دسته ها
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

پرورش گل هویا و آشنایی با اصول رشد بهتر این گیاه و نحوه تکثیر آن

  • ملیحه بال افکن
  • ۷ شهریور ۱۴۰۱
  • ۰

پرورش گل هویا که امروزه به دلیل زیبایی و جلوه های لذت بخشی که به اطراف می بخشد مورد توجه اغلب افراد قرار گرفته و تعداد زیادی اقدام به کاشت و نگهداری از آن می کنند و ما در این مقاله سعی داریم تا شما را با چگونگی پرورش گیاه هویا آشنا کنیم با ما همراه باشید.

گل هویا از دسته گیاهان آپارتمانی محسوب می شود و به عنوان بومی منطقه آفریقا شناخته شده که بسیار آن را گیاهی رونده می شمارند. گل هویا معمولا از در و دیوار خانه بالا می رود و می توان آن را از هر چیزی آویزان کرد و همچنین گل هویا هم در زیر و هم در بالای درختان می روید که باعث جلوه بخشیدن به آن خواهد شد. در ادامه با پرورش گل هویا آشنا می شوید.

آشنایی با روش های پرورش گل هویا

گل هویا که آن را گل پیچ شمعی یا پیچ مومی نیز می نامند از دسته خانواده خزه ها محسوب می شود که بسیار خوش عطر و بو می باشد. گل های این گیاه به صورت خوشه ای سفید رنگ و قرمز رنگ رشد خواهند کرد که با آویزان کردن در سبد منظره زیبایی در محیط اطراف خود ایجاد خواهند کرد. البته تعداد معدودی از این گیاه دارای گل هایی چتری سفید تا صورتی گوشتی هستند که زمان گلدهی آن از خرداد ماه تا پاییز می باشد و گل ها به صورت مجدد بر روی همان ساقه گل رشد خواهند کرد و به همین خاطر نبایستی آن را به هیچ وجه بچینید. توجه داشته باشید که به ندرت پیش می آید که این گیاه در کمتر از ۲ سالگی شروع به گل دادن بکند و به همین خاطر در پرورش و نگهداری گل هویا صبور باشید و عجله نکنید.

چگونگی پرورش گل هویا

انواع گونه های هویا

هویا کارنوزا (پیچ شمعی) : از انواع پرطرفدار هویا می باشد که به دلیل برگ های زیبا و گلهای معطری که دارد، پرورش زیادی دارد، در میان انواع مختلف این گیاه، برخی از آنها دارای برگ های ابلق هستند، یعنی بر روی پهنه سبز رنگ برگ، بخشهایی از آن به صورت رنگ کرم و شیری رنگ و نیز گاهی مواقع  با رنگهای صورتی- ارغوانی دیده می شود، این گلها اغلب به رنگ صورتی روشن بوده و گاهی مواقع نیز در رنگ های سفید و یا صورتی تیره وجود دارند، سطح گل ها نیز با کرک پوشیده شده و ترشح نوش در آن می تواند به قدری زیاد باشد که از گلها بر روی زمین بچکد.

هویا بلا (bella) : از انواع کوتاه قامت گلهای هویا می باشد که دارای ساقه هایی باریک و تا حدودی ایستاده می باشد و با افزایش سن، ساقه گیاه حالتی افتاده پیدا خواهد کرد، رنگ برگ های این گونه از هویا نیز سبز تیره با گلهای سفید رنگ و با مرکز ارغوانی می باشد.

نگهداری از گل هویا

  •  آرون گروپس

هویا استرالیس (australlis) : دارای قامت بلند و برگ های سبز تیره است، البته گاهی مواقع بر روی برگ های آن به رنگ نقره ای نیز دیده می شود، این گیاه رشد زیادی دارد و گلهای آن به رنگ صورتی، تاجی قرمز رنگ و معطر هستند.

هویا coronaria : این گیاه به شکل بالارونده بوده و دارای برگ هایی براق می باشد که در زیر برگ ها کرک بوده و گلهای آن به رنگ لیمویی با لکه های قرمز رنگ می باشند.

هویا امپریالیس (imperialis ): بر روی برگ ها و ساقه های این گونه هویا، پوششی غبار مانند قرار دارد و گلهای بزرگ آن به رنگ قرمز و قهوه ای می باشند که مرکز آنها نیز کرم است، قطر  این گلها تقریبا ۹ سانیمتر است.

هویا Keysi  :دارای ساقه نسبتا ضخیم و برگ های سنگین به رنگ سبز و خاکستری بوده و گلهای آن نیز سفید رنگ می باشد.

هویا مولتی فلورا (multiflora) : برگ های این گونه بزرگ چرمین و گلهای آن زرد کمرنگ می باشد، گاهی مواقع بر روی برگ های این گیاه، قسمتهایی به رنگ نقره ای صورتی دیده می شود.

پرورش گیاه هویا

گلدهی گل هویا:

همانطور که می دانید گل هویا حالت شاخساری رونده دارد که می توان آن را در سبدی کاشت و یا به راحتی به چیزی وصل کرد تا از آن بالا برود. پس از گذشت مدتی اگر شرایطی مساعد برای پرورش گیاه به وجود آورده باشید گیاه اقدام به تولید شاخه های بی برگ خواهد کرد که بعد ها گل بر روی آن می رویند به همین خاطر نبایستی آن را به هیچ وجه ببرید زیرا در این صورت دیگر گلی نخواهید داشت. همچنین گل های هویا بر روی شاخه گره داری زندگی می کنند که نباید پس از گلدهی بریده شوند تا سال بعد هم بتوانند گل های دیگری بر روی آن رشد نمایند.

شرایط مورد نیاز برای رشد بهتر گیاه هویا:

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای داشتن رشد بهتر و دلنشین تر نیازمند فراهم کردن شرایطی مناسب تر هستند که ما در ادامه به بیان چندی از این شرایط پرداخته ایم:

نور:

بهتر است بدانید که برای پرورش گل هویا به نور کافی و نه خیلی زیاد احتیاج دارید و توصیه می شود که حتما آن در پشت پنجره شمالی قرار دهید. گل هویا به نور زیاد حساس است و برگ هایش دچار سوختگی خواهند شد به همین خاطر سعی کنید که برای رشد بهتر گیاه هویا از نور فیلتر شده استفاده نمایید. دقت کنید که بایستی گلدان را در گرمای تابستان در سایه قرار دهید تا آسیبی به برگ ها و شاخه ها وارد نشود. به تدریج با وارد شدن گیاه به دوران گلدهی سعی کنید از اوایل بهار و تابستان گیاه را به مکانی با نور بسیار زیاد انتقال دهید.

نور کافی برای رشد و پرورش گل هویا

دما:

گیاه هویا هر دمایی را به راحتی می تواند تحمل کند ولی حداقل دما نبایستی کمتر از ۱۰ درجه سانتی گراد و حداکثر آن نباید بیشتر از ۳۴ درجه سانتی گراد باشد. به همین دلیل سعی کنید که گیاه را در فصل تابستان در فضایی با دمای بالا ۲۰ درجه قرار دهید تا هم رشد و هم گلدهی خوبی داشته باشد.

آبیاری:

توجه داشته باشید که این گیاه در برابر آبیاری کم مقاوم است اما مرطوب ماندن خاکش به مدت طولانی را نمی پسندد و در نهایت باعث ایجاد مشکل در روند رشد او خواهد شد. به همین منظور سعی کنید بین دو آبیاری خاک گلدان تا عمق ۴ سانتی متری کاملا خشک شده باشد و سپس آبیاری را انجام دهید. توجه داشته باشید که میزان آبیاری برای پرورش گل هویا در زمستان بایستی کمتر از تابستان باشد. همچنین بایستی برای آبیاری گیاه خود آب بدون املاح استفاده نمایید تا گیاهتان دچار مشکل نشود.

آبیاری منظم گل هویا

رطوبت:

بهتر است بدانید که رطوبت متوسط موجود در اتاق برای رشد گل هویا کافی می باشد و هیچ نیازی به غبارپاشی و سایر روش ها نمی باشد زیرا این گیاه به دلیل وجود برگ های واکسی نسبت به کمبود رطوبت هوا مقاوم می باشد.

کوددهی:

بهتر است بدانید که بایستی در فصول بهار و تابستان هر دو هفته یک مرتبه گیاه خود را با کودهای زینتی محلول در آب کوددهی کنید تا گل هویا بتواند بدون وجود هیچ مشکلی روند رشد و پرورش خود را به خوبی طی کند.

پرورش گل هویا با کوددهی مناسب

خاک:

همانطور که می دانید بهترین خاک برای پرورش گل هویا مخلوطی از چند نوع خاک می باشد یعنی شما بایستی مقداری مساوی از خاک پیت ماس و خاک لوم (منظور از خاک لوم چمن بریده شده و خشک شده می باشد) را با یکدیگر ترکیب نمایید تا بهترین خاک موجود برای گیاه فراهم شود.

استفاده از خاک مناسب برای کاشت و پرورش گل هویا

تعویض گلدان:

توجه داشته باشید که گلدان این گیاه در هر دو سال یک مرتبه بایستی عوض شود البته بهتر است زمانی این کار را انجام دهید که ریشه های گیاه از زیر گلدان خارج شده باشند زیرا گیاه هویا برای رشد کردن دوست دارد در گلدانی تنگ قرار بگیرد. دقت کنید که تعویض مداوم گیاه باعث خواهد شد که گیاه شما به مرحله گلدهی نرسد.

تکثیر گل هویا:

بهتر است بدانید که فصل تکثیر هویا فصل بهار می باشد و شما بایستی برای این زمان از گیاه قلمه هایی تهیه نمایید. این قلمه ها را در فصل بهار در دمای ۲۱ الی ۲۴ درجه سانتی گراد و در خاکی حاوی شن ریز و ماسه درشت بکارید.

تکثیر گل هویا با قلمه زدن

برای انجام قلمه زدن بایستی در ابتدای فصل رشد چند ساقه نسبتا جوان را از گیاه توسط چاقوی استریل شده جدا کنید. اکنون قلمه ها را درون هورمون ریشه زایی قرار دهید تا شانس موفقیتان بالا برود. چند گلدان کوچک را پر از خاک مخصوص جوانه زنی بکنید و سپس قلمه ها را در آن بکارید. حالا گلدان را در محیطی گرم و مرطوب قرار دهید و پس از گذشت مدتی رشد جدید گل ها را مشاهده خواهید کرد و این به معنی موفقیت آمیز بودن قلمه گیری می باشد.

مشکلات و آفات پرورش گیاه هویا:

توجه داشته باشید اگر گل ها به خوبی رشد نکنند و برگ ها ریز بمانند نشانه این است که مقدار مواد غذایی گیاه کافی نیست.

اگر غنچه های گیاه در حالت بسته باقی مانده اند و باز نمی شوند نور شدید خورشید می تواند علت آن باشد و اگر هوا نیز خیلی خشک باشد برگ ها رنگ پریده و چروک خواهند شد.

اگرر فضایی که گل را در آن کاشته اید خیلی سرد باشد برگ های رنگ طبیعی خود را از دست خواهند داد و کمرنگ خواهند شد.

اگر در فصل زمستان برگ ها دارای چین چروک شدند بهتر است بدانید که دلیل خشک بودن خاک می باشد و یعنی گیاه در حال رفتن به خواب زمستانه است.

توجه داشته باشید که اگر در فصل زمستان گل های موجود سقوط کردند و گل های جدیدی رشد نکردند دلیل تشنگی بیش از حد گل می باشد.

بیماری ها و آفات گل هویا

اگر دیدید که سطح زیرین برگ ها تار عنکبوت بسته بدانید که عامل کنه قرمز بوده سعی کنید با پارچه آغشته به سم آن تمیز نمایید تا علائم برطرف شوند

بهتر است بدانید که وجود هوای سرد باعث پژمرده و کمرنگ شدن برگ ها خواهد شد و دلیل سیاه شدن برگ ها در زمستان به دلیل وجود هوای سرد می باشد و در فصل تابستان می تواند ناشی از براق کننده های شیمیایی باشد.

در پایان می توانید برای مشاهده نحوه پرورش گل گندمی و پرورش گل گازانیا کلیک نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *