دسته ها
پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸

بهترین روش های درمان دیابت نوع 1 و نوع 2

 • خانم تمدنی نژاد
 • ۱ خرداد ۱۳۹۵
 • ۰

اگر بدن قادر به تولید انسولین به اندازه کافی نباشد شما به دیابت مبتلا می شوید. دیابت دارای انواع مختلفی می باشد ما در این مطلب روش های مختلف درمان دیابت را به طور کامل و جامع مورد بررسی قرار خواهیم داد.

درمان دیابت یکی از معظلات مهم در جامعه پزشکی است. در سال 2013 تخمین زده شد که حدود 382 میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به دیابت می باشند. در دیابت نوع 1 بدن انسولین تولید نمی کند. تقریبا 10% موارد دیابت نوع 1 می باشند. در دیابت نوع 2 نیز به اندازه کافی برای عملکرد صحیح انسولین تولید نمی شود. تقریبا 90% موارد دیابت در سراسر جهان دیابت نوع 2 می باشند. در این مطلب بهترین روش های درمان بیماری دیابت نوع 1 و 2 را ارائه می دهیم.

رایج ترین علایم دیابت شامل تکرر ادرار، تشنگی و گرسنگی شدید، افزایش وزن، کاهش وزن غیر معمول، خستگی، بریدگی ها و سوختگی هایی که خوب نمی شوند،  اختلال عملکرد جنسی در مردان، بی حسی و مورمور شدن دست ها و پاها می باشند. اگر مبتلا به دیابت نوع 1 هستید از یک برنامه غذایی صحیح پیروی کنید، به اندازه کفی ورزش کنید و انسولین مصرف کنید این موارد به شما کمک می کند به زندگی عادی خود بازگردید. بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 باید غذای سالم بخورند، از لحاظ فیزیکی فعال باشند و گلوکز خون را به طور مداوم بررسی کنند. همچنین ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی و یا انسولین برای کنترل سطح گلوکز خون داشته باشند. درمان دیابت را در ادامه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

   روش های درمانی دیابت

 • گالری اسپیناس

روش های موثر و عالی برای درمان دیابت

بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 باید برای ادامه زندگی خود از تزریقات انسولین استفاده کنند. با انجام آزمایش خون بطور منظم و پیروی از یک برنامه غذایی سالم باید سطح گلوکز خون صحیح را حفظ کنند. برخی از افراد با کاهش وزن خود، پیروی از یک برنامه غذایی سالم، انجام ورزش و بررسی سطوح گلوکز خون قادر به کنترل علایم دیابت نوع دو می باشند. دیابت نوع 2 بیماری پیشرونده ای می باشد و به تدریج بدتر می شود و در نهایت بیمار ناچار به استفاده از انسولین معمولا بصورت قرص خواهد شد. در ادامه روش های درمانی موثر برای دیابت را بیان خواهیم نمود.

داروهای دیابتی

برای درمان دیابت نوع 2 چند نوع از داروهای خوراکی در دسترس می باشند. از آنجا که برخی از بیماران هنوز توانایی تولید انسولین را دارند برخی از این داروها موثر واقع می شوند. قرص ها و تزریقات مختلف زیادی وجود دارند که هدف هر یک متفاوت می باشد. برخی از بیماران از چند نوع دارو استفاده می کنند. برخی از این داروها ممکن است در ترکیب با رژیم انسولین برای کنترل سطوح گلوکز خون در افراد مبتلا به دیابت نوع1 مورد استفاده قرار گیرند. از داروهای موثر در درمان بیماری دیابت نوع 2 می توان به قرص متفورمین اشاره نمود ک یکی از داروهای ضروری برای درمان این بییماری است.

درمان موثر انسولین با استفاده از قرص

درمان دیابت با انسولین

درمان با استفاده از انسولین برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1 مورد نیاز می باشد زیرا لوزالمعده دیگر قادر به تولید انسولین بطور طبیعی نمی باشد. در افراد مبتلا به دیابت نوع 2، انسولین به درستی در بدن کار نمی کند یا لوزالمعده به اندازه کافی انسولین تولید نمی کند و همین امر سبب می شود برخی از بیماران به درمان با استفاده از انسولین نیاز پیدا کنند اگر دیگر درمان ها به اندازه کافی قادر به حفظ سطح سالم گلوکز نباشند. از آنجا که آنزیم های داخل شکم با انسولین تداخل کنند، خوردن انسولین خوراکی در کاهش قند خون در افراد دیابتی موثر نخواهد بود. انسولین باید بطور مستقیم از ریق تزریق وارد جریان خون شود. اشکال رایج تزریق انسولین سوزن و سرنگ، انسولین خودکاری حاوی  انسولین، یا پمپ انسولین که بطور مداوم دوز مناسب را به بدن می رساند می باشند. اشکال جدید انسولین استنشاقی در حال ساخت می باشند. همه اشکال انسولین ها مشابه نیستند. وقتی پس از تزریق انسولین کار خود را در بدن آغاز می کند و بازدهی آن به حد نهایت می رسد و مدت زمانی که در بدن باقی می ماند با یکدیگر متفاوت می باشند. به همین دلیل ممکن است پزشک شما انواع مختلف انسولین را برای استفاده در طول روز تجویز کند که عبارتند از:

 • انسولین سریع
 • انسولین کند
 • انسولین با کارکرد طولانی مدت
 • انسولین متوسط

درمان دیابت با استفاده از انسولین

بررسی گلوکز

بررسی منظم سطح قند خون تنها روشی برای این است که متوجه شویم آیا قند خون در سطح مورد نظر خود باقی می ماند. عواملی که می توانند بر سطوح گلوکز شما تاثیر بگذارند و باعث ایجاد تغییرات ناخواسته شوند عبارتند از:

 • غذا
 • تمرین
 • دارو
 • بیماری ها
 • الکل
 • زمان در طول روز
 • استرس

روش های درمانی مختلف دیابت

هر چه بیشتر قند خون خود را ارزیابی کنید و بدانید بدن شما چگونه به آن عوامل واکنش نشان می دهد بدن شما سالم تر خواهد ماند. توجه به هر یک از نشانه های قند خون پایین یا فشار خون بالا می تواند به شما در کنترل دیابت کمک کند. اگر هر یک از این علایم را مشاهده کردید بلافاصله سطح گلوکز را بررسی کرده و درمان را آغاز کنید. روش دیگر برای بررسی تاثیر روش درمان دیابت ارزیابی سطح HbA1C می باشد. نه تنها یک استاندارد ملی برای تشخیص دیابت است بلکه می تواند سطح قند خون شما را در یک دوره دو تا سه ماهه ارزیابی کند. این آزمایش ها مشخص می کنند که آیا تغییر رژیم غذایی، انسولین یا دیگر عوامل لازم است یا خیر. A1C یک بیمار بر اساس سن و دیگر عوامل متفاوت می باشد.

رژیم غذایی در کنترل دیابت

رژیم غذایی نقش مهمی در کنترل دیابت ایفا می کند. اگرچه هیچ رژیم غذایی به تنهایی برای افراد کامل نمی باشد. افراد مبتلا به دیابت باید با مشورت با متخصص تغذیه از غذاهایی با مواد مغذی سرشار با چربی و کالری کم مثل میوه، سبزی و غلات سبوس دار استفاده کنند. محدود ساختن وعده های غذایی به حفظ سطوح سالم قند خون کمک می کند. متعادل سازی مصرف مقادیر کربوهیدرات، پروتئین، شکر و چربی ها  برای کنترل دیابت موارد کلیدی هستند. بررسی منظم قند خون پس از وعده های غذایی می تواند به شما کمک کند و پزشک یا متخصص تغذیه غذاهایی را به شما پیشنهاد می دهند که برای شما عالی می باشد و یا غذاهایی که باید از مصرف آن ها خودداری کرد.

درمان دیابت

انجام تمارین ورزشی

افراد مبتلا به دیابت می توانند با استفاده از ورزش قند خون خود را کاهش دهند. فعالیت های فیزیکی نه تنها به حفظ وزن سالم به شما کمک می کند، بلکه قند را به سلول ها انتقال می دهد و آن را به انرژی تبدیل می کند. ورزش های ایروبیک حساسیت فرد را به انسولین افزایش می دهد. با ورزش، بدن فرد به انسولین کمتری برای تبدیل به قند نیاز دارد. درمان افراد دیابتی متفاوت می باشد.  انجام ورزش های هوازی به مدت 30 دقیقه هر روز می تواند به کنترل دیابت کمک کند. به عنوان بخشی از درمان دیابت، با دکتر خود برای انتخاب یک برنامه ورزشی که متناسب سن و سطح سلامت شما باشد مشورت کنید.

تمرین و درمان موثر دیابت

دیابت یکی از بیماری هایی است که می توانید با استفاده از یک رژیم غذایی و انجام تمرین های هوازی آن را کنترل نمایید و به درمان دیابت بپردازید. برای اطلاع از درمان بیماری های مختلف می توانید به بخش سلامت مجله اینترنتی آرگا مراجعه کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.