دسته ها
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱

با نشانه های کودک عصبی و پرخاشگر آشنا شوید

 • سمانه فکور
 • ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
 • ۰

رفتارهای خشن و پرخاشگر از ویژگی های کودک عصبی است. با شناختن رفتار اینگونه کودکان می توانید با استفاده از راه های درمانی آن ها را کنترل کنید. برای درمان نباید از عصبانیت و زور استفاده کنید، بلکه برای درمان باید صبر و حوصله به خرج داد.
برای اینکه بهتر با رفتار کودکان خود آشنا شوید بهتر است در مورد رفتارهای آن ها مطالعه کنید. پرخاشگری کودکان در سنین خردسالی باعث به وجود آمدن رفتارهای خشن و تند در دوره بزرگسالی می شود. در نتیجه بهتر است این رفتارها را در همین دوران کنترل کنید. هر رفتاری نشان دهنده ی رفتار پرخاشگر و تند کودکان نیست. برای اینکه بهتر این موضوع را درک کنید باید بدانید کودک شما از چه چیزی ناراحت است و آیا همیشه به این صورت پرخاشگر است یا خیر؟ شاید در یک لحظه فرزند شما از واقعه ای ناراحت است و یا به دلیل از دست دادن وسیله تی ناراحت است و رفتار تندی انجام داد و گذرا بود. اینگونه رفتارها را نمی توان به عنوان رفتار پرخاشگر و تند تلقی کرد. اما گاهی کودکان بر سر هر موضوع کوچکی پرخاشگر می شوند که باید به درمان این رفتار بپردازید. اگر این رفتارها را بشناسید به راحتی می توانید درمان کنید.

علائم کودک عصبی

آشنایی با نشانه های کودک عصبی و درمان آن

با تحقیقاتی که صورت گرفته، مشخص شده کودکان تا سن ۴ سالگی از خود رفتارهای پرخاشگر نشان می دهند و بعد از این سن کم کم این رفتار کمتر می شود. کودکان این رفتارها به صورت پرتاب کردن وسیله، گریه کردن، داد زدن و زدن حرف های زشت نشان می دهند. کودکان با قرار گرفتن در میان دوستان و جامعه رفتارهای پرخاشگر خود را کنار می گذارند. همچنین کودکان با قرار گرفتن در مهد کودک و پیش دبستانی دیگر آن رفتارهای پرخاشگر و تند را ندارند و معمولا آرامتر می شوند. در نهایت برای اینکه کودکانتان کمتر از خود رفتارهای پرخاشگر و زننده انجام دهند، بهتر است آن ها را در جمع های دوستان و بچگانه قرار دهید.

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

درمان کودک پرخاشگر

اگر نشانه های کودک عصبی درمان نشود

همانطور که گفتیم این رفتارها در برخی از کودکان بسیار بیشتر از سایر کودکان است. اولیا کودک باید در زمان خردسالی وی را زیر نظر داشته باشند تا بهتر بتوانند این رفتار را کنترل کنند. اگر رفتارهای پرخاشگر کودک در خردسالی درمان نشود ممکن است در آینده به مشکل بربخورد. در نتیجه بهتر است رفتارهای پرخاشگر کودک را زیر نظر پزشک و مربیان درمان کنید. در بزرگسالی این رفتارها به صورت رفتارهای خشن، اعتیاد به مواد مخدر، جرم و استعمال مواد دخانی خود را نشان می دهد. به طور کلی بیشتر جرم هایی که در بزرگسالی رخ می دهد منشا در خردسالی دارد. در این زمینه روانشناسان معتقدند که رفتارهای پرخاشگر و تند کودکان در آینده باعث بروز جرم و رفتارهای بزهکارانه می شود.

درمان کودک عصبی

عوامل نشانه های کودک عصبی و پرخاشگر

بهتر است بدانید عوامل مختلفی باعث به وجود آمدن رفتارهای عصبی و پرخاشگر در کودکان می شود. همچنین این عوامل در بین دختران و پسران دارای الگوی متفاوتی است. اگر این رفتارها در خردسالی درمان نشود در آینده باعث مشکلاتی از قبیل طلاق، ابتلا به بیماری های مختلف، تحصیلات پایین و در نتیجه سطح درآمد پایین خانواده می شود.

 • چکاد بام
 • قاصدک 24

علائم کودک پرخاشگر
یکی دیگر از عواملی که باعث به وجود آمدن ویژگی های کودک عصبی می شود، استرس و عفونت های ویروسی در زمان بارداری است. اگر در زمان بارداری مادر همیشه دچار استرس شود نتیجه آن، بچه ای با رفتار پرخاشگر می شود. در نتیجه بهتر است در زمان بارداری بیشتر مراقب باشید تا در آینده دچار پشیمانی نشوید. شروع این رفتار از ۲ سالگی است و تا ۴ سالگی ادامه می یابد. دختران نسبت به پسران بیشتر در معرض رفتارهای پرخاشگرانه هستند، در نتیجه به مراقبت از دخترها نسبت به پسران پیشنهاد شده است. اگر فرزند شما دارای ویژگی های عصبی و پرخاشگرانه می باشد بهتر است از یک مشاوره در این زمینه راهنمایی بخواهید.

کودک عصبی و پرخاشگر

نتیجه رفتارهای پرخاشگرانه و عصبی کودک

وجود نشانه های عصبی در کودک، باعث به وجود آمدن رفتارهای زننده در بزرگسالی می شود. این کودکان در نوجوانی و بزرگسالی دچار مشکلاتی از قبیل افت کیفیت آموزشی، افت مهارت های ارتباطی با دیگران و علاقه مند شدن به مصرف دخانیات و سیگار می شوند. نشانه های کودک عصبی به همین چند مورد ختم نمی شود، بلکه این افراد نسبت به خوراکی ها نیز عکس العمل منفی نشان می دهند. آن ها دوست دار دعوا و خشونت اند بیشتر با اطرافیان خود درگیری فیزیکی دارند. در نتیجه بهتر است در هنگام دعوا مراقب آن ها باشید. ساعات خواب این افراد نامشخص است و از این مورد بسیار رنج می برند. خواب یکی از مواردی است که باید به آن بیشتر توجه کنید، زیرا کمبود خواب در این کودکان بر رفتار آن ها بیشتر تاثیر گذار است. همچنین کودکان پرخاشگر با همسن و سالان خود همیشه در حال درگیری و دعوا هستند. شکستن وسایل جزو کارهای لذت بخش برای آن ها است.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.