دسته ها
سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰

قرص آسیکلوویر و آنچه باید درباره کاربردها و عوارض آن بدانید

 • مرضیه نوروزیان
 • ۳ خرداد ۱۴۰۰
 • ۰

عفونت های ویروسی به دلیل سرعت تکثیر بالا باید جدی گرفته شوند. به گونه ای که با رویت اولین نشانه، درمان شروع گردد. البته رعایت اصول بهداشتی به شما کمک خواهد کرد که بیماری را راحت تر کنترل کنید. قرص آسیکلوویر از داروهای تجویز شده برای رفع این عفونت هاست.

قرص آسیکلوویر از تکثیر و رشد تبخال ممانعت می کند. این دارو نشانه های عفونت را از بین می برد اما تبخال را به طور کامل درمان نمی کند. این دارو بیشترین کاربرد خود را در زمینه درمان بیماری های ویروسی مانند زخم های سرماخوردگی، آبله مرغان، زونا و تبخال تناسلی و سایر تبخال ها دارد.

این دارو مانند تمام ضد ویروس ها در بازه زمانی لازم اثر می کند. بنابراین باید آن را تا مدت لازم زیر نظر پزشک مصرف کرد. اگر چه علائم عفونی بعد از گذشت مدتی رو به بهبودی خواهند رفت. این قرص معمولاً با پدید آمدن نشانه های عفونت مانند خارش، تاول و سوزش مصرف می گردد. عفونت های ویروسی به دلیل واگیر بودن، حتی در عین درمان نیز ممکن است به دیگران سرایت کنند. در این موارد باید نکات بهداشتی رعایت شود و از تماس محدوده های آلوده با سایر افراد خودداری شود. همان طور که می دانید یکی از راه های ورودی ویروس چشم می باشد. فرد با تماس با منطقه آلوده و آن گاه لمس کردن چشم به راحتی درگیر ویروس خواهد شد.

درمان تبخال با آسیکلوویر

در زمان رخداد بیماری های ویروسی بهتر است شستن دست ها را به صورت مکرر تکرار کنید.

آگاهی قبل از مصرف قرص آسیکلوویر

اگر به این دارو آلرژی دارید، از مصرف آن خودداری کنید. ضمن اینکه در صورت حساسیت داشتن با پروتئین های شیر، باید از خوردن قرص اجتناب کنید.

 • قاصدک 24
 • کالا چیو

در صورت داشتن سیستم ایمنی ضعیف در اثر مصرف دارو یا داشتن بیماری و همین طور بیماری های اختلال کلیه قبل از مصرف پزشک را در جریان بگذارید. در صورت بارداری نیز باید پزشک خود را مطلع سازید.

آسیکلوویر در بارداری

اگر تبخال تناسلی دارید و باردار هستید، باید اقدامات لازم برای جلوگیری از انتقال بیماری به جنین را انجام دهید. داروی آسیکلوویر با مصرف در دوران شیردهی وارد خون می گردد. بنابراین امکان آسیب رسیدن به نوازد شیرخوار وجود دارد. از دادن این قرص به کودکان بپرهیزید و از مصرف آن در دوران شیردهی اجتناب کنید.

چگونگی مصرف

قرص آسیکلوویر را باید طبق نظر پزشک و در بازه زمانی درخواستی مصرف کنید. طول و دوره درمان را کمتر یا بیشتر نکنید. درمان باید با ظهور نشانه های عفونت بلافاصله شروع شود.

اگر نوع مایع آن را مصرف می کنید، باید آن را به وسیله فنجان دارویی یا قاشق اندازه گیری مخصوص، اندازه بگیرید و قبل از مصرف این سوسپانسیون دهانی را تکان دهید.

نکات لازم در نگه داری

قرص را نجوید و نبلعید. قسمت صاف قرص را در برابر  پشت لب، بالای دندان و لثه بالایی بگذارید. قرص را در همان سمتی که درد دارید بگذارید.

حالا باید دهان خود را ببندید. با قسمت خارجی لب روی قرص فشار آورید و ۳۰ ثانیه در همان وضعیت بمانید. از لمس قرص یا وارد کردن فشار به آن اجتناب کنید.

باید منتظر بمانید تا قرص در طی طول روز در دهان شما آب شود. اگر قرص را در جای مناسب خود قرار داده باشید، به راحتی می توانید نوشیدنی معمولی مصرف کنید و غذا بخورید.

قرص آسیکلوویر

در شش ساعت اول بعد از مصرف قرص ,پ اگر قرص به دلیلی جذب نگردد(مثلاً بیفتد)، شما می توانید قرص دیگری مصرف کنید. اگر به اشتباه قرص را بلعیدید، بعد از آن یک لیوان آب بنوشید و قرص دیگری بردارید و به طریقه گفته شده مصرف کنید.

اگر با مصرف قرص آسیکلوویر شاهد تغییراتی در وزن هستید، به پزشک خود اطلاع دهید. میزان دوز بر مبنای وزن تعیین می شود (به خصوص در کودکان و نوجوانان). ضمن اینکه هر تغییری در وزن می تواند بر دوز مصرفی دارو موثر باشد.

برای سلامت کلیه ها باید در حین مصرف قرص به اندازه کافی آب بنوشید. این دارو عفونت های ویروسی ناشی از سرماخوردگی و آنفلونزا را درمان نخواهد کرد.

برای نگه داری از دارو محیطی به دور از رطوبت و گرما را انتخاب کنید و آن را در دمای اتاق نگه داری کنید.
بهتراست در این دوران لباس هایی بپوشید که کمترین تماس را با زخم های ویروسی دارد (لباس های گشاد و شل).

درمان تبخال با آسیکلوویر
اگر دوز مصرفی دارو را فراموش کردید و زمان نوبت بعدی نزدیک است، از خوردن نوبت فراموش شده انصراف دهید. برای جبران نوبت فراموش شده، به هیچ عنوان دوز مصرفی دارو را دو برابر نکنید.

اووردوز کردن با این دارو منجر به ظهور علائم مسمومیت مانند از دست دادن هوشیاری، تشنج یا حمله ناگهانی و آشفتگی خواهد شد.

نکات مهم در هنگام مصرف قرص های آسیکلوویر

در حین مصرف قرص (قرص در دهان دارید)، از دندان مصنوعی قسمت بالا، جویدن آدامس و مسواک زدن دندان خودداری کنید. شست و شوی دهان را به آرامی انجام دهید. اگر در دهان احساس خشکی دارید، مقدار زیادی مایعات بنوشید.

مصرف  این دارو به شما کمک می کند از منتقل کردن ویروس تبخال تناسلی به شریک جنسی جلوگیری به عمل آورید. اگر نشانه های اولیه تبخال ویروسی(زخم ها) را رویت کردید، از برقراری رابطه جنسی دوری کنید.

اگر چه در حالت تبخال تناسلی ممکن است پوست شما در وضعیت پوست اندازی ویروسی باشد اما این حالت نیز مسری است.

آسیکلوویر

عوارض جانبی

 • با رویت و پدیدار شدن نشانه های آلرژیک مانند تورم صورت، لب ها، گلو، زبان و تنفس سخت فوراً به اوژانس مراجعه کنید.
 • بروز لکه های قرمز زیر پوست یا بنفش، کبودی یا خونریزی
 • بروز اشکالات در کارکرد کلیه (ادرار کم یا دردناک، اختلال در ادرار کردن و… تنگی نفس، ورم  در پا و مچ پا و خستگی)
 • سردرد
 • درد دهانی در زمان مصرف قرص
 • تهوع، استفراغ
 • حس بیمار گونه
 • در زمان بروز حساسیت ممکن است علائم دیگری نیز به غیر از موارد ذکر شده بروز کند.

تداخلات دارویی

 • داروی شیمی درمانی
 • پرونیزد
 • داروهای اختلالات روده
 • داروهای پوکی استخوان(تزریقی)
 • داروهای مسکن یا آرتریت(مانند آسپیرین)
 • داروهای ممانعت از پس زدن بعد از پیوند اعضاء
 • آنتی بیوتیک تزریقی
 • ضدویروس ها
 • مصرف بعضی از داروهای ویتامین و بدون نسخه و همچنین محصولات گیاهی ممکن است سبب ایجاد تداخلات دارویی شود.
 • این دارو ممکن است باعث اختلالات کلیوی شود.

عوارض آسیکلوویر

مکانیسم اثر

آسیکلوویر در مواجه با سلول ویروس تبدیل به تری فسفات یا همان شکل فعال خودش می گردد و سبب مهار آنزیم DNA پُلیمراز ویروسی می شود. در وضعیت آزمایشگاهی برای مقابله با ویروس های اپشتاین بار، وواریسلا زوستر، سیتومگالوویروس، HSV 1 و HSV 2 موثر می باشد. احتمال کاهش طول مدت عفونت های حاد در محیط داخلی بدن به واسطه مصرف آسیکلوویر وجود دارد، همچنین در دوره های تبخال تناسلی اولیه سبب تسریع در روند بهبود و ترمیم ضایعات می شود. افراد بیمار مبتلا به تبخال های عود کننده بیشتر از شش دوره در طی سال جهت بیشگیری  می توانند با مصرف خوراکی این دارو به مدت ۴ الی ۶ ماه از برگشت این بیماری جلوگیری نمایند.

موارد احتیاط مصرف

از مصرف دارو به شکل زیر جلدی ، درون چشمی، درون عضلانی و مقادیر بالای آن از طریق وریدی اجتناب شود.

به منظور پیشگیری از صدمه به لوله های کلیوی باید حداقل به مدت یک ساعت دارو انفوزیون(چکانش) گردد.

میزان حلالیت قرص آسیکلوویر در ادرار کم می باشد در نتیجه برای بیماران تحت درمان با این دارو از طریق سیستمیک به منظور پیشگیری از مسمومیت کلیوی باید از میزان کافی مایعات در بدن بیمار اطمینان حاصل شود.

مکانیسم اثر آسیکلوویر

ارزیابی غلظت کراتینین سرم انجام گیرد. چنانچه پس از گذشت چند روز بعد از آغاز درمان با این دارو به میزان نرمال نرسد مقدار مصرف دارو را می توان قطع یا تنظیم کرد و یا آب مصرفی بیمار را افزایش داد.

در بیمارانی که واکنش های نورولوژیک نسبت به داروهای سیتوتوکسیک از خود بروز می دهند احتمال بروز نشانه های آنسفالوپاتی بیشتر می باشد.

به منظور حصول نتایج بهتر، مصرف دارو همزمان با بروز نشانه های اولیه عفونت نظیر درد، خرش یا احساس گزگز شروع گردد.

از مقاربت جنسی در طول بروز عفونت تبخال تناسلی فعال خودداری گردد.

مصرف آسیکلوویر در افراد سالمند همراه با احتیاط  باشد.

تاثیر مثبت و یا منفی خوراکی این دارو برای کودکان به اثبات نرسیده است. برای تعداد محدودی از کودکان ممکن است به صورت وریدی تزریق دارو انجام گیرد. همچنین نباید آب باکتریو استاتیک که دارای بنزیل الکی است برای تهیه محلول آسیکلوویر جهت تزریق به کودکان مورد استفاده قرار گیرد.

موارد احتیاط مصرف آسیکلوویر

امیدواریم با این توضیحات قرص آسیکلوویر را به خوبی به شما معرفی کرده باشیم. شناسایی عوارض این دارو و به دست آوردن اطلاعاتی درباره آن به شما کمک خواهد کرد که مصرف صحیح و اصولی نسبت به آن داشته باشید و از دوره درمان خود نتیجه بگیرید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.