دسته ها
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳

تکنیک های عکاسی در نور کم و تاریکی

  • ساناز براتی
  • ۱۹ مرداد ۱۳۹۹
  • ۰

عکاسی در نور کم به صورت حرفه ای نیاز به ابزار و وسایلی دارد که در دسترس همه نیست. اما روش هایی ساده و کاربردی وجود دارند که به شما کمک می کنند تا عکس هایی زیبا با منظره عالی و چشمگیر در شب و نور کم ثبت کنید.

با عکاسی در شب می توان عکس های زیبا و جذابی را ثبت کرد. نور های رنگارنگ ماشین ها و خیابان ها، غروب آفتاب با رنگ های درخشان منظره های عالی برای عکاسی برایتان می سازند. رعایت نکاتی برای عکاسی به زیبایی عکسهایتان می افزاید. در این مقاله نکاتی کوتاه و مقدماتی برای ثبت عکس های زیبا در شب عنوان شده است، با ما همراه باشید.

روش های عکاسی در تاریکی

در شب و نور کم عکاسی کمی سخت و چالش بر انگیز است. نور کم باعث می شود تا عکس ها نویز زیادی داشته باشند. که این مشکل با استفاده از تجهیزات و برخی تنظیمات قابل رفع است . به کمک اس ال آر و کیت لنزی می توان عکس های در نور کم شب گرفت. دوربین های که دارای تنظیمات دستی هستند نیز برای این کار استفاده می شوند. استفاده از هر وسیله ای برای عکاسی نیازمند رعایت چند نکته است که به آن می پردازیم.

 روش های عکاسی در شب

استفاده از تنظیمات «اولویت با دیافراگم» دوربین

انتخاب این حالت به دوربین اجازه میدهد تا مناسب ترین سرعت شاتر برای نور دهی را انتخاب کند. در دوربین های ساده SLR با دیافراگم f.8 عکس هایی کاملا شارپ با عمق میدان مناسب به شما می دهند. در دوربین هایی که سنسور کوچکی دارند (دوربین های point-ana-shot ) عکاسی با دیافراگم f.4 نیز امکان پذیر است. در این حالت ISO دوربین خود را در کمترین اندازه قرار دهید، تا نویز کمتری داشته باشید.

تکنیک های عکاسی در نور کم

استفاده از سه پایه

وسیله ای که خیلی به آن نیاز دارید سه پایه است. ممکن است حمل آن برایتان سخت و خسته کننده باشد ولی در عوض عکس هایی که در نور کم میگیرید شارپ خواهند بود. دوربین هایی با قابلیت کاهش لرزش وجود دارند اما باز هم استفاده از سه پایه بهترین راه برای گرفتن عکس هایی شارپ تر در نور کم و شب است. فقط در تهیه سه پایه مطمئن باشید که توانایی تحمل دوربین و لنزتان را داشته باشد.

عکس گرفتن در نور کم

  •  آرون گروپس

استفاده از سلف تایمر دوربین

برای عکاسی در شب از سلف تایمر گوشی با استفاده از کابل یا ریموت کمک بگیرید. این کار از هرگونه تکان دوربین در هنگام فشردن دکمه شاتر جلوگیری می کند. سلف تایمر اکثر دوربین ها ۲ تا ۱۰ ثانیه است و استفاده از این عملکرد بهترین کار است.

عکاسی در بهترین زمان نور

بهترین وقت عکاسی در هنگام شب زمانی است که مقداری رنگ در آسمان باقی مانده باشد. در این زمان عکس های رنگی تری نسبت به زمان تاریکی گرفته می شود. وقتی نور طبیعی با نور شهر یا ماشین ها مخلوط می شود عکس های زیباتر و چشم نوازی را می توان گرفت.

ترفندهای گرفتن عکس در شب

تنظیم تراز سفیدی دوربین روی نور روز

تراز سفیدی یا وایت بالانس در بیشتر دوربین های دیجیتال به طور اتومات تنظیم شده است. حالت اتومات دوربین رنگ نور چراغ ها را به سفید می رساند و این عمل باعث تغییر رنگ های زنده و شفاف عکس می شود. تنظیم نور روز رنگ های زیبا و زنده ی غروب را بدون دستکاری زیاد حفظ می کند.

عکاسی در نور کم و تاریکی

بررسی عکس ها و تنظیمات

عکس هایی را که گرفته اید روی بررسی نمایید. از عکس هایی که گرفته اید چقد رضایت دارید؟ اگر عکس ها تاریک شده از ابزار تصحیح نور دهی (exposure compensation) در سرعت شاتر بالا کمک بگیرید. اما اگر عکس ها خیلی روشن است از همان ابزار برای نور دهی در سرعت شاتر کم کمک بگیرید.

عکاسی بدون استفاده از فلاش

فلاش یا نور مصنوعی متاسفانه عکس ها را در نور کم خراب می کند. نور فلاش زمینه کار را سیاه و سوژه اصلی را بیش از حد روشن می کند. و منظره پشت قابل دیدن نیست. بجای فلاش می توان از نور مصنوعی مثل چراغ قوه کمک گرفت. هر چه نور بیشتر باشد عکس حرفه ای تری خواهید گرفت.

راهکارهای عکاسی در شب

استفاده نکردن از قابلیت Zoom

زوم دیجیتال چه در نور مناسب وچه در نور کم تاثیر منفی بر کیفیت عکس ها می گذارد. همچنین با زوم، میزان لرزش عکس و نویز در عکس افزایش پیدا کرده و عکسی بی کیفیت خواهید داشت.

با رعایت این نکات ساده و کاربردی میتوانید عکس هایی زیبا و چشمگیر در زمان تاریکی و نور کم به ثبت برسانید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *