دسته ها
پنج شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸

با کودکان پرخاشگر چگونه رفتار کنیم؟

  • سمیرا غلامحسینی
  • 18 ژانویه 2016
  • ۰

پرخاشگری کودکان یکی از مسائلی است که برخی از والدین از وجود و تشدید آن بسیار نگران می شوند. اگرچه پرخاشگری ممکن است ناشی از بیماری روانی خاصی باشد, اما شیوه تربیت صحیح والدین نقش مهمی در ایجاد و درمان آن دارد.

پرخاشگری می تواند نشانه ی از بسیاری مشکلات زمینه ای باشد. علل پرخاشگری را می توان به چندین گروه تقسیم کرد. برخی بیماری های روانی سبب پرخاشگری در افراد می شود. از آن جایی که بسیاری از والدین با مشاهده رفتارهای پرخاشگری کودک خود, نگران آن ها می شوند, در این مطلب علل پرخاشگری کودکان و نحوه ی رفتار صحیح با کودک پرخاشگر را بررسی می کنیم.

مهمترین علل پرخاشگری کودکان

پرخاشگری کودکان

اولین مسئله ایی که در بررسی علل پرخاشگری کودکان صورت می گیرد, مسئله ی خلق وخو می باشد. کودکان و نوجوانان مبتلا به بیماری دو قطبی, زمانی که به مرحله ی جنون می رسند غالبا بسیار پرخاشگر می شوند. در واقع در این مرحله از این بیماری, فرد کنترل خود را از دست می دهد. از طرف دیگر در این بیماری زمانی که فرد افسرده است اگرچه ممکن است پرخاشگر نباشد اما بسیار تحریک پذیر است و این مسئله ممکن هر لحظه موجب پرخاشگری او شود.

همچنین بسیاری از بیماری های روانی ممکن است با پرخاشگری بروز کند. برای مثال، کودکان مبتلا به اسکیزوفرنی اغلب در برابر محرک های داخلی که سبب تشویش و ناراحتی آن ها می شوند, با پرخاشگری واکنش نشان می دهند. در برخی موارد این کودکان دچار بدگمانی و شک نسبت به همه ی مسائل می شوند.

کودکان مبتلا به بیماری ها و مسائل شناختی, مسائلی مانند عقب ماندگی ذهنی و بیماری اوتیسم نیز غالبا پرخاشگر هستند. پرخاشگری این کودکان ناشی از مشکلات مرتبط به مقابله با اضطراب و یا نا امیدی است و غالبا پرخاشگری آن ها به دلیل عدم توانایی در شفاهی بیان کردن مشکلات خود مانند سایر افراد می باشد. 

از دیگر علل پرخاشگری کودکان می توان به اختلالات رفتاری آن ها اشاره کرد. در کودکان مبتلا به بیش فعالی انگیزه های آنی و فقر تصمیم گیری می تواند منجر به پرخاشگری کودک شود. این کودکان غالبا عواقب کار خود را در نظر نمی گیرند و به همین دلیل ممکن است کودکانی بی عاطفه و بداندیش قلمداد شوند.

در برخی مواقع نیز دلایل اساسی مانند آسیب ناحیه ی از پیشانی یا انواع خاصی از بیماری صرع موجب پرخاشگری کودکان می شود. در این موارد ممکن است کودک بدون هیچ دلیل قابل فهمی پرخاشگر شود. اگرچه مسائل زیادی سبب پرخاشگری در کودکان می شود با این حال در بسیاری از موارد پرخاشگری کودکان ناشی از عوامل استرس زا در وضعیت آن ها می باشد. با این حال اگر این مسئله به مدت طولانی ایجاد شود, ممکن است ناشی از مشکلات عاطفی باشد.

نحوه ی رفتار صحیح با پرخاشگری کودکان

یکی از اساسی ترین دلایل بروز پرخاشگری در کودکان, پریشانی و ناراحتی آن ها می باشد. اگرچه این کودکان به سختی آرام می شوند و کمک به مدیریت رفتار آن ها مشکل است. با این حال این رفتارهای صحیح می توان در رفع و درمان پرخاشگری کودکان بسیار موثر باشد. از آن جایی که پرخاشگری می تواند آسیب های جدی به کودک وارد کند, کمک در کنترل رفتار می تواند آسیب ناشی از این مسئله را به حداقل برساند.

پرخاشگری کودکان

همچنین باید بدانید تغییر رفتار کودک نیاز به زمان بیشتری داشته و درمان پرخاشگری آن ها نیازمند به صبر و حوصله والدین است. در ادامه برخی از رفتار های صحیح در مواجه با پرخاشگری کودکان شرح داده می شود. با توجه و انجام این رفتارها و افزایش صبر می توانید در کنترل و مدیریت رفتار به کودک کمک بسیاری کنید.

1- اجتناب از تنبیه بدنی

خشونت و مجازات کودکان با پرخاشگری آن ها ارتباط دارد. به یاد داشته باشید والدین و افراد دیگری که با کودک در ارتباط هستند, به عنوان الگوهای اولیه و اساسی برای کودک محسوب می شوند. در صورتی که والدین رفتارهای پرخاشگری داشته باشند, به احتمال زیاد کودک آن ها نیز دچار پرخاشگری در رفتار خواهد شد.

2- الگوهای رفتاری خوب و صحیح

کنترل مناسب احساسات و مدیریت احساسات خشمگین یکی از الگوهای رفتاری صحیح برای والدین می باشد. به همین دلیل به والدین توصیه می شود به کودکان خود چگونگی ابراز احساسات خوب و بد را آموزش دهند. این آموزش ها شامل تکنیک های مناسب مدیریت خشم نیز می باشد. یکی از این تکنیک ها چگونگی بیان مشکلات و حل مناسب آن ها است. انجام این اموزش ها توسط والدین خود می تواند در مدیریت رفتار به کودک کمک کند. پدر و مادرانی که به طور شفاهی و یا جسمی با یکدیگر برخورد پرخاشگری می کنند, خشونت در کودکان را ترویج می دهند.

3- پاداش به ازای رفتارهای غیر پرخاشگرانه

به والدین توصیه می شود زمانی که متوجه رفتارهای صحیح و غیر پرخاشگرانه کودک خود می شوند, به آن ها توجه بیشتری نمایند و آن ها را به خاطر رفتارهای صحیح مورد تشویق قرار دهند. حتی توصیه می شود به کودک بگویید به دلیل رفتارهای صحیح, مورد افتخار آن ها می باشند. کودکان باید بدانند والدین به ان ها افتخار می کنند. این مسئله موجب افزایش رفتارهای صحیح در آن ها می شود.

4- انعقاد قرارداد و تعیین اهداف رفتاری

یکی از روش های کمکی در بهبود پرخاشگری کودکان, انعقاد قراردادهای رفتاری و تعیین اهداف می باشد. به این معنی که به کودک اجازه دهید تا دقیقا بداند چه رفتارهایی از او انتظار می رود و چه رفتارهایی از او انتظار نمی رود. همچنین آگاهی کودک از عواقب و پاداش های رفتارها و اهداف می تواند رفتارهای او را بهبود دهد. این قراردادها باید روزانه کنترل و مدیریت شوند.

5- اتخاذ رفتار تربیتی گرم, حمایتی و قاطعانه توسط والدین

به والدین توصیه می شود از اتخاذ رفتارهای تربیتی که موجب تشدید و ایجاد پرخاشگری در کودکان می شود, اجتناب کنند. از جمله این رفتارها می توان به رفتارهای استبدادی, کنترل کننده, خشن و … اشاره کرد. از دیگر رفتارهای صحیح با کودکان پرخاشگر می توان به از بین بردن تنش ها و نگرانی های اساسی کودکان اشاره کرد. چرا که بسیاری از پرخاشگری کودکان ناشی از نگرانی ها و تنش های آن ها می باشد.

با توجه به مطالب بیان شده, برای درمان پرخاشگری کودکان ابتدا باید علت ایجاد آن تشخیص داده شود. در صورت پرخاشگری ناشی از وجود بیماری روانی باشد, با درمان آن بیماری, پرخاشگری نیز بهبود خواهد یافت.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.