دسته ها
چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

راهنمای رشد و پرورش گل مشعلی (گل میگو)

  • سحر بهرامی مقدم
  • ۷ فروردین ۱۳۹۸
  • ۰

نگهداری از گیاهان کار بسیار لذت بخش و سرگرم کننده است چرا که به انسان حس خوب و سرزنده بودن دست می دهد . از آن جایی که گیاهان بسیار حساس و نیازمند مراقبت های خاصی هستند و هر گیاه نیاز به خصوص خود را دارد که در این مطلب قصد داریم با نحوه پرورش گل مشعلی و شرایط نگهداری از این گل زیبا آشنا شویم

گل مشعلی، یک گیاه همیشه سبز است که از منطقه بومی آمریکای جنوبی می باشد که زیستگاه این گیاه از مناطق گرمسیری و نیمه گرم گرمسیری است. پرورش این گل کار نسبتا ساده ای که هر کسی می تواند در منزل آن را نگهداری کند. این گیاه یک درختچه دایمی است که ارتفاع آن تا یک متر هم می رسد. ۵ تا ۱۰ سال زمان نیاز است تا این گیاه به رشد نهایی خود برسد. این گیاه به دلیل گل های زیبایی که دارند یک گل زینتی و محبوب به حساب می آید.

  پرورش گل زیبای مشعلی

چگونگی پرورش گل مشعلی

این گیاه را هم می توان در داخل گلدان در فضای منزل نگه داشت و هم می توان در فضای باز از آن نگه داری کرد. این گیاه به دلیل ظاهر گلهایش به نامهای میگو طلایی، آب نبات چوبی ، شمع طلایی نیز شناخته می شود.

شاخه های گل میگو دارای استحکام خوبی بوده و برگ هایش به رنگ سبز تیره است و گل هایش در فصل بهار و تابستان پدیدار می شود. گل های این گیاه به صورت سنبله ای در انتهای شاخه می روید و به طرف زمین خم می شود.و بیشتر در تمامی طول سال گل می دهد به جز در فصل استراحتش که زمستان است.

برای نگه داری این گیاه و سبز بودنش در تمام طول سال باید از ویژگی ها و نیاز های این گیاه آگاه باشید.

  • کالا چیو
  •  قاصدک 24

نحوه پرورش گل مشعلی

نیاز های گل مشعلی

این گل برای پرورش به نور زیاد، گرمای معمولی، خاک همیشه  مرطوب، رطوبت هوای ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج است .

نور:نیازمند مکانی روشن ولی دور از نور مستقیم خورشید است  البته نور مستقیم نور خورشید را هم می تواند تحمل کند اما بهتر است در سایه روشن قرار بگیرد.

برای نور مستقیم از ساعاتی استفاده کنید که نور خورشید داغ نباشد، مثل اول صبح. در فصل  زمستان و پاییز نور مستقیم مشکلی را ایجاد نمی کند. وجود نور زیاد باعث سوختگی نوک و حاشیه گیاه می شود.وجود نور کم هم باعث دراز شدن بیش از حد ساقه ها می شود که ظاهری نامطلوبی به خود می گیرد.

آبیاری: آبیاری منظم  به پرورش گل مشعلی کمک فراوانی به گل دهی گیاه می کند فقط مراقب باشید که خاک گیاه خیس باقی نماند زیرا باعث پوسیدگی ریشه گیاه می شود از این رو اجازه دهید بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود. غبار پاشی مرتب  در فصل تابستان موجب بهبود وضع گیاهتان می شود

خاک: برای  کاشت و پرورش گل مشعلی باز از خاکی استفاده کنید که زهر کشی خوبی داشته باشد، برای خاک این گیاه می توانید از ترکیب پیت ماس+ پرلیت + خاک معمولی+خاک برگ استفاده کنید. و هر دو سال یک بار اقدام به تعویض خاک در فصل بهار کنید.

هرس: بهترین موقع برای هرس این گیاه در فصل بهار است. هرس کردن گل شمعی کمک زیادی به حفظ ظاهر زیبایش می کند.

چگونگی پرورش گل مشعلی

دما: بهترین دما برای گل شمعی ۱۸ الی ۲۴ درجه است اما باید توجه کنید که دمای فعلی محیطی که در آن گیاه را نگهداری می کنید کمتر از ۱۶ درجه شود و همچنین سعی کنید که گیاه را به دور از بخاری و شوفاژ قرار دهید. وجود حرارت و دمای بالا برای این گیاه باعث می شود که عمر گل برگ ها کمتر شود ، در کل سعی کنید که این گیاه زیبا را در هوای نسبتا خنک نگهداری کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.