دسته ها
چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹

رفع و درمان گرفتگی صدا با روش های علمی و موثر

  • سمیرا غلامحسینی
  • ۱۹ دی ۱۳۹۴
  • ۰

گرفتگی صدا یکی از مشکلاتی است که اغلب افراد ممکن است ان را تجربه کرده باشند. فاکتورهای مهمی سبب گرفتگی صدا می شوند. خوشبختانه در اغلب این موارد, درمان گرفتگی صدا به سادگی صورت می گیرد.

گرفتگی صدا یکی از اختلال های ایجاد شده در صدا است که موجب تغییر غیر طبیعی صدا می شود. مسائل مختلفی سبب بروز این مسئله می شوند. در این وضعیت ممکن است زیر و بمی صدا, عمق صدا و دیگر فاکتورهای صدا تغییر کند. در این مطلب به روش های علمی و موثر در رفع گرفتگی صدا می پردازیم.

رفع و درمان گرفتگی صدا با روش های موثر علمی

درمان گرفتگی صدا

گرفتگی صدا تغییر غیر طبیعی صدا است که شایع ترین علت ایجاد آن التهاب حاد حنجره می باشد. با این حال عوامل مختلفی سبب ابتلا به این عارضه می شوند. به همین دلیل رفع گرفتگی صدا با توجه به علت ایجاد آن, صورت می گیرد. همچنین با ترک سیگار و اجتناب از استفاده صدای بیش از بلند, می توان از گرفتگی صدا پیشگیری کرد. برخی از روش های علمی و موثر در رفع گرفتگی صدا به شرح زیر می باشد.

رفع گرفتگی صدا ناشی از التهاب حاد حنجره

از آن جایی که شایع ترین علت گرفتگی صدا, التهاب و عفونت حنجره می باشد, برای رفع گرفتگی صدا, باید این التهابات برطرف شود. التهاب حاد حنجره ناشی از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی معمولا به خودی خود بهبود خواهد یافت. با این حال جهت از بین بردن این عفونت ها و رفع گرفتگی صدا, ممکن است داروهای سرکوب کننده ی سرفه و تنفس در هوای مرطوب موثر باشد.

استراحت صدا و رفع گرفتگی صدا با آن

یکی از روش های موثر در رفع گرفتگی صدا, استراحت دادن به صدا است. استراحت صدا, به منظور جلوگیری از تحریک بیشتر صدا و یا آسیب به تارهای صوتی به افراد مبتلا به گرفتگی صدا توصیه می شود. این روش درمانی, جهت رفع گرفتگی صدا ناشی از هر گونه علتی, می تواند موثر باشد.

اصلاح سبک زندگی و رفع گرفتگی صدا

از ان جایی که گرفتگی صدا ممکن است ناشی از قرار گرفتن طولانی مدت در هوای آلوده و استعمال سیگار باشد و این عوامل می توانند گرفتگی صدا را تشدید کنند, به افراد مبتلا به این عارضه توصیه می شود در هوای مرطوب و پاکیزه زندگی کنند و از استعمال سیگار اجتناب نمایند. همچنین نوشیدن مقدار مناسب مایعات می تواند به درمان گرفتگی صدا کمک کند.

درمان گرفتگی صدا

رفع گرفتگی صدا ناشی از استفاده نادرست از صدا

یکی از علل گرفتگی صدا در برخی از افراد, استفاده نامناسب از صدا می باشد. بلند صحبت کردن, فریاد کشیدن موجب استفاده بیش تر از تارهای صوتی شده و در طولانی مدت می تواند به تارهای صوتی آسیب وارد کند و موجب گرفتگی صدا شود. به همین دلیل به منظور پیشگیری از خطرات جدی و بهبود گرفتگی صدا, به شیوه صحیح از صدا بهره گرفت.

رفع گرفتگی صدا با داروها

در صورتی که گرفتگی صدا ناشی از رفلاکس معده به مری یا آلرژی ایجاد شده باشد, استفاده از داروهای رفع کننده رفلاکس و آلرژی می تواند گرفتگی صدا بهبود بخشد.

برطرف کردن گرفتگی صدا با جراحی

در برخی موارد, برای رفع گرفتگی صدا ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد. به منظور رفع برآمدگی ها یا پولیپ ها, زخم حنجره و تارهای صوتی و برای سرطان حنجره ممکن است جراحی ضروری باشد.

رفع گرفتگی صدا ناشی از آنفولانزا و سرما خوردگی

یکی از علائم سرماخوردگی, گرفتگی بینی و صدا می باشد. در این موارد با مصرف داروهای درمان کننده سرماخوردگی, بهبود بیماری, گرفتگی صدا نیز کمک می کند. اما در صورتی که گرفتگی صدا بیش از ۲ هفته طول بکشد و بدون علت خاصی ایجاد شده باشد, نیاز به مراجعه به متخصص گوش, حلق و بینی است.

با توجه به مطالب بیان شده, خوشبختانه رفع گرفتگی صدا در اغلب موارد به سادگی انجام پذیر است. با این حال بروز آن به مدت طولانی و یا تشدید آن نیاز به توجه بیشتری دارد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.