دسته ها
جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰

چند راهکار ایده آل برای دست یابی به آرامش اعصاب و روان

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱ تیر ۱۴۰۰
  • ۰

کیفیت زندگی انسان ارتباط تنگاتنگی با آرامش اعصاب دارد افرادی که محیط زندگی آنها دور از تنش و استرس است به نسبت افرادی که در طول روز اضطراب زیادی را تحمل می کنند از سلامت روانی بیشتری برخوردار هستند.

تکنیک هایی که برای دوری از استرس ارائه می شود شامل تمرین های آگاهی دهنده هستند که افراد می توانند با استفاده از این تکنیک ها به آرامش اعصاب دست یابند. این مجموعه تکنیک ها راهکارهای ساده و موثری هستند که کیفیت زندگی و سلامت روان را افزایش می دهند. همچنین می توان گفت که دسته ای از این تکنیک ها جنبه پیشگیری دارند و پیش از این که نیازی به درمان دیده شود انجام می گیرند.

آرامش دادن اعصاب

تکنیک های ایده آل برای آرامش اعصاب:

به لحاظ بیولوژیکی استرس و زمانی زمانی رخ می دهد که ترشحات شیمیایی موجود در سیتم های عصبی دچار اختلال می شوند و همین امر موجب می شود تا شما دچار استرس، اضطراب و نگرانی های غیر قابل کنترل شوید. افرادی که درباره راه های رهایی از استرس و غلبه بر آن آگاهی دارند به راحتی می توانند مانع بروز این عامل در زندگی خود باشند.

در چنین مواقعی شما مشاهده می کنید که دچار افزایش ضربان قلب، مشکلات تنفسی، افزایش و کاهش فشار خون، گرفتگی عضلات و بی حالی می شوید این عوامل نشان دهنده این است که در سیستم عصبی و بیولوژیکی شما تغییراتی ایجاد شده است.

برای مقابله در برابر این امر و دستیابی به آرامش اعصاب، ابتدا باید بدن را به حالتی از تعادل درآورد حال باید دید که چگونه می توان این کار را انجام داد و آیا این کار ممکن است؟ رساندن بدن به حدی از اعتدال و آرامش شاید کاری دشوار باشد اما با اراده قوی شما امکان پذیر خواهد بود و شما می توانید با ارداه خود و با استفاده از تکنیک های کاهش دهنده به این کار دست یابید.

  •  بلیط کیش

نفس عمیق کشیدن:

یکی از راهکارهای موثری که شما را به حالت تعادل و آرامش می رساند نفس عمیق کشیدن است این کار به لحاظ بیولوژیکی موجب می شود تا اکسیژن بیشتری به مغز وارد شود و در نتیجه عوامل آزار دهنده و ایجاد کننده استرس و اضطراب را از بین خواهد برد.

مدیتیشن:

مدیتیشن از فعالیت های ورزشی و آرامش دهنده ای است که با قرار دادن فرد در حالتی از آرامش و خونسردی موجب می شود تا به سطحی از تسلط بر خود دست پیدا کند. همچنین این فعالیت ها موجب افزایش تمرکز خواهند شد.

برخی از این حرکات به تقویت عضلات و رهایی آنها کمک می کنند و از سوی دیگر نیز میزان هوشیاری فرد و انجام فعالیت های هوشیارانه را افزایش خواهد داد.

یوگا:

یوگا نیز می تواند برای دستیابی به ارامش اعصاب تاثیرگذار باشد این فعالیت که مجموعه ای از حرکات انعطاف پذیر برای برقراری تعادل به همراه تکنیک های چند ثانیه ای تنفس عمیق است انجام این حرکات در کنار یکدیگر موجب می شود تا به تعادل و تمرکز بیشتری دست پیدا کنید.

مدیتیشن و آرامش روحیه و اعصاب

در هنگام صبح هوشیاری بیشتر در صبح با انجام حرکت در ورزش یوگا می تواند برای کنترل اعصاب و شروع یک روز عالی موثر باشد.

تجسم و تصویرسازی:

در برخی از موارد شما می توانید با تصور کردن موقعیت های آرامش بخش در ذهن خود به آرامش دست پیدا کنید به عنوان مثال شما می توانید با تصور طبیعتی آرامش بخش از فضایی سر سبز و زیبا انی آرامش را به خودتان هدیه دهید.

تقویت ذهن:

تکنیک های آگاهی ذهن از جمله تکنیک هایی هستند که برای افزایش تمرکز و بالا بردن توجه فرد مورد استفاده قرار می گیرند. پایه انجام این تکنیک ها فعالتی های مدیتیشن هستند که موجب تقویت و تسلط شما بر روی ذهن خواهند شد.

مصرف خوراکی های آرامش بخش:

در اینجا با معرفی بهترین انواع گیاه دارویی برای اعصاب و آرامش بیشتر به شما عزیزان کمک خواهیم کرد که راحت تر در مقابل استرس و اضطراب خود مقاومت کنید و برای دستیابی به ارامش اعصاب می توانید از این نوع داروهای موثر با اثرگذاری منفی کم استفاده کنید.

استفاده از دمنوش ها و مواد غذایی که موجب تنظم هورمون های بدن و رساندن آنها به سطحی از اعتدال می شود یکی دیگر از راهکارهای دستیابی به ارامش اعصاب است. چای سبز، عسل، دمنوش به لیمو، اسطوخودوس، شکلات، آدامس و انبه از جمله خوراکی های موثر برای این امر هستند.

آرامش یافتن اعصاب

ماساژ:

در زمان هایی که اضطراب و فشار عصبی به سراغ شما می آید باید از راه های ماساژ درمانی تسلط بر خود استفاده کنید این کار موجب می شود تا شما تنش ها را از خود دور کنید و به آرامش دست پیدا کنید.

ماساژ درمانی برای قسمت های عضلانی بدن که ارتباط مستقیمی با سیستم های عصبی دارند استفاده می شود. و عضلات شما را از حالت انقباض رها خواهد کرد.

گوش دادن موسیقی:

موسیقی از جمله فعالیت های مناسب برای ارامش اعصاب است گوش کردن به موسیقی نوعی آرامش روانی و انگیزه را در افراد  ایجاد می کند و برای مدتی شما را از تنش های موجود دور خواهد کرد.

همچنین پرداختن به فعالیت های مورد علاقه مانند نقاشی نیز می تواند تاثیرگذار باشد به طور کلی افرادی که به علایق  خواسته های خود توجه می کنند کمتر دچار تنش و استرس هستند زیرا به انجام فعالیتی که به آن علاقه مندند می پردازند و خستگی آن را نیز تحمل می کنند.

تفریح:

تفریح کردن در طبیعت از راهکارهای بسیار مهم برای رسیدن به آرامش اعصاب است که بیشتر روانشناسان تاکید می کنند تا در زندگی و برنامه روزانه خود داشته باشید این برنامه ها حتی می تواند در قالب قدم زدن های چند ساعته در طول روز باشد تا با استفاده از فضای آزاد و طبیعت به انگیزه و اشتیاق بیشتری دست پیدا کنید.

تنهایی:

تنهایی بر خلاف نام وحشت انگیز خود در برخی از موارد خود می تواند به راهکاری برای دستیابی به ارامش اعصاب مورد استفاده قرار بگیرد. در زمان هایی که شما در محیط های تنش زا قرار می گیرید شاید تنهایی بهترین راه حل برای مقابله با آن باشد.

برقراری ارتباط با خدا:

ارتباط داشتن با خدا موجب دستابی به آرامش معنوی می شود که کمتر چیزی می تواند آن را تحت تاثیر خود قرار دهد.

آرامش اعصاب چگونه ممکن است

مثبت اندیشی:

چگونه مثبت اندیش شویم راهکارهای مثبت اندیشی کدام اند؟ تغییر دادن نگرش و به دست آوردن دیدی مثبت نسبت به زندگی کاری آسان است و با وجود آگاهی امکان پذیر خواهد بود.

مثبت اندیشی نیز موجب تغییر نگرش و دیدگاه شما نسبت به زندگی خواهد شد و موجب می شود تا از زندگی لذت بیشتری ببرید. افرادی که در برخورد با مشکلات زندگی خود سعی می کنند تا راهی برای حل آن پیدا کنند دارای حدی از مثبت اندیشی هستند که آنها را از تنش ها دور می کند و موجب آرامش اعصاب خواهد شد.

تمیز بودن :

تمیزی همیشه احساس خوبی ایجاد خواهد کرد، کثیفی احساس تنش به وجود می آورد، همچنی تمیز بودن محیط خانه و اطراف نیز در آرامش روح و جسم تاثیر زیادی دارد.

ارامش اعصاب

خندیدن :

خندیدن نیز روش دیگری برای حفظ ارامش اعصاب می باشد، بنابراین تا می توانید همیشه بخندید، قهقه زدن روشی عالی برای مقابله با استرس است و با آزاد کردن هورمون هایی، احساس خوشحالی را افزایش خواهد داد.

شمردن شمارش معکوس :

انجام این راهکار یک تست هوش نیست، بلکه روشی مناسب به منظور دستیابی به آرامش است. بنابراین هنگامی که نگرانی زیادی به سراغتان می آید، از یک تا ده بشمارید و شمارش معکوس را شروع کنید، زیرا به هنگام شمارش و تمرکز بر روی اعداد، فکر کردن به مصاحبه های کاری و مشغولیت های دیگر ذهنی کمرنگ تر خواهند شد.

ریختن آب سرد روی مچ دست :

زمانی که استرس و اضطراب به سراغتان می آید, به منظور غلبه بر آنها، می توانید مقداری آب خنک روی مچ دست تان بریزید، همچنین کمی آب هم به پشت لاله گوش خود بریزید، انجام این کار موجب ایجاد آرامش در تمام بدنتان خواهد شد.

در لحظه زندگی کردن :

با زندگی کردن در لحظه می توان به جای فکر کردن به همه نگرانی های گذشته و یا وحشت از آینده، از زمان حال لذت برد. زندگی کردن در حال خیلی مهم است و در واقع با این روش هیچکدام از نگرانی های گذشته و آینده نمی تواند شما را نگران کند.

آرام بخشی اعصاب

بوییدن چیز های خوشبو :

خنده تنها دوای استرس و اضطراب نمی باشد، بلکه برخی بو ها نیز می توانند در این زمینه معجزه کنند و از طریق تغییر حالات و احساسات منفی درونی افراد می توانند ایجاد آرامش نمایند.

از آنجا که بو کردن گل در زمان عصبانیت کار دشواری است، بنابراین می توانید با گذاشتن یک گلدان پر از گل های محبوب خود بر روی میز کار در هر زمان که خستگی یا نگرانی به سراغتان آمد به سراغ آن بروید و احساس خوبی را تجربه کنید. به طور کلی بوی گلاب، کرم های خوشبو، بوی سیب و لیموی تازه می توانند احساس آرامش بخشی ایجاد نمایند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.