دسته ها
سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

معرفی انواع گیاه مناسب برای پرورش بدون خاک

  • ملیحه بال افکن
  • ۱۵ بهمن ۱۳۹۹
  • ۰

توجه داشته باشید که در پرورش گیاه بدون خاک می توانید از انواع مختلفی اذز گیاهان استفاده نمایید که در این مطلب به منظور آشنایی بیشتر به بیان گل های ایده آل برای کاشت بدون خاک و مزیت های آن خواهیم پرداخت.

به طور کلی گلهای آپارتمانی خانه ها را گرم و خوشایند خواهند کرد البته که با این وجود تمامی افراد به اندازه کافی صبور نیستند که از این تزئینات سبز محافظت کنند و یا تمایل به کاشتن گیاه در خاک را ندارند اما جالب است بدانید که گیاهان خانگی وجود دارند که به راحتی و حتی بدون خاک می توانند رشد و پرورش یابد.

پرورش گیاه بدون خاک

بهتر است بدانید که یکی از مدل های کشاورزی مدرن، کشاورزی هیدروپونیک یا همان آب کشت است که اغلب با عنوان کشاورزی بدون خاک هم شناخته می شود و مدتی است که به صورت ویژه ای بدان پرداخته شده و شرکت های استارتاپی گوناگونی هم به این روش پرداخته اند. به صراحت می توان گفت که انقلاب صنعتی راه را برای شیوه هایی از کشاورزی بازکرد که تولید را سرعت بخشیدند و روش های کشاورزی قراردادی با به کارگیری سوخت های فسیلی تسریع شدند و زمین های آبرفتی کشف شده به عنوان فضاهای برای کشت محصولاتی با حداکثر کارایی مورد استفاده قرار گرفتند. توجه داشته باشید که به دلیل وابستگی جهان به خاک و کشت بیش از حد در زمین های کشاورزی طی سالیان متوالی، کشاورزان مجبور به استفاده فراوان از کود برای تقویت خاک و همچنین محافظت از گیاهان خود در برابر علف های هرز و آفت شدند و به تدریج برای تامین این نیازها مواد شیمیایی زراعی تولید و به عنوان موادی ضروری به کشاورزان فروخته شد. هم اکنون نیز این مواد هزینه عظیمی را در جریان عملیان زراعی به کشاورزان تحمیل می کند. این هزینه های بالا در کنار اثرات ناشی از تغییرات آب و هوایی و خشکسالی بر کشاورزان تاثیر منفی داشته و این در حالی است که صنعت امروزه با چالش های بیشتری نسبت به هر زمان دیگری روبرو است.

چگونگی پرورش گیاه بدون خاک

انواع گیاهان برای پرورش بدون خاک:

همانطور که متوجه شدید برخی از گیاهان هستند که بدون نیاز به کاشت درون خاک هم رشد پیدا می کنند و در ادامه سعی داریم شما را با برخی از آن ها آشنا نماییم:

گل لاله: بسیاری از مردم تصور دارند که می توانند لاله را تنها در محیط باغ پرورش دهند اما بایستی بدانید که این چندان درست نیست و شما می توانید این گیاه زیبا را در خانه خود هم داشته باشید. برای پرورش گل لاله تنها کاری که باید انجام دهید این است که پیاز گل لاله را درون گلدان با مقدار کمی آب قرار دهید.

گیاه سنبل آبی: این گیاه قادر است به راحتی بدون خاک رشد کند و گلهایی زیبا و ظریف تولید نماید. می توانید برای پرورش این گیاه سنبل را درون یک ظرف آب در آکواریوم قرار دهید.

گیاه سنبلچه: این گیاه نیز یکی از دیگر از گیاهان زیبایی است که می توانید به راحتی در محیط خانه پرورش دهید و به همین خاطر بایستی آن را درون یک گلدان حاوی سنگ و مقدار کمی آب قرار دهید و زمانی که به اندازه کافی رشد کرد در معرض نور بگذارید.

گیاه پاپیروس: این گیاه را می توان یک درخت نازک و ظریف دانست که نیاز به کشت خاکی ندارد و برای رشد به تنها چیزی که نیاز دارد آب است. توجه داشته باشید که بهترین ظرف برای رشد پاپیروس ها یک گلدان با سطح یکدست آب خواهد بود.

انواع گیاهان بدون خاک

گیاه آماریلیس: آماریلیس را می توان گیاهی دانست که برای شکوفه دادن نیاز به خاک ندارد و تنها چیزی که بدان احتیاج دارید یک گلدان و سنگ برای نگه داشتن گیاه در موقعیتی پایدار است.

  •  قاصدک 24
  • کالا چیو

گیاه علف فیبر چشمی: بهتر است بدانید که علف فیبر چشمی در واقع نام معمول خود را از برگ های نازک علفی گرفته که به سیم فیبر نوری شباهت زیادی دارند و می توانند به راحتی درون آب به صورت ایستاده رشد کنند و جلوه زیبایی داشته باشند. این گیاه می تواند یک اثر درخت کوچک را ایجاد کند که اگر یک لوله پلاستیکی در اطراف پایه آن ببندید رشدش سریع تر انجام خواهد شد.

گیاه بامبو: بامبو گیاهی است که به سرعت رشد می کند و یک گلدان ساده همراه با آب برای تبدیل شدنش به یک گیاه بزرگ کافی خواهد بود. انواع مختلفی از این گیاه وجود دارد که شما می توانید درون خانه پرورش دهید.

گیاه آگالونما: آگالونما گیاهی آبی نیست و معمولا درون گلدان همراه با خاک رشد می کند البته با این وجود یکی از آسان ترین گیاهان برای رشد محسوب می شود که در آب هم حس خوبی خواهد داشت.

آشنایی با گیاه آگالونما

مزیت های کشاورزی بدون خاک:

بهتر است بدانید که پرورش گیاه بدون خاک دارای مزیت های متعددی نسبت به کشت خاک محور می باشد که در ادامه سعی داریم شما را با برخی از آن ها آشنا نماییم:

معمولا کشت بدون خاک را می توان در محیط های کنترل شده و در هر فضایی انجام داد زیرا به حاصل خیزی زمین متکی نیست و در نتیجه از تغییرات زیست محیطی تاثیر نمی پذیرد. البته که یکی از چالش های اصلی کشاورزی خاک محور آسیب پذیری آن در برابر تغییرات محیطی مانند سیل، باد، خشکسالی و تغییرات آب و هوایی است که می توانند خسارات زیادی را به کشاورزان بزنند. با کشاورزی بدون خاک گیاهان در فضاهای داخلی کشت می شوند و از خطرات مخرب احتمالی هم در امان خواهند بود.

توجه داشته باشید که کشاورزی و پرورش گیاه بدون خاک قطعا نیازی به استفاده از مواد شیمایی نخواهد داشت و برخلاف کشاورزی های خاک محور که در آن کشاورزان باید برای افزایش بازدهی محصول از کود استفاده کنند و جهت دفع آفات و علف های هرز سم پاشی نمایند. در واقع بهتر است بگوییم کشت بدون خاک به آفت کش های کمتری نیاز دارد و به همین خاطر آلودگی روان آب ها با استفاده از این نوع کشت به حداقل می رسد. در ایالات متحده آمریکا مواد شیمیایی کشاورزی علل اصلی مسائل کیفی آب محسوب می شوند و این مواد شیمیایی مانند آفت کش ها را می توان عامل اصلی در آلوده کردن آب دانست. بسیاری از کشاورزانی که از کشت بدون خاک استفاده می کنند تقریبا نیازی به آفت کش یا علف کش ندارند و می توانند کمترین مقدار ممکن آن هم از نوع مواد ارگانیک را برای این منظور به کار بگیرند. در واقع یکی از دلایل این امر آن است که مسئله علف هرز در کشت بدون خاک مطرح نیست چرا که بسیاری از این علف ها برای رشد نیاز به خاک دارند.

مزیت های کشاورزی بدون خاک

پرورش گیاه بدون خاک در مصرف آب صرفه جویی می کند زیرا در کشاورزی های خاک محور محصولات آب را از زمین می گیرند و به عبارتی ۸۰ درصد آب تازه در آمریکا صرف کشاورزی می شود اما در بسیاری از موارد آب موجود در زمین مستقیما به مصرف گیاهان نمی رسد و حجم زیادی از آن هدر می رود. در واقع کشت بدون خاک را می توان راه حلی برای کمبود فزاینده آب دانست زیرا که این شیوه کشاورزی حجم آب مصرف محصولات را رصد و کنترل خواهد کرد.

جالب است بدانید که کشت فشرده و امکان تولید مداوم در کل سال و بازدهی محصولات کشت بدون خاک قطعا در مقایسه با کشت خاکی بسیار بالاتر خواهد بود. بازدهی محصولات هم به دلیل نوردهی مصنوعی پایدار و بسیار بالاتر است. در واقع این دو مورد همراه با محیط کشت مزیت هایی محسوب می شوند که انجام زراعت در کل سال را با این نوع کشت ممکن می سازد.

کشت بدون خاک معمولا زمین را حفظ می کند و با افزایش سریع نیاز جهان به غذا بسیاری از کشور ها زمین کشاورزی کم آورده اند. کشت بدون خاک مسئله تحلیل رفتن زمین های کشاورزی را حل خواهد کرد چون لازم نیست که گیاه برای رسیدن به مواد مغذی ریشه های خود را بسط بدهد و مواد مغذی مورد نیاز گیاهان در فرمول غذایی آن ها فراهم شده است. در کشاورزی های بدون خاک در مناطق شهری که فضای بسیار محدودی برای بوستان های خاک محور دارند ایده آل خواهد بود.

 

معایب پرورش گیاه بدون خاک

معایب کشاورزی بدون خاک:

در کنار مزیت های فراوانی که این نوع کشت دارد معایبی هم در مقایسه با کشت خاک محور خواهد داشت که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

دفع ضایعاتی مانند پشم سنگ که به عنوان محیط رشد این نوع کشت استفاده می شود بسیار مشکل خواهد بود.

به دلیل سطح بالای رطوبت محصولات کشت شده با استفاده از این رویکرد بیشتر در معرض حملات پاتوژن ها قرار می گیرند و به همین خاطر گیاهان تولید شده با این روش بیشتر مستعد مرگ سریع خواهند بود.

مهم ترین عیب کشت بدون خاک این است که نیاز به سرمایه گذاری بالایی دارد زیرا بسیاری از سیستم های مورد استفاده در این روش بایستی اتوماتیک باشند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.