دسته ها
یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰

پرورش گیاه سانتولینا درختچه همیشه سبز با گل های زیبا

  • ملیحه بال افکن
  • ۱۸ مهر ۱۴۰۰
  • ۰

توجه داشته باشید که کاشت و پرورش گیاه سانتولینا چندان سخت و پیچیده نیست و شما می توانید با مطالعه این مقاله به راحتی با اصول کاشت و نگهداری آن آشنا شوید.

به طور کلی سانتولیا را می توان درختچه ای همیشه سبز دانست که خاستگاه اصلی آن نواحی معتدله تا گرمسیری خواهد بود. از آنجایی که گونه های سانتولینا به راحتی از نواحی سرد و خشک تا گرم و مرطوب رشد می کنند امروزه مورد توجه بسیاری از پرورش دهندگان گل و گیاه قرار گرفته است.

آشنایی با پرورش گیاه سانتولینا

بهتر است بدانید که سانتولینا در واقع از دسته گیاهان همیشه سبز و بومی مناطق جنوبی اروپا محسوب می شود که دارای برگ هایی کوچک و پنبه ای و به شکل دندان های تراش خورده خواهد بود. گل های سانتولینا نیز اغلب در طول فصل تابستان بر روی سر گل ها جوانه می زنند و دارای رنگی زرد خواهند بود.

چگونگی پرورش گیاه سانتولینا

گل های این گیاه دارای عطری مشابه گیاه بابونه هستند و می توانید آن ها را به راحتی در فضای خانه مورد پرورش قرار دهید. توجه داشته باشید که سانتولینا اگر در شرایط ایده آلی قرار بگیرد عمدتا تا ارتفاع بین ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر به خوبی می کند. همچنین یک گیاه مناسب و منحصر به فرد برای گلدان و باغچه ها خواهد بود که می توانید آن را به صورت گروهی یا ردیفی کشت نمایید.

این گیاه زیبا اگر مورد سرزنی یا تکثیر قرار نگیر می تواند به راحتی تا ۶۰ سانتی متر نیز به خوبی کند. البته در گیاهان مسن که کمی بد شکل شده اند و لکه های برهنه روی آن ها ایجاد شده لازم است در فصل بهار به صورت شدید سربرداری یا قیچی شوند که با انجام این کار سرعت گیاهتان دو چندان خواهد شد. معمولا توصیه می شود به منظور ایجاد پوشش مناسب گیاهتان، بذر ها را با فاصله ۹۰ سانتی متری از یکدیگر کشت نمایید.

  •  پرنس
  •  بلیط کیش

دستورالعمل کاشت سنتولینا

دستورالعمل کاشت و تکثیر

توجه داشته باشید که مناسب ترین و بهترین زمان برای کاشت و تکثیر گیاه سانتولینا فصل تابستان خواهد بود. به همین خاطر بسیاری از تولید کنندگان سانتولینا در طول تابستان با استفاده از ریشه دار کردن قلمه های نیمه رسیده اقدام به کاشت آن می کنند.

جالب است بدانید که پس از گذشت زمان کافی و آماده شدن قلمه ها می توانید آن ها را به صورت جامع در سطح بازار عرضه کنند.

شرایط مورد نیاز برای نگهداری سانتولینا

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی خواهند داشت که شما بایستی آن را فراهم نمایید. به همین منظور در ادامه به بیان برخی از شرایط لازم برای کاشت و پرورش گیاه سانتولینا پرداخته ایم.

دستورالعمل تکثیر سانتولینا

  • نور و دما:

همانطور که متوجه شدید سانتولینا معمولا در مناطق مختلف دمایی قابل کشت است و از آنجایی که مقاومت خوبی در برابر خشکی و سرما دارد می توانید آن را در مناطق خشک پرورش دهید. سانتولینا برای رشد ایده آل نیاز به مکان های آفتابی و نور غیر مستقیم دارد که در غیر اینصورت با پژمردگی برگ های آن مواجه خواهید شد.

  • آبیاری:

به صراحت می توان گفت که انجام آبیاری منظم و به موقع باعث می شود تا گیاهتان از رشد بسیار مناسبی برخوردار شود. معمولا توصیه می شود زمانی اقدام به آبیاری گیاه کنید که سطح بستر تا حدودی خشک شده باشد زیرا باقی ماندن آب اضافی درون گلدان باعث پوسیدگی ریشه ها خواهد شد.

  • خاک:

دقت داشته باشید که گیاه سانتولینا معمولا بستری با زهکشی مناسب را برای رشد ترجیح می دهد تا آب اضافی در انتهای گلدان به راحتی بتواند خارج گردد. همچنین می توانید از ترکیب خاک باغچه و مقداری خاک برگ نیز برای بستر گیاهتان استفاده نمایید.

شرایط لازم برای نگهداری سانتولینا

در پایان این مطلب پیشنهاد می کنیم با کلیک بر روی لینک های مقابل با نحوه پرورش گیاه آجوگا و کاشت گیاه درمنه نیز آشنا شوید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.