دسته ها
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

نحوه نگهداری کاکتوس غوره ای و روش قلمه زدن آن

  • سحر بهرامی مقدم
  • ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
  • ۰

کاکتوس غوره ای در ایران با نام های دیگر هم شناخته می شود مانند کاکتوس دانه تسبیحی و کاکتوس رشته مرواریدی، نگهداری کاکتوس غوره ای این گیاه زیبا و خاص کار بسیار آسانی است این کاکتوس نسبت به مدل های دیگر کاکتوس دارای رشد سریعی است که در صورت فراهم کردن شرایط رشد مناسب شاهد رشد زنجیر وار برگ های ان می شوید.

 علت نام گذاری این گیاه به کاکتوس غوره ای به دلیل شکل ظاهری برگ های ان می باشد که شکل عجیبی و متفاوتی را به خود اختصاص داده است این نوع از کاکتوس به عنوان زیباترین  گل های آویزی از آن استفاده می شود که به دلیل رشد سریعی که دارد تمام سطح گلدان را پر می کند و دانه های تسبیح مانندش از گلدان سرازیر می شود که منظره زیبایی را ایجاد می کند که در ادامه ما به شما نحوه نگه داری کاکتوس غوره ای را آموزش می دهیم.

نحوه نگهداری کاکتوس غوره ای

ویژگی های کاکتوس غوره ای

کاکتوس غوره ای که یک نوع گیاه آپارتمانی و کمیابی است که زیستگاه اصلی آن جنوب غربی آفریقا  و از مناطق نیمه گرمسیری است.این گیاه  دارای ساقه های نازک و بلندی است که می تواند تا ۲متر یا بیشتر رشد کند برگ های این کاکتوس مانند دانه های تسبیح آبدار و گوشتی و بیضی شکل است که نوک تیزی دارد که در روی تمام این برگ ها خطی پررنگ وجود دارد که همین خط به دریافت و جذب نور بیشتر و انجام عمل فتوسنتز کمک فراوانی می کند .

کاکتوس غوره ای یک گیاه چند ساله ، خزنده و همیشه سبز است که نگه داری کاکتوس غوره ای علاوه بر زیبایی که دارد باعث سم زدایی محیط خانه می شود اما باید در نگهداری کاکتوس غوره ای کوشا باشید که این گیاه دور از دسترس کودکان  و حیوانات خانگی باشد چرا که این کاکتوس یک گیاه سمی است که در صورت بلعیدن ان باعث ایجاد اسهال و استفراغ شدید می شود حتی اگر شیره این گیاه هم به دست بخورد باعث ایجاد حساسیت پوستی می شود.

این کاکتوس خیره کننده دارای گل های با رنگ های سفید و صورتی با پرچم های رنگی و صورتی می باشد، یکی از ویژگی های این گیاه بوی معطری است که در فضا ایجاد می کند رایحه ای شبیه به دارچین را  دارد ،اگر می خواهید این گیاه ظاهر زیبایش را برای شما به نمایش بگذارد ان را درون گلدان های آویزی بکارید تا دانه های تسبیح مانندش از کناره های گلدان آویزان شود.

طریقه نگهداری از کاکتوس خیره کننده غوره ای یا دانه تسبیحی

شرایط نگهداری کاکتوس غوره ای

خاک: خاک سبک، غنی، قلیایی، دارای درصد شن بالا که دارای زهکشی و تهویه مناسب است. ترکیبی از خاک کاکتوس، ترکیبی از خاک گلدان، ترکیبی از شن و ماسه با زهکشی خوب انتخابی مناسب برای این گیاه می باشد.

نور: این گیاه به نور غیرمستقیم و بسیار زیاد حداقل ۴ ساعت در روز نیازمند است  اما می تواند در سایه روشن هم به خوبی رشد کند ولی در مقابل نور مستقیم خورشید دچار آسیب دیدگی می شود.

آبیاری: نیازمند آبیاری منظم و کامل با آب بدون املاح هر سه هفته تا یک ماه یک بار است ولی در فصل گرما، همواره سعی کنید، سطح خاک را مرطوب نگاه دارید، ولی از غرقاب کردن گیاه خودداری کنید. و با شروع سرما، آبیاری را کاهش دهید.

دما: این کاکتوس به سرمای بیش از حد و یخبندان حساس است  که بهتر است در فصل سرما در منزل نگه داری شود.دمای مابین ۲۱ تا ۳۵ درجه سانتی گراد برای نگه داری گیاه مناسب می باشد. دمای داخل خانه بهترین فضا برای رشد و نگه داری کاکتوس غوره ای می باشد. این گیاه

خواستار ۵۰ تا ۷۰ % رطوبت است.

کود دهی: برای تغذیه و نگهداری کاکتوس غوره ای  می توانید از کود کامل گیاهان آپارتمانی در فصل رشد استفاده نمایید. ماهی یکبار از اوایل اردیبهشت تا اواخر شهریور ( قبل از گل دهی ) با در ۲ در هزار با کود کامل مایع گیاه را تغذیه کنید.

معرفی شرایط نگهداری کاکتوس غوره ای
تکثیر: قلمه ریشه ان یکی از راه‌های تکثیر این گیاه است که می‌توان در بهار یا تابستان  انجام داد. تکثیر کاکتوس بسیار ساده است و فقط کافی است قلمه هایی به طول ۵ سانتی متر از انتهای ساقه های جوان و شاداب آن تهیه کنید و در محلی سایه قرار دهید تا ته آن پینه ببندد. بعد از ان ته ساقه ها را  تا ۲ سانتی متر در خاک فرو کنید، بعد از آبیاری با پلاستیک شفاف کاور کنید و به محلی با نور ملایم و دمایی حدود ۱۸ درجه منتقل کنید. خیلی سریع در عرض یک تا دو هفته ریشه دار شده و مستقل می شوند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.