دسته ها
سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰

کاشت موز در خانه و اصول نگه داری و پرورش آن

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۱ آبان ۱۳۹۹
  • ۰

موز از جمله میوه های پر مصرف و پرطرفدار است که در مناطق نیمه گرمسیری رشد می کند و قابلیت پرورش در منزل را نیز دارد کاشت موز کار پیچیده ای نیست و فقط کافی است تا مراقبت و نگهداری بیشتر آن را در یک گلدان بکارید و بعد با خارج کردن آن میوه درخت آن را به ثمر برسانید.

برای کاشت موز در گلدان روش مناسب این است که با ریشه زدن بوته ی درخت موز آن را از داخل گلدان خارج کرده و در فضای مناسبی از باغچه آن را بکارید و پرورش دهید. برای نگهداری و پرورش این درخت باید به میزان کود مناسب و آبیاری به موقع این درخت توجه کنید در ادامه این مطلب بیشتر در رابطه با کاشتن این درخت و نحوه مراقب درست از آن توضیح خواهیم داد که توجه به این نکات و مطالب به شما کمک می کند تا میوه بهتری را کشت کنید.

موز از میوه های بسیار خوشمزه و پرطرفدار است که می توانید آن را مانند دیگر درختان در محیط منزل پرورش دهید، فقط کافی است که روش کاشت و نگهداری از آن را بدانید بنابراین پیشنهاد می کنیم تا پایان مطلب همراه ما باشید.

کاشت و پرورش موز

 روش کاشت موز در خانه:

ابتدا برای انتخاب خاک مناسب درخت موز باید از خاک های اسیدی استفاده کنیم که زهکشی داشته باشند بنابراین ترکیب خاک مناسب برای کاشتن این میوه می تواند ترکیبی از ورمی کولیت و پیت ماس باشد که ابن خاک در بیشتر مراکز و فروشگاه های محصولات کشاورزی وجود دارد. توجه داشته باشید که خاک گلدان و باغچه نمی تواند ترکیبات مناسبی برای بستر کاشت و پرورش موز باشد. همچنین PH مناسب برای خاک این درخت باید ۵.۶ -۶.۵ باشد.

۱- خرید درخت کوچک موز:

برای تهیه یک درخت مناسب برای کاشتن موز باید درختی که کوچک تر است را انتخاب کنید تا در گلدان به راحتی جا شود و رشد کند ارتفاع درخت موز در شرایطی که رشد کند به ۴ متر نیز می رسد.

  •  قاصدک 24
  • کالا چیو

۲- استفاده از گلدان مناسب:

گلدان مناسب برای کاشتن درخت موز باید دارای ۱۵ سانتی متر عمق باشد و برای زهکشی مناسب باید حفره ای در انتهای گلدان وجود داشته باشد و با بزرگ تر شدن درخت موز باید گلدان ها را تغییر دهید تا فضای کافی و مناسب برای رشد آن وجود داشته باشد توجه داشته باشید که هر دو سال با بزرگ تر شدن درخت موز باید ۱۵-۲۰ سانتی متر گلدان آن برگ تر شود.

پرورش موز در منزل

اگر برای کاشتن درخت موز از پیازچه می خواهید استفاده کنید می توانید با تهیه پیازچه موز از مراکز کشاورزی آن را در گلدان مناسب با حفر سوراخی ۷.۵ سانتی متری بکارید و ۲۰ درصد از پیازچه باید از خاک بیرون باشد.

۳- آبیاری:

با کاشتن درختچه یا پیازچه موز باید آن را مرتب آب دهید و بعد از کاشتن خاک گلدان باید به طور کامل خیس شود و با قرار دادن گلدان در معرض نور خورشید و هوای آزاد به رشد بهتر آن کمک می کنید. بعد از انجام آبیاری اولیه باید با استفاده از آبپاش خاک را مرطوب نگه دارید و با سوراخ کردن ته گلدان مانع از تجمع آب در آن شوید.

بازده زمانی مناسب برای آبیاری این درخت به طور روزانه است و به میزانی است که متوجه رطوبت موجود در قسمت های زیری خاک نیز بشوید که این کار را با استفاده از یک تکه چوب یا انگشت خود می توانید انجام دهید.

نحوه کاشت موز

۴- کوددهی:

درخت موز بعد از کاشتن نیاز به مراقبت و نگهداری دارد و بهتر است که هر ماه یک بار به این درخت کود بدهید کود مناسب باید سرشار از پتاسیم، نیتورژن و منیزیم باشد و نور خورشید باید به زور غیر مستقیم به آن بتابد.

۵- هرس کردن:

از مراحلی که در کاشت موز باید به آن توجه کنید تا محصول بهتری داشته باشید هرس کردن است که با حذف گیاهان اضافی که مانع رشد درخت می شوند به رشد آن بیشتر کمک کنید. در هوای سرد نیز باید گلدان از قرار گرفتن در سرما دور کنید.

نحوه کاشتن درخت موز

۶- انتقال درخت:

با بزرگ تر شدن درخت موز فضای برای رشد مناسب درخت کم می شود و باید گلدان بزرگ تری را برای انتقال درخت موز انتخاب کنید این کار موجب می شود تا درخت رشد بهتری داشته باشد.

۷-خاک مناسب :

درخت موز یک از انواع درختانی است که نمی تواند در هر نوع خاکی رشد کند به ویژه اگر خاک آهکی و قلیایی باشد از این رو، بهترین خاک به منظور کاشتن درخت موز خاک اسیدی با حاصل خیزی بالا است که البته وجود مقدار کمی خاک برگ برای کاشتن موز بسیار مفید است بنابراین، بهترین خاک برای رشد درخت موز خاکی با قدرت زهکشی بالا مانند : خاک رسی، شنی و لومی می باشد.

شرایط نگهداری درخت موز

۸-نور مورد نیاز :

درخت موز برای رشد خود به نور غیر مستقیم نیاز دارد از این رو می توانید با گذاشتن گلدان پشت پنجره های جنوبی نور لازم را به درخت موز برسانید.

۹. دمای مورد نیاز درخت موز :

همانطور که می دانید درخت موز از انواع درختان منطقه گرمسیری است بنابراین دمای کمتر از پانزده درجه سانتی گراد باعث آسیب رساندن به آن خواهد شد بنابراین بهترین دما جهت نگهداری درخت موز دمایی بین بیست و پنج تا سی درجه سانتی خواهد بود.

۱۰-رطوبت :

رطوبت از دیگر شرایط رشد درخت موز می باشد از این رو، به منظور تامین رطوبت آن در کف زیر گلدانی مقداری سنگ ریزه گذاشته تا سطح گلدان بالا آید سپس زیر گلدانی را از آب پر کرده به اندازه ای که با کف گلدان در تماس نباشد، با تبخیر آب زیر گلدان رطوبت مورد نیاز گیاه نیز تامین می شود.

۱۱-آفات و بیماری ها :

شپشک از شایع ترین آفات درخت موز می باشد و از مهم ترین بیماری های آن قارچ فوزاریوم و پوسیدگی باکتریایی است.

طریقه کاشت درخت موز

امیدواریم از مطالعه مطلب گفته شده نهایت بهره را برده باشید، به منظور آشنایی با دیگر روش های کاشت گیاهان می توانید بر روی لینک کلیک نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.