دسته ها
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹

اصول کاشت و پرورش گل آلسترومریا و شرایطی که این گیاه برای رشد به آن نیاز دارد

  • ملیحه بال افکن
  • ۱۸ مهر ۱۳۹۹
  • ۰

همانطور که می دانید آلسترومریا از دسته گیاهان زیبا و تزئینی می باشد که اغلب به صورت یک ساله مورد کشت قرار می گیرد و ما در این مطلب سعی داریم شما را با روش ها و انواع مختلف کاشت و پرورش گل آلسترومریا آشنا نماییم.

به طور کلی گل آلسترومریا با رنگبندی و زیبایی فراوانی که دارد محبوبیت خوبی در میان مردم ایران و سایر کشور های جهان دارد و همانطور که می دانید با پیشرفت صنعت کشت گل و گیاه شاهد رنگ های متنوع و زیبایی از این گیاه می باشیم که به خاطر شرایط و اصول کاشت راحت و ایده آلی که دارد مورد پسند بسیاری از از پرورش دهنگان گیاه قرار گرفته است.

پرورش گل آلسترومریا

بهتر است بدانید که در واقع گیاه آلسترومریا از دسته گیاهان تکه لپه ای می باشد که به صورت یک ساله یا چند ساله مورد کشت قرار می گیرد. به طور کلی این گیاه دارای ساقه های زیرزمینی می باشد که ریشه های افشان با رشد و توسعه تبدیل به ریشه های ضخیم و محکمی خواهند شد. جالب است بدانید که گل های آلسترومریا شباهت بسیار زیادی با خوشه های نیلوفرهای کوچک دارد که در اواخر فصل بهار و اوایل تابستان در یک سری از رنگ ها شکوفه می گیرند. در طی سال های متمادی بسیاری از هیبرید ها حدود ۲۰۰ رقم ایجاد شده است که آن ها را به گل های اصلی گل فروشی برای دسته گل ها که حتی در سوپر مارکت ها نیز در دسترس عموم می باشد تبدیل کرده است. جالب است بدانید که سال ها طول کشید تا پرورش دهندگان گیاهان مناسبی را برای باغ خانگی پرورش دهند اما این روز ها آلسترومریا به صورت گسترده ای در دسترس می باشد و بسته به نوع آن از چندین اینچ تا چندین فوت شروع به رشد می کنند.

چگونگی پرورش گل آلسترومریا

بهترین زمان برای کاشت آلسترومریا:

توجه داشته باشید که بهترین زمان برای کاشت این گیاه با هدف تولید گل شاخه بریده در ماه های تابستان تا اوایل پاییز می باشد که اغلب ارقامی که در شهریور تا مهر ماه کشت می شوند گلدهی آن ها در ماه اسفند اتفاق خواهند افتاد. اما در انواع پروانه ای این گیاه که تقریبا تداوم گلدهی دارند کاشت می تواند در هر زمانی از سال انجام گیرد. به طور کلی می توان گفت که کشت بذر آلسترومریا در نیمکره شمالی از آبان ماه تا اواخر خرداد ماه و در نیمکره جنوبی از شهریور تا آذر ماه انجام می شود.

زمان مناسب برای کاشت آلسترومریا

روش و دستورالعمل های کاشت:

بهتر است بدانید که اصول کاشت و پرورش گل آلسترومریا در واقع از سه طریق کاشت بذر، تقسیم ریزوم و کاشت بافت انجام خواهد شد که در ادامه سعی داریم به بیان هر کدام به صورت کاملا مجزا بپردازیم:

کاشت بذر:

بهتر است بدانید که برای این روش کاشت بایستی بذور را به صورت مستقیم و به ارتفاع یک سانتی متر درون زمین بکارید.

توصیه می شود که برای جوانه زنی بهتر بذور آلسترومریا را در طول یک دوره سه هفته ای در دمای حدود ۲۱ درجه سانتی گراد قرار دهید.

همچنین پس از گذشت این مدت آن ها را در یک دوره سه هفته ای سرما و در بازه دمایی ۲ الی ۵ درجه سانتی گراد قرار دهید.

حال می توانید گیاهتان را درون بستری حاوی خاک سبک بکارید و پس از گذشت مدت زمان یک ماه متوجه جوانه زنی بذور خواهید شد.

انواع مختلف کاشت گیاه

تقسیم ریزوم:

در این رو کشت ریزوم های گیاه که دارای شاخه های رویشی حداقل سه یا بیشتر هستند را تهیه نمایید و سپس آن ها را با استفاده از قیچی تیز به قطعات کوچک تری تقسیم کنید.

به این نکته دقت داشته باشید که قطعات شما باید دارای حداقل یک برگ و یک ریشه در حال رشد باشند.

پس از تقسیم ریزوم ها حال نوبت کاشت است که باید در عمق کم خاک کشت شوند.

بهتر است بدانید که ریزوم های کاشته شده باید حدود شش الی هشت هفته تحت شرایط روز بلند که همان ۱۲ تا ۱۶ ساعت آفتاب است قرار بگیرد.

کاشت بافت:

توجه داشته باشید که در این روش پرورش گل آلسترومریا که روش تکثیر انبوه این گیاه است اصول کشت و مراقبت از گیاه کمی متفاوت خواهد بود.

به طور کلی گیاه آلسترومریا برای رشد نیاز به نور کافی دارد و همچنین بایستی در طول روند جوانه زنی آبیاری منظمی انجام دهید زیرا تشنگی زیاد موجب خشک شدن برگ های آن خواهد شد و به تدریج با این وضعیت گیاهتان از بی خواهد رفت.

دستورالعمل کاشت گیاه آلسترومریا

شرایط مورد نیاز برای پرورش گیاه آلسترومریا:

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی دارند که شما بایستی آن را فراهم نمایید و به همین منظور در ادامه سعی داریم به بیان برخی از شرایط و اصول لازم برای پرورش گل آلسترومریا بپردازیم:

آبیاری:

بهتر است بدانید که این گیاه برای رشد ایده آل نیاز به یک سیستم رطوبتی منظم دارد و می توانید گیاه را از طریق دو روش قطره ای و غرقابی به صورت مرتب آبیاری نمایید البته که روش غرقابی بسته به فصل سال باید مورد استفاده قرار بگیرد. توجه داشته باشید که اگر گیاه خود را بیش از حد آبیاری نمایید ریشه در معرض پوسیدگی قرار خواهد گرفت و به تدریج از بین می رود.

آبیاری منظم برای گیاه آلسترومریا

دما:

به طور کلی دمای محیط تعیین کننده فاز زایشی یا رویشی گیاه می باشد و از آنجایی که مقاومت آلسترومریا به دمای خنک قابل توجه است می تواند دمای ۵ درجه سانتی گراد را نیز به خوبی تحمل کند. توجه داشته باشید که گیاه برای رشد رویشی نیاز به بازه دمایی ۱۶ الی ۹۳ درجه سانتی گراد دارد ولی هنگامی که می خواهد وارد رشد زایشی شود نیاز به یک فاز گرمایی خواهد داشت. دای بهنیه در واقع ۱۵ درجه سانتی گراد می باشد و اگر دمای محیط به ۲۱ درجه سانتی گراد برسد گیاه بدون توجه به طول روز به حالت رویشی باقی خواهد ماند و یا گل های کمتری تولید خواهد کرد.

خاک:

به طور کلی گیاه آلسترومریا برای رشد نیاز به بستری حاوی خاک های رسی شنی، سبک، پیت ماس و شنی دارد و همچنین باید خاک بستر از زهکشی بسیار عالی نیز برخوردار باشد. توجه داشته باشید که این گیاه نسبت به شوری خاک بسیار حساس است و شوری بالا با تین کردن ریشه های آلسترومریا موجب کاهش کیفیت گل های آلسترومریا خواهد شد.

 

شرایط مورد نیاز برای پرورش گل آلسترومریا

نور:

در کل می توان گفت که اغلب ارقام این گیاه نسبت به نور روز حساس می باشند زیرا تعداد ساقه های گلدهنده به شدت کاهش پیدا می کند و به تدریج از تشکیل شاخه ها جلوگیری خواهد شد. در واقع نور لازم برای رشد این گیاه در طول روز باید ۱۲ الی ۱۳ ساعت باشد که در این صورت گلدهی موفقیت آمیز خواهد بود.

کوددهی:

به طور کلی گیاه آلسترومریا برای رشد بهتر نیاز به مقداری آهن دارد و در صورت کمبود این ماده گیاه با زرد شدن برگ ها مواجه خواهد شد به طوری که کوچک ترین رگبرگ های سبز می مانند و یک شبکه سبز ریزی و برگ دیده خواهد شد و شما می توانید برای جبران این کمبود آهن در گیاه آن را در بستری خاک اسیدی کشت نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.