دسته ها
پنج شنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲

مناسب ترین انواع کود برای درخت انبه و فواید آن ها

 • حکیمه فهیمی
 • ۲۲ آذر ۱۴۰۲
 • ۰

اگر بستر کشت درخت انبه فاقد مواد مغذی باشد این درخت قادر به تولید برگ، گل و میوه کافی نیست. به این ترتیب نیاز است با کود تغذیه شود. این مطلب به انواع کود برای درخت انبه اشاره دارد.

در روند کاشت و پرورش درخت انبه برای تامین یک سری مواد مغذی مورد نیاز این درخت به کوددهی نیاز است. از این رو در این مطلب قصد داریم شما را با کود برای درخت انبه آشنا نموده تا در این مسیر با چالش های کمتری روبرو شوید.

آشنایی با انواع کود برای درخت انبه

انتخاب کود مناسب برای درخت انبه سبب می شود تا رشد و باردهی این درخت به صورت مطلوبی انجام شود. علیرغم کوددهی باید به آبیاری درخت هم توجه شود. برای ریشه دهی بهتر درخت هفته ای یک مرتبه آبیاری انجام شده تا ریشه ها در خاک عمیق گردند.

انبه خواص زیادی برای سلامتی دارد و در کشورهای گرمسیری بیشتر تحت کشت است. مراقبت از این درخت به دقت و حوصله بسیاری نیاز دارد و یکی از فاکتورهای موثر در رشد و باروری آن انتخاب کود مناسب می باشد. در ادامه پیرامون این موضوع بیشتر صحبت می کنیم.

اهمیت کوددهی درخت انبه

کوددهی با کود مناسب برای این درخت اهمیت زیادی دارد. اگر خاک محیط کشت انبه فاقد مواد مغذی باشد درخت انبه نمی تواند به اندازه کافی برگ، گل و میوه تولید کند. از این رو آزمایش خاک به عنوان بهترین روش به منظور تشخیص نیازهای تغذیه ای درخت توصیه می گردد.

با توجه به نتایج آزمایش خاک اگر بستر کشت غنی از مواد مغذی باشد نیازی به کوددهی درخت انبه نیست. ولی در صورت کمبود مواد مغذی بایستی کوددهی صورت گیرد. کمبود مواد مغذی منجر به تولید برگ های کوچک، شاخه های کوتاه، زرد شدن برگ و کاهش کیفیت و طعم میوه ها می گردد.

 • مبل و میز
 • آرون گروپس

ضمنا ممکن است این عامل موجب ریزش زودهنگام میوه انبه گردد. از این رو کوددهی درختان انبه به جهت تامین مواد مغذی لازم برای رشد مناسب و تولید میوه باکیفیت حائز اهمیت است.

چه کودهایی برای درختان انبه مناسب هستند؟

مناسب ترین کود برای درختان انبه کودی است که همه مواد مغذی ضروری را تامین نماید. این مواد مغذی شامل ازت، فسفر، پتاسیم و دیگر عناصر میکرو مانند کلسیم، منیزیم، آهن و … می باشند. درخت انبه به میزان زیادی ازت، فسفر و پتاسیم احتیاج دارد. به این ترتیب کودی که دارای نسبت بالایی از این عناصر باشد برای این درخت مناسبتر است.

ضمنا کودهای دارای عناصر کم مصرف نظیر منگنز، روی، مس، بور، سولفور و .. هم می توانند بسیار مفید باشند. کوددهی بایستی به صورت منظم و در مقادیر مناسب انجام شده تا درخت انبه رشد سالم را طی و میوه باکیفیت تولید کند.

کود حیوانی

کود حیوانی کودی مناسب برای درختان انبه  جهت تامین مواد مغذی لازم برای آن ها می باشد. این نوع کود دارای نیتروژن، فسفر، پتاسیم و دیگر عناصر غذایی حیاتی بوده و می تواند به بهبود سلامت و رشد درخت انبه کمک نماید. به عبارتی استفاده از کود حیوانی موجب افزایش تولید برگ، گل و میوه و ضمنا بهبود کیفیت و طعم میوه انبه می گردد.

در ضمن کود حیوانی با افزایش حاصلخیزی خاک و بهبود ساختار آن، سبب ایجاد محیطی مناسب برای رشد ریشه های این درخت نیز می شود. با این وجود، استفاده از کود حیوانی پوسیده می بایست با دقت انجام شود چرا که اگر به حد کافی پوسیده نشده باشد، ممکن است موجب تولید گاز آمونیاک شده و به ریشه های درخت آسیب وارد کند.

به این ترتیب، استفاده بهینه و متعادل از کود حیوانی منجر به بهبود عملکرد کلی درخت انبه و افزایش بهره وری آن خواهد شد. به منظور تقویت درخت انبه با کود حیوانی توصیه می شود این کار را در اواخر پاییز و اوایل زمستان انجام دهید.

کود کامل

از دیگر کودهای مناسب برای رشد درختان انبه کود کامل است. منظور از کود کامل، کودی است که حاوی سه عنصر اصلی فسفر، پتاسیم و نیتروژن به میزان یکسان باشد. روی بسته بندی این نوع کودها اعدادی نظیر ۱۰ ۱۰ ۱۰ یا ۲۰ ۲۰ ۲۰  درج شده است. در ضمن کودهایی که حاوی منیزیم باشند هم گزینه مناسبی به شمار می روند.

توصیه می شود درختان انبه را در سال اول یا دوم کشت با کودهای کامل به مقدار زیاد تغذیه نکنید. زیرا زمینه برای تضعیف گیاه فراهم می شود. قابل ذکر است کود دهی بایستی هنگام نیاز درخت انجام شود. ابتدا باید آزمایش خاک صورت گیرد و مطابق با کمبودهای خاک کود دهی صورت گیرد.

کود دهی در فصول نامناسب و به میزان زیاد می تواند درخت انبه را دچار شوک کند. کودهای کاملی که حاوی ۶ -۱۰ درصد نیتروژن، ۶ -۱۰ درصد فسفر و ۴ -۶ درصد منیزیم باشند مناسب ترین کود برای درختان انبه به شمار می روند. البته کودهای کاملی که به جای منیزیم از پتاسیم استفاده شده باشد نیز مهم هستند.

به طور کلی در کود دهی درخت انبه می بایست نیمی از کود را هنگام گل دهی و نیم دیگر را پس از برداشت میوه استفاده شود. همچنین کودهای توصیه شده برای درختان انبه بالغ بایستی دارای ۹ الی ۱۵ درصد پتاسیم باشند. اگر می خواهید از کودهای نیتروژن دار استفاده کنید بایستی پیش از گل دهی اقدام به این کار کنید.

کود بیولوژیک

می توانید از کودهای بیولوژیک یا زیستی نیز برای درختان انبه استفاده کنید ولی مشاهده نتیجه آن زمان بیشتری می طلبد. کود زیستی عملکرد ویژه ای دارد به این معنی که درختان انبه ای که با کود زیستی تقویت شوند به تدریج از هر گونه آفت یا قارچ دور می شوند زیرا این کود به شکل یک قارچ کش زیستی نیز عمل می کند.

در حال حاضر بسیاری از باغداران برای رشد محصولات باغی خود از آفت کش های بیولوژیک و کودهای ارگانیک بهره می برند.

علت توقف رشد نهال انبه

متوقف شدن رشد نهال انبه ممکن است به چندین عامل مرتبط باشد. یکی از علل مهم آن کمبود مواد مغذی در خاک و عدم کود دهی مناسب درخت می باشد. اگر خاک مواد مغذی کافی نداشته باشد نهال قادر به رشد نیست.
عوامل دیگری مانند بیماری های قارچی، کم آبی، آفات، شرایط نامساعد آب و هوایی و استرس های فیزیکی هم می توانند سبب توقف رشد ریشه گردند. در ضمن خاک با پی اچ خیلی بالا یا پایین ممکن است جذب برخی مواد مغذی را با مشکل روبرو نماید در نتیجه مانع از رشد مطلوب نهال گردد.

برای حل این مشکلات بایستی خاک مورد آزمایش قرار گرفته و با توجه به نیازهای نهال کود مناسب انتخاب شود. ضمنا رعایت در توازن آبیاری و بستر مناسب رشد نیز حائز اهمیت می باشد.

علت خشک شدن برگ درخت انبه

علت خشک شدن برگ های این درخت می تواند به خاطر کمبود مواد مغذی خاک باشد. کمبود هر عنصر در خاک به شیوه ای خاص خود را نشان می دهد از جمله:

 • کمبود عنصر نیتروژن سبب زردی و ریزش برگ ها به ویژه در فصل تابستان می شود. این کمبود موجب توقف رشد و کاهش اندازه میوه هم می گردد.
 • کمبود عنصر فسفر موجب تاخیر در رشد درخت انبه شده و رنگ برگ های مسن تیره می شود. همچنین برگ های جوان به رنگ ارغوانی در آمده و  این کمبود سبب ریزش میوه ها قبل از بلوغ و تاخیر در رسیدن میوه نیز می گردد.
 • کمبود عنصر پتاسیم در برگ های مسن تر درخت انبه باعث زردی نوک برگ و لکه دار شدن حاشیه آن ها شده و برگ ها فرم پیچیده، لوله ای و خمیده پیدا می کنند.
 • کمبود عنصر کلسیم در خاک موجب پوسیدگی گلوگاه میوه انبه خواهد شد که کود حاوی کلسیم آن را مرتفع می سازد.
 • کمبود عنصر آهن موجب زرد شدن برگ های انبه شده همچنین رگبرگ ها سبز باقی مانده و برگ های جدید سفید شده و اندازه برگ های جدید کوچکتر از حد معمول می باشد.
 • کمبود عنصر روی با علائمی از جمله کاهش فاصله میان گره ها، ریزش برگ های تازه در نقاط رشد جدید، کوچک ماندن سایز برگ ها و نوک تیز شدن برگ های این درخت همراه می شود.

به طور کلی رنگ پریدگی و ضعیف شدن برگ های درخت انبه نیز از مهم ترین علائم کمبود مواد غذایی می باشد. برای برطرف شدن این مشکلات با توجه به این که عوارض ناشی از کمبود عناصر غذایی در خاک بر سلامت نهال انبه تاثیر می گذارد استفاده از کودهای مناسب و متعادل با توجه به نیازهای درخت حائز اهمیت است.

درخت انبه، همانند سایر گیاهان، برای رشد و تولید محصول به مواد مغذی مختلفی احتیاج دارد. به این ترتیب، استفاده مناسب و به هنگام از کودهای مختلف و حفظ تعادل میان آن ها، جهت تامین سلامت و عملکرد بهتر این درختان حیاتی می باشد. هرچند کوددهی در خاک غنی از مواد مغذی ضروری نیست ولی در خاک با کمبود یا فقدان عناصر مغذی نیاز است.

در پایان از همراهی شما کمال تشکر را داریم و امیدواریم از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید. همچنین در صورت تمایل برای آشنایی با کود برای درخت به  و کود برای درخت نارنگی روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *