دسته ها
شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

فواید انجام بازی های کثیف برای کودکان

  • منصوره رمضان زاده
  • ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
  • ۰

انجام بازی های کثیف تاثیر مثبتی در رشد و پرورش قوه تخیل و افزایش میزان خلاقیت کودکان دارد و همچنین ارزش بسیار زیادی در آموزش چیزهای مختلف به ویژه برای کودکان نوپا دارد، به همین خاطر والدین می توانند در منزل با اجرای این سری بازی ها با کودکان باعث سرگرمی و ایجاد لذت و هیجان در آن ها شوند.

یکی از کارهایی که در زمینه یادگیری و تربیت کودکان نقش مهمی را ایفا می کند انجام بازی های مختلف است که هر کدام به نحوی در آموزش مسائل و مفاهیم مختلف سهیم می باشند. بازی در واقع قدرت خلاقیت کودکان را پرورش داده و در ایجاد روحیه شاداب و حس شادی در آن ها بسیار کمک کننده می باشد. در همین راستا سعی داریم در این مطلب به جهت آگاهی و آشنایی شما عزیزان در رابطه با فواید و نقش انجام بازی های کثیف با کودکان به بررسی بپردازیم.

تاثیر انجام بازی های کثیف در رشد کودکان

با توجه به این که کودکان قدرت یادگیری بالایی دارند بنابراین می توان خیلی راحت همراه با کمی خلاقیت با اجرای بازی های مختلف مضامین گوناگونی را به آن ها آموزش داد. انجام بازی های کثیف نیز راهکار دیگری در این زمینه می باشد که از طریق آن می توان استرس و اضطراب را در کودکان کاهش داد و به نوعی موجب تحریک حواس پنج گانه آن ها شد.
مزایای انجام بازی های کثیف
با وجود این که این نوع بازی ها امکان دارد برای والدین همراه با زحمت و نگرانی باشد ولی نقشی تاثیرگذار و اهمیت بسیار بالایی در رشد فکری و رشد ذهنی کودکان دارد. کودکان با انجام این نوع بازی ها کارها و اعمال مختلفی همچون مشاهده کردن، ساختن، کشف کردن، تحقیق و تفسیر و … را تجربه می کنند.
بچه هایی که به علت استرس شدید ناخن های خود را می جوند و یا از شب ادراری و دیدن کابوس رنج می برند می توانند با انجام این سبک بازی ها میزان اضطراب خود را کاهش دهند. از جمله این بازی ها می توان به کف بازی، خاک بازی، شن بازی، رنگ بازی و … اشاره کرد که با توجه به این که این نوع بازی ها با کمک ابزارهای مختلفی انجام می گیرد در نتیجه به نوعی باعث افزایش خلاقیت و تخیل در آن ها می شود. در ادامه به شرح انواع مختلفی از این مدل بازی ها و فواید انجام آن ها پرداخته ایم.
انواع بازی کودکانه کثیف

آب بازی

یکی از انواع بازی ها و سرگرمی ها که انرژی و هیجان زیادی در کودکان ایجاد می کند آب بازی می باشد که کودک می تواند به همراه والدینش آن را انجام دهد. بعضی از خانواده ها به دلیل حساسیت و مراقبت زیادی که نسبت به فرزندان خود دارند ممکن است با انجام این بازی مخالفت کنند اما اگر از تاثیرات مثبت این مدل بازی آگاهی داشته باشند بدون شک خود آن ها نیز با کودکشان همراه خواهند شد.
می توان گفت که آب بعنوان یک ماده تسکین دهنده باعث آرام شدن کودکان بداخلاق خواهد شد، به طوری که اگر کودک روز خوبی نداشته می توان با فراهم کردن یک لگن آب و همراه بودن با آن ها در زمان آب بازی باعث ایجاد خوشحالی و شادابی در آن ها شد.
فواید بازی های کثیف با کودکان

خمیر بازی کردن

از دیگر بازی های سرگرم کننده می توان به خمیر بازی اشاره کرد که در رابطه با مهارت های جسمی و حرکتی و همچنین هماهنگ بودن دست ها و چشم ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و خیلی مفید می باشد. کودکان می تواند با استفاده از میزان خلاقیتی که دارند اشکال مختلفی را با کمک خمیر بسازند و از قوه تخیل خود در این زمینه کمک بگیرند.

والدین می توانند خیلی راحت در منزل خمیر خوراکی درست کنند و مشاهده خواهید کرد که کودکان با فشردن، چنگ زدن خمیر و له کردن آن نهایت لذت را خواهند برد. اکثر والدین به دلیل به هم ریختگی و کثیف شدن کودکان از انجام این نوع بازی ها خودداری می کنند اما شما می توانید با اختصاص کمی وقت پیش از استحمام کودکتان بدون این که باعث ایجاد زحمت و دردسر برای شما شود می توانید در این صورت اجازه دهید تا آن ها نهایت استفاده و لذت را ببرند.

باز های بچگانه کثیف

بازی با گواش

به طور معمول نقاشی با استفاده از مداد رنگی موجب خسته شدن و عدم انگیزه در کودکان می شود که در نهایت موجب می شود کودک به انجام کارهای تکراری روی بیاورد. اما بکار بردن گواش این امکان را برای کودکان فراهم می کند تا احساس درونی شان را بدون در نظر گرفتن جنبه غلط و درست آن خیلی راحت بیان نمایند و همچنین آن ها را به صورت مرحله به مرحله با استعدادها و علائق شان آشنا خواهد ساخت.

  • کالا چیو
  •  قاصدک 24

زمانی که یک رنگ با کمک یک قلمو بر روی کاغذ کشیده می شود و یا با مخلوط چند رنگ، رنگ جدیدی خلق می شود ذوق و شوق کودکان از این عمل تماشایی است و در نهایت باعث افزایش اعتماد به نفس و انگیزه در آن ها برای ادامه انجام کار می شود.

فواید بازی های کثیف با بچه ها

بازی با گل

استفاده از آب و خاک ایده جالب و بسیار خوبی برای انجام این نوع بازی ها می باشد. اگر آب و هوا مناسب و گرم باشد بازی خوبی برای بیرون از خانه می باشد. کودکان علاقه زیادی به گل بازی دارند و ساختن اشکال مختلف با کمک قالب کمک زیادی در زمینه درک بیشتر مهارت های ادراکی هندسی و فضایی در کودکان می کند.

انجام بازی های کثیف با کودکان

نقاشی و بازی با رنگ انگشتی

این نوع بازی سرگرمی جالب و هیجان انگیزی برای کودکان نوپا می باشد. بکارگیری صندلی بلند غذا برای انجام این کار انتخاب مناسبی می باشد چرا که از این طریق کودک باعث کثیفی محل دیگری نمی شود. برای این کار دور اطراف صندلی را با استفاده از روزنامه پوشش دهید و مقداری رنگ در کنار دست کودکتان بگذارید و اجازه دهید تا دستانش را درون رنگ برده و رنگ ها را بر روی کاغذ پخش نماید تا بدین گونه هر آن چه که در ذهنش دارد خلق کند.

از وسایل مختلفی برای کشیدن نقاشی می توان استفاده نمود و بدین گونه مدل های جالب و گوناگونی از نقاشی کشید که از این طریق قوه تخیل و میزان خلاقیت کودکان افزایش می یابد. در صورتی که نگران این موضوع هستید که کودکتان رنگ ها را داخل دهانش قرار دهد می توانید از رنگ های خوراکی در این زمینه کمک بگیرید و خیلی راحت و ساده آن ها را تهیه نمایید.

فواید بازی بچگانه کثیف

در این مطلب شما عزیزان را با فواید انجام بازی های کثیف با کودکان آشنا کردیم که امیدوارم از آن بهره مند شده باشید و برایتان مفید و سودمند بوده باشد. همچنین در لینک مقابل بها بازی های آموزشی برای کودکان آشنا شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.