دسته ها
یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

علت بالا آوردن شیر نوزاد و روش های درمان

  • سمیه نیک فرجام
  • ۳ شهریور ۱۳۹۷
  • ۰

از مهم ترین اصولی که باید در حفظ سلامت کودک به آن توجه کنیم شیردهی نوزاد است، مادرانی که اصول درست شیر دادن به نوزاد را می دانند دارای فرزندی سالم تر و شادتر هستند رعایت نکردن این اصول بعد از شیر خوردن نوزاد موجب موجب بالا آوردن شیر نوزاد می شود که با بی قراری او همراه است.

تحقیقات نشان می دهد که از علت های اصلی بالا آوردن شیر نوزاد مشکلاتی است که در مری ایجاد می شود و با اصطلاح پزشکی اسفنکتر شناخته می شود این مشکل یکی از مشکلات رایج در بیشتر نوزادان است که در بیشتر موارد یک امر طبیعی تلقی می شود این مشکل در نوزاد از طریق رعایت برخی نکات قبل و بعد از شیردهی توسط مادر قابل درمان است که در ادامه به بررسی بیشتر این اصول و نکات درمانی می پردازیم.

علت بالا آوردن شیر نوزاد چیست

علت بالا آوردن شیر نوزاد چیست؟

بالا آوردن شیر در نوزاد می تواند دو دلیل طبیعی و غیر طبیعی داشته باشد در حالت طبیعی کودک بعد از شیر خوردن بالا می آورد و حالت پنیری دارد ولی در استفراغ های غیر طبیعی کودک چند بار در طول روز دچار این حالت می شود در چنین حالتی بهتر است تا نوزاد شما به پزشک ارجاع داده شود. مسمومیت با شیر نیز یکی از مواردی است که ممکن است کودک به آن دچار شود که در این صورت باید هر چه سریع تر کودک را به پزشک برسانید.

۱- پرخوری نوزاد:

علت اصلی در استفراغ نوزاد پر خوری می باشد و در حقیقت مادر بیش از حد به نوزاد شیر می دهد که موجب بروز چنین مشکلی در او می شود مادرانی که بلافاصله بعد از گریه کردن نوزاد یا بی قراری ها به او شیر می دهند نوزاد خود را پر خور بار می آورند و به دلیل پر شدن معده عمل ریفلاکس صورت می گیرد. روند طبیعی شیر دهی به نوزاد در طول روز بین ۳-۵ ساعت است با کمتر شدن این فاصله زمانی شیر دهی کودک دچار مشکل استفراغ می شود.

دلیل سکسه نوزاد می تواند نحوه شیر دادن نادرست به نوزاد باشد که هم موجب نفخ، بالا آوردن و سکسکه می شو.د بنابراین توجه به برخی از اصول در شیر دادن نوزاد می تواند مؤثر باشد.

بالا آوردن نوزاد به چه دلیل است

۲- حالت خوابیدن نوزاد:

وضعیت خوابیدن نوزاد و حالت خوابیدن او از دیگر مواردی است که بالا آوردن شیر نوزاد می شود و باید به آن توجه داشته باشیم خواباندن کودک در حالت دمر و روی شکم موجب کاهش این مشکل می شود همچنین خواباندن کودک به پهلوی چپ نیز می تواند مؤثر باشد زیرا خواباندن بر روی شکم می تواند مشکل کاهش تنفس و خطر را برای جان کودک ایجاد کند.

راه های درمان استفراغ نوزاد:

۱- یکی از روش های تأثیر گذار برای کمتر شدن استفراغ کودکان این است که بعد از خوردن شیر، نوزاد را در آغوش گرفته و سر او را بر روی شانه ها قرار دهید و با دست خود آرام و چند مرتبه به پشت نوزاد بزنید تا هوایی که به هنگام شیر خوردن وارد معده نوزاد شده است خارج شود و مشکل دل درد، نفخ و بالا آوردن شیر نوزاد بر طرف خواهد شد.

۲- اگر نوزاد شما غذا هم می خورد باید در هنگام غذا دادن به او برخی از نکات را رعایت کنید به عنوان مثال توجه داشته باشید که هنگام غذا دادن به او باید نوزاد را در حالت مستقیم قرار دهید این کار موجب می شود تا غذا و شیر به راحتی وارد معده نوزاد شود.

۳- در هنگام غذا دادن به نوزاد از عواملی که موجب حواس پرتی نوزاد می شود و تمرکز او را کاهش می دهد جلوگیری کنید و ایجاد آرامش در شرایط و محیطی که کودک در آن غذا می خورد برای کنترل و درمان بالا آوردن شیر نوزاد مؤثر است. رعایت عادت های غذایی مادر می تواند نقش مثبتی در سلامت نوزاد داشته باشد.  از این رو آشنایی با غذا ها و میوه های ممنوعه در دوران شیردهی بسیار مفید است.

۴- در صورت نیاز از شیشه شیرهای مناسب استفاده کنید کودکانی که دارای شیشه شیرهای با سوراخ کوچک یا بزرگ هستند هنگام شیر خوردن هوا نیز وارد معده خواهد شد که عمل استفراغ را در او بالا می برد.

راهکارهای درمانی تهوع نوزاد

۵- فشار وارد نکردن به معده نوزاد از موارد مهم دیگری است که باید به آن توجه کنید پوشیدن لباس های تنگ برای نوزاد موجب می شود تا بیش از حد به معده فشار بیاید و نوزاد اذیت شود.

۶- یکی دیگر از مواردی که در درمان بالا آوردن شیر نوزاد مؤثر است رژیم غذایی مناسب و رعایت اصول غذایی درست در مادر است خوراکی های ترش مزه اند و اسید ترشح می کنند می تواند موجب بالا آوردن و نفخ نوزاد شما شود. برای آگاهی بیشتر در این زمینه می توانید با بهترین رژیم غذایی در دوران شیردهی برای مادران آشنا شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.