دسته ها
دوشنبه ۶ تیر ۱۴۰۱

درباره بیماری خودشیفتگی چه می دانید؟

 • سحر بهرامی
 • ۲۱ آذر ۱۳۹۸
 • دیدگاه‌ها برای درباره بیماری خودشیفتگی چه می دانید؟ بسته هستند

خودشیفتگی و یا نارسیسیم نوعی احساس عمیق و زیاده از حد عشق نسبت به خود و ویژگی های خود می باشد، معمولا کسانی که دچار بیماری خودشیفتگی می شوند نه تنها فقط به موضوع های مطرحی خود علاقه نشان می دهد بلکه حرف های دیگران را هم نشنیده می گیرند و ارزشی قائل نمی شوند.

خود شیفتگی یا نارسیسم نوعی اختلال شخصیتی است که همانند دیگر تمام اختلالات دارای یک سری نشانه ها و ملاک ها می باشد، که وجود این نشانه ها در شخصیت یک فرد نشان دهنده ابتلا به بیماری خود شیفتگی می باشد که در ادامه بیشتر با این اختلال آشنا می شویم.

کنترب و درمان بیماری خود شیفتگی

بیماری خودشیفتگی چیست؟

اختلال بیماری خودشیفتگی، در واقع از انواع اختلالات هیجانی در جهت بزرگنمایی خود می باشد، که این افراد دارای یکسری اخلاق های به خصوص می باشند، به طور مثال هیچ وقت با نظرات دیگران همراه نیستند، توانایی اینکه دیگران از او انتقاد کنند را ندارد، به هیچ عنوان شکست های خود را قبول نمی کنند، در واقع ویژگی شخصیتی آنها به گونه ای می باشد که همیشه در هر موقعیتی دوست دارند نقش رهبر را بازی کنند تا در توجه دیگر افراد باشند، همچنین این گونه افراد مدام در وسط حرف دیگران می پرند و اجازه حرف زدن به آنها را نمی دهند اگر در یک کلام بخواهیم افراد خودشیفته را تعریف کنیم که افرادی هستند به هیچ عنوان قابلت انعطاف پذیری را ندارند. که در بیشتر آن ها ویژگی های زیر به چشم می خورد:

 • بلیط کیش
 • تصفیه آب خانگی
 • فکر کردن بیش از حد به خود و صحبت کردن درباره خود در جمع
 • نیازمند بودن به توجه، نگاه، و تحسین دیگران
 • بیهوده گویی درباره موفقیت ها و استعداد هایی که دارند
 • داشتن یکی سری هدف های غیر عاقلانه
 • معتقد بودن به اینکه فردی خاص هستند
 • خود بزرگ پنداری
 • استفاده از دیگران برای رسیدن به اهداف خود
 • داشتن تغییرات اخلاقی شدید
 • دست زدن به هر کاری برای پیروز شدن
 • خیالبافی های مداوم در مورد پول و قدرت

بیماری خودشیفتگی جگونه درمان می شود

زمانی که شما این ویژگی ها را در فردی مشاهده کردید نشان دهنده آن است که فرد به بیماری خودشیفتگی دچار شده است که ظاهرا دچار عزت نفس کاذبی شده اند، در واقع یک فرد خودشیفته در خود یک احساس بسیار عمیقی از ناایمنی دارد و دوست دارند که دیگران به او حسودی کنند به همین دلیل در هنگام بر قراری ارتباط با دیگران به دلیل داشتن دیدی منفی به آنها باعث می شود عمر روابط اجتماعی و دوستانه او بسیار کوتاه و سطحی باشد.

این افراد همانگونه که می توانند به راحتی به احساسات دیگران لطمه وارد کنند به همان میزان به سرعت خودش هم لطمه می خورد، به همین دلیل دوست ندارد که دیگران احساس کنند که فردی شکست خورده است به همین دلیل خود را در مقابل دیگر بسیار قوی نشان می دهد.

افراد خود شیفته چه ویژگی هایی دارند

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

نحوه تشخیص خودشیفتگی در افراد

معمولا برای تشخیص بیماری خودشیفتگی در افراد هیچ گونه تست آزمایشگاهی وجود ندارد اما روانشناس می تواند با سوال های مربوط به این اختلال تا میزان زیادی از وجود این اختلال در شخصیت فرد آگاه شود، معمولا افراد حرفه ای از یک سری پرسشنامه های تشخیص شخصیت خود شیفتگی استفاده می کنند که این پرسشنامه دارای ۴۰ سوال کاملا هدفمند می باشد تا میزان قدرت و توجه او را بسنجند.
باید گفت که این نوع از اختلالات به ناگهان برای فرد اتفاق نمی افتند زیرا در واقع شکل گیری آن در سال های اولیه نوجوانی اتفاق می افتد چرا که مهم ترین قسمت های شخصیت در دوران نوجوانی شکل می گیرد همچنین ممکن است در دوران کودکی هم این شخصیت به مرور در کودک شکل بگیرد و در بزرگسالی به شکل بزرگتری خود را نشان دهد.

علت ایجاد خودشیفتگی در افراد چیست

نمی توان علت دقیقی را برای ابتلا به بیماری خودشیفتگی مشخص کرد، اما بسیاری از روانشناسان به نحوه تربیت کودک و نحوه مدیریت استرس را علت این اختلال می دانند، معمولا در اطراف ما مادر پدرهایی وجود دارند که بچه های خود را در جمع مورد تعریف و تمجید قرار می دهند و فرزند خود را در چشم همه بزرگ جلوه می دهند، که این تعاریف بیش از حد کودک می تواند زمینه شکل گیری شخصیت خودشیفته را در کودک ایجاد می کند.
در کل می توان گفت که بین خود خواهی و حمایت بیش از حد رابطه تنگاتنگی وجود دارد.
نشانه های افراد خودشیفته

چگونه خودشیفتگی را کنترل کنیم

در واقع باید گفت که تقریبا هیچ راهی برای درمان بیماری خودشیفتگی وجود ندارد چراکه اختلال مقاومی می باشد و فقط می تواند از یک سری روش ها برای کنترل آن اقدام کرد، این روش های درمانی بیشتر بر روی تقویت عزت نفس فرد خود شیفته کار می کنند، زیرا این گونه افراد دارای عزت نفس پایینی هستند به همین دلیل باید میزان این خصوصیت را در این گونه افراد بالا برد.

ما برای کمک به اینگونه افراد باید کاری کنیم که انتظارات عاقلانه و واقع بینانه ای در ارتباط با افراد داشته باشند، همانگونه که عنوان کردیم هیچ گونه دوا و دارویی برای درمان این اختلال وجود ندارد، اما در مواردی بیماری خودشیفتگی می تواند همراه با افسردگی و یا دیگر اختلالات همراه باشد که در این مواقع پزشک برای فرد یک سری دارو ها تجویز می کند.

 بیشتر افراد خودشیفته به دلیل ویژگی های شخصیت خاصی که دارند قبول نمی کنند که برای درمان خود به مراکز درمانی مراجعه کنند و یا از یک روانشناس کمک بگیرند و اگر هم این گونه افراد برای درمان خود به این مراکز مراجعه کنند باید از روش های روانشناختی طولانی مدت استفاده کرد که ممکن است از ۱ تا ۴ سال به طول انجامد.

اختلال خودشیفتگی چیست

علائم افراد خود شیفته

نداشتن همدلی: این نشانه از اصلی ترین ملاک ها برای شناسایی افراد خودشیفته می باشد، در واقع این گونه افراد نمی خواهند از درد و رنج دیگران چیزی بفهمند و ذره ای درک در وجود خود ندارند.

خودمحور بودن: خود محوری در افراد خود شیفته بدان معنا است که نمی تواند جز خودش کسی دیگر را ببیند و همیشه باید دنیا بر روی محور او بچرخد، این گونه افراد در جمع فقط می خواهد که دیگران به نظرات او گوش دهند و از او پیروی کنند.

خود بزرگ پنداری: کسانی که به خودشیفتگی دچار شده اند، احساس می کنند که علت همه رویداد های مثبت هستند از این رو خود را خیلی خاص می دانند که در مواقعی هم می تواند باعث خیال بافی فرد شود.

بیماری خودشیفتگی چیست

پیروی نکردن از قوانین: از دیگر نشانه های افراد خود شیفته این است که نمی توانند قوانین و مقررات رعایت کنند زیرا برای آنها کار سختی است، اینگونه افراد با خود فکر می کنند که آنقدر خاص و مهم هستند که نیازی نیس تا مقررات را رعایت کنند.

تحقیر کردن دیگران: یکی از خصلت های زشت افراد خودشیفته این است که با افراد هم سطح و پایین تر از سطح خود رفتاری تحقیرانه ای دارد و مدام در حال طعنه زدن به صورت زبانی می باشند.

نیازمند تشویق دیگران: این افراد دوست دارند به خاطر انجام کوچکترین کارهایی که انجام می دهند دیگران از او تشکر و قدردانی کنند.

حسود بودن: حسادت هم یکی دیگر از ملاک های تشخیص افراد افسرده می باشد که البته این نوع حسادت با دیگر حسادت های افراد عادی فرق می کند، بیشتر این افراد حس می کنند تا دیگران به او حسودی می کنند و یا حسادت آن ها می تواند به گونه ای باشد که به افرادی که از او جایگاه بالاتری دارند باشد.

باید گفت که افراد خودشیفته بیشترین تجربه ها را در زمینه کینه، نفرت و خشم دارند و دنیای آنها خالی از هر گونه ویژگی و اتفاق مثبت می باشد، از این رو حس می کنند که افرادی که مطابق میل آنها رفتار نمی کنند در واقع به او توهین می کنند.

همچنین شما می توانید برای آشنایی با نکاتی در برخورد با افراد خود شیفته و کسب اطلاعات بیشتر در زمینه روانشناسی بر روی لینک کلیک نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
دیدگاه‌ها برای درباره بیماری خودشیفتگی چه می دانید؟ بسته هستند دیدگاه برای این نوشته