دسته ها
پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹

خواص سوره ملک بر اساس روایات و احادیث معتبر

  • مهتاب علی پناه
  • 27 فوریه 2020
  • ۰

شصت و هفتمین سوره قرآن کریم سوره ملک می باشد که قرائت این سوره آثار و برکات زیادی را به همراه دارد، در این مقاله شما عزیزان را با خواص سوره ملک آشنا خواهیم کرد.

سوره ملک جزء شصت و هفتمین سوره قرآن کریم است که مکی می باشد و دارای ۳۰ آیه، ۳۳۷ کلمه است که نام های دیگر این سوره «المنجیه» و «الواقعیه» می باشد، این سوره بعد از سوره «طور» نازل شده است که از فضائل زیادی برخوردار است و بهتر است با قرائت این سوره مبارکه از فضائل آن بهره مند شوید.

آثار و برکات قرائت سوره ملک

آشنایی با خواص سوره ملک

به مناسب اینکه در آیه نخستین می فرمایند : مُلک و فرمانروایی (واقعی) به‌ دست خداوند قادر و تواناست، این سوره مبارکه با این اسم نامگذاری شده است و به دلیل اینکه با کلمه تبارک شروع شده است به نام سوره «تَبارَک» نیز نامیده شده است، این سوره مبارکه از سوره های بسیار با فضیلت قرآن کریم است که در ادامه با خواص سوره ملک بیشتر آشنا خواهید شد.

به روایت از رسول خدا (ص):

هر کس در شب سوره ملک را قرائت کند اجری مانند احیای شب قدر را خواهد داشت.

دوست دارم که سوره ملک در قلب هر مؤمنی باشد

 بدانید سوره ملک از طرف قاری و صاحب این سوره در روز قیامت مجادله می کند و برای او طلب آمرزش و مغفرت می کند.

فضیلت قرائت سوره ملک

امام باقر (ع) فرمودند:

سوره ملک، سوره مانعه است و مانع از عذاب قبر می شود و در تورات نیز سوره ملک نوشته شده است .هر کس در شب ها این سوره را قرائت نماید عملی زیاد و پاک و نیکو به جا آورده است. و از گروه غفلان نوشته نمی شود. من پس از نماز عشای خود به حالت نشسته آن را قرائت می کنم و پدرم امام سجاد علیه السلام در شب و روز این سوره را قرائت می کرد.. هر کس ان را قرائت کند هنگامی که نکیر و منکر از جانب پاهایش وارد قبرش می شوند پاهایش به این دو فرشته می گویند: شما را به بالاتر از من راهی نیست زیرا این بنده خدا به روی ما ایستاد و سوره ملک را در شب و روز قرائت می کرد و اگر از جانب شکم و سینه اش بیایند به آنها گفته می شود که شما را به این بنده راهی نیست؛ زیرا او، سینه اش را جایگاه سوره ملک قرار داده است و اگر نکیر و منکر از جانب سرش بیایند زبانش به آن دو می گو.ید: شما را به پایین تر از من راهی نیست زیرا این بنده خدا به وسیله من سوره ملک را هر شب و روز قرائت می کرد.

امام صادق (ع) فرمودند :

هر کس سوره ملک را در نماز واجب خود یا پیش از آنکه بخواند قرائت نماید تا صبح در امان الهی خواهد بود تا وارد بهشت شود.

هر کس سوره ملک را برای میّتی بخواند از عذابی که در آن است تخفیف داده می شود و اگر قرائت کننده به اموات هدیه کند ثواب آن با سرعت برق به انها می رسد.

بررسی خواص سوره ملک

پیامبر اکرم (ص) فرمودند :

در کتاب خدا سوره ای است که سی آیه دارد و هر کس پیش از خوابیدن آن را قرائت کن خداوند برای او سی حسنه می نویسد و سی گناه از او را پاک می کند وسی درجه بر دجات او می افزایدئو فرشته ای از فرشتگان خدا مأمور می شود تا بال هایش را بر روی او بگسترد و او را از هر بدی و آفتی نگه دارد تا از خواب بیدار شود و این سوره از جانب صاحبش در روز قیامت مجادله می کند و آن سوره ملک است.

 سوره در قرآن است که سی آیه دارد و فرد قرائت کننده خود را آنقدر شفاعت می کند تا او را ببخشند و آن سوره ملک است.

هر کس سوره ملک را قرائت کند نجات دهنده او از عذاب قبر است و به اجری همانند کسی که شب قدر را احیا داشته است اعطا می شود و هر کس این سوره را حفظ کند. انیس و مونس او در قبر خواهد شد و او را از هر حادثه و عذاب در قبر نگه می دارد او را به خدا نزدیک می کند تا اینکه وارد بهشت شود در حالی که از وحشت قبر در امان است

فضائل سوره ملک

هر کس که دندانش درد می کند انگشتش را بر دندانی که درد می کند بگذارد و آیه «۲۳ سوره ملک» را هفت مرتبه بخواند

همانطور که در این مقاله با خواص سوره ملک آشنا شدید به منظور مطالعه فضائل و دیگر خواص سوره های قرآن مجید بر روی دانستنی های مذهبی کلیک نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.