دسته ها
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳

شناخت حیوان اسلولوریس با ظاهری دوست داشتنی اما باطنی مرگ بار

 • بهجت فلاح
 • ۹ خرداد ۱۴۰۳
 • ۰

اسلولوریس به نوعی جمع اضداد است. با وجود این که بسیار زیبا است و چشمان درشت و معصومی دارد، اما بی نهایت سمی و بداخلاق است و به نوعی کشنده به حساب می آید. این حیوان دوست داشتنی که بدنش پوشیده از خز است و در شب حرکت می کند، در جنگل های بارانی جنوب و جنوب شرقی آسیا زندگی می کند.

اسلولوریس یک حیوان بامزه اما خطرناک است، بر همین اساس باید مراقب باشید تا گول چشم های معصوم او را نخورید. اسلولوریس یک حیوان سمی است و اگر احساس خطر کند با ترشح سم در بدن از خود دفاع می کند. حیوان اسلولوریس جزو بامزه ترین پستانداران است و به چشم گرد تنبل نیز شهرت دارد. این حیوان بانمک و دوست داشتنی از سال ۲۰۰۹ با انتشار ویدئویی در شبکه های مجازی معروف شده است. بیشتر توریست ها دوست دارند حیوان اسلولوریس را از نزدیک ببینند. چرا که دیدن این حیوان، در حالی که ازاد است، بسیار باشکوه است. ما در این مقاله شما را با حیوان اسلولوریس آشنا کرده و هر آنچه لازم است در مورد این حیوان دوست داشتنی بدانید را به شما خواهیم گفت.

آشنایی با حیوان اسلولوریس

اسلولوریس یک قسمت برآمده و بدون مو در بخش درونی و بالای بازوی خود دارد که ماده روغنی سمی و تند و تیزی را ترشح می کند. هنگامی که حیوان اسلولوریس احساس خطر می کند، بازوی خود را به طرف بالا برده و غده را می لیسد. بزاق دهان او با این ماده ترکیب شده و باعث ایجاد یک محلول سمی می شود که در نوک شانه دندان می ماند. هنگامی که اسلولوریس جاندار دیگری را گاز می گیرد، این سم به جریان خون قربانی وارد می شود. زهر فعال شده سبب ایجاد تورم، درد و زخم متعفن شده که برای بهبودی آن به زمان بیشتری نیاز است این گاز ممکن است بندپایان و پستانداران را بکشد و در انسان شوک آنافیلاکتیک ایجاد می کند که موجب بی نظمی ضربان قلب و حتی مرگ می شود.

این حیوان از سم غیر فعال خود به عنوان یک عامل بازدارنده استفاده می کند، پیش از اینکه اسلولوریس ماده برای جمع آوری غذا برای فرزندان خود برود، نوزادان را روی درخت می گذارد و غده بازویی خود را می لیسد و این ماده سمی را روی خز نوزادان انتقال می دهد. این کار از شکار فرزندان آن ها توسط شکارچیان بالقوه مانند خرس آفتاب مالایی ( نوعی خرس کوچک بومی جنوب شرقی آسیا) و پلنگ ابری ( نوعی پلنگ بومی شرق و جنوب شرقی آسیا) جلوگیری می کند. این موجودات با ظاهر دوست داشتنی خود به عنوان حیوان خانگی نیز نگهداری می شوند.

آشنایی با حیوان اسلولوریس

ظاهر بامزه و دوست داشتنی اما مرگ بار حیوان اسلولوریس

سم حیوان اسلولوریس در بخش داخلی آرنج است که روی سیستم عصبی و پوست تأثیر می گذارد. اسلولوریس از این سم برای حفاظت از خود و بچه هایش در طبیعت استفاده می کند و پس از اینکه بچه اش متولد می شود با استفاده از سم بدنش، سطح بدن بچه اش را به طور کامل پوشش داده تا با این کار حیوانات شکارچی به او آسیب نزنند. در تور سریلانکا دالاهو این حیوان متفاوت و عجیب را ببینید و تجربه متفاوت و هیجان انگیزی در دیدن و شناختن حیات وحش کسب کنید.

اسلولوریس در کجا زندگی می کند؟

کمتر کسی فکر می کند که حیوان اسلولوریس با این ظاهر دوست داشتنی و بامزه سمی باشد. زادگاه این جانور بامزه جنوب شرقی آسیا یعنی، سریلانکا، جزیره بورنئو و جاوای اندونزی است. به عنوان مثال در تور سریلانکا دالاهو یک فرصت عالی برای مشاهده گونه های جانوری دوست داشتنی مانند اسلولوریس را دارید. حیوانی که در محیط بومی اش مشکلات متعددی دارد و همان طور که اشاره کردیم قاچاقچیان به دلیل ظاهری که دارد دست از سر آن بر نمی دارند. حدودا چند سال است که اسلولوریس به عنوان پت یا همان حیوان خانگی نگهداری می شود. اما این حیوان برای نگهداری توسط انسان ها به وجود نیامده است. در واقعیت قاچاقیان تعداد فراوانی از این حیوانات را برای داد و ستد به نقاط مختلف جهان می فرستند. اسلولوریس به عنوان حیوان خانگی دوام زیادی نمی آورد و احتمال دارد با گذشت زمان به طور کامل منقرض شود.

 • آرون گروپس

بررسی زندگی حیوان اسلولوریس

حس بویایی بی نظیر حیوان اسلولوریس

بهتر است بدانید حیوان اسلولوریس حس بویایی فوق العاده ای دارد که حتی قادر است در فاصله بسیار دور طعمه خود را استشمام کند. شاید برایتان جالب باشد اسلولوریس های ماده علاقه زیادی به بوییدن اسلولوریس های نر دارند. در جنگل های برونئو احتمال دارد حرکات جالب این حیوان را زیاد ببینید. بورنئو نام جزیره ای جنگلی و بزرگ است که در آسیای شرقی قرار دارد. جنگل های آن درختان بسیار بزرگ و حیوان های عجیب و خاص مانند اسلولوریس دارد.

چه خطراتی اسلولوریس ها را تهدید می کند؟

حیوان اسلولوریس بسیار مرموز است، به همین خاطر برای استفاده در طب سنتی و جادوی سیاه به کار می رود.  متاسفانه مردم اندونزی بر این باورند که اسلولوریس ها برای بهبود زخم های جسمی و روحی مؤثر هستند و برای جادوی سیاه، اسلولوریس ها را از بین می برند تا در جهت مصارف دارویی، طب سنتی و پزشکی از آن ها استفاده کنند. مردم این کشور به این نکته مهم توجه نمی کنند که حیوان اسلولوریس همانند دیگر جاذبه های کشور اندونزی با ارزش هستند. بهتر است گردشگری و اهمیت به حیات وحش، با گذشت زمان آگاهی مردم بومی را افزایش داده و کاری کند که به جای کشتن این حیوان، از تماشای و حفاظت از آن، به درآمد برسد.

در این پروسه، معمولا دندان های او را می کشند و در شرایط ناخوشایند و به صورت غیر قانونی این حیوان را قاچاق می کنند. کشیدن دندان های حیوان اسلولوریس باعث مرگ و عفونت او می شود. همان طور که اشاره کردیم این حرکت با گذشت زمان نسل این حیوان را منقرض کرده و مشکلات زیادی برای گونه های وابسته او ایجاد می کند. به همین دلیل محافظت از این حیوان مهم است و روی اکوسیستم تمام منطقه اثر می گذارد.

تغذیه حیوان اسلولوریس

حقایقی در خصوص زندگی حیوان اسلولوریس

 • حیوان اسلولوریس توسط ادرار نشانه گذاری می کند تا قلمرو خود را مشخص کند. ادرار این حیوان بوی بسیار ناخوشایندی دارد و در خانه پخش می شود.
 • اسلولوریس ها در معرض خطر جدی انقراض هستند. تجارت آنها مهم ترین تهدید برای بقایشان است. داشتن یک حیوان اسلولوریس در خانه باعث رونق کسب و کار قاچاقچیان می شود و با گذشت زمان نسل این حیوان دوست داشتنی منقرض خواهد شد.
 • اسلولوریس نیش سمی دارد که به شدت برای انسان مضر است. این نیش با کشیدن دندان برطرف می شود اما باز هم غدد سمی در بزاق و بازوها وجود دارد. سم این حیوانات سبب شوک آتافیلاکنیک و حتی مرگ در انسان ها خواهد شد.
 • در اکثر کشورها نگهداری از حیوان اسلولوریس به عنوان یک حیوان خانگی غیر قانونی است. در حقیقت قوانینی علیه نگهداری از حیوانات وحشی مانند اسلولوریس صورت گرفته است، اما هنوز در برخی از منازل از این حیوان به عنوان خانگی نگهداری می شود.
 • حیوان اسلولوریس در اسارت رفتارهای طبیعی از خود بروز نمی دهند. این حیوان شب ها مسافت بسیار طولانی را برای پیدا کردن غذا طی می کنند. به همین خاطر به هیچ عنوان آن ها را برای مدت زمان طولانی در قفس قرار ندهید، این کار به شدت بی رحمانه است.
 • در حیات وحش رژیم غذایی اسلولوریس ترکیبی از میوه ها و حشرات است. چیزی که معمولا صاحبان این حیوان نمی توانند در اختیار آن ها قرار دهند. رژیم غذایی این حیوان برایشان عوارضی نظیر سوء تغذیه، دیابت، بیماری متابولیک استخوانی و چاقی را به دنبال خواهد داشت.
 • شاید برایتان جالب باشد اسلولوریس حیوانی شب بیدار است. به همین خاطر به هیچ عنوان او را در اتاق روشن با نور چراغ قرار ندهید، زیرا موجب رنج و عذاب او می شوید.

از حیوان اسلولوریس چه می دانید؟

امیدواریم مطالب این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد. در پایان پیشنهاد می کنیم مقالات انواع حیوانات سمی، ترسناک ترین حیوانات و معرفی حیوانات بانمک اما خطرناک را نیز مطالعه فرمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *