت است که از قسمت پایین ساقه یعنی بالای ریشه ۳ بند را انتخاب کرده و از وسط بند چهارم به بعد می توانید آن را برش دهید.

در این روند دقت داشته باشید که قلمه باید دارای حداقل ۳ بند باشد زیرا در صورت داشتن بند کمتر چندان نتیجه ای نخواهید گرفت.

 •  قلمه زنی:

بهتر است بدانید که در مورد برش برخی از پرورش دهندگان گل و گیاه اصرار دارند که حتما آن را اریب یعنی زاویه دار برش دهید. که با این حال نوع آن چندان فرقی ندارد و می توانید قلمه ها را به صورت صاف نیز برش دهید.

دقت داشته باشید که برش را حتما به وسیله یک چاقوی تیز و یا قیچی باغبانی انجام دهید تا به آوندهای گیاهتان آسیبی وارد نشود.

روش های کاشت گیاه بامبو چتری

شرایط مورد نیاز برای نگهداری بامبو چتری

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی دارند که شما بایستی آن را فراهم نمایید. به همین منظور در ادامه به بیان برخی از شرایط لازم جهت پرورش و نگهداری بامبو چتری پرداخته ایم.

 • آبیاری:

پس از اینکه بامبو چتری را کاشتید بهتر است در یک الی دو هفته ابتدایی سطح بستر را به خوبی آبیاری نمایید زیرا انجام این آبیاری شرایط دلچسبی برای ریشه ها فراهم کرده و باعث تقویت رشد گیاهتان خواهد شد. همچنین اگر از بامبو درون فضای گلدان نگهداری می کنید بایستی آبیاری را به صورت مرتب انجام دهید و بهترین زمان برای انجام این کار تایم عصر خواهد بود.

 • نور:

از آنجایی که بامبوهای چتری علاقه زیادی به نور خورشید داشته و در مقابل نسبت به شرایط سرما و کوهپایه ای سازگاری خوبی دارند معمولا سایه را به نور زیاد ترجیح خواهند داد. به همین خاطر بهتر است برای نگهداری و پرورش بامبو چتری آن را در فضایی از آپارتمان خود قرار دهید که کمی نور داشته باشد.

اصول نگهداری از درختچه بومبا

 • خاک:

به صراحت می توان گفت که این گیاه در تمامی خاک ها به جز خاک خشک روند رشد خود را طی می کند. همانطور که می دانید بامبو چتری علاقه زیادی به رطوبت دارد پس اگر قصد انجام تعویض گلدان داشتید بایستی از خاک اسیدی به همراه کود مناسب نیز استفاده نمایید و خاک آن را همیشه مرطوب نگه دارید.

در مورد تغذیه بامبوهای چتری نیز می توان گفت که اضافه نمودن کود به بستر باعث تقویت رشد گیاهتان خواهد شد و برگ های آن را نیز زیباتر خواهد کرد. هر وقت متوجه شدید برگ ها در حال کمرنگ شدن هستند حتما به آن کود بدهید. از آنجایی که بامبو عضوی از خانواده گیاهان علفی است به همین خاطر برای رشد نیاز به کود با میزان بالای نیتروژن نیاز خواهد داشت.

با وجود اینکه کودهای غنی از نیتروژن برای گیاهتان مفید است اما می توانید از کودهای مخصوص گیاهان علفی نیز استفاده نمایید. توجه داشته باشید که بهترین زمان برای انجام کوددهی فصل رشد آن است که در اغلب گونه های بامبو این زمان مصادف با اواخر فصل بهار خواهد بود.

 • تعویض گلدان:

در پرورش بامبو چتری اگر قصد دارید گیاهتان را به گلدان بزرگ تری انتقال دهید، بایستی در فصل بهار این کار را انجام دهید. با استفاده از یک بیلچه تمیز و تیز باغبانی یک چاله درون خاک ایجاد کرده و به آرامی ریزوم های بامبو را خارج نمایید. از این نکته غافل نشوید بامبویی که برای تکثیر یا تغییر گلدان انتخاب کرده اید باید حداقل دو سال عمر کرده باشد.

آفات و بیماری های رایج گیاه

 • آفات و بیماری های رایج:

از آفاتی که ممکن است بستر گیاهتان را مورد جمله قرار دهد می توان به شته ها، کنه ها و شپشک های آردی اشاره کرد. شته ها معمولا رنگی سبز روشن دارند و ظاهرشان مشابه گلابی ریز خواهد بود که از سطح زیرین برگ ها نیز تغذیه خواهند کرد. اگر این آفت از بین نرود حضور و فعالیت او در نهایت باعث زرد شدن و ریزش برگ های گیاهتان خواهد شد.

همچنین شپشک هایی که به سراغ بستر پرورش بامبو چتری می آیند اغلب ظاهر بیضی شکل داشته و به رنگ مشکی هستند. معمولا از برآمدگی هایی در سطح برگ ها و ساقه آشکار می شوند و چندان آسیبی هم به گیاه وارد نخواهند کرد.

همچنین ممکن است بستر بامبو چتری گاهی اوقات مورد هجوم کنه تار عنکبوتی قرار بگیرد که اغلب پوششی حصیری مانند در زیر برگ ها ایجاد می کند. این کنه عمدتا از برگ ها تغذیه کرده و زرد کردن رنگ ها می تواند باعث شکستگی آن ها شود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *