دسته ها
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲

تقویت عزت نفس با راهکارهای علمی و عوامل ساده ای که بر آن تاثیر دارند

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۵ مرداد ۱۳۹۸
  • ۰

تقویت عزت نفس یکی از تکنیک هایی است که به افراد کمک می کند تا در زندگی به موفقیت بیشتری دست پیدا کنند زیرا عزت نفس در موفقیت هر فرد دارای تاثیرات بالایی است و می تواند برای او تعیین کننده باشد.

عزت نفس نشان دهنده خودباوری فرد در زندگی است و نگرشی که نسبت به اطرافیان و خود دارد نشان می دهد که بسیاری از ما با این ویژگی مهم آشنایی داریم اما ممکن است در به کار گرفتن آن در زندگی خود دچار مشکل باشیم. بسیاری از ما ممکن است در فراز و نشیب های زندگی خود نتوانیم عزت نفس داشته باشیم و در نتیجه این روزها شاهد این هستیم که بسیاری از روانشناسان و افراد دیگر در زمینه تقویت عزت نفس به دنبال راه حل های اساسی و کلیدی هستند در اینجا نیز به بررسی این عامل می پردازیم که چه چیزهایی موجب کاهش عزت نفس و افزایش آن خواهند شد.

بالا بردن اعتماد به نفس

راه های تقویت عزت نفس و عواملی بر آن تاثیر دارند

عزت نفس یکی از ویژگی های اساسی و کلیدی در افراد است و به خوبی می دانیم که از کودکی همراه ما بوده است و در بسیاری از مجامع عمومی و خصوصی از آن استفاده کرده ایم و تنها تفاوت میان افراد موفق و ناموفق نیز می توانید در همین عام نهفته باشد که بهتر است با خودباوری بالا در مقابل آن ایستادگی کنیم و مانع ایجاد ضعف در دستیابی به اهداف باشم.

عزت نفس به نظر بسیاری از ورانشناسان ریشه در کودکی افراد دارد و اینگونه بیان می کنند که شیوه های تربیتی والدین می تواند در کاهش و افزایش این عامل موثر باشد بنابراین بهتر است از همان دوران کودکی خودپنداره های درست و استواری را در کودکان خود ایجاد کنیم این عامل یک گام اساسی برای تقویت عزت نفس به شمار می رود.

اما چه عوامل دیگری موجب می شود تا ما فردی با عزت نفس پایین باشیم و توانایی های خود را باور نداشته باشیم؟ در پاسخ به این سوال می توان به نکات کلیدی و مهمی اشاره کرد به عنوان مثال: استرس و ترس از شکست یکی از عواملی است که خودپنداره ضعیفی را در فرد ایجاد می کند. نداشتن تصور درست از داشته ها و توانایی ها نیز می تواند یک عامل مهم دیگر باشد که در اینجا باید به آن اشاره شود. داشتن تجربه های منفی در زندگی، بالا بودن انتظارات از دیگران و … از دیگر عوامل و دلایل کاهش عرت نفس در زندگی هستند.

شیوه های تقویت عزت نفس

راه های افزایش عزت نفس:

برای تقویت عزت نفس راهکارهای بسیار متعددی وجود دارد که روانشناسان توصیه می کنند تا با استفاده از این راهکارها پیشرفت زیادی را کسب کنید. یکی از گام های اساسی و مهمی که برای بالا بردن عزت نفس و اعتماد به نفس باید به آن تکیه داشته باشید دور کردن باورهای منفی است که می تواند هر فردی را از پای درآورد و مانع دستیابی به اهداف است.

بنابراین بهتر است تا در باروهای خود جست و جو کنید و آن سری از باورهای خود را که نقطه ضعفی محسوب می شود دور بریزید بی شک هر فردی می داند که نقطه او ریشه رد چه افکاری دارد و چگونه او را از پای در می آورد.

۱- آگاهی درونی:

آگاهی درونی چیست؟ و چگونه می توان از آن برای تقویت عزت نفس استفاده کرد؟ این گام شامل یک گفت و گوی درونی با خود است در این مسیر فرد با درون خود صحبت می کند اینکه چه چیزهایی از خود و دیگران می خواهد؟ مسیری که در زندگی دنبال می کند کدام است؟ چه چیزهایی او را آزار می دهند و … به خوبی کمک می کنند تا با درون خود آشنایی داشته باشید.

  •  آرون گروپس
  •  مبل و میز

۲- جمله های تاکیدی با انرژی مثبت را به کار بگیرید:

جملات تاکیدی همراه با فلسفه و بینشی خاص هستند که بهتر است از آن ها در زندگی روزمره و روابط خود استفاده کنید تحقیقات و نظرسنجی ها نشان می دهد که اینگونه از جملات زمانی که به زبان آورده می شوند می توانند بر روی ناخودآگاه افراد تاثیر زیادی داشته باشند و به همین جهت به عنوان یک شیوه برای تقویت عزت نفس از آن استفاده می شود.

به عنوان مثال: بیان می شود که برای رسیدن به خواسته های خود از جمله تاکیدی من می توانم و من باید به خواسته های خود دست پیدا کنم استفاده نمایید.

عزت نفس در کارها

۳- شما فردی فوق العاده هستید:

روانشناسان تاکید می کنند که زمانی شما می توانید فردی موفق با عزت نفس بالا باشید که خودتان توانایی های خود را باور داشته باشید و در حقیقت برای تقویت عزت نفس باید بدانید که چه توانایی های منحصر به فردی در شما وجود دارد که می توانید آن را به دیگران ثابت کنید.

خودپنداره ای که شما به عنوان فردی موفق از خودتان دارید در تعیین سرنوشتی سازنده موثر است و بهتر است که این خود پنداره را تا حد امکان به شکلی مثبت در ذهن خود شکل دهید.

۴- گام های اساسی بردارید:

حالا نوبت به عمل کردن رسیده است و بهتر است به عنوان فردی که تمام توانایی های خود را باور دارد آن ها در عمل نشان دهد در حقیقت شما در این گام از تقویت عزت نفس موفقیت را در ظاهر نشان می دهد و به این شکل به خودتان و دیگران ثابت خواهید کرد که فرد موفقی در زندگی هستید و با توانایی های خود به این موضوع دست پیدا کرده اید.

رابطه عزت نفس و موفقیت

همانطور که در بالا به نکات اساسی و مهم بالا بردن اعتماد به نفس اشاره شد شما باید در شناخت خود فردی آگاه باشید و این تنها زمانی ممکن است که بتوانید مطالعات خود را در این زمینه ها افزایش دهید و از طریق اینگونه آگاهی سازی ها به اطرافیان و دوستان خود نیز برای دستیابی به این شناخت اساسی و مهم کمک کنید.

تقویت عزت نفس راهی پیچیده و دشوار ندارد تنها پیچیدگی در این زمینه خودآگاهی و دستیابی به آن است که تلاش و باور پذیری خود فرد را می طلبد تا بتواند با این مشکل مقابله کند و به موفقیت بیشتری در زندگی شغلی، تحصیلی و اجتماعی خود دست پیدا کند. مقالات و پژوهش های متعددی که در این زمینه ارائه می شود بسیار مختلف و متعدد هستند که متقاضیان عزیز می توانند برای بالا بردن آگاهی خود از اینگونه مقالات استفاده نمایند و به اطرافیان و دوستان خود نیز اینگونه مقالات مفید برای تقویت عزت نفس را معرفی کنند.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *