دسته ها
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹

مهمترین نشانه ها و علایم میگرن را بشناسید

 • خانم تمدنی نژاد
 • ۷ اردیبهشت ۱۳۹۵
 • ۰

یکی از سردرد های شدید که با علایم هشدار دهنده همراه می باشد میگرن است. در این مطلب به طور کامل و جامع نشانه های اولیه و علایم میگرن را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در ادامه علایم مراحل چهارگانه میگرن را نیز مورد مطالعه قرار خواهیم داد.

میگرن سردرد شدید است که ممکن است با نشانه های هشدار دهنده مثل نقطه های کور، سوزن سوزن شدن دست ها و پاها، تهوع، استفراغ و افزایش حساسیت به نور و صدا همراه باشد. درد میگرن ممکن است برای ساعت ها و حتی روزها طول بکشد. میگرن اختلالی رایج است که حدودا ۱۲% جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد. در این مطلب اطلاعاتی کامل در مورد نشانه های میگرن را برای شما آورده ایم.

دلیل اصلی سردرد میگرن ناشناخته است. فرض می شود بدلیل فعالیت غیر طبیعی ذهن که باعث تغییرات موقتی در سیگنال های عصبی، و جریان خون در ذهن می شود. سردرد های میگرن می تواند ناتوان کننده باشد. سردرد های میگرن که می توانند ناتوان کننده باشند از هر ۴ خانواده یک خانواده را در آمریکا تحت تاثیر قرار می دهد. سردرد های میگرن در زنان و مردان رایج می باشند و ۳% مردم از میگرن های مزمن که برای نیم ماه تا شش ماه رنج می برند. شیوع میگرن سردرد بالا می باشد و تقریبا از هر ۷ نفر یک نفر از آمریکایی ها سالانه به این بیماری مبتلا می شوند و نشانه های آن نسبتا ۸ سال باقی می ماند.

علایم سردرد و میگرن

نشانه های اولیه و علایم میگرن

سردرد های میگرن اغلب در کودکی، نوجوانی و یا اوایل بلوغ آغاز می شوند. پیشرفت میگرن ممکن است در طول چهار مرحله پیش حمله، اورا، سردرد و پس حمله اتفاق بیفتد. ممکن است شما تمام مراحل میگرن را تجربه کنید. در ادامه نشانه های اولیه میگرن را مورد بررسی قرار خواهیم داد. نشانه های میگرن قبل از سردرد ممکن است اتفاق بیفتند. تمام میگرن ها مثل هم نیستند، بلکه نشانه های خاص میگرن عبارتند از:

علایم میگرن

 1. درد متوسط تا شدید، معمولا به یک سمت سر در طول یک حمله محدود می شود، اما می تواند در هر دو سمت سر اتفاق بیفتد.
 2. درد معمولا شدید می باشد.
 3. افزایش درد در طول فعالیت فیزیکی
 4. عدم توانایی به انجام فعالیت های روزانه بدلیل درد
 5. افزایش حساسیت به نور و صدا، و با دراز کشیدن در اتاق تاریک آرام می شود.
 6. برخی از مردم نشانه های دیگری مثل تعریق، تغییر دما، درد شکم و اسهال را تجربه می کنند.

علایم و نشانه های میگرن

مرحله اول میگرن

یک یا دو روز قبل از میگرن، شما ممکن است متوجه تغییرات و علایم زیر شوید:

 1. یبوست
 2. افسردگی
 3. هوس های غذایی
 4. فعالیت های زیاد
 5. کج خلقی
 6. گرفتگی بینی
 7. زردی کنترل نشده

علایم حملات میگرن

مرحله دوم میگرن اورا

اورا ممکن است قبل یا در طول سردرد های میگرن اتفاق بیفتد. اورا علایم سیستم عصبی هستند که معمولا اختلالات بینایی می باشند. گاهی اوقات اورا ممکن است اختلالات احساس لامسه، حرکتی، گفتاری باشد. اکثر افراد سردرد های میگرن بدون اورا را تجربه می کنند. هر یک از این علایم معمولا تدریجی آغاز می شوند، و سپس بطور رایج برای ۲۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد. مثال ها و نشانه های میگرن اورا عبارتند از:

 1. پدیده های بصری، مثل دیدن اشکال مختلف، نقاط روشن یا تشعشعات نوری
 2. از دست دادن بینایی
 3. احساس سوزن سوزن شدن دست ها و پاها
 4. مشکلات گفتاری یا زبانی
 5. در موارد اندکی این مرحله ممکن است با ضعف اندام همراه باشد.

علایم حملات میگرن در افراد مسن

حملات میگرن

اگر میگرن درمان نشود ممکن است برای ۴ تا ۷۲ ساعت طول بکشد، اما اغلب با سردرد هایی همراه است که در اشخاص مختلف، متفاوت می باشد. میگرن ممکن است در ماه چند بار اتفاق بیفتد. نشانه های میگرن در این مرحله عبارتند از:

 1. درد در یک یا هر دو سمت سر
 2. حساسیت به نور، صدا و گاهی اوقات بو
 3. اسهال و استفراغ
 4. تاری دید
 5. سبکی سر، که اغلب با غش همراه می باشد.

مرحله پایانی میگرن

مرحله پایانی پس از حملات میگرن اتفاق میفتد. در این مرحله احساس خشکی دهان می کنید اگرچه تعداد کمی ممکن است احساس خفیفی سرخوشی داشته باشید.

نشانه های میگرن

چه مواقعی نیاز دارید به پزشک مراجعه کنید؟

سردرد های میگرن اغلب تشخیص داده نمی شوند و درمان می شوند. اگر به طور مکرر نشانه های میگرن را تجربه می کنید زمان حملات و نحوه درمان میگرن خود را ثبت کنید. سپس قرار ملاقاتی با پزشک تنظیم کنید تا در مورد سردرد ها بحث کنید. حتی اگر شما سابقه سردرد دارید، اگر تغییر الگویی مشاهده کردید یا سردردهای شما متفاوت بود به پزشک مراجعه کنید. اگر هر یک از نشانه های میگرن زیر که ممکن است نشان دهنده مشکلات جدی تر پزشکی باشند را مشاهده نمودید به اورژانس مراجعه کنید.

 1. سردرد شدید
 2. سردرد همراه با تب، گرفتگی بینی، گیجی، تشنج، دوتایی شدن دید، ضعف، بی حسی یا مشکلات گفتاری
 3. سردردی که احساس می کنید بدتر می شود.
 4. سردرد های که پس از سرفه، یا حرکت ناگهانی بدتر می شوند.
 5. سردرد های جدید اگر شما بیش از ۵۰ سال سن دارید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.