دسته ها
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹

علت جوش چانه چیست و چطور رفع می شود؟

 • ساناز براتی
 • ۹ تیر ۱۳۹۹
 • ۰

بروز جوش روی چانه علت های مختلفی دارد که از مهمترین آنها می توان به استفاده از برخی آلات موسیقی یا ورزشی، تیغ های اصلاح و ابزار نامناسب اصلاح و برخی از هورمون های زنانه اشاره نمود.

یکی از انواع مشکلات روی پوست صورت که در بین جوانان بیشتر رایج می باشد جوش صورت است، جوش و آکنه به دلایل مختلفی مثل ورزش، اصلاح صورت، هورمون های بلوغ، قاعدگی و استرس و همچنین ترشح هورمون تستوسترون بر روی پوست ایجاد می شود.

علت بروز چوش چانه

پر شدن منافذ پوست با چربی ها و سلول های مرده پوست باعث می شود تا جوش در روی پوست ایجاد شود. زمانی که پوست بیش از اندازه چربی تولید کند، سلول های مرده بهم می چسبند، این ذره های کوچک چربی و پوست باعث می شوند تا منافذ پوستان بسته شوند. همه ما روی صورتمان جوش را تجربه کرده ایم که ممکن است هر نقطهای از صورت بیرون بزنند. جوش زدن در هر نقطه از صورت و چانه به علت های مختلفی اتفاق می افتد. در این مطلب می خواهیم درباره علت جوش روی چانه صحبت کنیم.

از علت های جوش چانه

برخی از آلات موسیقی

شاید برایتان عجیب باشد اما برخی از آلات موسیقی می توانند از علت های بروز جوش چانه باشند. نوع خاصی از جوش وجود دارد که در هر قسمت از بدن می تواند ظاهر شود که به آکنه مکانیکا معروف است. این آکنه مخصوص فقط به دلیل روغن یا چربی پوست و یا باکتری به وجود نمی آید، درست است که این موضوع علت اصلی جوش است اما این آکنه می تواند به خاطر اصطکاک نیز ایجاد شود. بعضی از آلات موسیقی یا ورزشی قسمتی دارند که به طور مداوم بر روی چانه فشار وارد می کنند، مثل بند چنگال روی کلاه فوتبال و یا لبه فولوت باعث وارد شدن فشار به چانه می شوند و این فشار ثابت باعث فشار با عوامل آکنه مثل چربی پوست و باکتری ها می گردد و باعث ایجاد جوش می شود. در مورد این نوع جوش نکته مهم این است که برای پیشگیری از بروز آن روی پوست نباید صورت و چانه خود را لمس کنید، چون دست ها در طی مدت روز آلوده می گردند و با تماس دست باکتری های مختلفی به پوست منتقل می شوند و باکتری ها در منافذ مختلف پوست جمع شده و جوش ها را به وجود می آورند.

علت جوش روی چانه

تیغ های اصلاح

تیغ های اصلاح یکی از علت های بروز جوش روی چانه هستند. منفذ های کوچکی که در اطراف فولیکول های مو وجود دارند در بیشتر موارد بعد از تراشیدن موها با یک تیغ خفیف قرمز خواهند شد. این موضوع باعث خارش و ناراحتی در پوست می شود و باعث سوختگی صورت به خاطر تیغ می شود. سوختگی تیغ صورت پوست را تحریک کرده و ممکن است باعث ایجاد جوش و آکنه روی قسمت های مختلف صورت به خصوص چانه شود. برای پیشگیری از بروز این مشکل یکی از روش های مناسب استفاده کردن از ژل های اصلاح به جای کرم پوست است که بدن عطر و بو باشند. مواد شیمیایی موجود در این مواد به منافذ پوست انتقال می یابد و باعث تحریک پوست خواهد شد. به همین دلیل ژل اصلاح بدن عوارض یک روش خوب برای پیشگیری از این مشکل است. روش دیگر استفاده از تیغ های تیز در زمان اصلاح چانه است، زمانیکه موی صورت سریع رشد می کند و به فولیکول مو تبدیل می شود، باعث ایجاد زخم کلوئیدی خواهد شد که به درمان پزشکی نیازمند می باشد، ای.کی.ان یک بیماری پوستی مزمن می باشد که در مردان جوانی که پوست تیره دارند شایع تر می باشد این موضوع به خاطر فولیکول های مو و تیغ های اصلاح ایجاد می شود و باعث ایجاد جوش در چانه می کند.

علل ایجاد جوش چانه

هورمون های مختلف

جوش و آکنه در نوجوانان بیشتر از سایرین دیده می شود، افراد در طول دوره نوجوانی خود نوسانات هورمونی شدیدی را دارند. این هورمون های بلوغ می توانند باعث بروز جوش روی پوست شوند و از علت های جوش چانه باشند، همچنین هورمون های مرتبط با استرس، قاعدگی یا تستوستورن ها باعث می شوند تا آکنه ها بیشتر شوند. استرس بیشتر از یک حس ناراحت کننده است و باعث می شود تا بدن وارد حالت مبارزه شود، بدن انسان استرس را به عنوان تهدید درک می نماید و به آن پاسخ می دهد. هیپوتالاموس در بدن ما یک پیغام به غده فوق کلیه ارسال می نماید که این موضوع باعث آزاد شدن آدرنالین و کورتیزول خواهد شد. آدرنالین باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود و کورتیزول قند بیشتری را در جریان خون آزاد می نماید تا انرژی بیشتری به بدن ما برسد.

قرار گیری در معرض هورمون استرس باعث می شود تا انواع مختلفی از شرایط روحی و جسمی به ویژه آکنه و جوش در بدن ایجاد شود. هورمون های ادرنالین وکورتیزول باعث افزایش التهاب می شوند که منافذ پوست را می بندد و جوش ها بیشتر خواهند شد.

دلیل به وجود آمدن جوش چانه

سطح هورمون های بدن باعث می شوند تا طول چرخه ی قاعدگی به شکل قابل توجهی تغییر نماید که این موضع می تواند باعث بروز آکنه و جوش های ماهانه در چانه شود. در زمان تخمک گذاری و دقیقا قبل از قاعدگی، بدن خانم ها اندروژن بیشتری تولید می نماید، بخصوص تستوسترون بیشتر تولید می شود. بدن در همه حال این هورمون ها  را تولید می کند ولی وقتی که سطح آنها از حد معمول بیشتر می شود ممکن است باعث ایجاد جوش و آکنه شوند، زیرا این هورمونها باعث بیشتر شدن چربی پوست شده و منافذ پوست را می بندند.

دلیل بروز جوش روی چانه

درمان جوش چانه

بعد از بررسی علت های جوش چانه باید با روش های رفع آنها آشنا شویم. روش های مختلفی به منظور درمان آکنه وجود دارند که ممکن است همه آنها موثر نباشند اما می توان جوش ها را با انجام برخی اقدامات کوچک از بین برد. علاوه بر روش های دارویی مثل کرم های ضد آکنه و محصولاتی مثل بنزوئیل پروکساید یا سالیسیلیک اسید، که جوش ها را طی چند روز و یا یک هفته از بین می روند، انجام برخی اقدامات می تواند باعث درمان جوش چانه شود:

 • صورت و بخصوص چانه خود را در طول روز با یک محلول شست و شوی ملایم شست و شو نمایید.
 • برای کمتر شدن درد یا کاهش قرمزی پوست، یک تکه یخ را لای پارچه ای تمیز پیچانده و حدود ۴ تا ۵ دقیقه روی جوش خود و اطراف آن به شکل ملایم فشار دهید.
 • از پمادهای ضد اکنه که دارای ۱۰ درصد بنزوئیل پورکساید هستند استفاده نمایید.
 • به پوست خود دست نزنید و جوشتان را نکنید تا زودتر بهبود یافته و از بین برود.

علت بروز جوش چانه

درمان پزشکی

علاوه بر موارد بالا برای درمان جوش هایی که ماندگارتر هستند باید به پزشک مراجعه شود. پزشکان با توجه به نوع و شدن جوش ها یکی از روش های زیر را پیشنهاد می دهند:

 • استفاده از ژل ها، کرم ها و پمادهای موضعی به منظور از بین رفتن باکتری های پوست، باعث می شوند تا چربی های پوست و منافذ باز پوست کمتر شوند. این ژل ها می تواند یکی از انواع رتینوئید، بنزوئیل پروکساید و یا آنتی بیوتیک ها باشند.
 • پزشک به منظور کاهش باکتری های پوست امکان دارد یک دوره آنتی بیوتیک خوراکی برای فرد تجویز نماید.

دلیل جوش چانه

 • همچنین پزشک ممکن است به منظور تنظیم هورمون های تحریک کننده ی جوش، در بانوان قرص های ضد بارداری هورمونی تجویز نماید.
 • برای درمان آکنه های وخیمی که هیچ درمانی به بهبود آنها کمک نکرده است از ایزوترتینوین (آکواتان) استفاده می شود.
 • استفاده از لیزر درمانی و درمان نوری باعث می شوند تا باکتری های ایجاد کننده جوش کمتر شوند.
 • برخی از پزشکان برای رفع جوش از روش لایه برداری شیمیایی استفاده می کنند که جوش ها را کاهش می دهد و جوش های سر سیاه را از بین می برد.
 • برخی از کیست ها و جوش های کورکی به کمک جراحی خالی می شوند.

دلایل مختلف جوش چانه

روش های طبیعی خانگی برای رفع جوش های چانه

علاوه بر موارد درمانی که در بالا اشاره شد، برخی روش های درمانی وجود دارند که کاملا طبیعی هستند. در ادامه با برخی از این روش ها و علت استفاده از انها برای درمان جوش چانه آشنا می شویم:

استفاده از روغن درخت چای

روغن درخت چای یکی از انواع روغن های ضروری و ضد میکروبی می باشد که به عنوان یک راه حل طبیعی برای درمان جوش چانه از آن استفاده می شود. این روغن باعث از بین رفتن باکتری ها می شود و سلول های مرده روی پوست که باعث بسته شدن منافذ می شوند را تجزیه می نماید. این روغن یک ماده قدرتمند می باشد که اگر به شکل صحیح از آن استفاده نگردد باعث خشکی پوست خواهد شد. در صورتی که ارای پوست خشک هستید بهتر است روش های درمانی دیگری را امتحان کنید. همچنین می توانید از این روغن به همراه ژل آلوئه ورا و روغن نارگیل استفاده کنید. ۱۰ قطره از روغن درخت چای را با ۲ قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا و نصف قاشق چای خوری روغن نارگیل مخلوط کنید و آن را داخل یک ظرف درب دار بریزید، پوست خود را به آرامی شسته و خشک کنید و قبل از خواب محل مورد نظر ری چانه را با کمک این مواد و یک پنبه چرب کنید. بعد از مدتی محل را با استفاده از یک شست و شو دهنده ملایم صورت پاک نمایید. در زمان صبح از این روغن استفاده ننمایید زیرا روغن های ضروری باعث ایجاد حساسیت پوست نبت به نور خورشید می شوند و در زمان ترکیب با آلوئه و را در روز ممکن است سوختگی در پوست ایجاد کنند.

علت جوش و آکنه چانه

درمان جوش چانه به کمک عسل:

عسل دارای خواص ضد میکربی آرامش دهندگی برای پوست می باشد که از آن به عنوان یک شفادهنده عالی یاد می کنند. از عسل می توان در خانه برای درمان هر نوع آسیبی مثل زخم و آکنه و جوش استفاده کرد.می توانید از عسل به همراه دارچین برای رفع جوش چانه استفاده نمایید. ماسک عسل و دارچین یک ضد میکروب قوی برای تمیز نمودن هر نوع باکتری در چانه می باشد.

از علل بروز جوش چانه

یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی را با نصف قاشق چایخوری عسل ترکیب کنید و بر روی پوست تمییز به مدت ۱۵ دقیقه قرار دهید و بعد از آن مواد را با آب ولرم بشویید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.