دسته ها
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲

چه روش هایی برای تعیین جنسیت قبل بارداری وجود دارد؟

  • ساناز براتی
  • ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
  • ۰

تعیین جنسیت قبل از بارداری برای برخی از زوجین مهم است، با استفاده از برخی روش ها مانند رژیم غذایی مناسب و روش های پزشکی می توان به این هدف دست یافت.

برای برخی از زوجین جنسیت جنین و کودک آینده شان بسیار مهم است، این زوج ها علاقه خاصی به یکی از دو جنس دختر یا پسر داشته و به دنبال روش هایی برای بالا بردن شانس خود برای داشتن جنسیت مورد علاقه شان هستند.

روش های تعیین جنسیت قبل از بارداری

در برخی از خانواده ها، بین جنسیت فرزند اختلاف نظرهایی وجود دارد برخی از والدین فرزند دختر و برخی دیگر فرزندد پسر دوست دارند و برای برخی نیز جنسیت موضوع مهمی نیست. در گذشته به دلیل نیاز به نیرویی کار داشتن فرزند پسر یک نعمت محسوب می شد و اغلب خانواده ها به دنبال داشتن فرزند پسر بودند. در حال حاضر نیز برخی از پدر و مادرها هستند که به یک جنس خاص دختر یا پسر علاقه دارند و به دنبال روش هایی برای رسیدن به خواسته خود هستند. در دنیایی امروزی زوجین می توانند با استفاده از دانش پزشکی، زیست شناسی بیولوژی و علم تغذیه جنسیت فرزند خود را انتخاب نمایند و به احتمال خیلی زیادی صاحب فرزند با جنسیت مورد علاقه خود شوند. از لحاظ علمی دختر یا پسر شدن جنین فقط به مرد وابسته است چون این مرد است که دو کروموزوم جنسی X و Y را دارد، ولی بعضی از پزشکان و متخصصان علوم تغذیه بر این باورند که زنان نیز در تعیین جنسیت فرزندشان تاثیر گذار هستند و با کمک روش هایی می توان جنست فرزند را قبل از بارداری تعیین کرد.

تعیین جنسیت جنین قبل از حامله شدن

در حالت کلی روش های تعیین جنسیت قبل از بارداری به دو دسته تقسیم می شوند، دسته اول تغییرات محیطی بدن مادر را شامل می شود و دسته دوم همان روش های پزشکی و طبی می باشند که باید حتما تحت نظر متخصص مربوطه با انجام آزمایشات در مراکز ناباروری خاص انجام شوند. درباره احتمال موفقیت این دو دسته باید بگوییم که درصد موفقیت در دسته دوم مطمئنا خیلی بیشتر از دسته اول می باشد. خانم ها به این موضوع توجه داشته باشند که نباید خودسرانه و بدون مشورت رژیم خود را تغییر دهند، برای اینکار نیاز به مشورت و کمک گرفتن از متخصص زنان و زایمان می باشد. در ادامه به بررسی این دو دسته و آشنایی بیشتر با این روش ها خواهیم پرداخت.

راهکارهای تعیین جنسیت قبل بارداری

روش تغذیه ای

موضوع مهم و اولیه در ارتباط با رژیم غذایی برای تعیین جنسیت قبل از بارداری زمان مناسب و درست برای آغاز کردن رژیم می باشد. بر طبق گفته متخصصین رژیم غذایی برای اینکار باید حداقل ۳ پریودی قبل از زمان مورد نظر برای بارداری باشد که تحت نظر پزشک متخصص زنان تنظیم و اجرا می گردد. میزان موفقیت در روش رژیم غذایی حدود ۸۰ درصد عنوان شده است بعلاوه زمانی این درصد افزایش می یابد که هم زمان با سایر روش هایی دیگر برای تعیین جنسیت انجام نشود. روش تغذیه ای برای تعیین کردن جنسیت با این هدف انجام می شود که در تعادل بین یون های پتاسیم، کلسیم، سدیم و منیزیم در بدن مادر تغییر ایجاد گردد، این موضوع به این معنا است که نسبت یون های فوق به هم اهمیت دارد نه مقدار مطلق آن ها نسبت به هم. مکانیسم اثر این روش در مادر برای ایجاد جنین پسر به این شکل است که با بالا بردن نسبت پتاسیم و سدیم و همینطور کم نمودن میزان منیزیم و کلسیم، لایه خارجی تخمک و متابولیسم آن تغییر می نماید، تغییر انجام شده باعث جذب بیشتر اسپرماتوروئیدهای حامل جنسیت به سوی تخمک می گردد. برای تعیین جنسیت جنین دختر عکس این مطلب صدق می نماید.

تعیین جنسیت قبل حاملگی

  •  آرون گروپس
  •  مبل و میز

در ادامه با روش های دسته دوم آشنا می شویم:

روش زمانبندی مقاربت یا تعیین زمان تخمک گذاری

از نظر متخصصان یکی از موضوعات تاثیر گذار و موثر بر نوع جنسیت جنین زمان مقاربت بین زوجین می باشد. به این شکل که اگر زمان نزدیکی هنگام تخمک گذاری انجام گیرد احتمال داشتن یک فرزند پسر بسیار زیاد است. همانطور که مشخص شده است حرکت اسپرم های Y سریع تر از اسپرم های X می باشد، هنگام تخمک گذاری ترشحات در دهانه رحم نسبت به قبل قلیایی تر و رقیق تر می گردد، به همین دلیل اسپرم های Y خیلی آسان و سریع تر حرکت می نمایند، عکس این موضوع نیز برای دختر شدن صدق می نماید. هر چه از تخمک گذاری زمان بگذرد احتمال دختر شدن جنین بالاتر می رود.

روش های تعیین جنسیت قبل از حامله شدن

روش شست و شوی واژن

میزان PH در واژن نقش بسیار زیادی در تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری دارد. PH واژن امکان دارد قلیایی یا اسیدی شود. حال اگر واژن PH قلیایی داشته باشد محیط برای حرکت و زنده ماندن بیشتر اسپرم های Y مناسب تر خواهد بود و وقتی که PH واژن اسیدی شود احتمال زنده ماندن اسپرم های Y خیلی کمتر خواهد شد و در این صورت احتمال دختر دار شدن بیشتر خواهد شد. همانطور که قبلا هم اشاره شد در زمان تخمک گذاری PH واژن تا یک روز بعد قلیایی است و سپس کم کم به سمت اسیدی شدن می رود. به منظور تعیین زمان تخمک گذاری و میزان قلیایی یا اسیدی بودن واژن و تنظیم PH واژن برای تعیین جنسیت دلخواه باید حتما تحت نظر متخصصص زنان و زایمان قرار گیرید.

تعیین جنسیت قبل از بارداری

استفاده از روش IUI

استفاده از روش IUI برای تعیین کردن جنسیت جنین تحت نظر متخصص صورت می گیرد، برای انجام اینکار در مرحله اول زمان تخمک گذاری و فولیکول های مادر بررسی خواهد شد و بعد از آن نمونه ای از اسپرم پدر گرفته می شود و به آزمایشگاه انتقال می یابد. در آزمایشگاه اسپرم های Y و X  از هم جدا شده و بر طبق نظر زوجین در مورد جنسیت موردد نظر، اسپرم مشخص شده به روش IUI  وارد بدن مادر می شود.

تعیین جنسیت فرزند قبل بارداری

استفاده از روش IVF

روش IVF یکی از بهترین روش های نتیجه بخش برای تعیین جنسیت قبل از بارداری است که در این روش احتمال اینکه جنسیت جنین مطابق میل زوجین شود حدود صد در صد می باشد. در روش IVF نمون های از اسپرم مرد و تخمک زن در آزمایشگاه با توجه به جنس انتخابی جنین با هم ترکیب کی شوند و جنین مورد انتخاب تولید می گردد. پس از ترکیب و تشکیل شدن جنین در محیط آزمایشگاهی، جنین به رحم مادر انتقال می یابد. همانطور که گفتیم این روش صد در صد نتیجه بخش است اما چون یک روش لقاح خارج از رحم است احتمال بارور شدن زن را کاهش خواهد داد، ولی مطمئن باشید که اگر باروری اتفاق بیافتد حتما جنسیت مطابق میل پدرو مادر خواهد بود.

انواع روش برای تعیین جنسیت قبل حاملگی

انتخاب جنسیت جنین به روش اریکسون

روش اریکسون یکی دیگر از روش های تعیین جنسیت قبل از بارداری شدن می باشد، این روش نیز باید به کمک یک متخصص زنان و زایمان با تجربه انجام گیرد. همانطور که در مطالب بالا اشاره کردیم اسپرم های پسر ساز حرکت سریع تری نسبت به اسپرم های دختر ساز دارند، در روش اریکسون از این خاصیت اسپرم ها استفاده می شود و در آخر به روش IUI اسپرم انتخابی به بدن مادر وارد خواهد شد. در رابطه با قطعی بودن این روش نمی توانیم درصد دقیقی از موفقیت را بیان کنیم ولی در این روش امکان شکل گرفتن جنین پسر بیشتر از جنین دختر است، حال اگر جنسیت موردد نظر شما پسر است می توانید با خیال راحت از این روش استفاده کنید و شانس موفقیتتان را بالا ببرید.

تعیین جنسیت قبل از آغاز بارداری

  • نحوه انجام روش اریکسون:

از این روش حدودا از دهه ۷۰ میلادی استفاده می شود. در روش اریکسون نمونه اسپرم از بدن مرد را می گیرند و در لوله آزمایشگاهی می ریزند، پس از ریخته شدن نمونه اسپرم داخل لوله، تمام اسپرم ها شروع به پایین رفتن از لوله آزمایشگاهی می نمایند، با توجه به حرکت سریعتر اسپرم های پسر ساز، این اسپرم ها سریعتر از اسپرم های دختر ساز به انتهای لوله آزمایشگاهی می رسند و بعد از آن متخصص با توجه به جنسیت دلخواه زوجین اسپرم ها را از هم جدا کرده و بعد از جدا شدن، اسپرم ها به روش IUI به داخل رحم بدن انتقال می یابند.

تعیین جنسیت قبل از باردار شدن

  • مزایای روش اریکسون:

بهترین مزیت روش اریکسون غیر تهاجمی بودن آن است. بعلاوه روش اریکسون نسبت به سایر روش ها هزینه کمتری را در پی خواهد داشت، از دیگر مزیت های این روش می توان به ایمن بودن و بی خطر بودن آن اشاره نمود.

روش های تعیین جنسیت قبل حاملگی

استفاده از روش PGO

روش دیگر برای تعیین جنسیت قبل از بارداری روش PGO می باشد که زوجین می توانند قبل از باردار شدن برای دختر یا پسر دار شدن از آن استفاده نمایند. روش فوق اصلا روش ساده و راحتی نیست و برای انجام دادن آن به تکنیک های مخصوصی احتیاج است که به وسیله متخصص زنان و زایمان انجام می گیرد. در این روش تعیین جنسیت صد در صد با موفقیت صورت می گیرد اما معایبی نیز شاید به دنبال داشته باشد.

مشخص نمودن جنسیت قبل بارداری

این روش یه این شکل انجام می گیرد که متخصصص زنان و زایمان با نزدیک شدن مادر به دوره ماهیانه بعضی از دارو های مختلف باروی را برای او تجویز می نماید. مصرف داروها باعث تحریک تخمدان وآزاد شدن چندین تخمک خواهد شد. بعد از آنکه متخصص از کامل شدن تخمک ها اطمینان یابد، با انجام بیهوشی و یا بکارگیری از داروهای بی حسی موضعی با کمک سوزن باریک مخصوص کار، تخمک هایی را که آزاد شده اند را با وارد نمودن سوزن به تخمدان از راه دیواره مهبل خارج می نماید، در ادامه بلافاصله پس از خارج کردن تخمک ها، آنها را با نمونه اسپرم پدر در درون ظرف آزمایشگاهی ترکیب می نماید.بعد از ترکیب شدن تخمک و اسپرم، به ۲ یا ۵ روز زمان برای بارور شدن تخمک نیاز است. تخمک هاییی که بارور می شوند به شکل توپی تغییرر می کنند، در این حالت تخمک بارور شده یا همان جنین ۸ سلول دارد که آن را وارد رحم می کنند. قببل از وارد کردن جنین به داخل رحم متخصص با توجه به انتخاب زوجین با حساسیت و دقت بالا یکی از سلول های جنین را جدا می کند و در آخر جنین مورد نظر به رحم مادر انتقال می یابد.

 

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *