دسته ها
پنج شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰

تقویت یادگیری با تکنیک های کاربردی و افزایش بازدهی مطالعه در خانه

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
  • ۰

تقویت یادگیری می تواند به عنوان یک مهارت در افراد تلقی شود افرادی که از روش های موثری برای یادگیری استفاده می کنند دارای تمرکز حواس بیشتری هستند. در این مطلب برخی از این تکنیک های را بیان خواهیم کرد.

شاید شما نیز از آن دسته از افرادی هستید که می خواهند در کمترین زمان بیشترین بازده یادگیری را داشته باشند. این کار نه تنها غیر ممکن نیست بلکه با آموزش راهکارهای تاثیرگذار در این زمینه می توانید به راحتی به افزایش یادگیری در سطح بالایی دست پیدا کنید. این تکنیک های شامل افزایش مهارت در بالا بردن تمرکز و یادگیری است.

  تقویت و افزایش یادگیری

روش های تقویت یادگیری و افزایش راندمان ذهنی

حتما تا به حال درباره روش ها و تکنیک های مطالعه کردن شنیده اید این روش ها در حقیقت می توانند موجب بالا بردن سطح یادگیری شما شوند. هر فردی که می خواهد دارای بازدهی بالایی در یادگیری باشد باید نحوه درست درس خواندن و مطالعه کردن را بداند.

بیشتر روانشناسان تربیتی در رابطه با تقویت یادگیری اینگونه اشاره می کنند که با استفاده از این روش های صحیح می توانید هر درسی را حتی دشوار به راحتی یاد بگیرید و به خاطر بسپارید. به همین جهت اینگونه از تکنیک های بسیار کاربردی و تاثیر گذار تلقی می شوند.

همچنین می توانید از این تکنیک ها برای مطالعه کنکور استفاده کنید. آگاهی از روش مطالعه برای کنکور و نکاتی که باید بدانید به شما کمک می کنید تا با بازدهی بیشتری درس بخوانید.

  • کالا چیو
  •  قاصدک 24

تکنیک های تقویت یادگیری

انتخاب زمان مناسب:

شاید بتوان یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین تکنیک های کاربردی را برای افزایش یادگیری انتخاب زمان مناسب درس خواندن دانست. این یک امر طبیعی و بدیهی است که برخی از افراد در زمان های خاصی در طول روز دارای بازدهی بالای درس خواندن هستند.

به عنوان مثال: افرادی که در صبح بازدهی، تمرکز، انرژی و انگیزه بیشتری برای مطالعه دارند با انتخاب این زمان و برنامه ریزی در این مدت برای درس خواندن می توانند بر مشکلات مختلف که در حین درس خواندن به سراغشان می آیند غلبه کنند.

بلند خواندن:

شاید این موضوع جالب باشد که در برخی از دروس می توانید با بلند خواندن تمرکز بیشتری داشته باشید و در نتیجه بازدهی شما نیز افزایش خواهد یافت. این تکنیک نوعی کد گذاری برای مغز ایجاد می کند که در زمان یادآوری بهتر می توانید این عملیات را انجام دهید.

چگونه یادگیری را تقویت کنیم

استراحت کردن:

اگر جز آن دسته از افرادی که هستید که در زمان درس خواندن برای استراحت برنامه ریزی ندارید باید بدانید که با انجام این کار تنها بازدهی خود را کاهش می دهید و یادگیری عمیق نیز صورت نخواهد گرفت.

تمرین تمرکز نیز باید در کنار دیگر تکنیک های مورد توجه قرار بگیرد و با وجود توجه هر یک از این تکنیک ها بر روی افزایش تمرکز باید به طور جداگانه نیز از تکنیک های افزایش تمرکز استفاده کنید.

جز کردن مطالب سخت:

زمانی که در طول درس خواندن با مطالب دشوار  مواجه می شوید با استفاده از یک تکنیک موثر تقویت یادگیری باید آن را به قسمت های کوچک تری تقسیم کنید تا بهتر یاد بگیرید.

یادگیری معنادار:

مهم ترین و عمیق ترین نوع یادگیری، یادگیری معنادار است در یادگیری معنادار فرد ابتدا قسمت های مختلفی از یک متن را می خواند و بعد از یادگیری این قسمت های مختلف را به یکدیگر ارتباط می دهد. آنچه باید درباره یادگیری عمیق بدانید این است که با استفاده از تکنیک ها موثر می توانید یادگیری خود را سازمان دهید.

 تقویت معنادار یادگیری

تکرار مطلب:

تصور این که با بالا بردن زمان مطالعه می توانید یادگیری بیشتری داشته باشید کمی غیر عقلانی و باید به جای بیشتر کردن زمان میزان تکرار مطالب را بالا ببرید.

تکرار کردن یک مطلب می تواند هرمی از نکات مهم و کلیدی را در ذهن شما بازسازی کند که در زمان یادآوری موجب می شود تا راحت تر مطالب را به یاد آورید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.