دسته ها
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳

علت بسته بودن دهانه رحم و نحوه درمان

 • مهتاب علی پناه
 • ۲۱ تیر ۱۴۰۳
 • ۰

تنگی دهانه رحم از مشکلات بسیبار شایع در بین خانم ها می باشد که به عنوان یکی از علت های ناباروری نیز محسوب می شود که در این مقاله شما را بیشتر با بسته بودن دهانه رحم و عوارضی که به همراه دارد آشنا خواهیم کرد.

یکی از مشکلات ناباروری بسته شدن دهانه رحم می باشد که در واقع تنگی دهانه رحم و بسته بودن دهانه رحم منجر به بروز این مشکل در خانم ها می شود که در این مقاله شما را بیشتر با این مشکل و روش های درمان آن آشنا خواهیم کرد.

بسته شدن دهانه رحم

بسته بودن دهانه رحم و تاثیر آن بر باروری

دهانه رحم یا گررن رحم که به اصطلاح به آن سرویکس نیز گفته می شود در واقع راه ورودی و گذرگاهی از واژن به سمت رحم می باشد که دارای عملکرد های مختلفی است که یکی از عملکرد های آن خارج شدن خون قاعدگی از طریق آن است و همچنین اسپرم ها از مسیر آن به رحم و بعد لوله های رحمی می رسند و در هنگام زایمان نیز نوزاد از این کانال عبور می‌کند و زمانی که تست پاپ اسمیر انجام می شود از سلول دهانه رحم نمونه برداری می شود و آی یو دی نیز از طریق این کانال به داخل رحم فرستاده می شود از این رو  تنگی و بسته شدن دهانه رحم منجر به ایجاد مشکلات فراوانی می شود.

بررسی عوارض تنگی و بسته شدن دهانه رحم

عوارض تنگی رحم بسته به شدت آن است که عبارتنداز :

هماتومتر:  وضعیتی می باشد که دلیل تنگی دهانه رحم خون قاعدگی نمی توانید از دهانه رحم عبور کند و از این رو، به جای خارج شدن از واژن در داخل حفره رحم جمع می شود و علایم این پریود نشدن یا مشاهده لکه بینی به جای خونریزی قاعدگی می باشد.

پیومتر : در صورتی که به جای خون چرک یا مواد چرکی داخل حفره رحم تجمع پیدا کند به این وضعیت پیومتر گفته می شود که این مشکل در خانم های یائسه به چشم می خورد.

هیدرومتر : در صورتی که به جای خون و چرک مایع در داخل رحم تجمع پیدا کند و دلیل بسته بودن دهانه رحم یا تنگی آن قابل خارج شدن نباشد که فرد دچار این وضعیت می شود.

 • آرون گروپس

ناباروری : زمانی ک فرد دچار تنگی و بسته شدن دهانه رحم است مانع از عبور اسپرم به داخل رحم می شود و باعث ناباروری در فرد می شود حتی  روش های مانند آی یو آی و یا لقاح آزمایشگاهی نیز با مشکل رو به رو می شود.

عوارض تنگی دهانه رحم

عواملی که باعث تنگی دهانه رحم می شود

یکی از شایع ترین علت تنگی دهانه رحم جراحی هانه رحم است و اگر در آزمایش پاپ اسمیر سلول های  غیر طبیعی به سرطان دهانه رحم مشکوک تشخیص داده سود امکان دارد پزشک از دهانه رحم برش یک برش بافتی خارج نمایید که این برش بعد از بهبودی منجر به تشکیل بافت اسکار شده که در نهایت باعث تنگی دهانه رحم می شود و ممکن است علل های دیگر نیز منجر به تنگی دهانه رحم شود که عبارتند از :

 • دیسپلازی دهانه رحم
 • سندرم آشرمن
 • مادرزادی بودن
 • آندومتر یا سرطان دهانه رحم
 • عفونت رحم یا دهانه رحم
 • جراحی های آندومتر
 • پرتو درمانی در ناحیه گردن رحم
 • یائسگی

نحوه تاثیر گذاری بسته بودن دهانه رحم بر روی باروری

همانطور که در این مطلب گفته شد یکی از علل ناباروری مسدود بودن مسیر عبور اسپرم ها  می باشد که از ایجاد لقاح و در نتیجه بازداری جلوگیری می کند و بجز این مواد تنگی دهانه رحم به روش های دیگری نیز می تواند بر روی قدرت باروری خانم ها به شکل مستقیم یا غیر مستقیم تاثیر بگذارد که عبارت است از:

التهاب رحم و آندومتریوز :

زمانی که مسیر خونریزی قاعذگی بسته می شود رحم با خون قاعدگی پر می شود در نتیجه باعث درد و تورم می شود که هماتومتر می باشد و در برخی مواقع رحم پر از چرک می شود که پیومتر یا پیومترا گفته می شود که این شرایط ها باعث آندومتریوز شده که از دلایل ناباروری می باشند.

کاهش مخاط دهانم رحم :

زمانی که تنگی دهانه رحم به دلیل تشکیل بافت های اسکار به وجود می آید امکان دارد بافت ها از تولید مخاط دهانه رحم که عامل تحریک و بقای اسپرم نستند پیشگیری کند و اسپرم قادر به رسیدن به رحم نباشد.

ایجاد اختلال در روش های کمک باروری :

همانطور که می دانید روش های کمک باروری مانند آی یو آی و آی وی اف با قرار دادن کاتتر داخل دهانه رحم انجام می شود و زمانی دهانه رحم باریک و با بسته باشد این موفقیت این روش کاهش پیدا می کند و امکان دارد با عوارضی نیز همراه باشد.

بسته بودن دهانه رحم و تاثیر آن بر باروری

نحوه درمان

در صورتی این مشکل درمان می شود که فرد دچار عوارض شده باشد که به منظور رفع این مشکل اتساع و بعد استنت گذاری به منظور پیشکیری از بسته شدن مجددا انجام می شود و با وجود درمان این مشکل احتمال نارسایی سرویکس و افرایش خطر زایمان زودرس در بارداری اینده افزایش می یابد که با کمک راهکارهای مانند سرکلاژ می توانید بارداری موفق آمیزی داشته باشد.

شما دوستان در صورت تماسل در صورت تمایل با کلیک بر روی تشخیص ناباروری و واریکوسل و ناباروری می توانید در مورد این موضوعات اطلاعات کافی به دست آورید

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *