دسته ها
جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹

آموزش تعویض خاک گلدان و اصولی که باید رعایت کنید

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۱ بهمن ۱۳۹۷
  • ۰

تعویض خاک گلدان از مراحل مهم در نگهداری و پرورش هر نوع گیاه است و این مرحله از پروزش در گیاهان مختلف به روش های مختلفی صورت می گیرد که در این بخش درباره آن توضیح خواهیم داد.

زمان مناسب برای عوض کردن خاک گلدان زمانی است که شما نشانه های آن را در گیاه مشاهده می کنید که شامل، ارتفاع بلند گیاه نسبت به گلدان، خاک خشک و بدون مواد مغذی، ریشه های بیرون زده یا در هم پیچیده و زرد شدن گیاه می باشد. با دیدن این نشانه ها در گیاه شما باید خاک گلدان خود را عوض کنید تا موجب رشد بهتر آن شوید.

نحوه تعویض خاک گلدان

 نحوه تعویض خاک گلدان:

گیاهان بعد در ابتدای شکل به قلمه ای هستند و به مرور زمان با رشد کردن و بزرگ تر شدن ریشه های آنها درون گلدان های کوچک جای نمی گیرد و شما مجبور هستید که گلدان و یا خاک آن را عوض کنید. همچنین از مهم ترین این عوامل کمبود مواد مغذی لازم در گلدان است که باید با عوض کردن خاک کمتر شود.

در برخی از موارد اگر متوجه شدید که ریشه های گلدان از انتهای آن خارج شده است این شنان می دهد که خاک و گلدان آن باید عوض شود. با توجه به این نکات متوجه این موضوع شدید که گلدان  خاک آن در نگهداری و پرورش از گیاهان به چه میزان دارای اهمیت است.

تعویض خاک:

در این مرحله به شما عزیزان نحوه تعویض خاک گلدان را آموزش خواهیم داد که دارای مراحلی است و به راحتی می توانید این کار را در منزل خود انجام دهید.

 عوض کردن خاک گلدان در منزل

ابتدا باید گلدان را به بیرون از خانه برده یا در فضای آپارتمانی باید پلاستیکی زیر گلدان پهن کنید تا خاک بر روی زمین نریزد.

گلدان جدیدی را که برای انتقال انتخاب کرده اید را پر از خاک مغذی و دارای مواد مختلف تامین کننده گیاه کنید و با قرار دادن گیاه در گلدان آن را پر کنید.

در این مرحله از کار باید توجه داشته باشید که از خاک مناسب و مغذی استفاده کنید و همچنین انتهای گلدان خود را برای جلوگیری از تجمع آب گلدان و فساد ریشه ها سوراخ نمایید تا زهکشی مناسبی داشته باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.