دسته ها
پنج شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲

افزایش تمرکز حواس با ۱۰ قدم طلایی

  • سمیه نیک فرجام
  • ۵ مهر ۱۳۹۸
  • ۰

تمرکز، فرایندی مغزی که شامل تفکر و توجه است و یک عصنر مهم در موفقیت ها محسوب می شود که با استفاده از تکنیک های مهم افزایش تمرکز حواس می توانید به این موفقیت دهست پیدا کنید و اهدافتان را عملی نمایید.

عدم تمرکز ناشی از عوامل مختلفی است که باید بررسی شوند مشغله کاری، نداشتن برنامه ریزی و عوامل متعدد دیگر می تواند زمینه ساز اصلی حواس پرتی در افراد باشند. اما بالا بردن تمرکز حواس راهی پیچیده نیست و می توانید با استفاده از برخی راهکارها ان را تقویت کینم زیرا این ویژگی یک ویژگی اکتسابی در فرد است که می توانید با کمی تمرین و تکرار این ویژگی را در خودتان تقویت کنید. در این مقاله نیز راه های آسانی برای تقویت این موضوع ارائه می دهیم که می توانید با استفاده از آن ها به موفقیت بیشتری دست پیدا کنید و اهداف خود را عملی کنید.

تکنیک های افزایش تمرکز حواس:

تحقیقات زیاد نشان می دهد که حواس پرتی دارای علت های درونی و بیرونی است علت های درونی این عامل همان افکار و استرس  در فرد است که موجب می شود تا توجه او از بین برود از سوی دیگر عوامل بیرونی بیشتر عوامل محیطی تاثیرگذار هستند. این عوامل توسط فرد به راحتی قابل شناسایی است تنها فرد می تواند با این سوال که چه چیزهایی موجب حواس پرتی می شود پاسخ را بیابد و عوامل را شناسایی کند. ما در این مقاله نحوه مقابله با پرش ذهن و حواس پرتی را بررسی می کنیم و راه هایی برای افزایش قدرت ذهنی ارائه می دهیم.

تمرکز حواس

افزایش تمرکز حواس؛ شامل روش های تقویتی و پرورشی است که به فرد کمک می کند تا مهارت تمرکز کردن و توجه کردن را در خود افزایش دهد اما نکته کلیدی و مهم این است که فرد با بالا بردن و درک و فهم خود نسبت به راهکارهای افزایش تمرکز می تواند به موفقیت بیشتری دست پیدا کند. تمرکز روی هدف  در چند گام طلایی امکان پذیر است که فرد با تکیه بر آن ها قدرت ذهنی خود را افزایش می دهد.

۱- دوری از انجام چند کار:

بدون تردید انجام چند کار در یک زمان می تواند تمرکز فرد را کمتر کند بنابراین یکی از راهکارهای ساده برای بالا بردن تمرکز حواس این است که برنامه ریزی داشته باشید تا هر کار را در زمان مناسب انجام دهید. انجام دادن هر کار در زمان و موقعیت مناسب موجب می شود تا آن کار با تمرکز و توجه بیشتر انجام شود که در نهایت دقت بیشتری نیاز دارد.

۲- نوشتن فهرست وظیفه:

فهرست وظایف و اولویت ها به شما کمک می کند تا برنامه ریزی درست تری داشته باشید همانطور که می دانید بسیاری از افراد موفق در زندگی خود با برنامه ریزی پیش می روند و این تنها عامل موفقیت آن ها خواهد بود. اما برنامه ریزی دارای اصولی است که برای افزایش تمرکز حواس باید فهرستی از اولویت های هر یک تهیه کنید و زمانبندی دقیقی برای هر یک داشته باشید. برنامه ریزی هفتگی برای تنظیم وقت در زندگی به شما کمک می کند تا راحت تر بتوانید برای زندگی خود برنامه ریزی اصولی و دقیق داسته باشید که با موفقیت بالایی نیز همراه است.

۳- جدا کردن کار و زندگی:

شاید انجام این کار کمی دشوار باشد اما با باید این توانایی را در خودتان ایجاد کنید که فعالیت های کاری و زندگی را از یکدیگر تفکیک کنید انجام دادن کارهای بیرون از خانه در زمان و وقت مناسب موجب می شود تا راحت تر به کارهای خانه رسیدگی شود و هر یک از کارها با دقت بالایی صورت می گیرند.

  •  آرون گروپس
  •  مبل و میز

تکنیک های افزایش تمرکز حواس

۴- استراحت کردن:

یکی از دلایلی که موجب می شود تا تمرکز خودتان را از دست بدهید نداشتن استراحت کافی است و توصیه می شود تا برای بالا بردن تمرکز حواس بیشتر زمانبندی کنید. زمان خواب و استراحت بین کار می تواند در بالا بردن دقت و توجه شما بسیار تاثیرگذرا باشد و موجب زیاد شدن میزان تمرکز حواس در فرد خواهد شد.

۵- انتخاب مکان آرام:

همانطور که می دانید برای انجام بسیاری از کارهای ظاهری نیاز به آرامش داریم و در محیط های شلوغ و آشفته انجام بسیاری از فعالیت ها با نتیجه مطلوب همراه نخواهد بود. بنابراین یکی دیگر از شیوه های راحت بالا بردن قدرت تمرکز انتخاب محلی آرام و ساکت برای انجام کارها است که بتوانید در اینگونه از شرایط به راحتی و بدون دغدغه محیطی کارهای خود را انجام دهید و تمرکز کافی داشته باشید.

از سوی دیگر این سوال ممکن است برای بسیاری از ما حیاتی باشد که چطور به آرامش درون دست یابیم؟ و به شکلی اصولی مشکلات درونی خود را بر طرف کینم برای پاسخ به این موضوع می توان گفت انجام هر کاری که از درون نشات می گیرد می تواند آرمش دهنده باشند که باید به ان تاکید شود.

۶- ورزش کردن:

از دیگر شیوه های مناسب افزایش تمرکز حواس، ورزش کردن است این فرایند هم به لحاظ روحی و هم از جهت جسمی کمک می کند تا قدرت فکری بیشتری داشته باشید. پیاده روی کردن، انجام فعالیت های یوگا، ایروبیک و … می تواند با ارائه تکنیک های مدیتیشنی و آرامش بخش قدرت تمرکز شما را بر روی مسائل بالا ببرد. آموزش تکنیک های مدیتیشن برای افراد مبتدی با ارئه راحت ترین و تاثیرگذارترین اصول مدیتیشن در این زمینه بسیار کمک کننده خواند بود.

چگونه تمرکز خود را بالا ببریم

۷- مطالعه:

تحقیقات و بررسی ها نشان می دهد که در مواقع حواس پرتی خواندن چند سطر از کتاب می تواند برای فرد آرامش دهنده باشد. برای چند لحظه تمام افکار منفی را از خود دور کنید و یک صفحه از کتاب را با دقت مطالعه کنید که تمرکز شما بر روی موضوع بیشتر شود و از آن به عنوان یک تکنیک افزایش تمرکز حواس استفاده کنید.

۸- رها کردن:

برای مدتی کارها و فعالیت های خود را رها کنید و به همه آنچه که از ذهن شما می گذرد فکر کنید این کار به شما کمک می کند تا افکار مزاحم که موجب حواس پرتی می شوند را از بین ببرید. نوشیدن دمنوش، چای، و قهوه در یک محیط آرام می تواند احساس مطلوبی را در شما ایجاد کند و موجب افزایش تمرکز حواس می گردد. آموزش تغییر افکار منفی برای تحول در زندگی می تواند مسیر زندگی شما را در جهت اهداف تنظیم کند که در نهایت به موفقیت منجر می شود.

بالا بردن قدرت تمرکز

۹- خوردن خوراکی های مفید:

خوردن برخی از مواد غذایی و خوراکی ها موجب افزایش قدرت ذهنی و تمرکز می شوند موادی همچون آجیل، گوجه فرنگی، ماهی، زردچوبه، قهوه، گیاه کبر، آدامس، انگور، تخم مرغ و … در زیاد شدن میزان تمرکز حواس بسیار تاثیرگذار هستند که باید در رژیم و وعده های غذایی جایگزین شده باشند.

۱۰- فرد:

در بسیاری از مقالات نیز اشاره شده است که خود فرد عامل بسیار تعیین کننده است این تحقیقات نشان می دهد که برای افزایش تمرکز حواس فرد عامل مهمی است و زمانی که خود او تمایل به تمرکز دارد می تواند از تکنیک های مختلف و دلخواه خود حتی برای این کار استفاده نماید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *