دسته ها
شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰

رهایی از افکار منفی با ۹ راهکار طلایی

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • ۰

فکر کردن بیش از حد موجب بروز مشکلاتی در زندگی انسان می شود اساسأ فکر کردن با اضطراب و نگرانی همراه است بنابراین افراد باید بتوانند افکار خود را کنترل کنند. و به خود برای رهایی از افکار منفی کمک کنند.

افکار منفی ریشه در ترس و نگرانی های فرد دارد.افرادی که در گذشته اشتباهاتی داشته اند دچار پشیمانی می شوند و مدام به آن فکر می کنند در صورتی که همه ما گاهی کارهایی انجام می دهیم که شاید برای ما جز پشیمانی چیزی نداشته باشد و باید توجه کنیم که فکر کردن به آن چیزی را درست نمی کند. در ادامه راه های رها شدن از افکار منفی را مطالعه خواهید کرد.

رهایی از افکار منفی

رهایی از افکار منفی:

ترس از اتفاقات آینده و آرزوهای دور و دراز یکی دیگر از علل شکل گیری افکار منفی در افراد می باشد.ترس از آینده هیچ سودی برای شما ندارد فقط شما را از لذت بردن و گرفتن تصمیمات درست محروم می کند. همه ی این ترس ها عامل اصلی شکل گیری افکار منفی در شما می باشد. برای رهایی از افکار منفی خودتان به این نتیجه برسید که بایدبر این افکار غلبه کنید و نگذارید که شما را نابود کنند.

اراده کنید تا افکار منفی را از خود دور کنید:

اولین قدم برای رها شدن از افکار منفی باور کردن این موضوع است که شما دچار منفی بافی شده اید. اگر در هر شرایط و اتفاقی سریع به افکار منفی روی می آورید و دچار منفی نگری می شوید باید بدانید که شما دچار مشکل هستید باور نکردن این موضوع و سر باز زدن از آن هیچ گاه نمی گذارد شما از شر این افکار رها شوید.

نشانه افراد منفی نگر

  •  بلیط کیش
  •  نهال بیبی شاپ

به خاطر اشتباهتان خود را بیش از حد سرزنش نکنید:

زمانی که شما به این نتیجه می رسید که بیش حد به افکار منفی دامن می زنید سعی کنید خودتان را ببخشید و به اشتباهتان فکر نکنید زیرا ذهن انسان کارش فکر کردن است و این امری طبیعی است.

اتفاقات را برای خودتان بزرگ نکنید:

بعضی از افراد در مواقع بروز مشکل یا اتفاقات ناگوار تمام مشکلاتشان را در ذهن مرور می کنند تا به نوعی بین آنها ارتباط برقرار کنند و به این نتیجه برسند که تمام اتفاقات زندگیشان با یکدیگر مرتبط هستند. این افرا در آینده بیشتر به این افکار دامن می زنند.

راه های دور کردن افکار منفی

درباره افکار منفی حرف نزنید:

اگرچه در بعضی مواقع صحبت کردن با دیگران به شما کمک خواهد کرد و شما را آرام تر می کند اما درباره افکار منفی اینگونه نیست با به زبان آوردن این افکار شما بیشتر درباره آن توضیح خواهید داد و بیشتر برای دیگران موضوع را باز می کنید. با مرور این افکا رشما شما بیشتر دچار ناراحتی خواهید شد. برای رهایی از افکار منفی بهترین کار نوشتن این افکار بر روی کاغذ است این کار هم از فشار روانی ششما می کاهد هم با نوشتن این افکار متوجه می شوید که بسیاری از نگرانی های شما بی مورد است.

خود را سرگرم انجام فعالیت های ورزشی کنید:

با انجام فعالیت های ورزشی چون: پیاده روی، دوچرخه سواری، دویدن، شنا انرژی درونی شما تخلیه می شود. علاه بر این انجام فعالیت هایی که موجب تحریک جسم و ذهن می شود نیز مناسب می باشد. انجام حرکات یوگا، بازی های فکری، گوش دادن موسیقی تفکرات منفی را از شما دور می کند.

منفی بافی و غلبه بر آن

تنفس خود را کنترل کنید:

ساده ترین و مهم ترین کار برای رها شدن از افکار منفی کنترل کردن تنفس است. در مواقعی که افکار ما دچار آشفتگی است کنترل این موضوع بسیار دشوار می شود.  کنترل تنفس موجب آرام شدن شما می شود.

تمرکز کنید:

با تمرکز داشتن شما می توانید به زندگی در زمان حال بپردازید و از آن لذت ببرید و افکار منفی و نگران کننده را از خود دور کنید. ذهنتان را از درگیری ها پاک کنید و روی افکار  و انرژی های مثبت فکر کنید برای مثبت اندیشی می توانید مدیتیشن انجام دهید.

افکار منفی و رهایی از آن

گاهی زندگی را به دست تقدیر بسپارید:

گاهی برای رسیدن به آرامش باید به زندگی اجازه دهیم تا روند خود را طی کند. اعتقاد به قضا و قدر الهی یعنی اعتماد کردن به زندگی و نوعی آرامش است.

افکار ما زندگیمان را می سازد:

ما باید بتوانیم افکار خود را کنترل کنیم و آنها را به سمت و سوی خوب هدایت کنیم زیرا بر اساس قانون جذب آنچه  که در تصورات افراد می گذرد در واقعیت اتفاق خواهد افتاد.

افکار منفی زاییده ی ترس های بی اساس در ذهن افراد است. برای رهایی از افکار منفی باید ریشه ی ترس ها در خود جست و جو کرد و بعد متوجه خواهید شد که این افکار منفی بی پایه و اساس اند.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.