دسته ها
شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

تغییر بک گراند گوگل کروم با دو روش کاربردی

  • حکیمه فهیمی
  • ۲۴ اسفند ۱۳۹۹
  • ۰

در بروزرسانی جدید مرورگر کروم این امکان فراهم شده است تا تصویر بک گراند آن را به دلخواه تغییر بدهید. اگر مایلید تا طراحی صفحه اول جستجوگر گول کروم سیستم خود را تغییر دهید با این آموزش همراه آرگا باشید.

چنانچه تصویر زمینه مرور گوگل کروم سیستمتان برای شما تکراری شده و مایلید آن را تغییر دهید باید بدانید که در بروزرسانی جدید این مرورگر در بسیاری از قسمت ها از از جمله تغییر بک گراند گوگل کروم، تغییرات گسترده ای ایجاد شده است.

آموزش تغییر بک گراند گوگل کروم

معمولا طراحی برنامه های گوگل بسیار ساده و به دور از هر زرق و برقی می باشد ولی قرار نیست همیشه به این صورت از آنها بهره بگیرید. یکی از راههای متفاوت ساختن ظاهر یکنواخت و تکراری این برنامه ها تغییر تصویر زمینه یا تم آنها می باشد. اگر از کابران مرورگر محبوب و پر کاربرد گوگل کروم هستید احتمالا می دانید که گوگل به مناسبت ده ساله شدن این مرورگر محبوب آن را با بروزرسانی هایی همراه کرده و در این آپدیت جدید در بسیاری قسمتها تغییرات گسترده ای صورت گرفته است. بخش مهمی از این تغییرات به طراحی و زیبایی ظاهری محیط گوگل کروم مربوط است. با این کار می توان هر چند وقتی تصویر پس زمینه یا بک گراند را تغییر داده و حال و هوای تازه ای به وبگردهای خود بدهید.

چنانچه به این موضوع توجه کرده باشید معمولا صفحه پیش فرض گوگل کروم و تب های جدید این مرورگر به صفحه سفید نوار جستجوی گوگل باز خواهد شد. اما همانطور که ذکر شد در این بروزرسانی جدید برای کاربران علاقمند به تنوع تصویر زمینه یا بک گراند صفحه پیش فرض کروم قابلیت جالبی در نظر گرفته شده است که احتمالا با این تصاویر زببا و جذاب در موتورهای جستجو مانند bing یا حتی موتور جستجوی ایرانی یوز مواجه شده اید.

حالا شما در مرورگر گوگل کروم نیز می توانید از تصاویر زیبا و جذاب در بک گراند مرورگر بهره مند شوید با این تفاوت که در این جا مجاز هستید عکس های دلخواه و حتی شخصی را نیز به عنوان پس زمینه در صفحه پیش فرض کروم و تب های جدید اعمال کنید. چنانچه  طراحی صفحه اول مرورگر و یا صفحات ساده کروم برای شما تکراری و خسته کننده شده است پیشنهاد می کنیم با این آموزش از آرگا همرا باشید تا با روش تغییر تصویر بک گراند گوگل کروم آشنا شوید. فقط به این نکته توجه کنید که این آموزش فقط مختص مرورگر گوگل کروم می باشد و در دیگر مرورگرها مانند فایرفاکس و مایکروسافت آچ غیرقابل استفاده است.

تغییر بک گراند مرورگر گوگل کروم

الف- تغییر بک گراند توسط تم ها

۱. برای تغییر بک گراند گوگل کروم از طریق تم ها ابتدا مرورگر گوگل کروم را اجرا نموده و سپس روی سه نقطه گوشه بالایی صفحه در سمت راست کلیک نمایید. در منویی که نمایش داده می شود روی گزینه setting(تنظیمات) کلیک کنید. در ادامه مشاهده می کنید که صفحه تنظیمات مرورگر در تب جدیدی باز می شود.

۲. قابل ذکر است که صفحه تنظیمات کروم شامل چند زیرمجموعه مختلف است. ما در این آموزش با قسمت تنظیمات ظاهری یا Appearance کار داریم.

  •  قاصدک 24
  • کالا چیو

در حقیقت همه تنظیمات مربوط به ویژگی های ظاهری کروم در این قسمت قرار دارد و از این جا می توانید برای کروم تعیین کنید که چه ظاهری پیدا کند. اولین گزینه در این قسمت به مدیریت تم ها (Themes) مربوط است که باید روی آن کلیک نمایید.

با تغییر یافتن تم تصویر زمینه یا همان بک گراند نیز به پیروی از آن تغییر می یابد و با دیگر خصوصیات تم هماهنگ می شود. توجه داشته باشید اگر بر روی مرورگر شما در حال حاضر هیچ تمی نصب نباشد احتمالا برنامه از شما می خواهد که وارد فروشگاه وب کروم شده و تم دریافت کنید. در صورت مشاهده این پیام روی آن کلیک نموده و مراحل دریافت تم از فروشگاه کروم را طی کنید. به این ترتیب چنانچه مایلید به همراه تغییر تصویر بک گراند دیگر بخش های رابط کاربری را هم زیبا نمایید بهتر است از همین قسمت تم ها بهره بگیرید.

۳. بعد از رفتن به فروشگاه وب کروم مستقیما به قسمت تم ها هدایت می شوید. در این قسمت تم ها بر مبنای قالب کلی خود شامل چندین زیر مجموعه مختلف هستند. تصویری را که به عنوان تصویر بند انگشتی این تم ها می بینید در حقیقت تصویر زمینه آنها بوده که به این ترتیب خیلی راحت و فقط با نگاه به آن ها می توانید بک گراند مدنظرتان را بیابید. در هر قسمت فقط چند تم به صورت نمونه برای شما نشان داده می شود از این رو اگر تم های یک قسمت دلخواه شما نبود روی گزینه view all کلیک کنید تا همه تم های موجود در آن را مشاهده و مدنظر خود را پیدا کنید.

 

۴. بعد از این که تم مدنظر خود را انتخاب کردید بهتر است پیش از دانلود تصاویر پیش نمایش و ضمنا نقدهای کاربران را درباره آن بررسی نماید تا از هدردادن وقت و حجم اینترنت پیشگیری شود. ضمنا در قسمت پیشتبانی نیز می توان ایرادهای احتمالی تم را که مورد اشاره کاربران بوده مشاهده کرد و از آنها آگاه شد. توجه کنید که غالب تم ها فقط به تغییر پس زمینه نمی پردازند و قسمتهای مختلف مرورگر را نیز باهم تغییر رنگ و طرح می دهند. چنانچه تمی دلخواه شما باشد و قصد دارید نمونه های شبیه آن را نیز بررسی نمایید به تب Related بروید تا به موارد مشابه یا سایر تم های ساخته شده همان توسعه دهنده دسترسی یابید. در پایان نیز هنگامی که تم دلخواه خود را برگزیدید روی دکمه Add to chrome در گوشه بالای سمت راست صفحه کلیک کرده تا دانلود شود.

۵. پس از دانلود تم به شکل خودکار به قسمت تم ها مرورگر اضافه می شود و تغییرات آن نیز در پنجره برنامه اعمال می شود که این موضوع را با تغییر رنگ و یا طرح تب ها می توان متوجه شد.ضمنا چنانچه یک صفحه سرچ گوگل جدید یا یک تب جدید را در مرورگرتان باز نمایید متوجه خواهید شد که بک گراند نیز عوض شده است. بعد از گزینش تم یک اعلان نیز در بالای صفحه نمایش داده می شود که کلید بازگردانی یا undo در آن مشاهده می شود به این مفهوم که اگر تغییرات اعمال شده دلخواه شما نیست می توانید روی این کلید کلیک و تم قبلی برگردید.

همانطور که اشاره شد تم ها علاوه بر عوض کردن بک گراند رنگ پنجره و تب ها را در گوگل کروم تغییر می دهند. به این ترتیب معمولا باید تم های متعددی را امتحان نموده تا به تم دلخواه و مدنظر خود برسید. خوشبختانه در این زمینه محدودیتی ندارید و هر تعداد تم را که بخواهید می توانید به گوگل کروم اضافه یا حذف نمایید.

ب- تغییر پس زمینه توسط بارگذاری تصویر دلخواه

 هر چند در فروشگاه کروم تم های متنوع و مختلفی ارائه شده ولی ممکن است گزینه مدنظر شما در آن نباشد یا بخواهید از یک تصویر اختصاصی یا شخصی به عنوان بک گراند این مرورگر بهره بگیرید. خوشبختانه گوگل کروم این قابلیت را نیز فراهم کرده و امکان شخصی سازی تصویر زمینه یا بک گراند را ایجاد کرده است. این کار با تغییر رنگ پنجره مرورگر همراه نبوده و یک روش سریع برای تازه سازی تصویر بگ کراند گوگل کروم می باشد. برای اجرای این کار مراحل زیر را انجام دهید.

۱. در مرحله اول از این موضوع اطمینان حاصل نمایید که مرورگر کروم به آخرین نسخه بروزرسانی شده باشد. به این خاطر که در نسخه های قدیمی تر کروم ممکن است این تنظیمات گرافیکی حضور نداشته باشد. برای بررسی این موضوع روی آیکون سه نقطه در گوشه سمت راست بالای صفحه مرورگر کلیک نموده و در منوی باز شده روی گزینه Help کلیک کنید. سپس در زیر منو گزینه About Google chrome را برگزینید و در نهایت در تب باز شده مرورگر به شکل خودکار آپدیت بودن مرورگر را بررسی در صورت نیاز به آخرین نسخه بروزرسانی می کند. بعد از اطمینان از این امر باید تصویر مدنظرتان را در محلی دم دست (به طور مثال در دسکتاپ کپی نمایید) قرار داده باشید.

۲. در این مرحله یک تب جدید در مرورگر کروم باز نموده تا اگر تنظیمات مرتبط با مسیر پیش فرض تب ها را قبلا عوض نکرده باشید صفحه جتسجوی گوگل برای شما نمایش داده شود. در این صفحه و در گوشه پایین سمت راست یک آیکون کوچک به صورت یک قلم را می بینید که با کلیک روی آن، منوی شخصی سازی ظاهر می شود. در این منو روی گزینه آپلود تصویر کلیک نمایید.

با این کار در مرورگر کروم پنجره ای باز می شود که در آن می توان بین فایل های خود در سیستم تان جستجو کرده و تصویر دلخواهتان را انتخاب نمایید.( اگر در مرحله قبلی تصویر دلخواه خود را در دسکتاپ کپی کرده اید باید در این پنجره به مسیر دسکتاپ بروید تا تصویر را برگزینید.)

۳. بعد از انتخاب تصویر مدنظر و دلخواهتان کروم آن را به شکل خودکار به عنوان بک گراند یا تصویر پس زمینه استفاده می کند. با توجه به این که تصویر انتخابی در سایز تمام صفحه به کار گرفته می شود توصیه می شود از تصاویر با رزولوشن بالا جهت این امر بهره بگیرید تا ظاهر مرورگر شما زیباتر و جذاب تر به نظر برسد. از این پس هر وقت یک تب جدید در مرورگر باز کنید تصویر زمینه یا بک گراند انتخابی شما در مقابل شما ظاهر می شود. هر وقت هم که قصد حذف آن را داشتید می توانید روی آیکون قلم در پایین صفحه کلیک کرده و گزینه Restore default را انتخاب کنید. با این کار مجددا مرورگر گوگل کروم به همان ظاهر اولیه اش بر می گردد. در پایان امیدواریم آموزش تغییر بک گراند گوگل کروم مفید واقع شده باشد.

همچنین می توانید برای آشنایی با نحوه قفل کردن گوگل کروم و فعال کردن حالت تاریک گوگل کروم کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.