دسته ها
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳

طرز رفتار در محیط کار چگونه باشد تا حرفه ای باشیم؟

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۳ مهر ۱۳۹۷
  • ۰

رفتارهای ما و نوع برخوردی که با افراد در شرایط و محیط های مختلف داریم تعیین کننده نوع روابط ما و نشان دهنده شخصیت ما خواهند بود بنابراین در محیط کاری عاملی که نشان دهنده شخصیت شما بهکارفرما یا کارکنان است طرز رفتاری در محیط کار است که بسیار مورد توجه می باشد.

یکی از عواملی که بیشتر کارفرما ها در محیط کاری به آن توجه می کنند و به عنوان معیاری برای سنجش و تعیین کارکنان خود استفاده می کنند طرز رفتار در محیط کاری است که علاوه بر نشان دادن نوع شخصیت فرد نشان دهنده مهارت ها و توانمندی فرد خواهد بود که انگیزه کارفرما را برای ادامه همکاری با این دسته از کارکنان بیشتر می کند و موجب می شود تا شرایط بهتری برای پیشرفت و ارتقا آنها فراهم شود.

رفتار درست در فضای کاری

چگونگی رفتار در محیط کار:

اگر می خواهید به تازگی همکاری خود را با شرکت یا سازمان خاصی شروع کنید و نگران این هستید که چگونه توانایی های خود و شخصیت مثبت خود را به کارفرمای خود نشان دهید کافی است تا بر آن دسته از ویژگی هایی که موجب محبوبیت یک فرد در محیط کار می شود تمرکز کنید ویژگی های رفتاری که نشان دهنده وقت شناسی، متعهد بودن و احترام در شما می باشد. این رفتارها در محیط کار بسیار گسترده و مهم هستند که در ادامه به نمونه هایی از این رفتارها اشاره می شود.

تشویق شدن از سوی کارفرما:

اگر به عنوان کارفرما رفتار در محیط کاری برای شما دارای ارزش و اهمیت است باید از خودتان شروع کنید احترام و ارزشی که شما به کارکنان خود می دهید موجب دریافت بازخوردهای مثبت از آنان می شود. تشویق کردن به دلیل مسئولیت پذیری و رفتار درست کارکنان موجب ایجاد انگیزه و تلاش بیشتر در آنها خواهد شد.

چگوه در محیط کار روابط بالایی داشته باشیم

داشتن اعتماد به نفس:

کارکنانی که در محیط کاری خود دارای اعتماد به نفس بالا هستند و از صحبت کردن در جمع یا مدیر خود دچار خجالت نمی شوند می توانند به راحتی ارتباط برقرار کنند و نظرات خود را به راحتی بیان کنند. خجالتی بودن و نداشتن اعتماد به نفس از ویژگی های رفتاری است که موجب کم شدن ارتباط شما در محیط کاری خواهد شد.

راهکار طلایی که موجب خوشحالی در محیط کار می شود افزایش اعتماد به نفس است که روابطی درست و اصولی را برای شما به همراه خواهد داشت.

  •  آرون گروپس

برخورد محترمانه:

افرادی که در روابط خود با اطرافیان دارای احترام و ارزش هستند و این حس احترام را به همکار و کارفرمای خود منتقل می کنند در مقابل این رفتار خود احترام و توجه بیشتری از سوی آنها دریافت می کنند. این رفتار موجب می شود تا فرصت شغلی مناسبی در محیط کارتان برای شما فراهم شود و برای رفتار در محیط کاری توصیه می شود.

صبور باشید:

در یک محیط کاری روابط مختلفی وجود دارد و افراد مختلف با ویژگی های شخصیتی متفاوت در کنار یکدیگر کار می کنند و ممکن است به دلیل این تفاوت های رفتاری در چنین محیط هایی شاهد رفتارهای نسنجیده باشید در این شرایط شما باید صبور باشید و با کنترل ناراحتی و خشم خود رفتاری سنجیده و درست را از خود نشان دهید. برای کنترل خشم خود می توانید از روش های مدیریت خشم و غلبه بر آن در محیط کارتان استفاده کنید.

ارتباط اجتماعی در محیط کاری

متعهد بودن:

کارکنانی که در محیط کاری خود متعهد به انجام وظایفشان هستند اعتماد بیشتری از سوی کارفرما دریافت می کنند مسئولیت پذیری عامل مهمی در با دوام تر شدن رابطه کاری است و از نکات مهم در رفتار در محیط کاری به شمار می رود.

متواضع بودن:

تواضع از مهم ترین ویژگی رفتاری ر بیشتر روابط اجتماعی شما است این طرز رفتار در محیط کار موجب می شود تا دیگران به راحتی با شما ارتباط برقرار کنند و برای ارتباط برقرار کردن با شما علاقه بیشتری نشان دهند.

 تمجید از همکاران:

تمجید از همکاران می تواند یکی از تکنیک های اثرگذاری بر دیگران باشد که در روابط کاری شما وجود دارد این راه حس دوستی و محبت بیشتری برای شما ایجاد می کند.

در فضای کاری ممکن است فشار کاری زیاد روحیه شما و همکاران را دچار ضعف و مشکل کند در محیط کاری خود روابط گرم و دوستانه داشته باشید از همکاران خود که دارای نقاط مثبت رفتار در محیط شغلی هستند قدردانی کنید و به آنها بگویید که احساس مثبت و خوبی از آنها دریافت می کنید این کار انرژی خوبی را در فضای کاری ایجاد می کند و محبت بیشتر در روابط دیده می شود.

رفتار در محیط کار چگونه باید باشد؟

خلاق بودن:

جسارت داشتن در محیط و ایده های خلاقانه ای که ارائه می دهید نشان دهنده توانایی منحصر به فرد در شما است برای این کار می توانید بیشتر وقت بگذارید و وظایف خود را بیشتر مرور کنید و از اهداف اصلی سازمان آگاه باشید. در صورتی که شما تسلط بیشتر در فضای کار دارید و سطح آگاهی خود را به میزان بالایی افزایش می دهید می توانید ایده هایی که موجب یشرفت کار می شود و توانایی شما را نشان می دهد.

کارتان را ارزشمند بدانید:

ارزش گذاشتن برای کار از سوی کارفرما و کارکنان موجب ایجاد انگیزه بیشتر کاری می شود یکی از نکات مثبت رفتار در محیط کار اهمیت دادن فرد به کاری است که انجام می دهد افرادی که کار خود را محترم و ارزشمند می دانند در رفتار نیز آن را به دیگران نشان می دهند. راه های افزایش اعتماد به نفس در کارمندان می تواند به ارزشمندتر شدن کار آنها کمک کند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *