دسته ها
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

آموزش قلمه زدن بنجامین و اصول نگه داری و پرورش این گیاه

 • مرضیه نوروزیان
 • ۱۲ خرداد ۱۴۰۱
 • ۰

پرورش گل بنجامین در محیط های آپارتمانی بسار پرطرفدار بوده و به همین خاطر همواره مورد توجه قرار می گیرد. این مطلب از سایت آرگا را به قلمه زدن بنجامین اختصاص داده ایم.

کاشت گل بنجامین در فضای آپارتمان ها نیاز به مراقبت بیشتری دارد. چون این گیاه نسبت به شرایط محیطی بسیار حساس بوده و در صورت نامطلوب بودن شرایط حیات سریعاً واکنش نشان می دهد. قلمه زدن بنجامین نیز با شرایط پرورشی متناسب امکان پذیر است.

تکثیر بنجامین را می توان به عنوان یک گیاه تصفیه کننده در منزل مد نظر قرار داد. این تصفیه کردن با از بین بردن هوای آلوده فراهم می گردد. در این فرآیند سم هایی چون بنزن، تری کلرواتیلن و فرمالدهید برطرف می شود.

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

شرایط پرورش و قلمه زدن بنجامین

قبل از آشنایی با نحوه تکثیر و قلمه زنی بنجامین با مشخصات کلی این گیاه آشنا شوید. این گیاه با نام هایی چون درخت فیکوس، نالان یا بنجامین شناخته می شود. قابلیت نگه داری در فضای منزل را دارد. ارتفاعی بین ۶۰ تا ۱۸۰ سانتی متر خواهد داشت. نام علمی آن بنجامین فوکوس می باشد.

از گیاهان محلی جنوب شرقی آسیا بوده و ریشه استوایی دارد. برگ های این گیاه با اندازه ۱۲ سانتی متر شناخته می شوند. نمونه درختی آن به یک متر و ۸۰ سانتی متر نایل می شود. این میزان با ارتفاع یک بونسای جنسینگ برابری می کند.

قلمه زدن بنجامین

نور

برای پرورش و قلمه زدن بنجامین نیاز به نور کافی دارید. این گیاه در مناطق زادگاهی خود در آفتاب-سایه رشد می نماید اما در فضاهای مسکونی برای رشد به نور کافی و تامین کننده نیاز خواهد داشت. میزان تامین نور برای این درخت به اندازه روشنایی یک اتاق می باشد. جا به جایی برای این گیاه بسیار نابود کننده بوده و با این اتفاق ریزش برگ های بنجامین را مشاهده خواهید کرد.

 • چکاد بام
 • مبل و میز

نور کافی برای بنجامین

خاک

زهکشی خاک بستر برای قلمه زنی بنجامین اهمیت زیادی دارد. برای این خاک از مواد آلی بهره مند شوید. برای تامین این زهکشی باید ترکیب ورمیکولیت، پرلیت و شن در خاک موجود باشد. در این صورت می توان آینده خوبی را برای رشد گیاه پیش بینی نمود.

آبیاری

رطوبت برای پرورش بنجامین مهم بوده اما این رطوبت رسانی نباید در حد غرقابی شدن گیاه انجام بگیرد. چون این موضوع پوسیدگی در ناحیه ریشه و ریختن برگ ها را به دنبال دارد. در محیط های استوایی بنجامین برگ ریزان را در فصل خشک تجربه می کند. هر گونه نوسان در میزان آبیاری وضعیت گیاه را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین در آبیاری گیاه بنجامین دقت کنید.

آبیاری فیکوس بنجامین

رطوبت و دما

دمای مناسب این گیاه در روز برابر با ۷۵ تا ۸۵ درجه فارنهایت و در شب برابر با ۶۵ تا ۷۰ درجه فارنهایت می باشد. تهویه بیش از اندازه برای پرورش بنجامین نامناسب بوده و سبب افت دما به زیر ۷۰ درجه فارنهایت می گردد. این دما برای قلمه زدن بنجامین نامناسب است.

تامین رطوبت بنجامین

این گیاه رطوبت دوست بوده و این موضوع را از زادگاه خود به ارث برده است. برای تامین رطوبت این گیاه یک دستگاه بخور در محیط منزل راه اندازی کنید.

کود

کود از الزامات پرورش بنجامین بوده و گیاه در زمان رشد به آن احتیاج دارد. اگر در صورت برقراری شرایط مطلوب با ریزش برگ در بنجامین مواجه بودید، می توانید از منگنز یا منیزیم استفاده نمایید. البته این موضوع ممکن است به دلایل دیگر از جمله وجود مگس سفید، شته یا حشرات دیگر باشد.

تعویض گلدان

هر سال به جا به جایی گلدان اقدام نمایید. رشد کم بنجامین به دلیل دمای کم یا آبیاری ضعیف می باشد.

قلمه زنی بنجامین

برای تکثیر بنجامین از روش قلمه زدن استفاده می شود. در فصل بهار قلمه گیری از گیاه انجام می گیرد. قلمه زدن بنجامین در کوتاه ترین زمان ممکن نتیجه می بخشد. این نتیجه بخشی بدون هورمون ریشه زایی شکل می گیرد. برای قلمه زنی به رطوبت و دمای مطلوب نیاز دارید. این شرایط مطلوب در فصل بهار فراهم خواهد شد.

تامین کود برای تکثیر بنجامین

با رسیدن به اواخر بهار به سراغ گیاه بنجامین رفته و شاخه های تازه این گیاه را برای تهیه قلمه انتخاب کنید. البته این شاخه ها باید مقداری محکم شده و از حالت نرمی خارج شده باشند. این شاخه باید در طولی به اندازه ۸ تا ۱۰ سانتی متر انتخاب شود و سه برگ به همراه داشته باشد. این برش به شکل اریب زده می شود. برای سرعت در ریشه زایی در روند قلمه زنی بنجامین می توانید از هورمون ریشه زایی بهره مند شوید. قلمه را در گلدان ماسه بگذارید. برای آبیاری شیوه جذب رطوبت از ظرف زیر گلدان را انتخاب کنید. این آبیاری روزانه انجام می شود تا ریشه گیاه شکل بگیرد.

کاشت بنجامین با قلمه

در روش دوم قلمه زنی بنجامین نیز زخمی بر شاخه زده و قسمت زخم را با خزه پوشش دهید. خزه باید رطوبت لازم را برای ریشه زایی گیاه در محل زخم ایجاد نماید. بنابراین خزه را به شکل روزانه آبیاری نمایید. با رویت ریشه در محل زخم می توان شاخه را از گیاه اصلی جدا کرد و آن را به شکل مستقل در گلدان کاشت. برای این قلمه ها گلدان هایی با دهانه ۶ الی ۸ سانتی متر را انتخاب کنید. بعد از رشد گیاه از یک گلدان با دهانه ۱۲ سانتی متری برای این کار استفاده کنید.

قلمه زدن بنجامین

تکثیر گیاه بنجامین از طریق برگ

برای این منظور در ابتدا برگ هایی را از گیاه جدا کنید و سپس داخل ظرفی را با خاک ماسه ای پر کنید و بعد برگ ها را داخل آن قرار دهید، البته باید توجه داشته باشید که خاکی که برگ ها را داخل ان کاشته اید تا زمانی که هنوز ریشه نداده است باید همواره مرطوب باشد، همچنین نباید به هیچ عنوان برگ ها را در معرض نور مستقیم قرار دهید، زیرا موجب خشک شدن برگ ها خواهد شد.

حال بعد از حدود یک ماه می توانید قلمه هایی که ریشه دار شده اند را به داخل یک خاک سبک انتقال دهید اما تا زمانی که برگ ها به گیاهی بالغ تبدیل شوند، زمان زیادی لازم می باشد که برای این منظور باید صبر و حوصله داشته باشید.

تکثیر بنجامین

نکات مهم در مورد تکثیر گل بنجامین

در صورتی که برگ های قلمه به شکل ناگهانی شروع به افتادن کنند، نشان دهنده ان است که به هنگام پرورش این گیاه در روش ریشه دهی در خاک، میزان آبیاری آن زیاد بوده و قلمه دچار مشکل شده است.

همه برگ های قلمه نباید جدا شود زیرا یک تا دو عدد به منظور ریشه دهی لازم است، باقی ماندن برگ های اضافی بر روی قلمه موجب می شود تا درصد موفقیت تکثیر این گیاه کاهش یابد، از این رو بر روی هر قلمه حدود یک تا سه برگ باقی بماند، کافی است و می توانید باقی آنها را حذف کنید.

در صورتی که ریشه دهی سالم و مناسب انجام شد، قلمه ها را به گلدانی با قطر دهانه ۱۱ تا ۱۳ سانتیمتر دارای کمپوست و با پایه پیت انتقال دهید.

ریزش برگ ها در بنجامین

خاک ماسب برای کات و پرورش این گیاه در گلدان، ترکیبی از پرلیت و پیت ماس به میزان مساوی می باشد.

قلمه های جوان و یا دارای عمر متوسط که هنوز ساقه آنها چوبی و سخت نشده اند نیاز به قیم دارند.

هرس

اگر تمایل دارید این گیاه به شکل عمودی بالا رود و حالت درختی یابد، باید هرس را برای شاخ و برگ جانبی انجام دهید. هرس در زمان غیر فعال بودن گیاه انجام می شود. بهترین زمان برای آن فصل زمستان است. چون در این فصل گیاه در وضعیت استراحت قرار دارد. شاخه های اضافی را از اطراف گیاه حذف کنید. برگ های پژمرده روی خاک گیاه را جمع کنید تا شرایط برای تکثیر قارچ فراهم نباشد.

رشد بنجامین در صورت فراهم بودن شرایط مطلوب مناسب بوده و سرعت خوبی دارد. بعد از قلمه زدن بنجامین می توان تا رسیدن به ارتفاع ۲ متر را از گیاه انتظار داشته باشید. این گیاهان بیشتر به شکل عمودی رشد می یابند. بنابراین با عرض کمتری توصیف می گردند.

نحوه هرس فیکوس بنجامین

درون ساقه و برگ این گیاه یک شیره قندی وجود دارد که در صورت مصرف ممکن است اختلالات گوارشی را برای بدن به دنبال داشته باشد.

گاهی باید هرس را خارج از نوبت انجام دهید. چون فرم طبیعی بنجامین از حالت همیشگی خارج شده است. برای این کار اوایل بهار یا اواخر زمستان را در نظر بگیرید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.