دسته ها
پنج شنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱

چرا مقایسه کردن همسر کار صحیحی نیست؟

 • سمیه نیک فرجام
 • ۲۳ تیر ۱۴۰۰
 • ۰

هیچ گاه همسر خود را با دیگران مقایسه نکنید و به دنبال ویژگی های منحصر به فرد در همسر خود باشید مقایسه کردن همسر با دیگری موجب بروز آسیب هایی جدی در روابط زناشویی شما خواهد شد.

طبق آمارهایی که وجود دارد یکی از دلایلی که به طور غیرمستقیم موجب طلاق می گردد مقایسه کردن همسر است. این عامل به خودی خود در روابط سردی و مشکل به وجود می آورد و جدای از روابط میان همسران مقایسه افراد کاری نادرست است زیرا هر فردی ویژگی های شخصیتی خاص خود را دارد و باید به این تفاوت های فردی توجه شود.

عواقب مقایسه کردن همسر

در قرآن کریم نیز درباره تفاوت میان انسان بحث شده است و خداوند در آیه ی ۱۴۱سوره ی نوح می فرمایند:”وقد خلقکم اطوارا”به تحقیق شما را گوناگون متفاوت آفریدیم.

 • بلیط کیش
 • چکاد بام

دلایل اینکه چرا افراد با یکدیگر تفاوت دارند متفاوت است اما مجموعه ای از عوامل محیط خانوادگی و وراثت می تواند در این تفاوت ها دخیل باشد. گاهی بعضی از خصوصیات از طریق وراثت به افراد انتقال می یابد ویژگی های ظاهری از این قبیل خصوصیات می باشند و ویژگی های خلقی و شخصیتی از طریق محیط های تربیتی خانواده و جامعه در فرد شکل می گیرد.

مقایسه همسر تحقیر شدن او

عواقب مقایسه کردن همسر:

بسیاری از روان شناسان در رابطه با مقایسه کردن همسر، بر این باورند که همسران قبل از ازدواج باید کاملاٌ یکدیگر را بشناسند و به ویژگی های یکدیگر آگاه باشند و فرد مقابل را همانگونه که هست قبول کنند و این تصور که بعد از ازدواج می توانند او را تغییر دهند تصوری اشتباه و غلط است. با تمام این دقت ها و ریزکاوی ها باید بدانید که هیچ گاه دو نفر کاملاٌ شبیه یکدیگر نمی شوند و همیشه پای تفاوت هایی در میان است پس باید بعد از ادواج این تفاوت ها را کم رنگ تر کرد و کمتر دید.

دلایل مقایسه ی همسران

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

زوج هایی که در دوران عقد به مقایسه همسر خود می پردازند و با بروز تفاوت ها احساسا می کنند زندگی آن ها در خطر است به جای کمرنگ تر کردن این تفاوت ها، آن را بزرگ می کنند به قدری روابط زناشویی آن ها را تحت الشعاع قرار می دهد و با بیان آن نسبت به همسر موجب ایجاد فشارهای روانی در فرد می گردد.

مقایسه همسر بیشتر از جانب زن ها صورت می گیرد و این به دلیل حساسیت و ریز بینی آن ها می باشد و زن ها بیشتر همسرانشان را از لحاظ ظاهری و مادی با دیگران مقایسه می کنند. این مقایسه ها از جانب زن مرد را دچار سردی و تردید در عشق و محبت می کند.

آسیب های مقایسه ی همسر

 مقایسه همسر با دیگران موجب ایجاد حس شک و سوء ظن در زندگی مشترک می شود و برای پیشگیری از بروز این عامل و ایجاد سردی در رابطه همسرتان را بپذیرید و به ویژگی های مثبت او توجه کنید. توجه بیش از حد به این تفاوت ها در دوران عقد و نامزدی می تواند آسیب بیشتری به همراه داشته باشد.

شاید یکی از علت های اصلی که در بین زنان موجب مقایسه کردن می شود عامل چشم و هم چشمی باشد. اینگونه افراد در محیط هایی قرار می گیرند و روابط اجتماعی با افرادی دارند که به دنبال ظاهر بینی در افراد هستند و قرار گرفتن در چنین محیط هایی موجب ایجاد این هنجار نامطلوب در میان جامعه می شود.

مقایسه نکردن همسر

به خاطر داشته باشید شما با مقایسه ی همسر خود با دیگران او ضعیف می بینید و این احساس تحقیر را در او ایجاد می کند که ای امر بسیار آسیب زا و خطرناک است. زمانی که شما همسرتان را با دیگری مقایسه می کنید واین موضوع را به او بازگو می کنید یعنی او را نپذیرفته اید و باعث صدمه زدن به رابطه ی خود خواهید شد.

راهکارهای جهت پیشگیری از مقایسه کردن شوهر با دیگران

همانطور که می دانید مقایسه همسر با دیگران اصلا کار درستی نیس و با عواقبی نیز همراه خواهد بود که به منظور پیشگیری از مقایسه کردن شوهرتان با دیگران بهتر است روش های زیر را انجام دهید.

همدردی کردن با یکدیگر :

بهترین روش جهت پیشگیری از آسیب به زندگی همدرد کردن با یکدیگر است بنابراین، عشق تان را ابراز کنید و از تلاش های او قدر دانی کنید زیرا، با این کار انگیزه وجود همسرتان برای کار بیشتر خواهد شد و خود را به جای او گذاشته و او را درک نمایید.

راهکارهایی جهت جلوگیری از مقایسه شوهر با دیگران

توجه به جنبه های مثبت همسر :

از دیگر راهکار های پیشگیری از مقایسه همسر با دیگران توجه به نقاط قوت همسر می باشد و از تمرکز بر روی جنبه های منفی همسر خودداری نمایید و به زندگی تان که با چه سختی ها در کنار هم آن را تشکیل داده اید و اینکه همسرتان در طی زندگی مشترک چه چیزهایی را برای تان تهیه کرده است فکر کنید.

قرار دادن خود جای دیگران :

پیش از مقایسه همسرتان تصور کنید که اگر همسرتان نیز شما را با اطرافیان مقایسه کند چه حالی به شما دست خواهد داد بنابراین، اگر به منظور انتقام گیری همسرتان را با دیگران مقایسه می کنید این کار را متوقف کرده در غیر اینصورت با مشکلاتی مواجهه خواهید شد.

روش های جلوگیری از مقایسه کردن شوهر با دیگران

مقایسه ظاهر همسر با دیگران

از بزرگترین اشتباهات زندگی مقایسه ظاهر همسر با دیگران می باشد که سبب از بین رفتن اعتماد به نفس همسرتان و دلزدگی خواهد شد و به خاطر داشته باشید که تفاهم زوجین از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و به هیچ وجه ظاهر در زندگی مشترک حرف اول را نمی زند و مقایسه ظاهر همسر با دیگران به مرور منجر به طلاق عاطفی خواهد شد.

مقایسه همسر پایه های زندگی مشترک سست می کند و عشق و محبتی که ادامه دهنده ی راه زندگی مشترک شما است را از بین می برد، جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه روانشناسی خانواده می توانید بر روی لینک کلیک نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.