دسته ها
پنج شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲

روانشناسی رنگ سیاه چیست؟

 • سمیه نیک فرجام
 • ۸ تیر ۱۴۰۰
 • ۰

در دنیای روانشاسی رنگ ها نیز دارای نماد و نشانه های شخصیتی هستند. به عنوان مثال در روانشناسی رنگ سیاه به نمادهایی همچون ثروت و قدرت اشاره می شود.

شاید در برداشت اول رنگ سیاه نشان دهنده غم، اندوه و عزاداری باشد اما این رنگ در روانشناسی رنگ سیاه دارای نشانه ها و نمادهای دیگری است که نشان دهنده شخصیت افراد است. جالب است بدانید از مهم ترین نمادهای این رنگ سادگی است و در فرهنگ عامیانه نیز عشق را با رنگ سیاه یا مشکی می شناسند.

هر شخصی بسته به عوامل مختلفی مانند : تجربه، عوامل محیطی، شخصیت، تربیت و…از رنگ های مختلفی استفاده می کنند که بسیاری از افراد به رنگ مشکی علاقه دارند و این رنگ نماد : قدرت، ثروت، جدیت، هوش، عزاداری، مرگ است، در ادامه مطلب شما دوستان عزیز را با روانشناسی رنگ مشکی آشنا خواهیم کرد بنابراین پیشنهاد می کنیم تا پایان مطلب همراه ما باشید.

شخصیت شناسی رنگ سیاه

روانشناسی رنگ سیاه:

افرادی که به رنگ سیاه علاقه مند هستند دارای قدرت تخیل بالایی می باشند و این موجب می شود تا بهره هوشی آنها شناخته شده باشد. از دیگر نشانه هایی که در این افراد می توانید مشاهده کنید جدیت در روابط است. این افراد دوست دارند تا روابطشان دارای چارچوب و قواعدی باشد.

مرموز بودن نیز در این دسته از افراد بسیار بارز است به نحوی که آن ها را افرادی دست نیافتنی با احساسات و علاقه ای خاص می دانند.

روانشناسی رنگ سیاه

شخصیت شناسی:

بر اساس روانشناسی زنان علاقه مند به رنگ مشکی افرادی ثروتمند هستند این ثروت می تواند در زمینه عشق و مادیات باشد در این دسته از زن ها ظرافت و اعتماد به نفس موجب جذابیت ظاهری و شخصیتی خواهد شد.

 • آرون گروپس
 • مبل و میز

استقلال از دیگر نشانه های شخصیتی در افراد علاقه مند به رنگ سایه است این دسته از افراد دارای شخصیتی مستقل هستند و ترجیح می دهند تا در زندگی مسیر خود را به تنهایی انتخاب کنند.

محدود بودن دوستان نیز در روابط اینگونه از افراد بسیار دیده می شود اغلب این افراد ترجیح می دهند تا زنجیره روابط کوچک اما مفید و پر دوام داشته باشند و همین امر موجب می شود تا کمتر رابطه برقرار کنند.

رنگ مشکی در افراد مختلف می تواند دارای نشانه های گوناگونی باشد در برخی از افراد انتخاب این رنگ به دلیل قرار گرفتن آن ها در انزوا و دور شدن از زندگی است. بیشتر روانشناسان نیز تاکید می کنند که استفاده مکرر از این رنگ می تواند افسردگی و انرژی منفی را به شما منتقل کند.

روانشناسی رنگ های سیاه

این رنگ با وجود نکات مثبتی که در خود دارد می تواند موجب نا امیدی و افزایش افسردگی در افراد باشد. زیرا افرادی که از این رنگ استفاده می کنند گاه دچار یاس و ناامیدی می شوند.

در روان شناسی رنگ سیاه اشاره می شود که این افراد دارای نوعی ابهت هستند که ممکن است آن ها را افرادی جدی و ترسناک نیز نشان دهد. همانطور که گفتیم این افراد اغلب در روابط خود محتاط هستند و کمتر ریسک پذیری دارند.

شجاعت نیز می تواند از دیگر نمادهای شخصیتی این افراد باشد قدرتی که در این افراد دیده می شود می تواند موجب تسخیر تمام چیزها باشد و آنها را به خواسته های درونی شان برساند.

روانشناسی جالب رنگ سیاه

بررسی نشانه های رنگ مشکی

۱. استفاده از این رنگ در دکوراسیون داخلی منازل سبب کوچک تر نشان دادن فضای خواهد شد.

۲. گربه سیاه در بعضی از کشور ها نشانه نحسی است.

۳. در ورزش های رزمی از کمربند مشکی استفاده می شود که نشانه بالاترین رتبه در آن ها است.

۴. استفاده از لباس مشکی در کشیش ها از فروتنی آن ها خبر می دهد.

۵. این رنگ جزو رایج ترین رنگ در انواع لباس ها می باشد که باعث لاغرتر نشان دادن افراد می شود.

۶. در بعضی از کشور ها خانم های بیوه باید لباس مشکی تا آخر عمر به تن کنند.

۷. رنگ سیاه به عنوان یک رنگ رسمی و اداری محسوب می شود از این رو، افرادی که به این رنگ علاقه دارند شخصیت جدی دارند.

روان شناسی رنگ سیاه

تاثیر رنگ مشکی بر روی فرد

همانطور که می دانید استفاده زیاد از هر رنگی بر روی احساسات فرد تاثیر گذار است که طبق تحقیقات انجام شده استفاده از رنگ مشکی برای مدت طولانی به دلیل اینکه باعث می شود به جنبه های منفی زندگی توجه کرد در نتیجه منجر به نوسانات خلقی و افسردگی خواهد شد.

نکاتی در مورد استفاده از رنگ مشکی در فنگ شویی باید بدانید

۱. در اتاق فرزندتان جهت ایجاد خلاقیت و آرامش از رنگ مشکی می توانید استفاده کنید.

۲. جهت درب هایی که رو به شرق یا جنوب شرفی و شمال هستند یک درب سیاه انتخاب کنید.

۳. در صورت داشتن دفتر کار مخصوص در قسمت شمال منزل تان یک دیوار آن را به رنگ مشکی نمایید.

۴. از رنگ مشکی برای لوازم جانبی مثل: قاب، گلدان، دستگیره و …می توانید استفاده کنید.

نکاتی در مورد استفاده از رنگ مشکی در فنگ شویی

گل های سیاه رنگ در طبیعت

در طبیعت گل های زیادی به رنگ سیاه هستند که برخی از این گل عبارتند از :

 • لاله سیاه
 • ختمی سیاه
 • گل شیپوری سیاه
 • کوکب سیاه
 • اختر سیاه
 • گل خفاش
 • گل حسن یوسف سیاه
 • رز سیاه
 • زنبق سیاه
 • گل خفاش سیاه
 • خربق سیاه

علاوه بر روانشناسی رنگ سیاه یا مشکی می توانید از روانشناسی رنگ آبی نیز برای پی بردن به شخصیت این دسته از افراد استفاده کنید. در روانشناسی رنگ قرمز و خصوصیات افرادی که رنگ قرمز را دوست دارند نیز اشاراتی به قدرت و ثروت شده است که از ویژگی های شخصیتی است و در روانشناسی رنگ سیاه نیز به کار برده شده است، جهت آشنایی با روانشناسی رنگ ها می توانید بر روی لینک کلیک نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *