دسته ها
پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳

بررسی خودروی تارا و ویژگی های مثبت و منفی این خودرو

  • حکیمه فهیمی
  • ۳ آبان ۱۴۰۰
  • ۰

تارا سدان خانوادگی در کلاس c می باشد که به نوعی نسخه ایرانیزه پژو ۳۰۱ محسوب شده و در آغاز با کد کارخانه ای k132 شناخته می شد. این مطلب به بررسی خودروی تارا می پردازد. گویا این خودرو با بهره مندی از پیشرانه تقویت شده tu5+ و فضای داخلی مناسب می تواند پاسخگوی نیازهای معمول مشتریان باشد.

نسخه اولیه خودروی تارا در بهمن سال ۱۳۹۸ رونمایی شد ولی شروع تولید آن به اواخر ۱۳۹۹ برمی گردد و نهایتا در مدل ۱۴۰۰ برای اولین بار روانه بازار شد. با ادامه این مطلب همراه ما باشید تا با بررسی خودروی تارا از این محصول وطنی و آپشن ها و امکاناتی که ارائه می دهد بیشتر بدانید.

 

بررسی خودروی وطنی تارا

با آغاز مجدد تحریم ها در نیمه نخست سال ۱۳۹۷، فرانسوی ها بازار ایران را خیلی زود ترک کردند و مونتاژ پژو ۳۰۱ که قرار بود در ایکاپ صورت گیرد، برای همیشه متوقف گشت. پس از این موضوع ناخوشایند، ایران خودرو توانست حق استفاده از پلتفرم پزو ۳۰۱ را به دست آورد. از این رو ایران خودرو با اصلاحات و تغییراتی روی پلتفرم pf1 پزو سیتروئن، موفق شد پلتفرم ملی IKP1 را از آن خود نماید.

نخستین خودرویی که با این پلتفرم تولید شده خودروی تازا بود که در آغاز با کد کارخانه ای K132 شناخته می شد. نسخه اولیه این خودرو در بهمن ماه ۱۳۹۸ رونمایی شد ولی آغاز تولید آن به اواخز سال ۱۳۹۹ برمی گردد و در نهایت تارا در مدل ۱۴۰۰ برای اولین بار روانه بازار شد. می توان را تارا مدل ایرانیزه پژو ۳۰۱ و به نوعی یک خودروی وطنی تلقی کرد.

خودرویی که برخی افراد انتقادهایی به بحث مونتاژ و طراحی آن دارند و گویی با شتاب روانه بازار شده ولی به واسطه برخورداری از آپشن های ایمنی قابل قبول و فرم شاسی و بدنه تقریبا جدیدش می تواند از لحاظ ایمنی حداقل پله ای بالاتر از تولیدات قدیمی ایران خودرو قرار بگیرد و به لطف پیشرانه تقویت شده TU5+ و فضای داخلی مناسب می تواند نیازهای معمول مشتریان را پاسخ دهد.

  •  آرون گروپس

به جز نسخه دنده ای این خودرو در نسخه اتومات هم توسط ایران خودرو عرضه شده است. باید گفت تارا سدان خانوادگی است که در کلاس ابعادی C جای دارد. این محصول از لحاظ پلتفرم، ابعاد، ایمنی، کابین و اکثر مشخصات دیگر با نماینده پزو در تشابه بوده و از این رو می تواند در بین شمار زیادی از خودروهای قدیمی روی خط تولید داخلی، به عنوان گزینه ای تقریبا مدرن تر و جدیدتر مطرح گردد.

به ویژه که روی تارا امکاناتی مانند کنترل پایداری الکترونیکی نیز حضور دارد که برای هر خودروی امروزی امری واجب می باشد. البته پیشرانه TU5+ مورد استفاده از نظر بازدهی در برابر پیشرانه های بروز جهان حرف چندانی ندارد ولی نسبت به پیشرانه قدیمی TU5 با بهبود نسبی همراه شده است. در ضمن از لحاظ طراحی نیز انتقاداتی به ظاهر خودرو وارد است که بخشی از این موضوع سلیقه ای است.

با همه این تفاسیر با توجه به بررسی ها می توان خودروی تارا را به عنوان گامی هر چند دیر هنگام و کوچک ولی مثبت و رو به جلو تلقی کرد که بعد از سال های طولانی محصولی متفاوت تر و جدیدتر در قیاس با خانواده ۴۰۵ ایران خودرو می باشد. در ادامه با بررسی بیشتر خودروی تارا همراه ما باشید.

طراحی ظاهری تارا

هر چند زیبایی یک بحث سلیقه ای می باشد ولی بررسی ها حاکی از آن است خودروی تارا با سلیقه خیلی از مردم کشورمان هماهنگی دارد. اما با این وجود اشاره به چند مورد درباره ظاهر این خودرو خالی از لطف نیست. نخست این که پژو ۳۰۱ که به نوعی پدر تارا به حساب می آید هم طراحی ساده ای دارد و در قالب خودرویی کاملا اقتصادی با حداقل ها همراه شده است.

حال ایران خودرو تلاش کرده با طرحی جدید و متفاوت و حجم دهی بعضی بخش های ماشین، به جذابیت های این سدان کوچک وطنی اضافه کند. ولی با اندکی دقت متوجه خواهید شد که قسمتی از هماهنگی بین اجزاء در این مسیر از بین رفته است. در حقیقت طراحی ۳۰۱ علی رغم همه سادگی هایش از لحاظ هارمونی بین خطوط و قطعات، وضعیت بهتری داشت.

نکته دیگر درباره چراغ های پیوسته عقب می باشد. این سبک چراغ ها برای خودروهای عریض مناسبتر دیده می شود و حالا روی بدنه کوچک تارا فرم عالی به خود نگرفته است. البته از زاویه ای دیگر می توان اشاره کرد استفاده از این سبک چراغ های پیوسته می تواند به خودرو بازها حس خوبی القا کند چرا که تداعی کننده خودروهای خوش نامی چون میتسوبیشی گالانت و هیوندای آزرا با محصولات دوج است.

 به ویژه که تا حالا هیچ خودروی وطنی با این شیوه طراحی ساخته نشده بود و از این رو حس تنوع طلبی مشتریان تا اندازه ای ارضا می گردد. دماغه خودرو نیز حالت خشنی دارد که هر چند نواقصی دارد ولی در مقایسه با حالت تکراری خودرو دنا شکل متفاوتی را عرضه می دارد. در حالت کلی در بررسی ظاهر خودروی تارا می توان آن را نسبتا خوش قیافه دانست و اگر چه از نظر هارمونی خطوط و زیبایی و تناسب نواقصی دارد ولی قادر است به رقابت با خودروهای هم قیمت خودش اقدام کند و در بین انبوهی از قدیمی های بازار، حس نو تازه ای ارائه دهد.

طراحی داخلی تارا

بررسی طراحی داخلی خودروی تارا نشانگر این بود که برخلاف چهره اش که با تغییراتی همراه شده است ولی فضای داخلی در بیشتر موارد مشابه پژو ۳۱۰ است. البته این به مفهوم ایراد و نقص نبوده ولی انتظار می رفت که فضای کابین نیز مانند بخش بیرونی تغییرات بیشتری را تجربه کند تا محصول ایران خودرو بیشتر از قبل حس خودروی وطنی منحصر به فردی را ارائه دهد.

با این وجود نکات مثبت طراحی داخلی نیز کم نبوده و اول از همه باید اشاره کرد به لطف الهام گیری از نماینده پژو همه المان ها به خوبی سر جای خود مستقر هستند و با مجموعه ای اصولی و ارگونومیک مواجه هستیم. کیفیت مواد استفاده شده در کابین در این رده قیمتی قابل قبول بوده و اگر در طول زمان با افت شدیدی روبرو نشود مشتریان را تا حد زیادی می تواند راضی نگه دارد.

در ضمن به لطف فاصله بین محورهای جلو و عقب مناسب نسبت به خودرویی مانند دنا پلاس همه سرنشینان فضای پای عالی خواهند داشت و نسبت به ابعاد بدنه با فضایی جادار و تقریبا راحت در درون اتاق مواجه ایم. همچنین به دلیل الهام گیری کامل صندلی ها از صندلی های پژو ۳۰۱ ارگونومی خوبی را در قسمت زیریان و پشتی صندلی های جلو و عقب خودرو شاهد هستیم.

با اینکه صندلی های تارا نسبتا راحت بوده و فضای مناسب برای سرنشینان فراهم شده است ولی فقدان زیر آرنجی جلو و عقب در نسخه دنده ای این سدان وطنی کاملا حس می شود. چنانچه زیر آرنجی میانی در خودروی تارا دنده ای نصب گردد، می توان امتیاز این سدان را از نظر راحتی سرنشینان و راننده بیشتر در نظر گرفت.

در مورد صندوق عقب نیز محفظه کارآمدی در اختیار خواهد بود که پاسخگوی نیاز معمول است. فضای صندوق عقب این خودرو نسبت به اکثر سدان های کلاس C بزرگتر بوده و بیشتر از ۶۰۰ لیتر بار ظرفیت را ارائه می دهد. ضمنا با قابلیت تا شوندگی صندلی های عقب امکان افزایش فضای بار نیز وجود دارد. به طور کلی کابین خودروی تارا با توجه به بررسی ها یکی از کاربردی ترین و جادارترین کابین های سدان کلاس C را داراست.

مشخصات فنی تارا

با توجه به بررسی های صورت گرفته مشخص شد برای تارا پیشرانه های مختلفی در نظر گرفته شده ولی در حال حاضر تنها نمونه تولیدی به موتور TU5+ مجهز شده است. این پیشرانه در حقیقت نسخه بهینه شده موتور قدیمی TU5 پژو می باشد. اکنون این پیشرانه با قدرت ۱۱۳ اسب بخار و حداکثر گشتاور ۱۴۴ نیوتن متر کمی قویتر ظاهر شده است.

از نظر آلایندگی و مصرف سوخت نیز بهبود نسبی اوضاع گزارش شده است. از سایر مشخصات پیشرانه تارا باید به سیستم زمان بندی متغیر سوپاپ، پیستون ضد سایش و پمپ روغن با دبی متغیر اشاره داشت. در حال حاضر گیربکس خودرو در نوع دنده ای از نوع ۵ سرعته دستی می باشد ولی احتمالا در آینده گیربکس ۶ سرعته آن را نیز شاهد خواهیم بود.

این موضوع بر کشش، مصرف سوخت و شتاب خودروی تارا قطعا تاثیر مثبتی خواهد داشت. شتاب رسمی نسخه دنده ای تارا حدود ۱۲.۵ ثانیه و مصرف سوخت ترکیبی آن ۷.۰۶ لیتر اعلام شده که برای خودرویی امروزی اعدادی متوسط به حساب می آیند. به طور مثال اگر تارا با خودروی پژو ۳۰۱ مورد مقایسه قرار بگیرد، متوجه می شوید که نسخه کنونی تارا از نظر راندمان کمی ضعیفتر از نماینده پژو می باشد. البته برای یک رانندگی نرمال می توان شتاب و کشش خودروی وطنی تارا را راضی کننده تلقی کرد.

تجهیزات و امکانات تارا

از نظر تجهیزات و امکانات بررسی ها نشان داد، متاسفانه در نسخه دنده ای آپشن های زیادی مانند دوربین عقب، سانروف، سیستم تاشو برقی آینه های جانبی، سیستم ورود و استارت بدون کلید، سنسور های نور و باران، رینگ های ۱۶ اینچی آلومنیومی، ایربگ های جانبی و روکش های چرمی حذف شده اند. ولی با این وجود هنوز هم از گزینه های قابل قبولی برخوردار است که در زیر به آن ها اشاره شده است.

کیسه های هوا برای سرنشینان جلو، فرمان برقی همراه با کلیدهای کنترلی، ترمزهای چهار چرخ دیسکی تجهیز به سیستم های کمکی ABS, TCS ,HSA ,ESC ,HBA ,EBD، آنتن سقفی اکتیو، سیستم مالتی مدیا به همراه ۴ عدد بلندگو و ویژگی میرور لینک، مه شکن های جلو و عقب، شیشه ها و آینه های برقی، سیستم تنظیم ارتفاع نور چراغ جلو از درون خودرو، چراغ مشایعت و خوش آمدگویی، چراغ روشنایی در روز، کروز کنترل، محدود کننده سرعت، سیستم پایش فشار باد لاستیک ها، ستون فرمان تلسکوپی، نمایشگر دمای محیط، سیستم قطع سوخت اتومات، سیستم بازکن قفل درب صندوق عقب از داخل خودرو، سیستم کنترل بخار بنزین ، روکش پارچه ای، ایزوفیکس، صندلی راننده با قابلیت حرکت در ۶ جهت و صندلی سرنشین جلو با ۴ جهت حرکت، صندلی های عقب تاشونده و …

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *